19 серпня 2010 року 16:03 Справа № 2а-4014/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О., розглянувши у місті Запоріжжі у письмовому провадженні адміністративну справу
за заявою Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя
до Приватного підприємства «НДСК - Плюс»
про стягнення податкового боргу.
Державна податкова інспекція в Комунарському районі м. Запоріжжя звернулась з адміністративним позовом до Приватного підприємства «НДСК - Плюс» про стягнення податкового боргу у розмірі 9 038 грн. 87 коп. , а саме: податкового боргу з податку на прибуток у сумі 2511 грн. 60 коп., з комунального податку у сумі 829 грн. 64 коп., податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 1166 грн. 31коп., з транспортного податку в сумі 4531 грн. 32 коп., посилаючись на те, що вказана заборгованість відповідачем була допущена внаслідок несплати до бюджету визначених податкових зобов'язань, які виникли на підставі податкових повідомлень - рішень, прийнятими за результатами актів невиїзних документальних перевірок та внаслідок несплати до бюджету самостійно визначених у деклараціях податкових зобов'язань.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримав у повному розмірі.
У судове засідання представник відповідача не з'явився. Про час, місце та дату судового засідання відповідач повідомлявся належним чином.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НДСК - Плюс» зареєстровано відділом реєстрації та Єдиного реєстру Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради 30.09.1998, як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа.
З матеріалів справи вбачається, що за ПП «НДСК - Плюс» обліковується заборгованість з податку на прибуток в сумі 2511 грн. 60 коп., яка виникла внаслідок несплати до бюджету самостійно визначених у деклараціях податкових зобов'язань в сумі 300 грн. (декларація № 86256 від 29.04.2009 -150 грн., декларація № 86257 від 29.04.2009-150грн.) та штрафних санкцій у сумі 2211 грн. 60 коп. (сума боргу в розмірі 1931 грн. 80 коп. нарахована згідно з рішенням ВАСУ від 12.11.2008, сума в розмірі 680 грн. нарахована податковим повідомленням - рішенням № 0007001502 від 08.05.2009, винесеного на підставі акта перевірки № 2954151/30165472 від 08.05.2009), таким чином, враховуючи переплату по податку на прибуток в сумі 400 грн. 20 коп., сума боргу з даного податку на час розгляду справи складає 2511 грн. 60 коп.
Крім того, за ПП «НДСК - Плюс» обліковується заборгованість з податку на додану вартість у сумі 1166 грн. 31 коп., яка виникла внаслідок несплати до бюджету штрафних санкцій, нарахованих податковими повідомленнями - рішеннями № 0010371502 від 10.10.2008, винесеного на підставі акта перевірки № 5241/30165472 від 10.10.2008 в сумі 510 грн. та № 0006971502 від 08.05.2009, винесеного на підставі акта перевірки № 2954151/30165472 від 08.05.2009 в сумі 680 грн. Враховуючи переплату по податку на додану вартість в сумі 23 грн. 69 коп., сума боргу з даного податку на час розгляду справи складає 1166 грн. 31 коп.
Також, за ПП «НДСК - Плюс» обліковується заборгованість по транспортному податку в сумі 4531 грн. 32 коп., яка виникла внаслідок несплати до бюджету самостійно визначених у розрахунках сум податків з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 4096 грн. 56 коп. та штрафних санкцій у сумі 434 грн. 76 коп., нарахованих податковими повідомленнями - рішеннями № 000921502 від 20.01.2009 в сумі 264 грн. 76 коп. та № 0011171502 від 21.08.2009 в сумі 170 грн. Враховуючи переплату по транспортному податку в сумі 1847 грн. 44 коп., сума боргу з даного податку на час розгляду справи складає 4531 грн. 32 коп.
Крім того, за ПП «НДСК - Плюс» обліковується заборгованість з комунального податку у сумі 829 грн. 64 коп., яка виникла внаслідок несплати до бюджету штрафних санкцій, нарахованих податковим повідомленням - рішенням № 0006991502 від 08.05.2009, винесеного на підставі акта перевірки на підставі акта перевірки № 2954151/30165472 від 08.05.2009 в сумі 850 грн. Враховуючи переплату по комунальному податку в сумі 20 грн. 36 коп., сума боргу з даного податку на час розгляду справи складає 829 грн. 64 коп.
Згідно з вимогами ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п. п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Підпунктом 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Судом встановлено, що відповідача повідомлено про наявні суми податкового боргу, належного до сплати, наведено перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу, податковими вимогами: перша податкова вимога №1/558 від 20.10.2008 та друга податкова вимога №2/522 від 07.05.2009 були сформовані, але не вручені відповідачу у зв'язку з незнаходженням за юридичною адресою (акт про неможливість вручення податкової вимоги №281 від 06.04.2009 та № 364 від 26.06.2009).
Згідно з п.п. 6.2.4 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові вимоги розміщені на дошці податкових оголошень ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя.
Відповідно до п. п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» «…у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.».
У зв'язку з непогашенням податкової заборгованості начальником ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя 26.07.2009р. прийнято рішення № 222 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Зазначені обставини підтверджуються наданими позивачем та дослідженими в судовому засіданні податковими деклараціями, розрахунками сум податків з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, актами про результати перевірки; обліковою карткою платника податків; податковими повідомленнями-рішеннями, податковими вимогами.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби наділені функціями по контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і своєчасного надходження.
ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя як орган державної влади, що здійснює контроль у сфері податкового законодавства, за змістом п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» може виступати стороною у справах порушених адміністративним судом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок майна підприємця.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Згідно з п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені цим законом визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно п. 1.7 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків - це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Враховуючи, що ТОВ «НДСК - Плюс» має несплачену податкову заборгованість у сумі 9 038 грн. 87 коп., податкові повідомлення - рішення, якими визначені податкові зобов'язання в адміністративному та судовому порядку не оскаржувались, суд приходить до висновку, що вимоги податкової інспекції ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України, ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. ст. 1, 3, 4, 5, 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «НДСК - Плюс» (69118, м. Запоріжжя, вул. Гаврилова, б.3, кв. 75, код за ЄДРПОУ 30165472) до державного бюджету 9 038 ( дев'ять тисяч тридцять вісім) 87 коп. боргу на розрахунковий рахунок №34128999700005, код платежу 99999999, призначення платежу - «податкова застава», банк - ГУДК у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач - Держбюджет у Комунарському районі, ЄДРПОУ 34677119.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.О.Прасов