Справа № 761/6237/24
Провадження № 2/761/5733/2024
18 червня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого: судді - Притули Н.Г.
при секретарі: Габунії М.Г.,
за участі:
представника позивача: Хамраєвої К.М. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до ОСОБА_2 про стягнення пайового внеску, -
19 лютого 2024 року до суду надійшла зазначена позовна заява.
В позовних вимогах позивач просить: стягнути з відповідача на свою користь пайовий внесок у розмірі 45 635,42 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна власником об'єкта житлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 .
30.10.2020 року Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєстрував повідомлення про початок будівельних робіт №КВ051201030536 у зв'язку з реконструкцією квартири АДРЕСА_1 . Статус документу в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва визначений як «діючий».
Враховуючи те, що будівництво об'єкта розпочалось у 2020 році, на відповідача було покладено обов'язок звернутись до Департаменту із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта реконструкції протягом 10 робочих днів після початку, проте, відповідач не подав відповідну заяву.
Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)16.02.2021 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта за проектом «Реконструкція квартири АДРЕСА_1 » за №КВ101210216981.
Департамент економіки та інвестицій міста Києва неодноразово направляв на адресу відповідача претензії та вимоги щодо отримання розрахунку, а саме №050/08-3223 від 09.06.2021 та № 050/08-4100 від 23.10.2023.
На момент подачі позову до суду кошти пайової участі у розвиток інфраструктури міста Києва у зв'язку з реконструкцією квартири АДРЕСА_1 відповідач не перерахував. Таким чином, відповідач ухилився від обов'язку сплатити пайовий внесок у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва.
За вказаних обставин, для захисту порушеного права, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позов та просила його задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином. 16.05.2024 року до суду надійшла заява, в якій відповідач визнає позовні вимоги в повному обсязі та просить проводити розгляд за його відсутності.
А тому, враховуючи положення статті 223 ЦПК України суд продовжив слухання справи за відсутності відповідача.
Суд вивчивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, врахувавши заяву відповідача, приходить до висновку про задоволення позовних вимог, за наступних підстав.
Рішенням Київської міської ради від 15.11.2016 за № 411/1415 затверджено Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва (далі - Порядок, у редакції рішення Київської міської ради від 19.12.2019 № 460/8033).
Порядок визначає механізм залучення, розрахунку розмірів і використання коштів пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Києва (далі - пайова участь) та оформлення договорів пайової участі у зв'язку зі здійсненням або намірами на здійснення будівництва (в тому числі, нового будівництва та реконструкції) об'єктів (в тому числі, будинків, будівель, споруд, їх комплексів або частин) незалежно від їх форми власності (розділ І Порядку).
Згідно п. 2.1 Порядку, замовник - фізична або юридична особа, яка здійснює, має намір здійснити нове будівництво або реконструкцію об'єктів (будинків, будівель, споруд, їх комплексів або частин).
Згідно п. 2.2 Порядку, реконструкція - перебудова прийнятого в експлуатацію в установленому порядку об'єкта будівництва (частини будинку, будівлі, споруди), що передбачає зміну його геометричних розмірів зі зміною функціонального призначення (або без такої), внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників об'єкта (кількість продукції, потужність тощо), забезпечення вдосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов його експлуатації та якості послуг.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником об'єкта житлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
30.10.2020 року Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєстрував повідомлення про початок будівельних робіт №КВ051201030536 у зв'язку з реконструкцією квартири АДРЕСА_1 .
В усіх питаннях щодо залучення коштів пайової участі Київська міська рада виступає в особі Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент). Департамент є єдиним органом, уповноваженим здійснювати розрахунок пайової участі та укладання, зміну та розірвання договорів про пайову участь (п. 3.3, 3.4 розділу ІІІ Порядку).
Відповідно до п. 3.1, 3.2 розділу ІІІ Порядку, пайова участь є обов'язковим внеском, який замовник має сплатити до бюджету міста Києва. Пайова участь включає в себе відшкодування витрат міського бюджету на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту у зв'язку з реалізацією замовником проєкту нового будівництва або реконструкції об'єктів (будинків, будівель, споруд, їх комплексів або частин) незалежно від їх форм власності на території міста Києва.
Відповідно до абзацу 2 та 3 пункту 4.1 Порядку, замовник зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва/реконструкції об'єкта звернутися до Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва/реконструкції. Департамент протягом 15 робочих днів з дня отримання документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об'єкта будівництва.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач неодноразово направляв на адресу відповідача претензії та вимоги щодо отримання розрахунку, а саме №050/08-3223 від 09.06.2021 року та № 050/08-4100 від 23.10.2023 року.
Також, Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєстровав 16.02.2021 року за №КВ101210216981 декларацію про готовність до експлуатації об'єкта за проектом «Реконструкція квартири АДРЕСА_1 ».
Згідно п. 4.3 Порядку, пайова участь сплачується замовником виключно грошовими коштами в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва/реконструкції в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором про пайову участь. Прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію без сплати пайової участі в повному обсязі не звільняє замовника від обов'язку її сплати.
Отже судом встановлено, що ОСОБА_2 був замовником проекту «Реконструкція квартири АДРЕСА_1 », проте в порушення Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва не звернувся до позивача із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта реконструкції.
Позивач здійснив розрахунок обсягу пайової участі відповідача у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфораструктури м.Києва, яка станом на 31.01.2024 року становить 45 635,42 грн. (без ПДВ).
Верховний Суд у своїй постанові від 13.12.2022 року, справа № 910/21307/21, зазначив, що у випадку, якщо замовниками вищевказаних об'єктів будівництва не буде дотримано передбаченого прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 132-IX обов'язку щодо перерахування до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (пайової участі) саме до дати прийняття таких об'єктів в експлуатацію, то, враховуючи викладені у постанові від 14.12.2021 зі справи № 643/21744/19 висновки Великої Палати Верховного Суду, належним та ефективним способом захисту є звернення в подальшому органів місцевого самоврядування з позовом до замовників будівництва про стягнення безпідставно збережених грошових коштів пайової участі на підставі статті 1212 ЦК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.07.2022 у справі № 910/9548/21.
Відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а й тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала.
Отже, для виникнення зобов'язання, передбаченого статтею 1212 ЦК України, важливим є сам факт безпідставного набуття або збереження, а не конкретна підстава, за якою це відбулося.
Згідно розрахунку обсягу пайової участі (внеску) у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва розмір пайового внеску ОСОБА_2 за реконструкції квартири АДРЕСА_1 становить 45 635,42 грн.
Відповідач вказаних обставин не спростував, натомість зазначив, що визнає позов.
Таким чином, враховуючи викладене, а також заяву відповідача про визнання позову, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача пайовий внесок у розмірі 45 635,42 грн.
Крім того, відповідно до ст.ст. 141, 142 ЦПК України та враховуючи заяву відповідача про визнання позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 50 відсотків судового збору, а 50 відсотків судового збору підлягає поверненню позивачу з державного бюджету.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 76-81, 141, 264, 265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
Позов Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 04633423, адреса: м. Київ, вул. Хрещатик, 36) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ) про стягнення пайового внеску - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) пайовий внесок у розмірі 45 635 (сорок п'ять тисяч шістсот тридцять п'ять) гривень 42 копійки та судовий збір у розмірі 1 211,10 грн.
Повернути Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 04633423, адреса: м. Київ, вул. Хрещатик, 36) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, а саме в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 10 копійок, сплаченого за платіжною інструкцією №47 від 02.02.2024 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Н.Г. Притула