Постанова від 19.10.2010 по справі 2а-6231/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2010 року < Текст > Справа № 2а-6231/10/0870

(15 год. 50) м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Малиш Н.І.,

при секретарі Святенко О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Запорізького обласного відділення Пошуково-видавничого агентства «Книга Пам'яті України» до Управління у справах преси та інформації Запорізької обласної державної адміністрації про спонукання до погодження використання бюджетних коштів,

за участю представників сторін:

від позивача: Сльота В.П., паспорт НОМЕР_1 від 20.02.1999р.;

від відповідача: Міняйло О.С., довіреність №01-04-15/445 від 06.10.2010р.;

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду звернулась Запорізьке обласне відділення Пошуково-видавничого агентства «Книга Пам'яті України» (далі - позивач) з позовною заявою до Управління в справах преси та інформації Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач або Управління) про спонукання до погодження використання бюджетних коштів.

Свої вимоги позивач виклав в позовній заяві, зокрема зазначив, що рішенням обласної ради №26 від 14.05.2010р. на виконання «Програми сприяння розвитку інформаційної галузі області на 2007-2010 роки» виділені кошти в розмірі 1377,3 тис.грн., з яких 180 тис.грн. на фінансування діяльності позивача. Для їх використання необхідне погодження відповідача, який є розпорядником коштів. Позивач підготував та подав на розгляд відповідача пакет необхідних документів, отримавши від Управління 14.06.2010р. лімітну довідку про бюджетні асигнування на 2010 рік. Однак план використання коштів відповідач погодити відмовився. Таким чином, внаслідок невмотивованих дій Управління робота позивача опинилась повністю заблокованою, та зумовила виникнення заборгованості на суму понад 90 тис. грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві. Також зазначив, що він неодноразово звертався до відповідача з затвердженим планом використання коштів, але Управління його до теперішнього часу не погодило.

На підставі викладеного просить суд зобов'язати Управління у справах преси та інформації Запорізької обласної державної адміністрації погодити План використання бюджетних коштів на 2010 рік обласним відділенням пошуково-видавничого агентства «Книга Пам'яті України».

Представник відповідача, в судовому засіданні, проти задоволення позовних вимог заперечив. Надав суду письмові заперечення та пояснив, що за результатами розгляду Управлінням наданого позивачем Плану використання позивачем бюджетних коштів на 2010 рік та доданих до нього обгрунтовуючих документів, було встановлено порушення вимог чинного бюджетного законодавства в частині використання коштів місцевого (обласного) бюджету, а саме:

- за відсутності затвердженого кошторису та затверджених бюджетних призначень, в січні - травні 2010 року позивачем здійснювалась виплата надбавок, премій та інших доплат, що призвело до зростання заборгованості перед Пенсійним фондом України та застосування штрафних санкцій за несплату внесків до бюджету. Разом з тим, в складеному проекті плану використання бюджетних коштів сплату штрафних санкцій позивачем пропонувалось здійснити за рахунок коштів обласного бюджету;

- за наявності п'яти штатних вакантних посад, позивачем укладались трудові угоди з фізичними особами на виконання робіт, які мали б виконуватися штатними працівниками, при цьому сума оплати по зазначеним трудовим угодам перевищувала суми, які мали б сплачуватися за ці ж роботи штатними працівниками;

- в подальшому при чотирьох працюючих штатних працівниках План використання бюджетних коштів на 2010 рік було складено з розрахунку 7 штатних посад;

- керівник підприємства позивача встановив собі матеріальну компенсацію за декілька років невикористаних відпусток, що не передбачено затвердженим кошторисом та затвердженими бюджетними призначеннями.

Управління листом від 25.06.2010р. №01-05-15/278 довело до Позивача інформацію про необхідність усунення наявних в наданому плані використання бюджетних коштів порушень приписів бюджетного законодавства, та запропонувало надати новий план використання бюджетних коштів з належним обґрунтуванням видатків до 01.07.2010р. Однак, позивачем зазначені порушення виправленні не були, штатний розклад не був приведений у відповідність до фактичної чисельності, план використання бюджетних коштів не був приведений у відповідність до вимог чинного законодавства.

Також, представник відповідача звернув увагу суду, що факти порушення позивачем бюджетного законодавства, в тому числі і при складанні та виконанні планів використання бюджетних коштів та при нарахуванні та виплаті заробітної плати в 2010 році, були підтверджені результатами перевірки Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області, проведеного в серпні 2010 року.

На підставі викладеного просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме - звукозаписуючого пристрою «Камертон».

У засіданні 19.10.2010 р., на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Оголошено про термін виготовлення постанови суду у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до Програми сприяння розвитку інформаційної галузі області на 2007-2010 роки, затвердженої рішенням Запорізької обласної ради від 30.03.2007 №10 (зі змінами та доповненнями), Управління є головним розпорядником коштів обласного бюджету, а позивач є одержувачем коштів обласного бюджету на видання чергового тому «Книга Пам'яті України».

Згідно з п. 14 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228 (далі - Порядок), проекти кошторисів складаються усіма установами на наступний бюджетний рік, якщо ці установи функціонували до початку року, на який плануються видатки та/або надання кредитів з бюджету. У разі коли установи утворені не з початку року, кошториси складаються і затверджуються для кожної установи з часу її утворення до кінця бюджетного року в загальному порядку.

Відповідно до п. 34 Порядку, плани використання бюджетних коштів одержувачами затверджуються їх керівниками за погодженням з розпорядниками, через яких вони одержують бюджетні кошти.

Таким чином, згідно до вимог зазначеного Порядку, Управління повинно було погодити позивачу план використання бюджетних коштів на 2010 рік в рамках виконання Програми сприяння розвитку інформаційної галузі області на 2007-2010 роки. Зазначений план було надано позивачем до Управління 21.06.2010р.

За результатами розгляду Управлінням наданого позивачем Плану використання позивачем бюджетних коштів на 2010 рік та доданих до нього обгрунтовуючих документів (розрахунків, первинних документів щодо нарахування та виплати заробітної плати, здійснення інших видатків, тощо), було встановлено порушення вимог чинного бюджетного законодавства в частині використання коштів місцевого (обласного) бюджету, а саме:

- за відсутності затвердженого кошторису та затверджених бюджетних призначень, в січні - травні 2010 року позивачем здійснювалась виплата надбавок, премій та інших доплат, що призвело до зростання заборгованості перед Пенсійним фондом України та застосування штрафних санкцій за несплату внесків до бюджету. Разом з тим, в складеному проекті плану використання бюджетних коштів сплату штрафних санкцій позивачем пропонувалось здійснити за рахунок коштів обласного бюджету;

- за наявності п'яти штатних вакантних посад, позивачем укладались трудові угоди з фізичними особами на виконання робіт, які мали б виконуватися штатними працівниками, при цьому сума оплати по зазначеним трудовим угодам перевищувала суми, які мали б сплачуватися за ці ж роботи штатними працівниками.

Згідно з Преамбулою Бюджетного кодексу України, цим Кодексом визначаються засади бюджетної системи України, її структура, принципи, правові засади функціонування, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Відповідно до п.п.1,2 ст.23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідне рішення про обласний бюджет було прийнято лише 14.05.2010р. (а/с 54-55), тобто зобов'язання мали братися на себе позивачем не раніше 14.05.2010р.

Також, відповідно до п.6 ст.7 Бюджетного кодексу України, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Згідно з пп.5 п.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України, на Управління, як на головного розпорядника бюджетних коштів, покладено обовязки та повноваження зі здійснення внутрішнього контролю за повнотою надходжень, отриманих розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів, і витрачанням ними бюджетних коштів. Також Управління повинно проводити аналіз ефективності використання одержувачами бюджетних коштів.

На підставі зазначених норм законодавства Управління листом від 25.06.2010р. №01-05-15/278 (а/с 72) довело до позивача інформацію про необхідність усунення наявних в наданому плані використання бюджетних коштів порушень приписів бюджетного законодавства, та запропонувало надати новий план використання бюджетних коштів з належним обґрунтуванням видатків до 01.07.2010р. Також запропонувало, для усунення виявлених недоліків:

- здійснити перегляд штатного розпису з урахуванням фактично заповнених посад з 01 січня 2010 року.

- перерахувати заробітню плату за період з 01 січня по 31 травня поточного року, виходячи з законодавчо встановлених обов'язкових виплат.

- надати новий план використання бюджетних коштів з належним обґрунтуванням видатків, у тому числі по видаткам на виготовлення чергового тому «Книги Пам'яті України»

Позивачем був наданий новий План використання, позивачем зазначені порушення виправленні не були, штатний розклад не був приведений у відповідність до фактичної чисельності (при чотирьох працюючих штатних працівниках План використання бюджетних коштів на 2010 рік було складено з розрахунку 7 штатних посад), план використання бюджетних коштів не був приведений у відповідність до вимог чинного законодавства (керівник підприємства позивача встановив собі матеріальну компенсацію за декілька невикористаних відпусток, що не передбачено затвердженим кошторисом та затвердженими бюджетними призначеннями). Проти чого не заперечував представник позивача.

Суд погоджується з точкою зору позивача, що відповідь Управління від 06.10.2010р. «Про результати розгляду наданого плану використання бюджетних коштів» на лист позивача №01/34 від 19.08.2010р. чітко не вказує які саме порушення повинні бути усунені позивачем.

Однак, в данній відповіді зазначено, що план використання бюджетних коштів не може бути погоджений до усунення порушень зазначених в листі КРУ від 24.09.2010р. №08-03-14-14/7249, що пизивачем в повній мірі виконано не було. Які саме порушення позивачу необхідно усунути було зазначено в листі Управління від 25.06.2010р.

Крім того, факти порушення позивачем бюджетного законодавства, в тому числі і при складанні та виконанні планів використання бюджетних коштів та при нарахуванні та виплаті заробітної плати в 2010 році, були підтверджені результатами перевірки Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області, проведеного в серпні 2010 року. Виявлені порушення позивачем усунені не були.

Таким чином відповідач не мав змоги затвердити позивачу План використання бюджетних коштів при наявних порушеннях, які позивачем в повній мірі усунуті не були.

Відповідно до п.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови було виготовлено 20 жовтня 2010 року.

Суддя Н.І.Малиш