Справа № 645/4216/24
Провадження № 3/645/1391/24
22 липня 2024 року м. Харків
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Шевченко Г.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділу поліції № 2 Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 51 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючу, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,-
встановив:
До Фрунзенського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 51 КУпАП.
В судове засідання призначене на 22 липня 2024 року о 10-15 год., ОСОБА_1 не з'явилась, причини неявки суду не повідомила, повідомлялась належним чином про час та місце слухання справи.
Згідно ч. 2 ст. 268 КпАП України, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП у разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується зокрема систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що для забезпечення повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи, забезпечення прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, розглянути справу без надання безпосередньо особою пояснень в судовому засіданні, неможливо, а тому ОСОБА_1 підлягає приводу в судове засідання.
Керуючись ст.ст.268,283,284 КУпАП, суд,-
постановив:
Розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП відкласти до 24 липня 2024 року на 11 год. 20 хв.
Застосувати примусовий привід до Фрунзенського районного суду м. Харкова (м. Харків, бульв. Богдана Хмельницького 32/38 ) на 11 год. 20 хв. 24 липня 2024 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Організацію виконання постанови покласти на ВП №2 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області.
Зобов'язати уповноважену особу ВП №2 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області, за умови неможливості виконання даної постанови, негайно повідомити суд про причини невиконання та про застосовані заходи спрямовані на її виконання.
Постанова оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя