22 жовтня 2010 року < Текст > Справа № 2а-8385/10/0870
(15 год. 45 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Щербак А.А., суддів Каракуші С.М., Нестеренко Л.О. при секретарі Пекній Т.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Енергодарської міської партійної організації «Сильна Україна» до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення Енергодарської міської виборчої комісії №530 від 1510.2010,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Енергодарської міської партійної організації «Сильна Україна» до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення Енергодарської міської виборчої комісії №530 від 15.10.2010.
Позовні вимоги обґрунтовує наступним. Вважає Рішенням від 15.10.2010 №530 Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області «Про затвердження складу дільничних виборчих комісій», яким затверджено списки дільничних виборчих комісій №№ 22001-22022, утворених у межах м. Енергодар Запорізької області прийнятим з порушенням законодавства України про місцеві вибори та в порушення права партії як суб'єкта виборчого процесу на включення до дільничних виборчих комісій своїх представників, у зв'язку із наступним. По-перше, рішення №530 від 15.10.2010 не було прийняте на відкритому засідання Енергодарської міської виборчої комісії, що підтверджується актом про встановлення факту не проведення засідання Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області у призначений час від 15.10.2010 о 17 год. 08 хв. По-друге, вважає, що рішення було прийняте неповноважним складом виборчої комісії, усупереч положенням п. 2.8 Постанови ЦВК № 351 від 15 вересня 2010 року «Порядок організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів ВР АВК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». По-третє зазначає що при проведенні засідання Енергодарської міської виборчої комісії, на якому було прийняте рішення №530 від 15.10.10 не було дотримано порядок розгляду питань, затверджений постановою ЦВК №351 від 15.09.2010. Також, зазначає, що оскаржуване рішення не було оформлене як постанова усупереч вимогам Постанови ЦВК № 351 від 15 вересня 2010 року. Більш того, вказує, що рішення №530 від 15.10.2010 підлягає скасуванню у зв'язку із тим, що ним включено до складу дільничних виборчих комісій осіб, які відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України від 10.07.2010 №2487 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів» не можуть бути членами виборчих комісій (кандидатів в депутати Енергодарської міської ради, уповноважених представників партій). Більш того під час прийняття рішення щодо включення кандидатів до складу дільничних виборчих комісій було проігноровано вимогу Закону (абз. 2 ч. 1 ст. 23) щодо включення до складу дільничних виборчих комісій осіб з врахуванням досвіду роботи.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення Енергодарської міської виборчої комісії №530 від 15.10.2010.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить підпис уповноваженої особи у поштовому повідомленні. Жодних клопотань та заяв суду не направив.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечив, про що надіслав до суду письмові заперечення на адміністративний позов. Зазначає, що рішення №530 від 15.10.2010 було прийняте на відкритому засіданні виборчої комісії, більшістю голосів присутніх членів комісії (що підтверджується витягом з протоколу №15 від 15.10.2010). Також наголошує на тому, що чинним виборчим законодавством не передбачено обов'язку Енергодарської міської виборчої комісії включати усіх осіб, вказаних у поданнях суб'єктів виборчого процесу, які мають право брати участь у формуванні дільничних виборчих комісій. 15.10.2010 року було проголосовані два проекти складу виборчих дільниць та прийнято Рішення № 530 щодо складу виборчих дільниць. За списки, які є додатком до Рішення № 530 проголосувало 11 осіб із 16 присутніх Відповідно до п. 14 ст. 27 Закону України від 10.07.2010 №2487 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів». Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснювалося у зв'язку із неявкою усіх осіб, що беруть участь у справі.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності колегія суддів вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню .
Судом встановлено, що 15 жовтня 2010 року Енергодарською міською виборчою комісією Запорізької області було прийнято рішення № 530 «Про затвердження складу дільничних виборчих комісій» згідно з яким було затверджено склад дільничних виборчих комісій відповідно додатку до протоколу № 15 відповідної комісії від 15.10.2010.
Згідно вище зазначеного рішення, було утворено дільничні виборчі комісії № 22001-22022 у м. Енергодарі Запорізької області, зокрема:
№ 22001 при кількості виборців 1948 осіб - 21 член комісії; № 22002 при кількості виборців 2438 осіб - 21 член комісії; № 22003 при кількості виборців 2306 осіб - 21 член комісії; № 22004 при кількості виборців 1220 осіб - 18 членів комісії; № 22005 при кількості виборців 2294 осіб - 21 член комісії; № 22006 при кількості виборців 1959 осіб - 21 член комісії; № 22007 при кількості виборців 1065 осіб - 20 членів комісії; № 22008 при кількості виборців 2085 осіб - 21 член комісії; № 22009 при кількості виборців 2404 осіб - 21 член комісії; № 22010 при кількості виборців 1750 осіб - 21 член комісії; № 22011 при кількості виборців 1675 осіб - 21 член комісії; № 22012 при кількості виборців 2383 осіб - 21 член комісії; № 22013 при кількості виборців 1319 осіб - 18 членів комісії; № 22014 при кількості виборців 2344 осіб - 21 член комісії; № 22015 при кількості виборців 2178 осіб - 21 член комісії; № 22016 при кількості виборців 2419 осіб - 21 член комісії; № 22017 при кількості виборців 2469 осіб - 21 член комісії; № 22018 при кількості виборців 2442 осіб - 21 член комісії; № 22019 при кількості виборців 2420 осіб - 21 член комісії; № 22020 при кількості виборців 2362 осіб - 21 член комісії; № 22021 при кількості виборців 2323 осіб - 21 член комісії; № 22022 спеціальна дільниця -10 членів комісії.
Відповідно до Додатку №208 до Постанови Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 355, Енергодарська міська виборча комісія утворена у складі 18 осіб. Відповідно до витягу з протоколу №15 засідання Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області на засіданні були присутні 16 осіб від складу комісії.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів» засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії.
Тобто, засідання комісії було б повноважним навіть за присутності 9 осіб, тоді як присутніми були 16. Отже, засідання 15.12.2010 було повноважним.
Згідно з положеннями частини 9 цієї ж статті, На засіданнях виборчої комісії, у приміщенні виборчої дільниці, де проводиться голосування, мають право бути присутніми з додержанням вимог цього Закону:
1) члени Центральної виборчої комісії, працівники секретаріату Центральної виборчої комісії та служби розпорядника Державного реєстру виборців;
2) члени виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів;
3) кандидати в депутати, їх довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати у одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі (разом не більше двох осіб від відповідної місцевої організації партії або кандидата в депутати);
4) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, офіційні спостерігачі (не більше однієї особи від одного кандидата);
5) офіційні спостерігачі від всеукраїнських громадських організацій, іноземних держав і міжнародних організацій (не більше двох осіб від відповідної організації);
6) представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).
Інші особи можуть бути присутніми на засіданні комісії тільки з дозволу або на запрошення цієї комісії відповідно до прийнятого нею рішення. Перебування інших осіб на виборчій дільниці під час проведення голосування, а також на засіданні комісії під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування не дозволяється.
Крім того, відповідно до ст.. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, посилання позивача на той факт, що на відкрите засідання Енергодарської міської виборчої комісії не були допущені усі особи, які мали на це право, судом не беруться до уваги зважаючи на наступне. До позовної заяви не додано жодних документів, які б підтверджували факт не допуску, або докази на підтвердження того, що такі особи належать до переліку осіб, визначених ч. 9 ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів».
Щодо Акту про встановлення факту не проведення засідання від 15.10.2010 то суд вважає цей доказ неналежним у розумінні у розумінні ст.. 70 КАС України з огляду на наступне. По-перше, суду не надано жодних доказів того, що особи, які склали цей акт є суб'єктами виборчого процесу, мали право бути присутніми на засіданні Енергодарської міської виборчої комісії. Більш того, жодна з осіб, які підписали зазначений акт не входять до складу Енергодарської міської виборчої комісії.
Дійсно, відповідно до п. 3.3 Постанови ЦВК №351 від 15 вересня 2010 року «Про Порядок організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» Розгляд питання на засіданні виборчої комісії, як правило, включає такі етапи:
- доповідь, запитання доповідачу, відповіді на них;
- співдоповіді (за необхідності), запитання співдоповідачу, відповіді на них;
- виступи членів виборчої комісії та інших осіб з питання, що розглядається;
- оголошення головуючим на засіданні виборчої комісії про припинення обговорення питання;
- заключне слово співдоповідача (за його бажанням);
- заключне слово доповідача;
- внесення пропозицій, їх обговорення та прийняття щодо них рішення;
- голосування.
Матеріалами справи встановлено, що зазначений порядок розгляду питань був дотриманим на засідання Енергодарської міської виборчої комісії 15 жовтня 2010 року. Зазначена обставина підтверджується витягом з протоколу №15 засідання Енергодарської міської виборчої комісії від 15.10.2010. Крім того, посилання позивача на те, що зазначений порядок не був дотриманий відповідачем спростовується самими матеріалами позовної заяви, у якій вказано, що «ми» зайшли до зали після того як засідання вже розпочалося і тривало деякий час.
Щодо посилання позивача на той факт, що рішення виборчої комісії повинно оформлюватися постановою, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 15 ст. 27 закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних та міських голів» Рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії, найменування рішення, дату та місце його прийняття і порядковий номер, мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення, резолютивну частину.
Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні.
Як встановлено матеріалами справи, Рішення №530 від 15.10.2010 року містить усі зазначені реквізити.
Відповідно до положень ст..23 Закону України «Про вибори депутатів верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів», Дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Відповідно до п. 18. Постанови Центральної виборчої комісії від 22 вересня 2010 року №362 «Про Роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання.
Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду їх роботи у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Таким чином, єдиним суб'єктом вданих повноважень, уповноваженим чинним законодавством на формування складу дільничних виборчих комісій є відповідні територіальні виборчі комісії. Більш того, жодним нормативно-правовим актом не встановлено обов'язку територіальної виборчої комісії включати до складу дільничних виборчих комісій лише осіб, які мають досвід роботи у виборчих комісіях.
Твердження позивача про те, що до складу дільничних виборчих комісій включені особи, які не можуть бути членами виборчих комісій, оскільки вони є кандидатами у депутати Енергодарської міської ради, уповноваженими представниками партій, судом також не приймаються до уваги як недоведене. Ані у тексті позовної заяви, ані у додатках до позову не міститься жодних доказів того, що хтось із членів дільничних виборчих комісій, утворених у межах м. Енергодар є кандидатами у депутати Енергодарської міської ради або уповноваженими представниками партій
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України, У разі несплати судового збору на момент вирішення справи, суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат.
На підставі викладеного,керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163, 172, 177 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову відмовити
Стягнути з Енергодарської міської партійної організації «Сильна Україна» на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні сорок копійок)
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судове рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в дводенний строк з дня його проголошення.
Головуючий суддя А.А. Щербак
Суддя С.М.Каракуша
Суддя Л.О.Нестеренко