Справа № 452/1510/24
"02" липня 2024 р. м. Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого судді Казана І.С.,
розглянувши у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України і за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Самборі Львівської області цивільну справу за позовом Комунального підприємства Самбірської міської ради «Житлово-експлуатаційний комбінат» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за управління багатоквартирним будинком шляхом утримання будинку і прибудинкової території, -
КП Самбірської міської ради «Житлово-експлуатаційний комбінат» звернулося до суду із вказаним позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; свої вимоги мотивує тим, що на балансі комунального підприємства перебуває житловий будинок АДРЕСА_1 згідно рішення Самбірської міської ради №144 від 30.04.2014р.; відповідно органом місцевого самоврядування затверджено тарифи по утриманню будинку та перелік складових тарифу на послуги щодо утримання житлових будинків та прибудинкової території по КП СМР «ЖЕК»; відповідачі є споживачами зазначених послуг, оскільки між мешканцями житлового будинку на АДРЕСА_1 , в особі уповноваженого на підписання договору заступника міського голови С. Ухача та комунальним підприємством було підписано договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком; відтак згідно договору відповідачі зобов'язані проводити оплату на користь позивача за надані послуги; а саме за виконання робіт з прибирання прибудинкової території, технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем водопостачання технічного обслуговування та поточного ремонту електропостачання та електрообладнання, обслуговування димовентиляційних каналів, поточного ремонту конструктивних елементів внутрішньо будинкових систем холодного водопостачання, водовідведення технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на прибудинковій території, а також коридорне світло. Відповідачі ухиляються від виконання зобов'язань по оплаті за надані послуги, а тому їх заборгованість як споживачів за період з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2024 року становить 9087,72коп; позивач просить стягнути із відповідачів солідарно вказану суму, а також інфляційні - 4494,81грн, 0,01% за кожен день прострочення - 4935,32грн, а всього 18517,85грн. та судові витрати.
Відзиву на позов від відповідачів до суду не поступало, відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами і ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, - і, в даному конкретному випадку за наявних у справі доказів за одночасного існування передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України умов ухвалює заочне рішення.
Тому, вивчивши матеріали справи, суд уважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав:
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що на балансі КП Самбірської міської ради «ЖЕК» (Самбірський ЖЕК №1) перебуває житловий будинок на АДРЕСА_1 згідно рішення виконавчого комітету Самбірської міської ради №144 від 30.04.2014р.; відповідно рішенням виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області №171 від 23 травня 2019 року затверджено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по КП СМР «ЖЕК»; у п. 2 рішення зазначено при необхідності проводити коригування тарифів; п. 4 зобов'язано підприємство організувати роботу щодо укладення договорів по наданню послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з власниками квартир.
Згідно Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, укладеного 31 грудня 2021 року між заступником міського голови Ухачом С. , як уповноваженою особою Самбірської міської ради від імені співвласників багатоквартирного будинку на АДРЕСА_1 та комунальним підприємством Самбірської міської ради «Житлово-експлуатаційний комбінат» встановлено наступні тарифи на послуги зокрема прибирання прибудинкової території 0,2867грн за 1кв.м., технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем в тому числі холодного водовідведення - 0,3798грн, холодного водопостачання - 0,5239грн; технічне обслуговування та поточний ремонт електропостачання та електрообладнання - 0,3857грн; обслуговування димовентиляційних каналів - 0,1412грн; поточний ремонт конструктивних елементів внутрішньо будинкових систем холодного водопостачання, водовідведення технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку на прибудинковій території - 1,2961грн; тариф - 3,0134грн, винагорода управителю - 0,0,1808, ПДВ-20% - 0,6388грн, разом тариф - 3,8330грн за 1кв.м. в місяць.
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , площа квартири становить 65,4кв.м.
Згідно Розрахунку заборгованості сума боргу за квартирну плату за адресою: АДРЕСА_1 становить 8575,83грн, за коридорне світло - 511,89грн, разом 9087,72грн, яка виникла з квітня 2021 року по березень 2024 року.
Правовідносини із споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Так, згідно ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Згідно з п. 1, 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Обов'язок щодо оплати власниками квартир та споживачами житлово-комунальних послуг, крім вищенаведених положень законодавства, закріплений також у статті 162 ЖК України.
За вказаних обставин, на переконання суду, знаходить своє підтвердження та обставина, що 31.12.2021 року відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», між Самбірською міською радою Львівської області від імені співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та КП Самбірської міської ради «ЖЕК» укладено Договір про утримання багатоквартирного будинку шляхом утримання будинку і прибудинкової території АДРЕСА_1 (надалі - Договір), який набрав чинності з 01.01.2022 року.
Згідно п. 6 Договору передбачено обов'язок співвласника оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та в строки визначені цим договором. У разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги з управління, також передбачено сплачувати пеню в розмірі встановленому цим договором. Відповідно до п. 11 Договору плата за послуги з управління нараховуються щомісячно та має бути сплачена не пізніше 27 числа місяця наступного за розрахунковим. Згідно п. 23 Договору за несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за послугу з управління співвласники, споживачі, які не є співвласниками будинку сплачують управителю пеню в розмірі 0,01 відсотка суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення, але не вище 0,01 відсотка суми богу за кожен день прострочення. При цьому загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року №572, передбачено обов'язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення. Згідно ст. 322 ЦК України передбачено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Нарахування квартплати проводиться згідно тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Самбірської міської ради від 23.05.2019 року №171 «Про коригування тарифів на послуги по утриманню житлових будинків, споруд та прибудинкових територій».
КП СМР «ЖЕК» неодноразово попереджували боржників про необхідність погашення боргу, однак боржники на претензії не реагували.
Із метою врегулювання спору в досудовому порядку на адресу відповідачів позивачем направлено претензію, на яку, до моменту подачі позову, відповідь від відповідачів до позивача не надходила.
Загальними умовами виконання зобов'язання, що встановлені ст. 526 ЦК України, передбачено, що зобов'язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов'язань.
Тлумачення статті 526 ЦК України свідчить, що цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов'язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і не договірних зобов'язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов'язання.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Також згідно правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №712/8916/17 від 17 липня 2020 року факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Суд уважає, що наданими позивачем доказами підтверджено, що у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» позивач - комунальне підприємство Самбірської міської ради «ЖЕК» є виконавцем житлово - комунальних послуг, а саме послуг з управління багатоквартирним будинком, а відповідачі є споживачами послуг, які надає позивач щодо житлового будинку на АДРЕСА_1 , між сторонами є фактичні договірні відносини щодо надання відповідних житлово-комунальних послуг.
Згідно ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Як встановлено судом споживачі не здійснювали оплату за надані житлово-комунальні послуги за період з квітня 2021 року по березень 2024 року, а тому їх заборгованість за цей період становить 9087,72грн, що підтверджено наданими позивачем розрахунками.
Вказані розрахунки, підписані начальником КНП СМР «ЖЕК», є належними і допустимими доказами, оскільки вміщують записи про операції та є підтвердженням виконаних операцій.
Крім того суд відзначає, що надані позивачем суду наведені розрахунки боргу відповідачами не спростовувались і жодним чином в якійсь частині не заперечувались.
Частиною 3 статті 13 Конституції України передбачено, що власність зобов'язує. Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не передбачено договором або законом. Обов'язок по утриманню майна, включаючи обов'язок по сплаті житлово-комунальних послуг, покладається законом на відповідачів як на власника квартири, незалежно від факту його реєстрації чи проживання його у житловому приміщенні. Таким чином відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як співвласники квартири, несуть солідарний обов'язок з оплати житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 541 ЦПК України солідарний обов'язок або солідарна відповідальність виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання. Відповідно до ч. 1, 2 ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі.
Ураховуючи надані суду докази, суд прийшов до переконання про наявність підстав для задоволення позову про солідарне стягнення з відповідачів боргу за надані житлово-комунальні послуги, оскільки відповідачі отримують зазначені комунальні послуги, які надаються позивачем, проте порушують встановлений законом обов'язок щодо своєчасної їх оплати, тим самим порушуючи права та законні інтереси позивача.
Вирішуючи решту заявлених вимог, суд виходить з наступного:
Згідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Правовідносини, в яких замовник зобов'язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу коштів як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов'язанням.
У даному випадку спірні правовідносини, які склалися між сторонами є грошовим зобов'язанням і на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов'язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов'язання.
У разі існування прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність передбачена ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Згідно п. 23 Договору за несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за послугу з управління співвласники, споживачі, які не є співвласниками будинку сплачують управителю пеню в розмірі 0,01 відсотка суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення, але не вище 0,01 відсотка суми богу за кожен день прострочення. При цьому загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
У зв'язку із простроченням відповідачами з оплати за житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, позивачем нараховано інфляційні втрати за весь час прострочення боргу за період з квітня 2021 року по березень 2024 року, що відповідно до наданого позивачем розрахунку становить 4494,81грн., 0,01% за кожен день прострочення зобов'язання за період з січня 2022 року по 31 березня 2024 року в розмірі 4935,32грн.
Ураховуючи, що відповідачі належним чином зобов'язання щодо оплати житлово-комунальних послуг не виконували, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення із них на користь позивача заборгованості за послуги з утримання будинків, індексу інфляції та пені.
Із урахуванням викладеного вище, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, та, приймаючи до уваги, що доказів на спростування позиції позивача відповідачами суду не надано, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги КП СМР «ЖЕК» підлягають повному задоволенню, а з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню солідарно 18517,85грн, із яких: 9087,72грн. заборгованості за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій за період з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2024 року; 4494,81грн інфляційних втрат за період з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2024 року та пені у розмірі 4935,32грн.
Згідно з платіжною інструкцією №160 від 10.04.2024 року при пред'явленні позову до суду позивачем були понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028грн. Ураховуючи те, що позов задоволено повністю, тому на підставі ст. 141 ЦПК України, суд вважає необхідним присудити стягнути з відповідачів на користь позивача понесені ним документально підтверджені судові витрати на сплату судового збору в розмірі 1514грн. з кожного.
Керуючись ст. 259, 263-265, 268, 280 ЦПК України, суд
Позов комунального підприємства Самбірської міської ради «Житлово-експлуатаційний комбінат» - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , жителів АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства Самбірської міської ради «Житлово-експлуатаційний комбінат», ЄДРПОУ 38543081, місце знаходження: м. Самбір, вул. Заміська, 23А, Львівської області, IBAN№ НОМЕР_1 , що відкритий в АТ «Ощадбанк», - заборгованість у розмірі 18517,85грн (вісімнадцять тисяч п'ятсот сімнадцять гривень 85коп), з яких:
- заборгованість за послуги з утримання будинків та прибудинкової території й управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 за період з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2024 року в розмірі 9087,72грн.;
- інфляційні за невиконання грошового зобов'язання з утримання будинків та прибудинкової території й управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 за період з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2024 року в розмірі
4494,81грн;
- 0,01% за кожен день прострочення зобов'язання з 1 січня 2022 року по 31 березня 2024 року в розмірі 4935,32грн.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства Самбірської міської ради «Житлово-експлуатаційний комбінат» сплачений судовий збір у розмірі 1514грн. з кожного.
Рішення суду може бути оскаржене позивачем до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня складення 15 липня 2024 року повного судового рішення. Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача у порядок і строк, передбачений ст. 284 ЦПК України.
Суддя