Постанова від 22.07.2024 по справі 578/636/24

Постанова

Іменем України

22 липня 2024 року

смт Краснопілля

справа № 578/636/24

провадження № 3/578/381/24

Краснопільський районний суд Сумської області у складі головуючого судді Косар А. І. розглянув у приміщенні суду в селищі Краснопілля Сумського району Сумської області справу про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення

особа, щодо якої розглядається справа:

ОСОБА_1 , дата і місце народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Чернігів; громадянство: України; РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 , місце служби, посада: військова частина НОМЕР_2 , стрілець, солдат

та установив:

02.07.2024 у провадження Краснопільського районного суду Сумської області засобами поштового зв'язку від ІНФОРМАЦІЯ_2 направлений адміністративний матеріал про скоєння військового адміністративного правопорушення військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 солдатом ОСОБА_2 , 1993 р. н., передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення /далі - КУпАП/.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення КИС № 538 від 24.06.2024, солдат ОСОБА_1 24 червня 2024 року близько 06:00 год. в умовах особливого періодуу пункті тимчасового базування військової частини НОМЕР_2 у складі підрозділу ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »появився у нетверезому стані, чим порушив вимоги статей 11, 13, 16 та 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

До протоколу долучені наступні документи:

Письмові пояснення від солдата ОСОБА_1 ;

Рапорт від солдата ОСОБА_1 про відмову від послуг адвоката;

Заява від ОСОБА_1 датою 24.06.2024 про розгляд справи за його відсутності.

Разом з цим, до протоколу долучені:

Рапорт уповноваженої особи в/ч НОМЕР_2 молодшого лейтенанта ОСОБА_4 про виявлення на території тимчасового розташування підрозділу військової частини військовослужбовця ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння;

Протокол КИС № 535 від 24.06.2024 про адміністративне затримання військовослужбовця ОСОБА_1 ;

Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 24.06.2024 (Акт медичного огляду №942 складений о 07 год. 30 хв. 2024 р.) стосовно ОСОБА_1 ;

Військовий квиток Серія НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 .

Дослідивши в сукупності з протоколом про адміністративне правопорушення також матеріали справи, суд доходить до переконання щодо наступного.

Відповідно до вимог стст.245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку, та усунувши усі можливі сумніви, і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.

При цьому, фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, який в силу положень статті 251 КУпАП, є одним із джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.

Тож, досліджуючи останній, разом із іншими, додатними до нього матеріалами, суд дійшов до таких висновків.

Вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення містить стаття 256 КУпАП, зокрема у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення).

Персональні дані, також особові дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Особовими даними загального характеру є: ідентифікаційні дані (прізвище, ім'я, по батькові, адреса ); паспортні дані тощо.

Суд встановив, що протокол про адміністративне правопорушення КИС № 538 від 24.06.2024, складенийуповноваженою особою відділення організації охорони, патрульно-постової служби, розшуку та діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 , без додержання вимог статті 256 КУпАП і не може слугувати належним та допустимим доказом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за частиною третьою статті 172-20 КУпАП.

У цій справі протокол про адміністративне правопорушення КИС № 538 від 24.06.2024 за частиною 3 статті 172-20 КУпАП складений стосовно ОСОБА_1 . Разом з цим, на підтвердження обставин, викладених у згаданому протоколі, надані докази стосовно військовослужбовця ОСОБА_1 .

За приисами частини другої статті 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.

Законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість, а тому, з урахуванням принципів і загальних засад Кодексу України про адміністративні правопорушення, практики Європейського Суду з прав людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.

При цьому суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП, розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Відтак, у відповідності до статті 62 Конституції України, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне провадження у справі за протоколом про адміністративне правопорушення КИС № 538 від 24.06.2024 закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП.

Питання судових витрат суддя вирішує у відповідності до статті 40-1 КУпАП. Враховуючи, що справа підлягає закриттю, судовий збір слід віднести на рахунок держави.

Керуючись статтями 40-1, 247, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

Постановив:

Провадження у справі за протоколом про адміністративне правопорушення КИС № 538 від 24.06.2024 закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її захисником, а також потерпілим протягом десяти днів з моменту винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.

Суддя А. І. Косар