Рішення від 23.07.2024 по справі 904/884/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.07.2024м. ДніпроСправа № 904/884/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Золотарьової Я.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) представників сторін, справу:

за позовом Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

до Фізичної особи-підприємця Пошнакян Анжели Арутюновни, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

про стягнення заборгованості у розмірі 142 496,81 грн

ПРОЦЕДУРА

Комунальне підприємство теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Пошнакян Анжели Арутюновни та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 142 496,81 грн, з яких заборгованість за послугу з постачання теплової енергії за період з 05.11.2021 по 30.11.2023 у розмірі 139 853,10 грн, заборгованість за абонентське обслуговування за період з 05.11.2021 по 30.11.2023 у розмірі 956,30 грн, суму збитків від інфляції у розмірі 575,49 грн (з вересня 2023 року по січень 2024 року), 3% річних у розмірі 500,87 грн (з 01.09.2023 по 13.02.2024), пеню у розмірі 611,05 грн (з 01.09.2023 по 13.02.2024) та судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії від 05.10.2021, в частині оплати наданих послуг

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05.03.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у ній матеріалами.

Ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 05.03.2024 була надіслана всім учасникам справи завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 № 958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідних судових процесуальних документів.

25.03.2024 відповідачем подано відзив.

29.03.2024 позивачем подано відповідь на відзив.

02.04.2024 позивачем подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

22.04.2024 відповідачем подано пояснення по справі.

25.04.2024 позивачем подано заперечення.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача, викладена у позові

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії від 05.10.2021, в частині оплати наданих послуг.

У зв'язку із вищевикладеним, позивач нарахував до стягнення з відповідача 142 496,81 грн, з яких: заборгованість за послугу з постачання теплової енергії за період з 05.11.2021 по 30.11.2023 у розмірі 139 853,10 грн, заборгованість за абонентське обслуговування за період з 05.11.2021 по 30.11.2023 у розмірі 956,30 грн, суму збитків від інфляції у розмірі 575,49 грн (з вересня 2023 року по січень 2024 року), 3% річних у розмірі 500,87 грн (з 01.09.2023 по 13.02.2024), пеню у розмірі 611,05 грн (з 01.09.2023 по 13.02.2024).

Позиція відповідача, викладена у відзиві

Відповідач з позовними вимогами не погоджується, оскільки заперечує сам факт наявності централізованого теплопостачання в належному йому приміщенні, обґрунтовуючи це актами обстеження нерухомого майна від 01.05.2021, від 01.03.2022, від 30.08.2023 та від 21.03.2024, які оформлювались між відповідачем та його орендарями.

Відповідач вказує про те, що позивач не долучив доказів про те, що вказаний договір було опубліковано на його сайті, а також не було надано відповідачу заяви-приєднання до індивідуального договору.

Також відповідач уважає, що нараховані штрафні санкції є безпідставними, оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №64 “Про введення воєнного стану в Україні”, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки, штрафів, пені, інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та / або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Позиція позивача, викладена у відповіді на відзив

Позивач не погоджується з доводами відповідача у відповіді на відзив.

Щодо факту відключень, позивач зазначає, що після відключення квартири чи нежитлового приміщення від центрального опалення складається акт про відключення.

Такий акт про відключення належних відповідачу приміщень не був наданий відповідачем, як і доказів встановлення індивідуального опалення.

Також, відсутність письмового договору не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі, оскільки фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору є, зокрема, факт отримання послуги.

Стосовно нарахування штрафних санкцій в період дії воєнного стану, позивач посилається на те, що в постанові Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 №206 йдеться про заборону нарахувань такій категорії як “населення” , а відповідач належить до категорії “інші споживачі”.

Пояснення відповідача стосовно відповіді на відзив позивача

Стосовно нарахування суми заборгованості відповідачу, відповідач заперечує проти відповідних вимог, оскільки з наданих позивачем документів не вбачається які саме коефіцієнти він використовував, не надано доказів які б підтверджували наявність опалення в приміщеннях належних відповідачу, загальну площу багатоквартирного будинку та його поверховість, належним чином оформлені докази обсягів постачання теплової енергії за кожен розрахунковий період.

Твердження позивача, що відповідач не належить до категорії “населення” вважає необґрунтованим, оскільки відповідач вважає що набуття фізичною особою статусу підприємця або власника нежитлового приміщення не позбавляє її права бути частиною населення на території України.

Заперечення позивача на пояснення відповідача

Відповідач не надав жодного доказу на спростування позивачем обставин чи контр розрахунку заявленої суми заборгованості.

У зв'язку з незгодою відповідача зі змінами в законодавстві в сфері житлово-комунальних послуг, а саме щодо здійснення розподілу теплової енергії на власників, позивач надав лист Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 02.08.2023 №12436/25/10-23 від 02.08.2023.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ

Фізична особа-підприємець Пошнакян Анжела Арутюновна (далі-Відповідач) є співвласником багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , в якому має на підставі права власності нежитлове приміщення № 56, загальною площею 72, 2 кв. м. та квартиру АДРЕСА_2 , відповідно до рішення винонавчого комітету Криворізької міської ради № 245 від 14.04.2004 року «Про переведення житлових приміщень у нежитлові», яку було переведено в нежитлове приміщення.

Відповідно до свідоцтва про право власності та витягу з Державного реєстру речових прав, відповідач є співвласником багатоквартирного будинку № 120 по вул. Українська, у м. Кривому Розі, де на підставі права власності має частину нежилого приміщення № 1, загальною площею 188, 8 кв. м.

З 05.11.2021 року договірні відносини між Комунальним Підприємством Теплових Мереж «Криворіжтепломережа» та споживачами - власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку врегульовані індивідуальним договором (який в силу законодавства є публічним договором приєднання, текст якого розміщено на сайті КПТМ «Криворіжтепломережа», режим доступу http://kpts.dp.ua/dogovorte.php про надання послуги з постачання теплової енергії від 05.10.2021 року, що укладений в порядку ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року №2189-УШ., (надалі Індивідуальний договір).

Індивідуальний договір згідно ч. 2 цього договору набуває чинності після 30 днів з моменту розміщення його на офіційному веб-сайті Виконавця (КПТМ «Криворіжтепломережа»).

Розміщення тексту договору на сайті виконавця було здійснено 05.10.2021.

Виконавець має право змінити умови Договору. У разі зміни Виконавцем умов, крім зміни ціни Договору, вони вступають в силу протягом 30 днів з моменту розміщення змінених умов на офіційному веб-сайті Виконавця http://kpts.dp.ua/ (п.3 договору).

Фактом приєднання Споживача до умов Договору є вчинення Споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти Договір, зокрема надання Виконавцю підписаної Заяви-приєднання, сплата рахунку за надані Послуги, факт отримання Послуги (п.4).

Виконавець зобов'язується надати Споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану Послугу в строки і на умовах, що визначені цим Договором (п.5).

Обсяг спожитої у будинку Послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між Споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міжрегіону від 22.11.2018 №315 (п.11).

Пунктом 16 Індивідуального договору передбачено, що на час відсутності вузла комерційного обліку у зв'язку з його ремонтом, проведенням повірки засобу вимірювальної техніки, який є складовою частиною вузла обліку, веденн комерційного обліку здійснюється відповідно до Методики розподілу.

В пункті 30 Індивідуального договору зазначено, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:

- плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830 (Офіційний вісник України, 2019, № 71, ст. 2507), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 року № 1022, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

- плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті виконавця http://www.kpts.sdp.ua/.

В пункті 31 Індивідуального договору зазначено, що вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Розмір тарифу зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або офіційному веб-сайті виконавця http://www.kpts.sdp.ua/.

Пунктом 34 Індивідуального договору встановлено, що споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Відповідно до п. 51 Індивідуального договору останній набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності.

Якщо за один місяць до закінчення строку дії даного договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, він вважається продовженим на черговий однорічний строк (п. 52 Індивідуального договору).

Згідно з п. 54 Індивідуального договору у разі відключення приміщення споживача від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) в установленому законодавством порядку цей договір не припиняє своєї дії.

Припинення дії даного договору не звільняє сторони від обов'язку виконання зобов'язань, які на дату такого припинення залишилися невиконаними (п. 55 Індивідуального договору).

Облік споживання теплової енергії здійснюється згідно приладів обліку або розрахунковим способом, за їх відсутності, що передбачено п. 5 Договору та п.п. 11, 16 Індивідуального договору.

Тарифи передбачено:

за період з 25.10.2021р. по 17.10.23р. тариф за 1 Гкал 5 065, 99 грн. (з ПДВ) (згідно рішення Криворізької міської ради від 22.10.21 р. № 530 п.1.1.2 для потреб категорії «інші споживачі» КПТМ «Криворіжтепломережа).

за період з 18.10.2023р. по теперішній час тариф за 1 Гкал 3 481,81грн. (з ПДВ) (згідно Рішення Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 18.10.2023 №1272 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послугу з постачання теплової енергії Комунальному підприємству теплових мереж «Криворіжтепломережа», для потреб інших споживачів).

На підтвердження надання послуг позивачем до матеріалів справи надано акти:

- про припинення подачі теплової енергії від 01.04.2022;

- про подачу теплової енергії від 06.11.2022;

- про припинення подачі теплової енергії від 23.03.2023;

- про подачу теплової енергії від 14.11.2023 за адресами Святогеоргіївська 11 ОСББ Рязанова 11 (арк.с.17-19).

Позивачем також надано до матеріалів справи звіти про споживання теплової енергії за сукупний період з 05.11.2021 по 22.11.2023 та рахунки фактури за абонентське обслуговування (арк.с 20-29)

До матеріалів справи позивачем надано претензію №12440/14867 від 30.11.2023, в якій позивач просив відповідача сплатити заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії за період з 01.11.2021 по 30.11.2023 у розмірі 140 809, 40 грн.

Відповіді на вказану претензію матеріали справи не містять.

Відповідачем до матеріалів справи надано:

- акт обстеження централізованої системи опалення, укладений між ФОП Пошнакян А.А. та Нищук А.В. про факт відключення батареї від централізованої системи опалення від 01.05.2021;

- Акт обстеження централізованої системи опалення приміщення, укладений між ФОП Пошнакян А.А. та ФОП Кім П.А. про факт відсутність системи опалення за адресою Святогергіївська 11, прим 56 від 30.08.2023;

- Акт обстеження орендного приміщення, укладений між ФОП Пошнакян А.А. та ФОП Тімофєєвою А.О. про факт відключення централізованої системи опалення від 21.03.2024.

Щодо відсутності централізованого опалення

Згідно Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, виконкомом Криворізької міської ради було ухвалено рішення від 08.02.2006р. №90 "Про створення комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води", яким створено комісій для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення гарячого водопостачання (надалі - Комісія).

До створення Комісії дозволи на відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води надавалися управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Криворізької міської ради у вигляді листів.

Відповідно до вимог Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств і організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012р. №578/5, листування з заявником зберігається і більше 3 років.

Взаємовідносини між теплопостачальною організацію та споживачем теплової енергії, в тому числі з питань відключення від мереж постачання гарячої води та опломбування запірних вентилів, регламентуються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630.

Згідно з п. 25 Правил від 21.07.2005 № 630, відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води (далі - ЦО і ПГВ) житлового будинку при відмові споживачів від цих послуг проводиться відповідно до Порядку № 4 від 22.11.2005р. та передбачає виконання певних обов'язкових процедур.

Порядком від 22.11.2005р. № 4 встановлено, що для вирішення питання відключення від мережі централізованого опалення, власник (власники) житлового будинку повинен звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання з письмовою заявою.

Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляються протоколом. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення.

Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі централізованого опалення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект.

По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

До того ж, внесені у Порядок від 22.11.2005р. № 4 зміни наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06.11.2007р. унеможливлюють відключення від мереж централізованого опалення окремих приміщень у житлових будинках.

Таким чином, при відключенні від мереж централізованого опалення у споживача має бути законодавчо визначений пакет документів, а саме: 1) Рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади про надання дозволу на відключення, яке оформлене протоколом. 2) Погоджений з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж, проект індивідуального опалення. 3) Затверджений постійно діючою міжвідомчою комісією, створеною органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади акт про відключення від мереж централізованого опалення.

Документи про відключення відповідача від мережі централізованого опалення, які ним надано до матеріалів справи суд сприймає критично, оскільки акти були складені та підписані поза межами процедур, передбачених відповідними нормативно-правовими актами,.

Відтак, відповідачем не надано належних доказів на підтвердження факту відключення належних йому приміщень від мереж централізованого опалення, а також законність такого відключення згідно наведеної вище процедури.

Водночас, єдиною підставою для зняття з обліку та припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, який після закінчення робіт подається відповідній комісії для затвердження.

Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладених у постановах від 19 вересня 2019 року у справі №629/367/17, від 25.03.2019 у справі №576/2554/14-ц, від 25.07.2019 у справі №361/5676/15-ц про те, що самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання.

Відтак, доводи відповідача в цій частині судом відхиляються у повному обсязі.

Щодо правовідносин сторін та суми основного боргу

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про теплопостачання" споживачем теплової енергії визнається особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору. Зазначене кореспондує з положеннями Правил користування тепловою енергією, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198, за змістом яких споживач теплової енергії - фізична особа, яка є власником будівлі або суб'єкт підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про теплопостачання" основним обов'язком споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

Відповідно до пункту 1 частини 7 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" обов'язок укладання договору покладено на споживача.

Згідно статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві, який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем (ст. 13 Закону).

Матеріали справи не містять доказів того, що співвласники багатоквартирного будинку уклали відповідний договір з позивачем, відповідно між позивачем та відповідачем має бути укладено індивідуальний договір шляхом приєднання.

Суд погоджується з позицією позивача про те, що з 05.11.2021 року договірні відносини між КПТМ «Криворіжтепломережа» та споживачами - власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку врегульовані індивідуальним договором (якии? в силу законодавства є публічним договором приєднання, текст якого розміщено на саи?ті КПТМ «Криворіжтепломережа», режим доступу http://kpts.dp.ua/dogovorte.php) про надання послуги з постачання тепловоі? енергіі? від 05.10.2021 року, що укладении? в порядку ч. 5 ст. 13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року No2189- VІІІ., (надалі Індивідуальнии? договір). Індивідуальнии? договір згідно ч. 2 цього договору набуває чинності після 30 днів з моменту розміщення и?ого на офіціи?ному веб-саи?ті Виконавця (КПТМ «Криворіжтепломережа»). Розміщення тексту договору на саи?ті виконавця було здіи?снено 05.10.2021р.

При цьому суд погоджується з позицією позивача про те, що фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких діи?, які свідчать про и?ого бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаноі? заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Так, виникнення цивільних прав та обов'язків підтверджується діями сторін: постачальник надає послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, надсилає споживачу платіжні документи (рахунки) на оплату таких послуг, а споживач отримує такі послуги, оскільки від мереж централізованого опалення та/або постачання гарячої води у встановленому чинним законодавством порядку не відмовлявся (не відключався), та має здійснювати оплату виставлених рахунків.

Послуги з постачання теплової енергії (централізованого опалення) належать до комунальних послуг.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" № 2189-VІІІ від 09.11.2017 передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

У той же час, відсутність письмового договору щодо надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від встановленого законом обов'язку оплати послуг у повному обсязі, якщо він фактично користується ними зі згоди постачальника послуг. Разом із цим, визначальним для вибору виду договору для укладення між теплопостачальною організацією та споживачем, і, як наслідок, тарифу, який застосовуватиметься у розрахунках між сторонами, є саме визначення категорії, до якої відноситься споживач: населення, яке є власниками, орендарями житлових приміщень (квартир) і отримує послуги з централізованого опалення, укладає із теплопостачальною організацією договір про надання послуг з централізованого опалення із зазначенням встановленого тарифу на послугу з централізованого опалення; фізичні особи-підприємці, які використовують, зокрема, нежитлові приміщення у структурі багатоквартирних житлових будинків для здійснення у них підприємницької діяльності, укладають з теплопостачальними організаціями договори купівлі-продажу теплової енергії із зазначенням у них встановленого тарифу для "інших споживачів".

Враховуючи, що в умовах договору та за умови приєднання до мереж постачання Відповідач користувався та користується послугами, тому у Відповідача виникло зобовязання перед КПТМ Криворіжтепломережа.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Умовами пункту 34 договору передбачено строки, розмір та порядок оплати наданих послуг постачання теплової енергії.

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Плата за абонентське обслуговування визначається відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" №2189-VІІ від 09.11.2017, Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії затверджених Постановою КМУ № 830 від 21.08.2019, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 808 "Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг із змінами згідно постанови КМУ від 01.09.2021 № 928.

Рішеннями виконавчого комітету Криворізькоі? міськоі? ради та договором No11 на здіи?снення функціи? виконавця послуг укладеним між КПТМ «Криворіжтепломережа» та ТОВ «Сітісервіс-КР» від 12.03.2014 про здіи?снення функціи? виконавя комунальних послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання визначено позивача виконавцем послуги з теплопостачання в буд. No120 по вул. Украі?нська.

Договором між КПТМ «Криворіжтепломережа» та ОСББ «Рязанова 11» No8637 від 01.01.2011, позивач бере на себе обов'язок щодо постачання тепловоі? енергіі? в багатоквартирнии? будинок No11 по вул. Святогеоргіі?вськіи? (Рязанова).

До матеріалів справи позивачем надані докази надання послуг з постачання тепловоі? енергіі?, а саме акти подання та припинення подачі теплоносія на будинок No120 по вул. Украі?нська та будинок No11 по вул. Святогеоргіі?вська в м. Кривому Розі на виконання Рішень виконавчого комітету Криворізькоі? міськоі? ради «Про початок опалювального сезону або и?ого припинення в м. Кривому Розі» No490 від 22.09.2021, No158 від 23.03.2022, No760 від 28.09.2022, No338 від 22.03.2023.

За період з 05.11.2021 по 30.11.2023 у відповідача утворилася заборгованість за послуги постачання теплової енергії у розмірі 139 853, 10 грн, а також заборгованість за абонентське обслуговування за період 05.11.2021 - 30.11.2023 в розмірі 956, 30 грн.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Частиною 6 статті 25 Закону України "Про теплопостачання" визначено, що в разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.

Так, матеріалами справи підтверджується належне виконання своїх зобов'язань позивачем, в свою чергу відповідачем, спожита теплова енергія та оплачена повністю не була, внаслідок чого у відповідача перед позивачем утворилася заборгованість у розмірі 139 853, 10 грн та заборгованість за послуги з абонентського обслуговування в сумі 956, 30 грн.

Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.

Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за поставлену теплову енергію у розмірі 139 853, 10 грн та за абонентське обслуговування у розмірі 956, 30 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач нарахував до стягнення з відповідача інфляційні втрати на суму 575, 49 грн за загальний період з вересня 2023 по січень 2024 та 3% річних на суму 500, 87 грн за загальний період з 01.09.2023 по 13.02.2024.

Відповідач контррозрахунку не надав, незгоди щодо арифметичної правильності розрахунку у відзиві не висловив, вимогу не заперечив.

Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, доходить висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 500, 87 грн та інфляційних втрат у розмірі 575, 49 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо нарахування пені

Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

За прострочення виконання зобов'язання позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача пеню за загальний період прострочення з 01.09.2023 по 13.02.2024 в загальній сумі 611, 05 грн.

Відповідач уважає, що нараховані штрафні санкції є безпідставними, оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки, штрафів, пені, інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та / або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Дослідивши доводи відповідача суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206 "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану" визначено, що в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Водночас, матеріалами справи підтверджується, що Фізична особа-підприємець Пошнакян Анжела Арутюновна є співвласником багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , в якому має на підставі права власності нежиле приміщення № 56, загальною площею 72, 2 кв. м. та квартиру АДРЕСА_2 , що відповідно до рішення винонавчого комітету Криворізької міської ради № 245 від 14.04.2004 року «Про переведення житлових приміщень у нежитлові», яку було переведено в нежитлове приміщення.

Відповідно до свідоцтва про право власності та витягу з Державного реєстру речових прав, відповідач є співвласником багатоквартирного будинку № 120 по вул. Українська, у м. Кривому Розі, де на підставі права власності має частину нежилого приміщення № 1, загальною площею 188, 8 кв. м.

На підставі викладеного, з огляду на те, що Відповідач у даній справі є фізичною особою-підприємцем, яка здійснює господарську діяльність, а відтак не відноситься до категорії населення, на неї не розповсюджується дія вищенаведеної постанови Кабінету Міністрів України.

У разі несвоєчасного здійснення платежів Споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу (п.45 договору).

Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок пені у розмірі 611, 05 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо інших аргументів сторін

Відповідно до пункту 5 частини 4 статті 238 Господарського процесуального кодексу України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.

Водночас, відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001, зазначено, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

У пункту 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Span" від 9 грудня 1994 р., визначено, що статтю 6 пункт 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень та детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення ЄСПЛ у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, пункт 29; рішення ЄСПЛ у справі "Серявін проти України" від 10 травня 2011 року, пункт 58).

Зважаючи на вищевказане, іншим аргументам сторін суд оцінку не надає, оскільки вони не впливають на результат розгляду спору.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому судовий збір у розмірі 2 422, 40 грн (за ставкою 0,8) слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Пошнакян Анжели Арутюновни ( АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пров. Дежньова, 9; ідентифікаційний код 03342184) заборгованість за послугу з постачання теплової енергії у розмірі 139 853, 10 грн., плату за абонентське обслуговування в розмірі 956, 30 грн., суму збитків від інфляції - 575, 49 грн, 3 % річних - 500, 87 грн, пеню 611, 05 грн та судовий збір у розмірі 2 422, 40 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя Я.С. Золотарьова