19.07.2024 Справа №607/15574/24 Провадження №3/607/6808/2024
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Царук І.М., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі у режимі відеоконференції матеріали справи, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя Запорізької області, українця, громадянина України, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , працюючого водієм, який є опікуном неповнолітньої дитини,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
28.06.2024 року о 21 год 20 хв ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння в громадському місці, а саме на території автостоянки по АДРЕСА_2 , висловлювався нецензурною лайкою на адресу громадянина ОСОБА_2 , чим порушував громадський порядок і спокій громадян та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173 КУпАП.
У судовому засіданні особі, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП, заяв та клопотань не надходило. При розгляді справи ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП визнав повністю за викладених у складеному щодо нього протоколі обставин та щиро розкаявся у скоєному.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Нужда С.Ф. у судове засідання не з'явилася, що не перешкоджає розгляду справи про адміністративне правопорушення, з огляду на відсутність заперечень зі сторони особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 щодо розгляду вказаної справи у відсутності його захисника.
Також, при прийнятті рішення щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення у відсутності захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Нужди С.Ф., суд приймає до уваги надіслану останньою на адресу суду письмову заяву про розгляд вказаної справи без її участі.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстава для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Приписами ст. 173 КУпАП передбачена відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Окрім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, така доведена матеріалами справи, зокрема даними, що містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №325030 від 28.06.2024 року, складеному у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, де викладені обставини вчинення адміністративного правопорушення, яке ставиться у провину ОСОБА_1 з доданими до нього магнітними носіями інформації - оптичними DVD-R дисками з відеозаписами з нагрудних камер працівників поліції №475100 та №473056; протоколі серії АЗ №139872 про адміністративне затримання за статтями 261, 262 КУпАП від 28.06.2024 року; письмових поясненнях ОСОБА_2 від 28.06.2024 року; роздруківці приладу «Drager Alсotest 7510» від 28.06.2024 року, тест №560, згідно з якою у ОСОБА_1 зафіксовано стан алкогольного сп'яніння, результат тесту 2,00 ‰ (проміле); Акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно з яким у зв'язку із виявленням у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя та запах алкоголю з порожнини рота, останній пройшов огляд на стан сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest 7510 OIML №ARLM-0313», результат огляду склав 2,00 ‰ (проміле); рапорті командира взводу №1 роти №4 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП Станька С.; витязі з ІПНП України (електронному рапорті) від 29.06.2024 року.
Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому судом приймаються до уваги. На думку суду, такі докази підтверджують обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді даної справи.
Таким чином, оцінюючи досліджені у справі докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 , які мали місце 28.06.2024 року о 21 год 20 хв на території автостоянки по вул. Текстильна, 30А у м. Тернополі, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність ОСОБА_1 згідно зі ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Термін притягнення до адміністративної відповідальності не закінчився.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
За змістом ч. 1 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують його відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 34 КУпАП, суд визнає щире розкаяння винного, а обставиною, що обтяжує відповідальність, згідно з приписами п. 6 ст. 35 КУПАП - вчинення правопорушення в стані сп'яніння.
Отже, із урахуванням характеру вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку, даних про його особу, який є опікуном неповнолітньої дитини та щодо якого відсутні відомості у матеріалах справи про притягнення його до адміністративної відповідальності раніше, ступінь вини, наявність однієї пом'якшуючої обставини та однієї обтяжуючої, вважаю за необхідне визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в максимальному розмірі, передбаченому санкцією вказаної статті цього Кодексу.
При цьому слід зазначити про те, що для застосування інших видів адміністративних стягнень, передбачених санкцією ст. 173 КУпАП, а саме у виді громадських чи виправних робіт або адміністративного арешту, які є більш суворими у порівнянні з адміністративним стягненням у виді штрафу, у вказаному випадку достатніх підстав не убачається.
На думку суду, застосування такого заходу буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, згідно з якими судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»), що у відповідності до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» становить 605,60 гривень.
Керуючись ст. ст. 33-35, 40-1, 245, 280, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 (сто дев'ятнадцять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 в дохід держави підлягає стягненню подвійний штраф в розмірі чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 238 (двісті тридцять вісім) гривень та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
CуддяІ. М. Царук