Справа № 320/3337/24
22 липня 2024 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Шведа Е.Ю.,
суддів - Голяшкіна О.В., Заїки М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зупинення апеляційного провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії, -
У вересні 2023 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Відповідач, ГУ ПФ у Київській області), в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не нарахування та невиплати Позивачу, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, з 01 березня 2022 року збільшення розміру пенсії на 25 відсотків, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», із урахуванням проведеної у 2022 році індексації пенсії на визначений постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а також щодо обмеження обрахованої йому пенсії максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01 березня 2022 року без обмеження максимального розміру такої пенсії у відповідності до норм Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із збільшенням розміру пенсії на 25 відсотків, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», з урахуванням проведеної у 2022 році індексації пенсії на визначений постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, із виплатою недоплаченої частини пенсії з урахуванням фактично виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо ненарахування Позивачу в повному розмірі з 01 березня 2023 року підвищення до пенсії для забезпечення її індексації, передбаченого статтею 64 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», нарахованого у відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із урахуванням встановленого коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, обмеженні розрахунку такого підвищення сумою в 1500 грн. та невиплати зазначеного підвищення через обмеження обрахованої йому пенсії максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01 березня 2023 року без обмеження максимального розміру такої пенсії у відповідності до норм Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із збільшенням розміру пенсії на підвищення для забезпечення її індексації в повному розмірі, нараховане у відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із урахуванням встановленого коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, без обмеження такого підвищення сумою в 1500 грн. із виплатою недоплаченої частини пенсії з урахуванням фактично виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не нарахування та невиплаті Позивачу, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, з 01 березня 2023 року збільшення розміру пенсії на 25 відсотків, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», із урахуванням проведеної у 2022 році індексації пенсії на визначений постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та проведеної у 2023 році індексації пенсії на визначений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а також щодо обмеження обрахованої йому пенсії максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01 березня 2023 року без обмеження максимального розміру такої пенсії у відповідності до норм Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із збільшенням розміру пенсії на 25 відсотків, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», з урахуванням проведеної у 2022 році індексації пенсії на визначений постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та проведеної у 2023 році індексації пенсії на визначений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, із виплатою недоплаченої частини пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2024 відкрито апеляційне провадження у справі та встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу, а також витребувано матеріали справи з суду першої інстанції, які надійшли 22.07.2024.
У відзиві на апеляційну скаргу ГУ ПФ у Київській області просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.
На адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про зупинення апеляційного провадження у справі до набрання законної сили рішенням суду у справі №320/8511/23 та завершення касаційного розгляду Верховним Судом справи №620/12774/23. Указана заява обґрунтована тим, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі №320/8511/23 визнано протиправним та нечинним в абзаці першому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» застосування обмеження максимального розміру пенсії, визначеного законом, а також визнано протиправним та нечинним абзац другий пункту 10 указаної постанови щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсій, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1 500 гривень. Апеляційний перегляд указаного судового рішення не завершений, а тому, на переконання Позивача, розгляд справи №320/3337/24 неможливий без встановлення правомірності положень згаданої постанови №168. Крім іншого, ОСОБА_1 зауважує, що у подібних правовідносинах Верховним Судом відкрито касаційне провадження у справі №620/12774/23.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що подана заява задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Отже, для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати: чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається, з предметом доказування в конкретній іншій справі; чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.
Об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.
Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.
Наведена правова позиція відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним, зокрема у постановах від 18.09.2018 у справі № 9901/314/19, від 16.10.2019 у справі № 800/330/17, та Верховного Суду, викладеному у постанові від 05.07.2021 у справі № 160/9902/19.
Крім того, у постанові від 10.08.2023 у справі № 804/7154/16 Верховний Суд сформував висновок, згідно якого під неможливістю розгляду справи слід розуміти неможливість для цього суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі і одночасно мають значення для вирішення цієї справи.
На переконання колегії суддів, у межах цього спору відсутні підстави стверджувати, що обставини, які можуть бути встановлені під час розгляду справи № 320/8511/23, мають суттєве значення для здійснення апеляційного перегляду рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 у справі №320/3337/24.
У свою чергу, за правилами вже згаданого вище п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Судова колегія звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, у спірному випадку набрання чинності рішенням суду у справі №320/8511/23 не матиме ретроактивної дії на правовідносини, які мали місце до його прийняття.
З урахуванням наведеного суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність правових підстав для зупинення провадження у цій справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України до набрання законної сили рішенням суду у справі №320/8511/23.
Аналогічна за змістом позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 18.06.2024 у справі №200/6083/23.
Крім того, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Тобто, процесуальний закон наділив суд можливістю зупинити провадження у справі у разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах в іншій справі у касаційному порядку лише палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду до набрання законної сили судовим рішенням у такій справі.
Разом з тим, Позивачем не надано доказів, що у справі №620/12774/23 колегією суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду прийнято рішення про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду у порядку, передбаченому ст. 346 КАС України.
Крім іншого, на час розгляду цього клопотання судом апеляційної інстанції Верховним Судом у справі №620/12774/23 прийнято постанову від 02.07.2024.
З урахуванням наведеного, колегія суддів не вбачає правових підстав для зупинення провадження у справі №320/3337/24 до набрання законної сили рішенням суду у справі №320/8511/23 та до завершення касаційного перегляду справи №620/12774/23.
Керуючись ст.ст. 236, 243, 248, 308, 321, 325 КАС України, колегія суддів, -
Заяву ОСОБА_1 про зупинення апеляційного провадження у справі - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Е.Ю. Швед
Судді О.В. Голяшкін
М.М. Заїка
Повний текст ухвали складено та підписано 22 липня 2024 року.