154/2294/24
1-кп/154/497/24
23 липня 2024 року м.Володимир
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого: судді ОСОБА_1
при секретарі: ОСОБА_2
з участю прокурора: ОСОБА_3
обвинуваченої: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Володимир обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12024030000000291 від 26 червня 2024 року про обвинувачення:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Нововолинськ, Волинської області, жительки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, освіта вища, вдови, не працюючої, не судимої
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України,-
встановив:
ОСОБА_4 обвинувачується органами досудового розслідування у тому, що згідно з наказом в.о. директора комунального підприємства «Володимир-Волинське територіальне медичне об'єднання» (далі - КП «Володимирське ТМО») від 30.09.2019 №40-ос ОСОБА_4 призначено на 0,5 посади лікаря-невропатолога неврологічного відділення та 0,25 посади лікаря-невропатолога неврологічного кабінету поліклінічного відділення КП «Володимир-Волинське ТМО» з 01.10.2019.
У відповідності до посадової інструкції лікаря-невропатолога неврологічного відділення КП «Володимирське ТМО» (код КП 2221.2) №355, затвердженої 25.01.2021 генеральним директором КП «Володимирське ТМО» ОСОБА_5 , ОСОБА_4 як лікар-невропатолог в свої роботі повинна знати чинне законодавство про охорону здоров'я та нормативно-правові акти, що регламентують діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я, організацію медичної допомоги населенню в межах своїх повноважень.
Згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.02.2022 №15-агд «Про призначення складу позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій при ІНФОРМАЦІЯ_3 на 2022 рік» утворено ІНФОРМАЦІЯ_4 при ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі- ІНФОРМАЦІЯ_5 ), визначено основний та резервний склади позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій при ІНФОРМАЦІЯ_6 , а лікаря-невропатолога неврологічного кабінету поліклінічного відділення КП «Володимир-Волинське ТМО» ОСОБА_4 включено до резервного складу Володимир-Волинської районної позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 як лікаря-невропатолога.
При цьому, ОСОБА_6 -Волинська районна позаштатна постійно діюча військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснювала свою діяльність на базі приміщення ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до п. 1.1. глави 1 розділу І «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 (в редакції від 16.04.2021, далі - Положення) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п. 1.2. глави 1 розділу І Положення основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, закладам охорони здоров'я (установам); визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров'я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.
Відповідно до п. 2.1. глави 2 розділу І Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - BJIK), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Згідно з пунктами 2.6.1., 2.6.2., 2.6.3. глави 2 розділу І Положення до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЖ) серед інших належать ВЛК територіального центру комплектування. Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЖ (ЛЖ) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЖ не менше ніж три лікарі, в інших ВЖ і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, отоларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЖ (ЛЖ) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей. До складу ВЖ (ЛЖ), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЖ регіону.
Відповідно до абз. 4 п. 2.10.1. глави 2 розділу І Положення персональний склад та порядок роботи ВЖ районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.
Згідно з п. 1.2. глави 1 розділу II Положення постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.
Відповідно до п. 3.1. глави 3 розділу II Положення медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Відповідно до п. 20.3. глави 20 розділу II Положення при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЖ приймаються постанови такого змісту: а) "Придатний", б) "Непридатний"; в) "Потребує"; г)"Обмежено придатний до військової служби".
Згідно з абзацом 3 підпункту «б» п. 20.3. глави 20 розділу II Положення при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймається постанова «Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова «Обмежено придатний до військової служби»).
Відповідно до п. 20.4. глави 20 розділу II Положення за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд* за графами II, III, ВЖ приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби".
Згідно з приміткою до статті 358 Кримінального кодексу України, під офіційним документом у цій статті та статтях 357 і 366 цього Кодексу слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно- правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв'язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.
Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду лікаря-невропатолога, будучи членом Володимир-Волинської районної позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 , пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, відповідно до частини 3 статті 18 Кримінального кодексу України являючись службовою особою, вчинила кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, 24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Відповідно п. 8 ст. 4 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій. Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Цього ж дня, з метою впорядкування роботи органів військово-лікарської експертизи ЗСУ начальником комісії - головою ВЛК Центральної BJIK ЗСУ видано розпорядження №598/495 щодо безумовного дотримання вимог Положення, в тому числі пунктів 20.3. та 20.4. глави 20 розділу II, штатними та позаштатними постійно діючими ВЛК. Також, вимоги вказаного розпорядження доведено членам штатних та позаштатних постійно діючих ВЛК на території Волинської області листом 16 Регіональної ВЛК за №863 від 25.02.2022.
Так, 04.07.2022, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, ОСОБА_4 , будучи включеною до складу ІНФОРМАЦІЯ_7 -лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 як лікар-невропатолог, таким чином, будучи службовою особою, перебуваючи в приміщенні на базі приміщення ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_2 (де здійснювався медичний огляд військовозобов'язаних ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 ), провела огляд військовозобов'язаного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який проходив військово-лікарську експертизу за направленням ІНФОРМАЦІЯ_6 , та якому встановила діагноз « ІНФОРМАЦІЯ_9 з парезом лівої стопи часто рецидивуючий перебіг, зі значним порушенням функції. Стан після дискектомії L5-S1 08.04.2022 р.».
Згідно Додатку 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ( пункт 1.2 глави 1 розділу II) Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби: «...За наслідками хірургічного та реабілітаційного лікування з приводу грижі міжхребцевого диска громадяни та військовослужбовці строкової служби оглядаються за пунктами «б» або «в» цієї статті...»
Також, згідно Додатку 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ( пункт 1.2 глави 1 розділу II) Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби стаття 23 включає: «...До пункту «б» належать: деякі форми невральної аміотрофії зі сприятливим перебігом (синдром Руссі-Леві), хвороби периферичних нервів та сплетінь, при яких помірно порушена основна функція; стійкий параліч мімічних м'язів, порушення функцій кінцівок тощо. До цього, пункту належать хронічні радикулопатії з рецидивами, плексопатії, невропатії, що супроводжуються у період загострення вимушеним положенням тулуба, болем вздовж нервів тощо та потребують тривалого стаціонарного і амбулаторного лікування протягом 2 місяців. Поєднання виражених дегенеративно-дистрофічних змін у хребті з незначно вираженими неврологічними розладами...»
Згідно Додатку 1 до Положення під п. «б» ст. 23 графи II Розкладу хвороб підпадає наявність у обстежуваного хвороби периферичної нервової системи G50-G75 (ураження черепних нервів, нервових корінців та сплетінь, полі-, мононейропатії, усі форми міастеній, міопатії, хвороби нервово-м'язового з'єднання та м'язів), М45 (дорсалгія, радикулопатія, цервікалгія, ішіас, люмбаго та інші) з помірними порушеннями функцій та передбачає індивідуальний підхід до визначення непридатності до військової служби або обмеженої придатності до військової служби.
В подальшому, провівши огляд військовозобов'язаного ОСОБА_7 та оглянувши медичну документацію останнього, ОСОБА_4 , будучи службовою особою на посаді лікаря-невропатолога ІНФОРМАЦІЯ_7 -лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 , діючи умисно, протиправно, достовірно знаючи вимоги чинного законодавства та Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, а також, що на території України з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введено воєнний стан, усвідомлюючи, що 08.04.2022 ОСОБА_7 проведено операцію дискектомії L5-S1 і встановлений йому діагноз «Остеохондроз поперекового відділу хребта. Лівобічна радикулопатія L5-S1 з парезом лівої стопи часто рецидивуючий перебіг, зі значним порушенням функції. Стан після дискектомії L5-S1 08.04.2022 р.» підпадає під пункт «б» статті 23 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві (Додаток 1 до Положення) та у воєнний час останній мав бути визнаний обмежено придатним до військової служби, в порушення вимог ст. 23 Додатку 1 до Положення, Пояснень до ст. 23 Додатку 2 до Положення, п. 20.4. глави 20 розділу II Положення, внесла неправдиві відомості до офіційних документів - висновку лікаря-невропатолога щодо військовозобов'язаного ОСОБА_7 від 04.07.2022 (Додаток 7 до Положення), картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_7 від 04.07.2022 (Додаток 13 до Положення), форма яких затверджена Положенням, що в подальшому призвело до прийняття рішення щодо виключення ОСОБА_7 з військового обліку.
Зокрема, ОСОБА_4 умисно, протиправно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на службове підроблення висновку лікаря-невропатолога щодо військовозобов'язаного ОСОБА_7 від 04.07.2022 (Додаток 7 до Положення), власноручно внесла недостовірні відомості у вказаний висновок, бланк якого затверджений Додатком 7 до Положення, а саме, в графі «Висновок лікаря про придатність до військової служби. На підставі статті(тей) графи II Розкладу хвороб визнаний (придатним, непридатним) до військової служби.» власноручно здійснила запис: «23а з виключенням з військового обліку».
У подальшому ОСОБА_4 у висновку лікаря-невропатолога щодо військовозобов'язаного ОСОБА_7 (Додаток 7 до Положення) поставила власний підпис в графі «Лікар» та здійснила відтиск печатки «врач Мерещук ОСОБА_8 », засвідчивши таким чином достовірність викладених нею відомостей у вказаному офіційному документі, чим вчинила службове підроблення.
В той же час, ОСОБА_4 , продовжуючи свої умисні, протиправні дії, усвідомлюючи ах суспільно небезпечний характер, та з метою завершення реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на службове підроблення офіційних документів, власноручно внесла недостовірні відомості у картку обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_7 від 04.07.2022 (Додаток 13 до Положення), бланк якої затверджений Додатком 13 до Положення, а саме в пункті 10 «Результати медичного обстеження спеціалістами» в графі «Невропатолог» здійснила запис: «23а неприд. з викл.».
У подальшому, ОСОБА_4 у картці обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_7 від 04.07.2022 (Додаток 13 до Положення) поставила власний підпис в графі «невропатолог» та здійснила відтиск печатки «врач Мерещук ОСОБА_8 », засвідчивши таким чином достовірність викладених нею відомостей у вказаному офіційному документі, чим вчинила службове підроблення.
Таким чином, лікар-невропатолог неврологічного кабінету поліклінічного відділення КП «Володимир-Волинське ТМО» ОСОБА_4 , будучи службовою особою та будучи включеною до складу ІНФОРМАЦІЯ_7 -лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 , вчинила службове підроблення, а саме - внесла недостовірні відомості до офіційних документів - висновку лікаря-невропатолога щодо військовозобов'язаного ОСОБА_7 від 04.07.2022 (Додаток 7 до Положення) та картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_7 від 04.07.2022 (Додаток 13 до Положення), про нібито непридатність військовозобов'язаного ОСОБА_7 до військової служби із виключенням із військового обліку за п. «а» ст. 23 Розкладу хвороб Положення, що призвело в подальшому до виключення ОСОБА_7 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 та звільнення від проходження військової служби.
В судовому засіданні до початку підготовчого розгляду обвинувачена ОСОБА_4 заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження щодо неї у зв'язку із зміною обстановки на підставі ст.48 КК України.
З'ясувавши доводи обвинуваченої та думку прокурора, який не заперечив проти задоволення клопотання обвинуваченої, перевіривши матеріали провадження, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_4 обвинувачується органами досудового розслідування у вчиненні кримінального правопорушення, яке відповідно до ст.12 КК України є кримінальним правопорушенням невеликої тяжкості. Крім того це діяння не носить ознак, з якими кримінальний закон пов'язує неможливість застосування інституту звільнення від кримінальної відповідальності.
Відповідно вимог ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Частинами першою, четвертою статті 286 КПК України передбачено, що звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Судом встановлено, що обвинувачена вперше притягується до кримінальної відповідальності, проти звільнення від кримінальної відповідальності внаслідок зміни обстановки не заперечує, про що клопоче перед судом.
Суд враховує, що обвинувачена має похилий вік, їй виповнився 71 рік, вона пенсіонерка. Раніше до кримінальної відповідальності не притягалася і кримінальне правопорушення вона вчинила вперше.
Датою вчинення інкримінованого ОСОБА_4 кримінального правопорушення, є 04.07.2022 року.
Як вбачається з копії наказу та записів трудової книжки, обвинувачена звільнилася з роботи я 01.08.2023 і з цієї дати припинено її членство у ІНФОРМАЦІЯ_10 при ІНФОРМАЦІЯ_6 .
В силу цих обставин, з урахуванням що з часу вчинення кримінального правопорушення минуло понад два роки, обстановка навколо обвинуваченої на даний час зазнала суттєвих змін, які унеможливлюють вчинення нею нового тотожного або однорідного кримінального правопорушення, що свідчить про те, що вона перестала бути суспільно небезпечною особою, заявила клопотання про її звільнення на підставі ст.48 КК України, а тому суд приходить до висновку про можливість задоволення даного клопотання та звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України.
Відповідно ч. 3 ст. 288 цього Кодексу суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Керуючись ст. 48 КК України ст. ст. 285, 286, 288 КПК України, суд, -
Кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань провадження №12024030000000291 від 26 червня 2024 року про обвинувачення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Нововолинськ, Волинської області, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, на підставі ст. 48 КК України провадженням закрити, звільнивши її від кримінальної відповідальності у зв'язку із зміною обстановки.
Речові докази: довідку позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії щодо ОСОБА_7 №1770 від 04.07.2022 (Додаток 4) на 1 арк; картку обстеження та медичного огляду щодо ОСОБА_7 від 04.07.2022 (Додаток 13) на 1 арк; акт дослідження стану здоров'я ОСОБА_7 № 3753 від 04.07.2022 на 1 арк.; акт дослідження стану здоров'я ОСОБА_7 № 3752 від 04.07.2022 на 1 арк.; висновок лікаря-невропатолога щодо ОСОБА_7 (Додаток 7) на 1 арк. - залишити в матеріалах кримінального провадження.
Процесуальні витрати відсутні.
Цивільний позов не заявлено.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду через Володимир-Волинський міський суд протягом семи днів з дня її оголошення.
Головуючий: ОСОБА_9