Постанова від 01.09.2010 по справі 2а-6411/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2010 року 14:11 Справа № 2а-6411/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гончаренко А.І., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Драч В.М., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою ОСОБА_3

до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя (далі - відповідач або ДПІ в Жовтневому районі м.Запоріжжя), у якому просить зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме: зберегти за ОСОБА_3 раніше встановлену форму обліку платника податків та здійснення в подальшому її облік, як платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номеру; виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про ідентифікаційний номер та загальні відомості про ОСОБА_3; проставити у паспорті ОСОБА_3 відмітку про наявність права здійснювати будь - які платежі без ідентифікаційного номера. У позові зазначено, що ОСОБА_3 зверталась до відповідача з відповідною заявою про вчинення зазначених дій, але їй було відмовлено.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та дав пояснення в обґрунтування позову, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та пояснив, що ДПІ в Жовтневому районі м.Запоріжжя відмовила в задоволенні заяви громадянки ОСОБА_3, посилаючись на те, що вона не звернулася в установленому законом порядку до органів державної податкової служби та внутрішніх справ з приводу внесення відмітки до паспорта про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. При цьому ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя листом від 28.09.09 за №3210/14/29-18 позивачу було надане відповідне роз'яснення про порядок та процедуру реалізації права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного коду особами, які за релігійними або іншими переконаннями відмовляються від його прийняття.

Суд вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини адміністративної справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.09.2009 позивач звернулась до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя з заявою, в якій зазначено, що з релігійних переконань вона відмовляється від ідентифікаційного номеру та будь-якого іншого номеру та від користування ним з проханням: поставити в паспорті позивача відмітку про наявність у неї права здійснювати будь - які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою; зберегти за позивачем раніше встановлену форму обліку платника податків та інших платежів без застосування ідентифікаційного номеру (за прізвищем, іменем та по батькові); виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про ідентифікаційний номер та загальні відомості про позивача; знищити облікову картку з особистими даними позивача, що була заповнена та на підставі якої були внесені данні про позивача до Державного реєстру та присвоєний ідентифікаційний номер позивачу.

ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя своїм листом №3210/14/29-18 від 28.09.2009 надала позивачу роз'яснення, що особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номеру повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Також було роз'яснено, що встановлена спеціальна форма заяви №В2 з відповідними додатками (копією паспорта), після прийняття якої орган державної податкової служби за місцем реєстрації особи проводить перевірку наявності інформації про особу в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів щодо достовірності поданих даних. У термін до 30 календарних днів з дня прийняття заяви орган державної податкової служби надає заявнику форму №В3 або відмовляє в наданні такої із зазначенням причин відмови. Термін дії довідки - 30 календарних днів. Фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою №В3 та паспорт громадянина України. Посадова особа органу внутрішніх справ при звернені громадянина за місцем реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає довідку за формою №В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідальності пред'явленому паспорту. У разі відсутності невідповідностей посадова особа вносить на 7-9 сторінку паспорта відмітку.

У зв'язку з наведеним позивача повідомлено про необхідність отримання у ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя на протязі 30 календарних днів від дня подання заяви форми №В2 довідки форми №В3 та звернення до органу внутрішніх справ для внесення відмітки до паспорту громадянина України.

Згідно з ч.2 ст.1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Згідно з п.1.1 «Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004р. №602/1226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944 (далі за текстом - Порядок), цей Порядок, розроблений згідно із Законом України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» та Постановою Верховної Ради України від 26.06.92р. «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтва про народження» і визначає механізм та процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби.

Так, відповідно до п.1.5 Порядку особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, у разі відсутності в неї ідентифікаційного номера повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Форму заяви наведено в додатку 2 до Порядку.

У Розділі 2 Порядку зазначено перелік документів, що подає фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, до органу державної податкової служби.

Як вбачається з заяви від 24.09.2009, наданої позивачем, остання не відповідає формі заяви №В2, яка передбачена п.1.5 Порядку.

Також, як вбачається з матеріалів справи, позивач не подала необхідні документи, перелік яких наведений у Розділі 2 Порядку.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.7 «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ, записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються паспортною службою.

Розділами 4 і 5 Порядку визначено, що фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою №В3 та паспорт громадянина України, а посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає цю довідку щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту і в разі відсутності невідповідностей вносить на 7 - 9 сторінки паспорта відмітку, зміст та форму якої наведено в додатку 4.

Отже, вищенаведеними нормами Порядку обов'язок внесення відміток до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів покладено саме на органи внутрішніх справ.

Позивачем нормативно та документально не доведено порушення його прав та інтересів зі сторони органів внутрішніх справ.

За вказаних обставин суд приходить до висновку, що оскільки позивачем при відмові від ідентифікаційного номеру не дотримано встановлену процедуру щодо подання до органу державної податкової служби заяви спеціальної форми з відповідними додатками, відповідачем, який діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений законом, порушень прав позивача не допущено, підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України; ст.19 Конституції України; ст. 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів»; п. 1.1, 1.5, розділами 2, 4, 5 «Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004р. №602/1226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944; п.7 «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя про зобов'язання: зберегти за ОСОБА_3 раніше встановлену форму обліку платника податків та здійснення в подальшому її облік, як платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номеру; виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про ідентифікаційний номер та загальні відомості про ОСОБА_3; проставити у паспорті ОСОБА_3 відмітку про наявність права здійснювати будь - які платежі без ідентифікаційного номера - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.О. Прасов