17.06.2024 Справа №607/11614/24 Провадження №1-кс/607/3162/2024
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника Фонду державного майна України - ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання Фонду державного майна України (ЄДРПОУ 00032945) про скасування арешту майна, -
Заступник голови Фонду державного майна України (ЄДРПОУ 00032945) - ОСОБА_5 , в порядку статті 174 КПК України, звернулася до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із письмовим клопотанням про скасування арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 травня 2021 року у справі № 607/8807/21 у межах кримінального провадження № 32021210000000006 від 25.01.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України, зокрема на: біоетанол в кількості 3197,96 дал., який знаходиться у цистерні № 2, яка опечатана бирками № 3 з підписами понятих, учасників слідчої дії та слідчого.
В обґрунтування вказаного клопотання заявник зазначає про те, що з метою усунення кризових явищ у спиртовій галузі Верховною Радою України прийнято внесений Президентом України Закон України від 3 грудня 2019 № 318-IX «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності у сфері виробництва і обігу спирту етилового», яким передбачається скасування державної монополії на виробництво спирту, що сприятиме приватизації підприємств спиртової галузі та детінізації ринку спирту і лікеро-горілчаної продукції.
Указами Президента України від 20 грудня 2019 р. № 925 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 грудня 2019 року «Про удосконалення державної політики розвитку спиртової галузі України» та від 20 грудня 2019 р. № 926 «Про міжвідомчу робочу групу з підготовки пропозицій щодо удосконалення державної політики розвитку спиртової галузі України» визначені завдання щодо підготовки і подання в установленому порядку на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозицій щодо удосконалення державної політики та врегулювання проблемних питань розвитку спиртової галузі, зокрема виробництва, обігу спирту етилового (в тому числі як лікарського засобу), спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, зернового дистиляту, біоетанолу та алкогольних напоїв, а також удосконалення актів законодавства.
Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову від 12 серпня 2020 р. № 699 «Про затвердження Програми реформування та розвитку спиртової галузі на 2020-2023 роки». Основною метою Програми є створення умов для становлення в Україні конкурентоспроможного ринку спирту етилового та підвищення ефективності його функціонування, задоволення потреб національної економіки у достатньому обсязі якісного спирту етилового, підвищення експортного потенціалу спиртової галузі, формування економічно обґрунтованих відпускних цін на спирт етиловий та алкогольні напої, створення нових робочих місць.
Згідно із Наказом Фонду державного майна України від 06.09.2021 № 1553 прийнято із сфери управління Міністерства економіки України до сфери управління Фонду державного майна України єдиний майновий комплекс державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності. Фонд відповідальний перед Президентом України. Діяльність Фонду державного майна України спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України «Про Фонд державного майна України» до основних завдань Фонду державного майна України належать: реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; організація виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства та здійснення контролю за їх виконанням; управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план розміщення акцій; товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України; захист майнових прав державних підприємств, а також державних пакетів акцій (часток), що належать до сфери управління Фонду державного майна України на території України; здійснення контролю у сфері організації та проведення приватизації державного майна, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, передачі державного майна в оренду та користування; повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства; управління корпоративними правами держави, які перебувають у сфері його управління; державне регулювання у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; сприяння процесу демонополізації економіки і створенню умов для конкуренції виробників; співробітництво з міжнародними організаціями у реалізації державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна у межах покладених на нього повноважень, управління корпоративними правами держави, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Повноваження Фонду як державного органу приватизації та органу управління об'єктами державної власності визначені положеннями законів України «Про Фонд державного майна України», «Про управління об'єктами державної власності», «Про приватизацію державного і комунального майна».
Наказом Фонду державного майна України від 11.10.2021 № 1799 «Про внесення змін до Наказу Фонду державного майна України від 06.01.2021 № 5 «Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2021 році» (із змінами)» Єдиний майновий комплекс державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод» включено до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2021 році, та згідно із статтею 6 Закону України «Про Фонд державного майна України» органом приватизації ЄМК ДП «Зарубинський спиртовий завод» визначено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях.
Наказом Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях від 19.10.2021 № 554 прийнято рішення про приватизацію Єдиного майнового комплексу державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод» (код ЄДРПОУ 00375065) шляхом продажу на аукціоні з умовами.
Під час підготовки Єдиного майнового комплексу державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод» до приватизації, визначення умов продажу та стартової ціни, аукціонна комісія керувалась інформацією та документами наданими ДП «Зарубинський спиртовий завод», в тому числі інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна. Наявні у Регіональному відділенні Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях документи вказують на відсутність обтяжень у вигляді арештів на майно державного підприємства.
Відповідно до пункту 74 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» та статті 22 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» (із змінами), аукціонна комісія визначає стартову ціну об'єкта малої приватизації на рівні балансової вартості об'єкта (активів об'єкта) малої приватизації.
На підставі довідки Державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод» від 22.08.2023 № 211, аукціонною комісією визначено стартову ціну Єдиного майнового комплексу державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод», в розмірі 245 431 194,68 гривні.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях 05.09.2023 опублікувало інформаційне повідомлення про продаж ЄМК ДП «Зарубинський спиртовий завод» в Електронній торговій системі «ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ.». Аукціону було призначено індивідуальний номер SPE001-UA-20230907-82928 та дату проведення аукціону 02.10.2023 (https://prozorro.sale/auction/SPE001-UA-20230907-82928/).
Фонд державного майна України під час опрацювання інформаційного повідомлення про продаж зазначеного об'єкта було виявлено, що відповідно до довідки державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод» від 01.12.2022 року № 361 на спиртовмісну продукцію - біоетанол в кількості 3 197,96 дал., який знаходиться в цистерні № 2, накладено арешт ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21.05.2021 у справі № 607/8807/21 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32021210000000006. Наразі, як повідомило підприємство, ця інформація є актуальною.
Відповідно до абзацу шостого частини шостої статті 26 Закону України «Про приватизацію держаного і комунального майна» наявність арешту, накладеного у кримінальному провадженні, унеможливлює виставлення на продаж єдиного майнового комплексу державного підприємства, до складу якого входить таке майно.
З огляду на отриману інформацію про наявність арешту на майно, накладеного у кримінальному провадженні, що являється власністю об'єкта приватизації, Наказом Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях від 27.09.2023 № 234 «Про відміну електронного аукціону» було відмінено електронний аукціон SPE001-UA-20230907-82928 з продажу об'єкта малої приватизації - Єдиного майнового комплексу державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод» (код ЄДРПОУ 00375065), що знаходиться за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, с. Зарубинці, призначений електронною торговою системою на 02.10.2023.
Також у клопотанні зазначено про те, що відповідно із Довідкою ДП «Зарубинський спиртовий завод» від 03.05.2024 № 135 продукт «біоетанол» є власністю підприємства ДП «Зарубинський спиртовий завод», обліковується на рахунку бухгалтерського обліку 26 (Готова продукція) в кількості 3197,96 дал. та перебуває під арештом згідно з ухвалою Тернопільського міськрайонного суду від 21 травня 2021 року в свою чергу «Цистерна спиртова-4646,0» № 2 (інвентарний номер 00018) перебуває на балансі підприємства та обліковується на рахунку бухгалтерського обліку 103 (Основні засоби).
Крім того, у клопотанні вказано про те, що в ухвалі від 18.04.2024 року у справі № 607/8530/24 розглядалося питання скасування арешту на дане майно, та прокурором відділу обласної прокуратури в судовому засіданні підтверджено закінчення експертного дослідження, яке проводилося стосовно арештованого майна, тому можливо вважати що застосування відповідного арешту на майно, який було накладено ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21.05.2021 у справі № 607/8807/21 - відпала потреба, оскільки необхідні слідчі дії та експертні дослідження на даний час завершені щодо даного майна (адже мотивами накладення арешту були саме проведення необхідних судових експертиз), та подальший арешт на дане майно перешкоджає приватизаційним діям щодо ДП «Зарубинський спиртовий завод», що в свою чергу призводить до неотримання Державою запланованого прибутку від приватизації підприємства.
Враховуючи те, що накладення арешту на майно ДП «Зарубинський спиртовий завод» унеможливлює виконання Програми реформування та розвитку спиртової галузі на 2020-2023 роки затверджену Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 № 699 та не дає можливості передати в управління ДП «Зарубинський спиртовий завод» в процесі приватизації ефективному власнику для розвитку спиртової галузі та наповнення Державного бюджету України від приватизації та сплати податків, у Фонду державного майна України виникла необхідність для зняття арешту, яке було накладено ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21.05.2021 у справі № 607/8807/21, а тому заступник голови Фонду державного майна України (ЄДРПОУ 00032945) - ОСОБА_5 просить клопотання задовольнити.
Представник Фонду державного майна України - ОСОБА_6 у судовому засіданні підтримала вимоги поданого заступником голови Фонду державного майна України (ЄДРПОУ 00032945) - ОСОБА_5 клопотання про скасування арешту майна та просила таке задовольнити.
Прокурор відділу Тернопільської обласної прокуратури Тернопільської області ОСОБА_4 у судовому засіданні не висловлював заперечень щодо задоволення вказаного клопотання про скасування арешту майна, пославшись на те, що усі необхідні слідчі дії та експертні дослідження на даний момент із зазначеним у клопотанні заявника майном проведено, а тому в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба.
Заслухавши доводи представника заявника та думку прокурора з приводу поданого клопотання, а також, дослідивши клопотання з доданими до нього матеріалами, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання Фонду державного майна України (ЄДРПОУ 00032945) про скасування арешту майна підлягає задоволенню, з таких підстав.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини визначено, що кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
У рішеннях ЄСПЛ у справах «Амюр проти Франції», «Колишній король Греції та інші проти Греції», «Малама проти Греції», «Україна-Тюмень проти України», «Спорронг та Льонрот проти Швеції» констатовано, що перша та найважливіша вимога ст. 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення першого пункту дозволяє позбавлення власності лише «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном через введення в дію «законів». Крім того, верховенство права, один із фундаментальних принципів демократичного суспільства, є наскрізним принципом усіх статей Конвенції. Також суд нагадує, що втручання в право на мирне володіння майном повинно бути здійснено з дотриманням «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи. Зокрема, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, якої прагнуть досягти через вжиття будь-якого заходу для позбавлення особи її власності.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Арешт майна, відповідно до п. 7 ч. 2 ст.131 КПК України, є заходом забезпечення кримінального провадження і застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Частиною ч.2 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема, збереження речових доказів.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 132 КПК України, доведення необхідності застосування заходів забезпечення кримінального провадження покладено на слідчого, прокурора.
При вирішенні питання про подальше застосування заходів забезпечення кримінального провадження, слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судової процедури для забезпечення гарантій дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб; умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Слідчим суддею встановлено, що ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 травня 2021 року у справі № 607/8807/21 у межах кримінального провадження № 32021210000000006 від 25.01.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України, за клопотанням старшого слідчого з ОВС 1 відділу РКП СУ ФР ГУ ДФС у Тернопільській області ОСОБА_7 , погодженого прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_8 , накладено арешт, зокрема на: біоетанол в кількості 3197,96 дал., який знаходиться у цистерні № 2, яка опечатана бирками № 3 з підписами понятих, учасників слідчої дії та слідчого.
Статтею 28 КПК України передбачено, що під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Критерії для визначення розумності строків кримінального провадження визначені ч. 3 ст. 28 КПК України, однак такий строк має бути об'єктивно необхідним для прийняття процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини продовження заходів забезпечення кримінального провадження як упродовж досудового розслідування, так і судового розгляду, ґрунтується на презумпції, що з перебігом ефективного розслідування справи та її судового розгляду зменшуються ризики, які стали підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження. Відтак, зі спливом певного часу орган досудового розслідування має навести додаткові доводи в обґрунтування наявних ризиків, що залишаються, та їх аналіз як підстави для подальшого втручання у права особи, в тому числі і щодо позбавлення або обмеження права власності.
Також при вирішенні вказаного клопотання слідчий суддя враховує те, що накладення арешту на майно ДП «Зарубинський спиртовий завод», а саме на біоетанол в кількості 3197,96 дал., який знаходиться у цистерні № 2, яка опечатана бирками № 3 з підписами понятих, учасників слідчої дії та слідчого, унеможливлює виконання Програми реформування та розвитку спиртової галузі на 2020-2023 роки, затверджену Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 № 699 та не дає можливості передати в управління ДП «Зарубинський спиртовий завод» в процесі приватизації ефективному власнику для розвитку спиртової галузі та наповнення Державного бюджету України від приватизації та сплати податків, у Фонду державного майна України виникла необхідність для зняття арешту яке було накладено ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 травня 2021 року у справі № 607/8807/21.
За наведених обставин, та враховуючи те, що на даний час із біоетанолом в кількості 3197,96 дал., який знаходиться у цистерні № 2, яка опечатана бирками № 3 з підписами понятих, учасників слідчої дії та слідчого, слідчі дії не проводяться, будь яких відомостей щодо призначення із вказаним майном експертиз у межах даного кримінального провадження на момент розгляду зазначеного клопотання слідчому судді не надано, а також беручи до уваги висловлену прокурором у судовому засіданні процесуальну позицію з приводу поданого клопотання, слідчий суддя доходить висновку про доцільність скасування арешту на біоетанолу в кількості 3197,96 дал., який знаходиться у цистерні № 2, яка опечатана бирками № 3 з підписами понятих, учасників слідчої дії та слідчого, накладеного у межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 32021210000000006 від 25.01.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України, ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 травня 2021 року у справі № 607/8807/21, а відтак клопотання Фонду державного майна України (ЄДРПОУ 00032945) про скасування арешту майна підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 131, 170, 174, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання Фонду державного майна України (ЄДРПОУ 00032945) про скасування арешту майна - задовольнити.
Скасувати арешт на майно, а саме:
-біоетанол в кількості 3197,96 дал., який знаходиться у цистерні № 2, яка опечатана бирками № 3 з підписами понятих, учасників слідчої дії та слідчого, накладений у кримінальному провадженні №32021210000000006 від 25.01.2021 року ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 травня 2021 року у справі № 607/8807/21.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1