61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
16.07.2024 Справа № 905/38/21
Господарський суд Донецької області у складі судді Огороднік Д.М., при секретарі судового засідання Марченко А.Є., розглянувши матеріали
заяви Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу"
про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 24.06.2021
в межах справи 905/38/21
за позовом Приватного акціонерного товариств “Національна енергетична компанія “Укренерго”
до Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”
про стягнення коштів у розмірі 1 303 653 448,91 грн
Без повідомлення (виклику) учасників справи
За участю представників:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 24.06.2021 ухвалено: позов задовольнити частково; стягнути з Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (87547, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177А, код ЄДРПОУ 00191678) на користь Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго” (01032, м.Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25, код ЄДРПОУ 00100227) основний борг у розмірі 1214451545 (один мільярд двісті чотирнадцять мільйонів чотириста п'ятдесят одна тисяча п'ятсот сорок п'ять) грн 39 коп., 3% річних у розмірі 13926346 (тринадцять мільйонів дев'ятсот двадцять шість тисяч триста сорок шість) грн 93 коп., інфляційні втрати у розмірі 31004987 (тридцять один мільйон чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят сім) грн 44 коп. судовий збір в сумі 463046 (чотириста шістдесят три тисячі сорок шість) грн 17 коп.
На виконання рішення суду від 24.06.2021, яке набрало законної сили, Господарським судом Донецької області 04.08.2021 було видано наказ про примусове виконання рішення у справі №905/38/21.
Ухвалою суду від 21.01.2022 відмовлено у задоволенні заяви Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про відстрочку виконання рішення Господарського суду Донецької області від 24.06.2021 №905/38/21.
01.07.2024, через підсистему "Електронний суд", надійшла заява Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" б/н від 24.06.2021 (вх.№07-07/6047/24) про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області №905/38/21 від 24.06.2021.
Клопотання обґрунтоване тим, що внаслідок арешту банківських рахунків Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» та її структурних підрозділів робота підприємства критичної інфраструктури була фактично заблокована, через неможливість здійснення будь-яких фінансових операцій, у тому числі здійснення розрахунків з контрагентами, придбання реагентів для знезараження та очистки води, матеріалів та обладнання для термінового виконання ремонтних робіт на об'єктах підприємства, які зазнають пошкоджень внаслідок бойових дій у регіоні, а також своєчасної виплати заробітної плати своїм працівникам та податків, зборів, інших обов'язкових платежів.
Заявник зазначає, що на даний час Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» знаходиться в тяжкому фінансовому положенні. Єдиним джерелом грошових коштів для оплати наданих послуг є надходження оплат від водокористувачів (абонентів) за надані послуги з водопостачання. Проте, більшість споживачів компанії знаходяться у зоні ведення активних бойових дій та/або на непідконтрольній Україні території, що позбавляє можливості надавати їм послуги з водопостачання та відповідно з їх сторони оплачувати надані послуги у повному обсязі. Крім того, виробничі об'єкти Компанії систематично зазнають руйнувань і пошкоджень, а загальна ситуація в цілому на цих об'єктах складає загрозу для здоров'я та життя працівників під час обслуговування та ремонтних робіт.
Арешт банківських рахунків підприємства, які впливають на своєчасне надання послуг з водопостачання споживачам у Донецькій області, є фактично питанням дотримання конституційних прав громадян України.
Закон України «Про критичну інфраструктуру» визначає, що до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, відноситься водопостачання та водовідведення. Відповідно до Розпорядження Голови ОДА, начальника обласної військової адміністрації від 22.06.2023 №250/5-23 про визначення підприємств і організацій критично важливими, Компанія є критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період на території Донецької області, відповідно не надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення споживачам невідкладно призведе до екологічної катастрофи у Донецькому регіоні.
Ухвалою суду від 05.07.2024 постановлено: призначити судове засіданні для розгляду заяви Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області у цій справі на 16.07.2024.
Позивач та відповідач отримали ухвалу суду від 05.07.2024 до електронного кабінету, що підтверджується довідками Господарського суду Донецької області про доставку електронного листа.
16.07.2024, через підсистему «Електронний суд», надійшов відзив Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» б/н від 16.07.2024 (вх..№07-07/6473/24) про залишення без задоволення вимог Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».
У відзиві позивач заперечує проти задоволення заяви Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» та зазначає, що незадовільний фінансовий стан відповідача та криза у державі не є підставою для розстрочення виконання рішення суду, адже сторони справи перебувають у рівних економічних умовах.
У судовому засіданні 16.07.2023 встановити зв'язок з представником Приватного акціонерного товариств “Національна енергетична компанія “Укренерго” за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку не вдалось, відповідач явку свої представників у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце проведення судового засідання було повідомлено належним чином.
Суд, розглянувши заяву про відстрочення виконання рішення суду зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.1 ст.18 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Наведеною нормою чітко визначені підстави, з наявністю яких суд наділяється правом для відстрочення виконання рішення суду у справі, такими підставами є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Обов'язок доведення наявності обставин, на які сторона посилається як на підставу своїх вимог, покладається на таку сторону.
Крім того, судом відзначається, що питання про відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватись з урахуванням балансу інтересів сторін, слугувати досягненню мети виконання судового рішення з максимальним дотриманням співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 17.05.2005 у справі "Чіжов проти України" (заява № 6962/02) зазначено, що позитивним обов'язком держави є організація системи виконання рішень таким чином, щоб гарантувати виконання без жодних невиправданих затримок, і так, щоб ця система була ефективною і законодавчо, і практично, а нездатність державних органів ужити необхідних заходів для виконання рішення позбавляє гарантій, які закріплені у статті 6 Конвенції.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Дослідивши підстави заяви, додані до заяви документи, судом встановлено, що відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим та наявності неможливості своєчасно та в повному обсязі виконувати грошові зобов'язання, відсутності коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення. Також не надано доказів, які б підтверджували фактичну можливість виконання рішення після закінчення періоду відстрочення виконання рішення суду.
Разом з цим, ч.5 ст.331 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Рішення суду в цій справі, виконання якого відповідач просить відстрочити, було прийняте 24.06.2021.
Відповідач звернувся з заявою про відстрочку виконання судового рішення 01.07.2024.
Тобто, сама заява про відстрочку виконання рішення суду була подана після спливу строку до якого можливо було відстрочити виконання рішення суду.
По суті, з матеріалів справи вбачається, що рішення суду залишається відповідачем не виконаним з 2021 року, тобто понад 3 роки, кредитор не може отримати задоволення своїх вимог. Хоча, підприємство позивача, також є критично важливим підприємством, яке забезпечує населення України та підприємства електричною енергією. Отже, не виконання рішення суду протягом більше ніж 3 років призводить до порушення обов'язку держави щодо забезпечення виконання рішень суду та до порушення прав кредитора.
Проаналізувавши доводи відповідача щодо відстрочення виконання судового рішення, з'ясувавши правову позицію позивача, який заперечив проти клопотання відповідача, беручи до уваги тривалий час існування боргу, не доведення відповідачем винятковості випадку, з наявністю якого процесуальний закон пов'язує можливість надання відстрочки виконання рішення суду, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача б/н від 01.07.2024 про відстрочення виконання рішення у цій справі.
Керуючись статтями 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні заяви Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області №905/38/21 від 24.06.2021 - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили 16.07.2024 та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 16.07.2024 складено та підписано вступну та резолютивну частини ухвали. Повний текст ухвали складено та підписано 22.07.2024.
Суддя Д.М. Огороднік