Справа № 756/6880/24
Номер провадження № 3/756/3301/24
17 червня 2024 року місто Київ
Оболонський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Макаренко І.Г.,
за участі секретаря судового засідання Родіонової К.Є.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Оболонського районного суду міста Києва матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
26.05.2024 о 20:13 год. ОСОБА_1 , знаходячись за адресою АДРЕСА_1 , допустив порушення термінового заборонного припису серії АА №370158 від 26.05.2024, зокрема заборони контрактувати з постраждалою особою - дружиною ОСОБА_2 ..
Отже, ОСОБА_1 учинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а саме невиконання термінового заборонного припису.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, місце та час розгляду справи повідомлялись, однак надіслав заяву про розгляд справи без його участі та зазначив, що вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнає.
Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Адміністративним порушенням відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП є вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Проте, як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_2 26.05.2024 звернулась до працівника поліції через те, що її чоловік конфліктує з нею, має заборонний припис та погрожує побиттям.
Слід зауважити, що особою, яка вповноважена на складання адміністративного протоколу, до матеріалів справи надано лише рапорт та пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , однак до матеріалів провадження не було долучено заборонний припис від 26.05.2024. Такі матеріали, на думку суду, не є достатніми для того, аби суд зробив висновок про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Отже, у силу приписів ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь ОСОБА_1 .. Тож, на думку суду, матеріали адміністративної справи не містять доказів, з точки зору їх допустимості, достовірності та достатності, які б підтверджували винуватість саме ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, тобто винуватості в подіях, які мали місце 26.05.2024 о 20:13 год. за адресою: АДРЕСА_1 . В судовому засіданні не було встановлення що мали місце протиправні дії ОСОБА_1 по відношенню до ОСОБА_2 , як і те, що такі дії могли завдати шкоду фізичному або психічному здоров'ю ОСОБА_2 ..
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Ураховуючи викладене, на думку суду, підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відсутні, а справа про притягнення до адміністративної відповідальності підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, тобто за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 24, 27, 33, 40-1, 173-2, 221, 245, 251, 252, 256, 265-1, 268, 276, 277, 283, 284, 285, 289 КУпАП, суд
Провадження в справі на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 579518 від 26.05.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - закрити відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду в десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Оболонський районний суд міста Києва.
Суддя І. Г. Макаренко