01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua
Головуючий у першій інстанції: Гаврилюк В.О. Суддя-доповідач: Епель О.В.
23 липня 2024 року Справа № 580/1508/24
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Епель О.В.,
суддів: Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Черкаській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Історія справи.
1. ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі - Відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Черкаській області, яка полягає в незарахуванні ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну в нього на момент переходу на службу в ГУНП в Черкаській області вислугу років з 10.08.2012 по 16.08.2023 у Державній кримінально-виконавчій службі у загальній кількості 10 років 11 місяців 05 днів;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну в нього на момент переходу на службу в ГУНП в Черкаській області вислугу років з 10.08.2012 по 16.08.2023 у Державній кримінально-виконавчій службі у загальній кількості 10 років 11 місяців 05 днів.
В обґрунтування своїх вимог Позивач посилається на те, що згідно з положеннями чинного законодавства на працівників кримінально-виконавчої служби під час проходження ними служби розповсюджується дія нормативно-правових актів органів внутрішніх справи, а в подальшому - поліцейських, а тому вислуга років з 10.08.2012 по 16.08.2023 у Державній кримінально-виконавчій службі у загальній кількості 10 років 11 місяців 05 днів має бути зарахована до стажу служби в поліції.
2. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну в нього на момент переходу на службу в Головне управління Національної поліції в Черкаській області вислугу років з 10.08.2012 по 16.08.2023 у Державній кримінально-виконавчій службі.
- зобов'язано Головне управління Національної поліції в Черкаській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції наявну в нього на момент переходу на службу в Головне управління Національної поліції в Черкаській області вислугу років з 10.08.2012 по 16.08.2023 у Державній кримінально-виконавчій службі.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Ухвалюючи зазначене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських.
3. Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні позову повністю.
В обґрунтування заявлених вимог Апелянт стверджує про відсутність у нього правових підстав для зарахування вказаного періоду до стажу служби в поліції, оскільки в переліку періодів служби, які включаються до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, відповідно до частини другої статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» ДКВС України не зазначено.
Крім того Апелянт наполягає на тому, що ОСОБА_1 пропустив строк звернення до суду з цим позовом.
Також Апелянт посилається на правову позицію викладену в постанові Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 520/903/19 та від 31.03.2020 у справі №520/2067/19.
4. Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2024 та 11.06.2024 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.
5. Від Позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить скаргу залишити без задоволення, посилаючись на необґрунтованість викладених в ній доводів.
6. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
7. Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.
8. Обставини справи, встановлені судом першої інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, згідно з витягом із послужного списку Позивач з 10.08.2012 по 16.08.2023 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України.
З 23.08.2023 й дотепер ОСОБА_1 працює на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції Звенигородського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
01.12.2023 Позивач звернувся до ГУНП в Черкаській області з рапортом про зарахування до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу в ГУНП в Черкаській області вислугу років з 10.08.2012 по 16.08.2023 у Державній кримінально-виконавчій службі України, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Листом від 14.12.2023 № 3261/05/12/4-2023 Відповідач повідомив Позивача, що підстави для зарахування в стаж служби в поліції періоду служби з 10.08.2012 по 16.08.2023 у Державній кримінально-виконавчій службі України згідно з ст. 78 ЗУ "Про Національну полії дію" відсутні.
9. Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з цим позовом.
10. Нормативно-правове обґрунтування.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" від 23 червня 2005 № 2713-IV (далі - Закон № 2713-IV) у редакції, чинній станом на час проходження Позивачем служби; Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 №114 (далі-Положення №114).
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частинами 1 статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до статті 78 Закону України «Про національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 14 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 №2713-IV (далі - Закон № 2713-IV) до персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби).
Служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
Згідно з частиною 5 статті 23 Закону № 2713-IV, в редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016, на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.
У попередніх редакціях вказана частина передбачала, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюються дія статей 22 і 23 Закону України «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ. На працівників кримінально-виконавчої служби поширюються умови оплати праці, передбачені для працівників органів внутрішніх справ, які не мають спеціальних звань.
Висновки суду апеляційної інстанції.
11. Системний аналіз викладених вище норм права дозволяє стверджувати, що служба в Державній кримінально-виконавчій службі України здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, а тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
12. Більш того, аналізуючи повноваження, завдання та функції відповідних органів, Верховний Суд у постанові від 20.10.2022 у справі № 160/11127/20 дійшов висновку, що всі обов'язки, обмеження служби в органах внутрішніх справ та поліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності визнані законодавцем тотожними умовам проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань. У підсумку Верховний Суд констатував, що служба в органах Державної кримінально-виконавчої служби України (Державної пенітенціарної служби) має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 01 серпня 2023 року у справі № 240/30024/21, від 20 жовтня 2022 року у справі №160/11127/20.
13. Твердження Апелянта про те, що неврахування ним стажу роботи Позивача в ДКВС відповідає вимогам закону, оскільки така служба відсутня у переліку визначеному частиною другою статті 78 Закону №580-VIII, колегія суддів відхиляє з огляду на викладене вище.
14. Правову позицію викладену в постанові Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 520/903/19 та від 31.03.2020 у справі №520/2067/19, на які посилається Апелянт, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки предметом спору у цих справах є зарарахування до стажу служби в поліції часу навчання особи у вищому навчальному закладі. Отже, правовідносини не є подібними.
15.Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій Відповідача при призначенні Позивача на службу в частині щодо незарахування до стажу служби в поліції наявну в нього на момент переходу на службу в Головне управління Національної поліції в Черкаській області вислугу років з 10.08.2012 по 16.08.2023 у Державній кримінально-виконавчій службі
16. Доводи Апелянта про те, що Позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом, апеляційний суд також до уваги не приймає, оскільки спірні правовідносини між сторонами є триваючими, тобто пов?язані з тривалим та безперервним невиконанням Апелянтом обов'язків, передбачених законом, а тому строки передбачені ст. 122 КАС України не можуть бути застосовані.
17. Аналізуючи всі доводи апеляційної скарги, апеляційний суд також приймає до уваги висновки ЄСПЛ, викладені в рішенні у справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.
18. Отже, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.
19. Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
20. Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Національної поліції в Черкаській області підлягає залишенню без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року - без змін.
21. Розподіл судових витрат.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати перерозподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаській області - залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Судове рішення виготовлено 23 липня 2024 року.
Головуючий суддя О.В. Епель
Судді: Є.І. Мєзєнцев
В.В. Файдюк