20 жовтня 2010 року о 17-34 годині, Справа № 2а-8259/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі колегії: головуючого судді - Матяш О.В.,
суддів - Каракуші С.М., Стрельнікової Н.В.,
при секретарі судового засідання Васильченко І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя
адміністративну справу за позовом Мелітопольської міської у Запорізькій області організації політичної партії «Союз Лівих Сил»
до Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області
про визнання протиправним та скасування рішення виборчої комісії, припинення достроково повноважень складу міської виборчої комісії та зобов'язання вчинити певні дії,
позивач звернувся до суду із вказаним позовом та обґрунтовує свої вимоги тим, що Мелітопольська міська у Запорізькій області організація політичної партії «Союз Лівих Сил» є суб'єктом виборчого процесу, приймає участь у виборах депутатів до Мелітопольської міської ради 31.10.2010.
На виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» №2487-VІ від 10.07.2010 (далі - Закон) Мелітопольська міська у Запорізькій області організація політичної партії «Союз Лівих Сил» подала до Мелітопольської міської виборчої комісії кандидатури на членів дільничних виборчих комісій для організації підготовки та проведення місцевих виборів і забезпечення додержання та однакового застосування законодавства України про місцеві вибори.
15.10.2010 Мелітопольською міською виборчою комісією Запорізької області було прийнято постанову №317 «Про утворення дільничних виборчих комісій для проведення виборів депутатів Мелітопольської міської ради Запорізької області та міського голови м. Мелітополь Запорізької області», якою утворені дільничні виборчі комісії у складі 18 осіб під час проведення виборів депутатів Мелітопольської міської ради та міського голови у м. Мелітополі.
Оскаржуваною постановою до складу жодної дільничної комісії не були включені особи, які подавалися до складу дільничних виборчих комісій від Мелітопольської міської організації політичної партії «Союз Лівих Сил», а також незаконно включено до складу вказаних комісій осіб, поданих обласними організаціями політичних партій.
Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що оскаржуваною постановою було незаконно надані переваги суб'єктам виборчого процесу, які не є суб'єктами подання до членів дільничних виборчих комісій, чим порушено права позивача на його представництво у дільничних виборчих комісіях, порушено засади виборчого процесу, рівність партій перед законом.
Відтак, повноваження відповідача, в силу вимог ч. 3 ст. 29 Закону, мають бути достроково припинені в зв'язку з грубим порушенням Конституції та законів України.
Просив позов задовольнити в повному обсязі, визнати протиправною та скасувати постанову відповідача №317 від 15.10.2010, достроково припинити повноваження усього складу Мелітопольської міської виборчої комісії, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №355 від 15.09.2010, та зобов'язати відповідача прийняти нову постанову про утворення дільничних виборчих комісій для проведення виборів депутатів Мелітопольської міської ради Запорізької області та міського голови міста Мелітополя Запорізької області, якою включити до складу зазначених комісій осіб, зазначених в поданні Мелітопольської міської у Запорізькій області організації політичної партії «Союз Лівих Сил».
Представник відповідача проти позову заперечує з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов від 19.10.2010, зокрема, зазначивши, що організація роботи виборчої комісії регламентується ст. 27 Закону, згідно ч. ч. 5, 9 якої позивач як суб'єкт виборчого процесу має право перебувати на засіданнях відповідної виборчої комісії і цього права позивач не був позбавлений відповідачем.
Статтею 27 Закону визначено, що дільничні виборчі комісії повинні бути утворені відповідачем не пізніше ніж за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті. При утворенні дільничної виборчої комісії відповідач своїм рішенням повинен визначити осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму. Згідно ч.3 цієї статті, дільнична виборча комісія утворюється у складі: 1) для малих дільниць - 10-16 осіб; 2) для середніх дільниць - 14-20 осіб; 3) для великих дільниць - 18-24 осіб.
Під час формування дільничних виборчих комісій відповідач керувався Постановою Центральної виборчої комісії від 22 вересня 2010 року № 362 «Про Роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Тобто, відповідач в рамках своїх повноважень визначив кількість виборчих дільниць та їй персональній склад. В зв'язку з чим представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Під час судового розгляду представник відповідача запропонував представнику позивача умови примирення, згідно яких позивачу пропонувалось надати шість місць у дільничних виборчих комісіях. Проте, представник позивача відмовився від примирення на зазначених умовах, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Суд, розглянувши й дослідивши докази, що є в матеріалах справи, з'ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив, що, відповідно до ст.20 Закону №2487-VI, відповідач у правовідносинах, пов'язаних із виборчим процесом, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень.
На підставі постанови відповідача №120 від 05.10.2010 позивач є суб'єктом виборчого процесу по виборах депутатів до Мелітопольської міської ради Запорізької області, які мають відбутися 31.10.2010.
10.10.2010, об 11 год. 29 хв., позивач подав відповідачу список кандидатів на члени дільничних виборчих комісій.
Постановою відповідача №317 від 15.10.2010 було утворено 67 дільничних виборчих комісій для проведення виборів депутатів Мелітопольської міської ради Запорізької області та міського голови міста Мелітополя Запорізької області. При цьому до складу дільничних виборчих комісій відповідачем не було включено жодного представника позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Надаючи правову оцінку постанові відповідача, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України.
Позивач порушив перед судом вимогу про визнання такою, що не відповідає законодавству про вибори, постанови відповідача №317 від 15.10.2010, відповідно до якої представники позивача не включені до складу дільничних виборчих комісій для проведення виборів депутатів Мелітопольської міської ради Запорізької області та міського голови міста Мелітополя Запорізької області. Натомість, на думку позивача, відповідач незаконно включив до складу зазначених комісій представників обласних організацій політичних партій.
Свою вимогу щодо скасування оскаржуваної постанови позивач обґрунтовує ч. 19 ст. 27 Закону, відповідно до якої рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Таким чином, для вирішення даного спору суду необхідно встановити, чи не суперечить законодавству України оскаржувана постанова та чи не прийнята вона відповідачем з перевищенням повноважень.
Частиною 1 статті 20 Закону встановлено, що виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Згідно із ч. 14 ст. 27 Закону, рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття.
Відповідно до ч. 16 ст. 27 Закону, член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні та не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право у письмовій формі висловити окрему думку, що додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.
Судом встановлено, що жоден з членів складу відповідача письмову окрему думку з приводу оскаржуваної постанови не висловлював.
Частиною 1 ст. 27 Закону встановлено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Відтак, відповідач має компетенцію утворювати дільничні виборчі комісії та визначати їх склад, отже оскаржувана постанова прийнята відповідачем в межах його повноважень.
Щодо наявності чи відсутності порушення оскаржуваною постановою законодавства України, суд зазначає таке.
З аналізу абз. 2 ч. 1 ст. 23 Закону випливає, що виключно відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної виборчої комісії, при цьому таке рішення має оціночний характер, тобто приймається колегіально територіальною комісією за внутрішнім переконанням її членів, що має ґрунтуватися на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні матеріалів, які характеризують кандидатур, поданих суб'єктами подання.
Абзацом 2 частини 17 статті 27 Закону встановлено, що ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.
Випадків, за яких суд може прийняти рішення про зобов'язання територіальної комісії включити до складу дільничних виборчих комісій кандидатур від місцевих осередків певних політичних партій Закон не визначає.
Кількісний склад дільничних виборчих комісій обмежено ч. 3 ст. 23 Закону, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне зауважити, що законом не передбачено гарантій суб'єктам виборчого процесу на формування складу дільничних виборчих комісій з урахуванням всіх поданих кандидатур.
Дії комісії щодо формування складу дільничних виборчих комісій без врахування кандидатур, поданих позивачем до всіх дільничних виборчих комісій, не свідчать про порушення прав та законних інтересів позивача через порушення рівності суб'єктів виборчого процесу, оскільки до кожної дільничної виборчої комісії м. Мелітополя включені члени різних партій, які мають різнобічні політичні погляди, а також суб'єктів виборчого процесу - кандидатів на посаду міського голови, що свідчить про відсутність порушення зазначеного принципу.
Крім того, як було зазначено вище, з положень ст. 23 Закону, формування дільничних виборчих комісій є виключною компетенцією територіальної виборчої комісії, що відбувається на підставі її рішення. Законодавець не передбачив обов'язковість дотримання певних пропорцій щодо кількості представників від кожної політичної сили у кожній дільничній комісії.
Суд також зауважує, що єдиною умовою, за якої здійснюється включення до складу дільничних виборчих комісій з урахуванням всіх поданих кандидатур, є випадок, коли у встановлені строки було запропоновано менше осіб, ніж встановлено ч. 3 ст. 23 Закону (ч. 8 ст. 23 Закону).
Абзацом 1 частини 1 статті 23 Закону передбачений кінцевий строк, до якого можуть бути створені дільничні виборчі комісії - не пізніш ніж за 15 днів до дня виборів. Календарним планом основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року (№з/п 93), затвердженим постановою Центральної виборчої комісії № 335 від 03.09.2010, встановлений кінцевий термін створення дільничних виборчих комісій - до 15 жовтня включно.
Отже, станом на 16.10.2010, дільничні виборчі комісії повинні були бути утворені.
Відтак, суд доходить висновку про відсутність з боку відповідача під час прийняття оскаржуваної постанови порушення законодавства про вибори.
За таких обставин, з урахуванням того, що під час судового розгляду судом було встановлено, що рішення, оформлене в формі постанови відповідача №317 від 15.10.2010, прийняте відповідно до вимог ст. 23 Закону, а доводи позивача щодо порушення принципу рівності суб'єктів виборчого процесу не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні, суд вважає, що також відсутні підстави для задоволення адміністративного позову в частині зобов'язання відповідача включити до складу дільничних виборчих комісій представників позивача.
Частиною 3 ст. 29 Закону визначено, що повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.
Враховуючи вищенаведені висновки суду про відсутність з боку відповідача під час прийняття оскаржуваної постанови порушення законодавства України про вибори, суд не знаходить підстав для дострокового припинення повноважень усього складу Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області.
Згідно із ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду, незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Враховуючи, що позивачем при подачі позову не було сплачено судовий збір, суд вважає можливим стягнути з позивача судовий збір в дохід Державного бюджету у розмірі 3,40 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 24, 86, 88, 94, 158-163, 172, 177-179 КАС України, суд
Відмовити Мелітопольській міській у Запорізькій області організації політичної партії «Союз Лівих Сил» у задоволенні її адміністративного позову до Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області про визнання протиправною та скасування постанови Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області №317 від 15.10.2010, дострокове припинення повноважень усього складу Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області та зобов'язання Мелітопольської міської виборчої комісії Запорізької області прийняти нову постанову про утворення дільничних виборчих комісій для проведення виборів депутатів Мелітопольської міської ради Запорізької області та міського голови міста Мелітополя Запорізької області, якою включити до складу дільничних виборчих комісій осіб відповідно до подання Мелітопольської міської у Запорізькій області організації політичної партії «Союз Лівих Сил».
Стягнути з Мелітопольської міської у Запорізькій області організації політичної партії «Союз Лівих Сил» судовий збір в дохід Державного бюджету у розмірі 3 (трьох) гривень 40 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 2-денний строк з дня її проголошення з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя О.В. Матяш
суддя С.М. Каракуша
суддя Н.В. Стрельнікова