20 жовтня 2010 року 17 год. 00 хв. Справа № 2а-8272/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.
суддів Каракуши М.С.
Матяш О.В..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовною заявою: Енергодарська міська партійна організація Всеукраїнської партії Народної Довіри в Запорізькій області
до:Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області
про:зобов'язання включити до складу дільничних виборчих комісій, дільниці №220002 Ткаченко О.Г., дільниці №22005 Сніжевську З.П., дільниці №22013 Стешенко А.С., дільниці №22022 Горлакова І.І.
19 жовтня 2010 року Енергодарська міська партійна організація Всеукраїнської партії Народної Довіри в Запорізькій області звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області про зобов'язання включити до складу дільничних виборчих комісій, дільниці №220002 Ткаченко О.Г., дільниці №22005 Сніжевську З.П., дільниці №22013 Стешенко А.С., дільниці №22022 Горлакова І.І., посилаючись на те, що рішенням від 15.10.2010 року про затвердження списків дільничних виборчих дільниць №№22001-22022, утворених у межах м. Енергодар Запорізької області, порушено засади рівності суб'єктів виборчого процесу перед Законом, оскільки виборчі комісії до яких не включено представників позивача створено у кількості 21 член комісії, а максимально передбачена Законом кількість таких виборчих комісій складає 24 члена комісії.
Відповідно до ч.1 ст.24 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.
Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями від 19.10.2010 року справу призначено головуючому судді Лазаренко М.С. та суддям Каракуши С.М., Малиш О.В.
Ухвалою суду від 19.10.2010 відкрито провадження в адміністративні справі №2а-8272/10/0870, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи колегією суддів у складі трьох суддів.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, 20.10.2010 року до суду надав заяву про розгляд справу письмовому провадженні, просить у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до вимог ч.4 ст.122 КАС України особа. Яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи, що від сторін надійшли відповідні заяви, суд розглянув справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади,зокрема, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон №2487, визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів.
Порядок утворення дільничної виборчої комісії встановлений статтею 23 Закону №2487.
Відповідно до ч.1 вказаної статті дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Згідно ч.3 ст.23 Закону №2487 дільнична виборча комісія утворюється у складі:
1) для малих дільниць - 10 - 16 осіб;
2) для середніх дільниць - 14 - 20 осіб;
3) для великих дільниць - 18 - 24 осіб.
На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.
Частиною 4 статті 23 Закону №2487 встановлює, що місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.
Відповідно до ч.7 вищезазначеної статті територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії.
Рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням №267 від 07.10.2010 року Енергодарською міською виборчою комісією Запорізької області зареєстровано виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Енергодарської міської партійної організації Всеукраїнської партії Народної Довіри.
15 жовтня 2010 року Енергодарською міською виборчою комісією Запорізької області було прийнято рішення № 530 «Про затвердження складу дільничних виборчих комісій» згідно з яким було затверджено склад дільничних виборчих комісій відповідно додатку до протоколу № 15 відповідної комісії від 15.10.2010.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду про зобов'язання відповідача включити до складу дільничних виборчих комісій, дільниці №220002 Ткаченко О.Г., дільниці №22005 Сніжевську З.П., дільниці №22013 Стешенко А.С., дільниці №22022 Горлакова І.І.
Як вбачається з рішення №530 від 15.10.2010 було утворено дільничні виборчі комісії № 22001-22022 у м. Енергодарі Запорізької області, зокрема дільниця №22002 при кількості виборців 2438 осіб - 21 член комісії, №22005 при кількості виборців 2294 осіб - 21 член комісії, №22013 при кількості виборців 1319 осіб - 21 член комісії, №22022 спеціальна дільниця - 10 членів комісії.
Виходячи з системного аналізу викладених вище норм законодавства щодо кількісного складу членів дільничних комісій, суд порушень зі сторони відповідача не вбачає. А кількісний склад відповідає нормам ч.3 ст.23 Закону №2487.
Згідно абз.2 ч.1 ст.23 Закону №2487 при утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Відповідно до п. 15 Постанови Центральної виборчої комісії від 22.09.2010 № 362 «Про роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» рішення щодо відхилення відповідних подань і окремих кандидатур не приймається.
Таким чином, відповідач має право самостійно визначати осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, але у межах числа членів дільничної виборчої комісії, кількість яких затверджена Рішенням відповідача №530 від 15.10.2010.
Судом був зроблений аналіз протоколу №15 засідання Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області від 15.10.2010 та всіх списків членів дільничних виборчих комісій м. Енергодар Запорізької області, які містяться у матеріалах справи, з яких вбачається, що відповідач намагався пропорційно включити кандидатів від різних суб'єктів подання. Тому суд приходить до висновку, що відповідач правомірно скористався своїм правом, закріпленим у п.1.ст.23 Закону №2487, самостійно своїм рішенням визначити осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Порушень ст.11 Закону №2487, а саме: рівності суб'єктів виборчого процесу перед законом, як однієї з засад проведення виборчого процесу, суд не вбачає.
Крім того, позивачем Рішення № 530 «Про затвердження складу дільничних виборчих комісій» згідно з яким було затверджено склад дільничних виборчих комісій не оскаржувалось та зауважень до протоколу №15 відповідної комісії від 15.10.2010 не було.
Вимоги позивача про зобов'язання включити представників до складу дільничної виборчої комісії не підлягають задоволенню. Оскільки ця функція є закріпленою законом виключно за відповідачем, відтак суд не наділений повноваженнями своїм рішенням замінювати орган, до виключної компетенції якого відносяться ці функції.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вище викладене, суд вважає, що відповідачем не вчинено порушень норм чинного законодавства про вибори, дотримано вимоги законодавства, під час виборчого процесу, а відтак позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 19, 52, 160, 167, 172 КАС України, суд -
У задоволенні позову відмовити.
Повідомити Енергодарську міську виборчу комісію Запорізької області та Запорізьку обласну виборчу комісію про ухвалене рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в дводенний строк з дня її проголошення з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя (підпис) М.С. Лазаренко
Суддя (підпис) С.М. Каракуша
Суддя (підпис) О.В. Матяш
Постанову виготовлено в повному обсязі 20 жовтня 2010 року.