25 серпня 2010 року < Текст > Справа № 2а-5652/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого - судді Нечипуренко О.М.
за участю представників:
від позивача: не прибув
від відповідача : не прибув
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом: Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя
до: регіонального осередку всеукраїнської громадської організації «Союз споживачів України» в Запорізькій області, м. Запоріжжя
про припинення юридичної особи,
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до регіонального осередку всеукраїнської громадської організації «Союз споживачів України» в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просить суд припинити юридичною особу.
Позовні вимоги обґрунтовує ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, п.17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу”, ст.ст. 57-59 Господарського кодексу України, зокрема вказує, що в Єдиному державному реєстрі є запис про відсутність юридичної особи за своїм місцезнаходженням.
25.08.2010 позивачем було надано клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст. 33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
За приписами ч. 11 ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином за юридичною адресою та фактичною адресою відповідно до довідки з Обласного адресно-довідкового сектору ВГІРФО, про причини неявки до суду не повідомив.
Керуючись приписами статей 33, 35, 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
Відповідач зареєстрований як юридична особа згідно інформації наданої державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради, - 21.09.2004 за номером запису №11031200000000722.
Відповідно до довідки №545/10/28-410 від 19.08.2010 відповідач надав останню податкову звітність у липні 2010. Відповідно до довідки №503/10/24-020 від 19.08.2010 позивача у відповідача станом на 18.08.2010р. заборгованості перед бюджетом немає.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців від 18.08.2010 №6724924 місцезнаходження відповідача: 69073, Запорізька область, м. Запоріжжя, Шевченківський район, вул. Чарівна, буд. 143, кв. 99; 18.11.2008 внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (запис 3).
Оцінивши представлені докази, вважаю що в задоволені позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного:
Відповідно до частини 1 статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 1 Закону України від 15.05.2003р. № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” встановлено, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Частиною 1 статті 59 Господарського кодексу України встановлено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, встановлений статтею 38 Закону України від 15.05.03 № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”.
Так, відповідно до ч.2 цієї статті підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Згідно ч.2 ст.20 Закону України від 15.05.03 № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців” відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді: “...довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується;...”
Підстави, на які посилається позивач в обґрунтування своїх вимог на момент розгляду справи відсутні. Судом встановлено, що відповідач своєчасно подає податкову звітність, заборгованості перед бюджетом не має.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 3 КАС України встановлено, що позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Статтею 10 Закону України “Про Державну податкову службу в Україні” встановлено, що Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, в т.ч.:
1)здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);
2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;
Пунктом 17 ст. 11 цього ж Закону передбачено право податкових органів звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Разом з тим, повноваження щодо забезпечення обліку платників податків має здійснюватися податковими органами в силу ст. 19 Конституції України у порядку та в спосіб, передбачений законодавством України.
Зокрема, Наказ Державної податкової адміністрації України 19.02.98 N80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17.11.98 N552) затверджено “Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)”, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 р. за N172/2612, яким встановлено наступне:
11.3. Якщо підрозділом з оподаткування юридичних/фізичних осіб, підрозділом примусового стягнення податків, підрозділом податкового аудиту або іншим підрозділом органу державної податкової служби встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то акт перевірки місцезнаходження платника податків, інформація про вжиті заходи щодо з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, всі отримані відомості про платника податків (у тому числі й про фактичне місцезнаходження) та про допущені порушення податкового законодавства й суму податкового боргу передаються цим підрозділом до підрозділів з обліку платників податків.
11.4. Щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місце розташування (місцезнаходження), підрозділи з обліку платників податків або інші підрозділи органу державної податкової служби готують та передають підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. Щодо кожного встановлюваного платника податків оформляється один окремий запит незалежно від кількості порушень та несплачених видів податків. До Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб відповідного рівня вносяться дані про подання запиту.
До матеріалів, що передаються підрозділу податкової міліції, включаються акт перевірки місцезнаходження платника податків, інформація про вжиті заходи щодо з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, усі отримані відомості про платника податків (у тому числі і про фактичне місцезнаходження), про допущені порушення податкового законодавства, суму податкового боргу, анкетні дані відповідальних, афілійованих осіб, розширені реєстраційні відомості про платника податків (код, назва, дата реєстрації (перереєстрації), відомі адресні дані, відомості про відкриті/закриті банківські рахунки, види діяльності та всі інші наявні реквізити із відповідного рівня Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб).
11.5. Про результати роботи із встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків підрозділи податкової міліції надають інформацію підрозділам з обліку платників податків. Якщо підрозділами податкової міліції підтверджено відсутність платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання), то підрозділи з обліку платників податків до відповідного державного реєстратора (органу державної реєстрації) надсилають повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) за формою N18-ОПП (додаток 17). Копія такого повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач перебуває на обліку в ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя, подає до ДПІ податкову звітність, заборгованість перед бюджетом відсутня. Крім цього, податковим органом не надано доказів необхідності та фактичного проведення планової чи позапланової перевірки відповідача, а також доказів для виконання яких саме інших службових обов'язків у ДПІ з'явилася необхідність перевірки місцезнаходження відповідача, як і доказів вжиття ДПІ інших заходів, передбачених вищенаведеним Порядком, для з'ясування фактичного місцезнаходження відповідача.
Вказане свідчить про те, що ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя не доведено чим саме були порушені її права та інтереси у зв'язку із здійсненням її повноважень щодо відповідача.
З наведених підстав суд доходить висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 94, 122, 158-163, пунктом 3 статті 167 КАС України, стаття 38 Закону України «Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд,
В позові Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до регіонального осередку всеукраїнської громадської організації «Союз споживачів України» в Запорізькій області про припинення юридичної особи - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд
шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову у повному обсязі, відповідно до вимог ст. 160 КАС України, оформлено і підписано 12.10.2010
Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко