02 вересня 2010 року < Текст > Справа № 2а-4423/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О., розглянувши у місті Запоріжжі у письмовому провадженні адміністративну справу
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Альпіна»
до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя
про визнання дій щодо відмови у прийнятті податкової звітності протиправними
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Альпіна» (далі - позивач або ТОВ «ТД Альпіна») звернулося із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя (далі - відповідач або ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя), в якому просить суд визнати дії щодо відмови у прийнятті податкової звітності протиправними. В обґрунтування позову посилається на те, що висновки ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя про порушення позивачем п.4.3 Наказу ДПА України №827 від 31.12.2008 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України», а саме порядку заповнення обов'язкових реквізитів податкової декларації з податку на додану вартість, є протиправними.
У судовому засіданні 03.08.2010 представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та зазначив, що податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2010 року заповнена згідно з вимогами чинного законодавства та подана до податкового органу у встановлені строки. У судове засідання 03.08.2010 представник відповідача не прибув.
Відповідач позовні вимоги не визнає. В письмових запереченнях від 05.08.2010 за вих. №/10/10-028 посилається на те, що, згідно з п.4.5 «Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України», при прийманні податкової звітності має контролюватися, зокрема, наявність обов'язкових реквізитів, обов'язкових додатків до податкової звітності, прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації, тощо. Вказує, що п.4.3 «Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України» передбачено обов'язок платника податку подавати звітність за формами встановленого зразка, що діють на момент подання документа, з обов'язковими додатками. З огляду на це вважає, що декларація з податку на додану вартість за травень 2010 року не відповідає вимогам п.4.3 та згідно з п.4.5 «Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України» не визнається органом державної податкової служби як подана звітність. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні 05.08.2010 додатково пояснив, що позивачем порушений п.3.3 «Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України №166 від 30.05.1997. Відповідач вважає, що позивачем не були заповнені такі обов'язкові реквізити декларації, як «Звітний (податковий) період, за який виправляються помилки», «Додатки до рядків цієї декларації» та «Додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників поданої раніше декларації, у якій платником самостійно виявлено помилки». У судове засідання 05.08.2010 представник позивача не прибув.
У судове засідання, призначене на 02.09.2010 представник як позивача, так і відповідача не прибув. До суду надані від представника позивача та від представника відповідача заяви про розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в червні 2010 року ТОВ «ТД Альпіна» направило поштою до ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя на паперовому носії декларацію з податку на додану вартість за травень місяць 2010 року з Додатком №1. Дана декларація отримана ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя 18.06.2010.
Листом від 18.06.2010 №4946-10-244 ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя повідомила позивача про те, що податкова декларація за травень місяць 2010 року не визнана податковим органом як податкова звітність, тобто вважається неподаною і запропоновано товариству подати нову податкову звітність з податку на додану вартість, оформлену належним чином.
Не погоджуючись із невизнанням відповідачем як податкової декларації з податку на додану вартість, ТОВ «ТД Альпіна» звернулося до суду.
Як з'ясовано судом у судовому засіданні позивачем не заповнені такі реквізити декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року, як «Звітний (податковий) період, за який виправляються помилки», «Додатки до рядків цієї декларації» та «Додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників поданої раніше декларації, у якій платником самостійно виявлено помилки». Декларація має підписи відповідних посадових осіб.
Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 за №250/2054, затверджено форму податкової декларації та Порядок заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2008 №159, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.03.2008 за №224/14915, внесено зміни до форм податкової декларації з податку на додану вартість та викладено їх у новій редакції.
Пунктом 3.1 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 №166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 за №250/2054 (далі - «Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість»), передбачено, що декларація з податку на додану вартість до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями фатів; засобами електронної пошти E-mail; поштовими відправленнями.
Згідно з п.3.2 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість» вступна частина, службові поля та чотири розділи податкової декларації з податку на додану вартість, податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальної), податкової декларації з податку на додану вартість (переробних підприємств) та податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої)/(переробного підприємства)/ (спеціальної) подаються на двох двосторонніх аркушах формату А-4, скріплених між собою; додатки до декларацій, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (до декларації з податку на додану вартість (скороченої)/(переробного підприємства) - на аркушах формату А-4.
В листі від 18.06.2010 за №4946-10-244 ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя посилається на порушення позивачем положень «Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України», затвердженого наказом Державної податкової служби України №827 від 31.12.2008 (далі - «Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України»).
Так, відповідно до п.4.3 «Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України», податкова звітність має бути:
- надана адресату звітності за формами встановленого зразка, що діють на момент подання документа, з обов'язковими додатками;
- повністю заповненою, а саме: наявні обов'язкові реквізити та значення показників, що не заповнюються через відсутність інформації, мають бути прокреслені;
- документи податкової звітності, що подаються на паперових носіях, мають бути заповнені чорнилом, пастою кулькових ручок, за допомогою друкарських машинок, принтерів, засобів механізації або інших засобів, які забезпечують збереження записів протягом установленого терміну зберігання звітності;
- без підчисток, помарок, малопомітних виправлень;
- підписана відповідними посадовими особами, скріплена печаткою платника податків.
Згідно з п.4.4 «Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України» працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з - доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність:
- підписів посадових осіб;
- печатки платника податків;
- обов'язкових реквізитів;
- обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності, які є невід'ємною частиною податкової декларації або уточнюючої звітності та не можуть бути самостійним документом;
- прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації.
У цьому контексті під обов'язковими реквізитами розуміються:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період;
- назва платника податків;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року №118 «Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України» або реєстраційний (обліковий) номер з ТРДПАУ;
- ідентифікаційний номер згідно з ДРФО або, у разі відмови від нього - серія та номер паспорта для фізичної особи;
- місцезнаходження платника податків;
- назва ОДПС, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- підписи посадових осіб, засвідчені печаткою.
Для звітів, у яких це передбачено формою:
- звітний (податковий) період, що уточнюється, у разі надання платником податків уточнюючого розрахунку;
- ініціали, прізвища та ідентифікаційні номери посадових осіб;
- код виду економічної діяльності ( КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними Реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п.4.4 «Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України»).
Відповідно до 4.2 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість» у складі декларації повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком, у тому числі розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої)/(переробного підприємства)/(спеціальної)). У разі подання уточнюючих розрахунків, у яких проводиться коригування податкових зобов'язань та/або податкового кредиту, такі самі розшифровки подаються на суму уточнення.
Згідно з п.5.8 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість» коригування податкового кредиту відображається у рядку 16. При заповненні цього рядка (крім рядка 16.5) обов'язковим є подання додатка 1 до податкової декларації, який заповнюється в розрізі контрагентів та податкових накладних.
У рядку 16.1 відображається сума податку, яка збільшує або зменшує суму податкового кредиту в результаті самостійного виправлення платником помилки, що міститься в раніше поданій податковій декларації (п.5.8 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість»).
У рядку 16.2 відображається збільшення або зменшення податкового кредиту, що здійснюється відповідно до пункту 4.5 статті 4 Закону (п.5.8 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість»).
У рядку 16.3 відображається коригування, пов'язане з використанням раніше придбаних товарів (послуг), основних фондів частково для виготовлення сільськогосподарськими підприємствами сільськогосподарських товарів (послуг) або переробними підприємствами готової продукції, а частково для інших (п.5.8 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість»).
У рядку 16.4 відображаються інші випадки збільшення (зменшення) податкового кредиту (п.5.8 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість»).
Як вбачається із податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Торговий дім Альпіна» за травень 2010 року, товариство коригувало податковий кредит, про що свідчить заповнення рядків 16 та 16.4, подавало Додаток 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість», але графа «Додатки до рядків цієї декларації», де вказано, що необхідно зазначити номери рядків декларації, позивачем не заповнена.
Крім того, згідно з п.3.3 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість» декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк.
Як вбачається з податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Торговий дім Альпіна» за травень 2010 року, товариство не виявило та не декларувало помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, оскільки рядок 8.1 заповнений з прокресленням та до декларації не надавався уточнюючий розрахунок, тому, у графах «Звітний (податковий) період, за який виправляються помилки» та «Додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників поданої раніше декларації» повинні були бути проставлені прочерки, але в поданій податковій декларації у графах «Звітний (податковий) період, за який виправляються помилки» та «Додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників поданої раніше декларації» вони відсутні.
Відповідно до п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.
Згідно з п.4.3 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість» податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.
Отже, право не визнання контролюючим органом податкової декларації як податкової декларації, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, випливає з п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п.4.3 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість».
«Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України» є відомчим актом, оскільки наказ Державної податкової служби України від 31.12.2008 №827, яким затверджені ці методичні рекомендації, не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, а отже не є обов'язковим для широкого кола осіб, у тому числі й для позивача.
Форма податкової декларації та Порядок заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість, а також зміни до них, затверджені Наказами Державної податкової адміністрації України, які зареєстровані у Міністерстві юстиції України, а отже дані документи не мають відомчого характеру, є обов'язковими для широкого кола осіб, зокрема й для відповідача.
Таким чином, положення «Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України» не можуть суперечити змісту Форми податкової декларації та Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість. Звідси визначення обов'язкових реквізитів, здійснене у «Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України», не може суперечити змісту Форми податкової декларації та Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість.
Форма податкової декларації з податку на додану вартість має категорійний запис про необхідність зазначення рядків декларації, тобто графа «Додатки до рядків цієї декларації» має бути при наявності додатків в обов'язковому порядку заповнена.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що графа «Додатки до рядків цієї декларації» у декларації з податку на додану вартість є обов'язковим реквізитом, який повинен був бути заповнений позивачем. У зв'язку з цим відповідач обґрунтовано не визнав декларацію позивача з податку на додану вартість за травень 2010 року через не зазначення в ній обов'язкового реквізиту.
Також, судом з'ясовано, що позивачу не було відмовлено відповідачем у прийняті податкової звітності. Декларація позивача з податку на додану вартість за травень 2010 року відповідачем була лише не визнана.
За вказаних обставин суд вважає що позов ТОВ «ТД Альпіна» є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Згідно з ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійсненні позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 94, 159-163 КАС України; ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»; Наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 за №250/2054; п. 3.1, 3.2, 4.3, 5.8 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 №166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 за №250/2054, суд -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Альпіна» про визнання дій службових осіб Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя щодо відмови у прийняті податкової звітності протиправними - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.О.Прасов