19 липня 2024 року Чернігів Справа № 620/14859/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Чернігівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 12 рішення Чернігівської міської ради від 28.04.2021 № 7/VІІІ-16 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для індивідуального садівництва та для будівництва індивідуальних гаражів», за яким Чернігівська міська рада на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2021 року у справі № 620/3483/20, ураховуючи вимоги ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, невідповідності заявленої до відведення земельної ділянки містобудівній документації (земельна ділянка віднесена до зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова), відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 (згідно з наданою схемою) орієнтованою площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- зобов'язати Чернігівську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки)», орієнтовною площею 0,10 гектара, яка є суміжною з земельною ділянкою площею, 0,10 га, кадастровий номер № 7410100000:02:026:5294, наданої для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та № 8.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.02.2022, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2023, адміністративний позов було задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано пункт 12 рішення Чернігівської міської ради від 28.04.2021 № 7/VІІІ-16 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для індивідуального садівництва та для будівництва індивідуальних гаражів», за яким Чернігівська міська рада на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2021 року у справі № 620/3483/20, ураховуючи вимоги ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, невідповідності заявленої до відведення земельної ділянки містобудівній документації (земельна ділянка віднесена до зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова), відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 (згідно з наданою схемою) орієнтованою площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); зобов'язано Чернігівську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки)», орієнтовною площею 0,10 гектара, яка є суміжною з земельною ділянкою площею, 0,10 га, кадастровий номер № 7410100000:02:026:5294, наданої для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та № 8.
Постановою Верховного Суду від 11.12.2023 касаційну скаргу Чернігівської міської ради було задоволено частково, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2023 скасовано, справу № 620/14859/21 за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії відправлено на новий розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що протиправність пункту 12 рішення Чернігівської міської ради від 28.04.2021 № 7/VІІІ-16 підтверджується встановленими у справах № 620/57/20 та № 620/3483/20 обставинами, а тому має законні сподівання та правомірні очікування на закінчення процедури отримання у власність земельної ділянки, яка залежить від правомірної поведінки уповноваженого державного органу.
Відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що заявлена ОСОБА_1 за заявою від 15.11.2019 до відведення земельна ділянка (за наданою в матеріалах схемою - додаток до заяви та графічними матеріалами наданими Чернігівською міською радою), частково знаходиться в межах зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення», землі якої згідно Тимчасового порядку використання території м. Чернігова не передбачено для передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка).
Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій вказала, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2021 року по справі № 620/3483/20 встановлено, що відповідачем до матеріалів справи не надано доказів, що бажана позивачем земельна ділянка входить до вказаних земель зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова, до наданого дозволу рішенням міської ради від 20.12.2018 №37/VII-18. Вказує, що бажана позивачем земельна ділянка відноситься до земель рекреаційно-житлової забудови.
Третьою особою подано пояснення, в яких вказав, що не заперечує проти задоволення позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 15.11.2019 звернулась з клопотанням до Чернігівської міської ради, в якому просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки)», орієнтовною площею 0,10 гектара, яка є суміжною з земельною ділянкою площею 0,1 га, кадастровий номер № 7410100000:02:026:5294, наданою для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , та в межах наявного паркану за адресою: АДРЕСА_1 , та № 8. Вказала, що до бажаної земельної ділянки входить земельна ділянка площею 0,0491 га кадастровий номер 7410100000:02:026:6157, наданої для городництва, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває у користуванні ОСОБА_2 згідно договору оренди від 05.07.2006 року, а тому в разі потреби просила надати дозвіл на зміну цільового призначення вказаної земельної ділянки з «для городництва» на «для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки)» (т. 3 а.с. 150-151).
27.02.2020 Чернігівською міською радою прийнято рішення № 52/VII-16, пунктом 7 якого відмовлено позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 (згідно з наданою схемою) орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (т.1 а.с. 62).
Вказане рішення було оскаржено позивачем до Чернігівського окружного адміністративного суду, рішення якого від 08.12.2020 у справі № 620/3483/20 було скасовано постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2021, а позов ОСОБА_1 було задоволено частково, визнано протиправним та скасовано пункт 7 рішення Чернігівської міської ради від 27.02.2020 № 52/VII-16 “Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам - учасникам АТО, учасникам бойових дій, ветеранам війни та членам сімей загиблих учасників АТО для індивідуального дачного будівництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для індивідуального садівництва, для будівництва індивідуальних гаражів та для городництва”, за яким ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 (згідно з наданою схемою) орієнтовною площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); зобов'язано Чернігівську міську раду повторно розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 (згідно з наданою схемою) орієнтовною площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (т. 1 а.с. 77-82).
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2021 було виправлено описку у вступній частині повного тексту вищевказаної постанови шляхом зазначення вірної дати винесення постанови «18.03.2021» (т. 1 а.с. 83-84).
Чернігівська міська рада на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 620/3483/20, ураховуючи вимоги частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України, невідповідності заявленої до відведення земельної ділянки містобудівній документації (земельна ділянка віднесена до зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова), прийняла рішення від 28.04.2021 № 7/VІІІ-16, пунктом 12 якого відмовила позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 (згідно з наданою схемою) орієнтованою площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Вважаючи пункт 12 рішення Чернігівської міської ради від 28.04.2021 № 7/VІІІ-16 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для індивідуального садівництва та для будівництва індивідуальних гаражів» протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Згідно частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
В силу пункту «г» частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Пунктом «в» частини третьої статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Виходячи з аналізу зазначених норм, будь-який громадянин України, незалежно від місця реєстрації або проживання, має право звернутись до уповноваженого органу із заявою та визначеними законодавством документами щодо надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку.
Норми частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України кореспондуються з положеннями частини третьої статті 123 ЗК України, за якою відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналізуючи наведені правові норми, суд звертає увагу, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.
Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Так, Верховний Суд скасовуючи рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2023 у даній справі та відправляючи справу № 620/14859/21 на новий розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду вказав, що для правильного вирішення спору необхідно дати відповідь на питання, чи відповідає місце розташування запитуваної земельної ділянки ОСОБА_1 (земельна ділянка орієнтовною площею 0,10 гектара, яка є суміжною з земельною ділянкою площею, 0,10 га, кадастровий номер № 7410100000:02:026:5294, наданою для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , та № 8) вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.
Як вбачається зі змісту пункту 12 рішення Чернігівської міської ради від 28.04.2021 № 7/VІІІ-16 відповідачем було відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на тій підставі, що земельна ділянка віднесена до зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова.
Відповідно до Тимчасового порядку використання території м. Чернігова, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради від 28.12.2011, переважними видами забудови та використання земельних ділянок зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» є парки (в тому числі спеціалізовані), лісопарки, лугопарки; сквери, бульвари, алеї; зоопарки; водні простори; пляжі з пляжним обладнанням, рятувальні станції; оглядові майданчики; малі архітектурні форми; фонтани, декоративні водоймища; облаштовані місця для пікніків, рибальства, допоміжні будівлі для організації відпочинку на природі; лижні та кінні траси; кінноспортивні центри; стадіони, спортивні майданчики, площинні спортивні споруди; поля для гри в гольф; існуючі об'єкти стаціонарної рекреації (т. 1 а.с. 123-136).
Зазначеним Порядком не передбачено передачу земельних ділянок даної зони Р-2 за іншим цільовим призначенням, зокрема для будівництва і обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка).
У справі № 620/3483/20 судами було встановлено, що рішенням міської ради від 20.12.2018 № 37/VII-18 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичний особам» (п. 11) Управлінню житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 180 га, в районі вулиць Савчука, Шевченка та вздовж річки Десна (за виключенням земельних ділянок на яких розміщені існуючі об'єкти житлової та громадської забудови), для будівництва та обслуговуватися інших будівель громадської забудови (для організації відпочинку та оздоровлення населення, благоустрою території, утримання та рекреаційного використання зелених насаджень) з подальшою передачею земельної ділянки в постійне користування. Без права житлової забудови (т. 1 а.с. 143-144).
Крім того, згідно генерального плану міста Чернігова, який розміщений на веб-сторінці Чернігівської міської ради (https://chernigiv-rada.gov.ua/files/Genplan/1/chernigov_genplan_vidkryt.jpg), викопіювання з якого наявні в матеріалах справи (т. 3 а.с 152, 154) дійсно вбачається, що земельні ділянки по АДРЕСА_2 відносяться до рекреаційно-житлової забудови, в тому числі земельні ділянки площею 0,1 га, кадастровий номер 7410100000:02:026:5294, та 0,0491 га, кадастровий номер 7410100000:02:026:6157.
При цьому, судом встановлено, що вказані земельні ділянки знаходяться на краю рекреаційно-житлової забудови, яка межує з зоною Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» (т. 3 а.с. 5, 6, 152-154).
З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (т. 1 а.с. 22-26), який містить кадастровий план земельної ділянки площею 0,0491 га кадастровий номер 7410100000:02:026:6157 судом встановлено, що вказана ділянка межує від точки А до Б з ділянкою по АДРЕСА_3 , від Б до В - з земельною ділянкою по АДРЕСА_1 (земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:02:026:5294), від В до Г - розташовані землі міської ради, від Г до А - землі загального користування вул. 2-а Кордівка.
Враховуючи, що позивач бажає отримати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га, за рахунок, зокрема, земельної ділянки площею 0,0491 га кадастровий номер 7410100000:02:026:6157, то збільшення площі вказаної ділянки, враховуючи вищевказане її розташування, можливе лише шляхом її розширення зі сторони між точками В та Г та шляхом збільшення площі земельної ділянки орієнтовно в 2 рази.
При цьому, саме вказана сторона (між точками В та Г) земельної ділянки 7410100000:02:026:6157 межує з зоною Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» та судом не встановлено в цій зоні з наданих картографічних матеріалів вільних земель, шо відносяться до рекреаційно-житлової забудови.
Отже, суд вказує, що місце розташування запитуваної позивачем земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 гектара, яка є суміжною з земельною ділянкою площею, 0,10 га, кадастровий номер № 7410100000:02:026:5294 не відповідає вимогам генеральному плану міста Чернігова, Тимчасовому порядку використання території м. Чернігова, оскільки збільшення площі земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:02:026:6157 з 0,0491 га до 0,10 га можливе лише за рахунок її розширення за рахунок земель зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення», землі якої не передбачені для будівництва і обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка).
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позивачу правомірно було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,1 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 22.05.2024 у справі № 750/6665/20, якою залишено без змін постанову Чернігівського апеляційного суду від 14.11.2023, якою було визнано укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 05.07.2006, укладену між Чернігівською міською радою та ОСОБА_2 , зареєстровану 05.07.2006 у книзі реєстрації договорів оренди Чернігівської міської ради за № 1467п, строком на 10 років, на тих самих умовах, які були передбачені цим договором, щодо земельної ділянки площею 0,0491 га з кадастровим номером 7410100000:02:026:6157, наданої для городництва, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , то суд зазначає, що вказана обставина не впливає на юридичну кваліфікацію даного спору (т. 3 а.с. 178-190).
Стосовно посилань позивача, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2021 року по справі № 620/3483/20 встановлено, що відповідачем до матеріалів справи не надано доказів, що бажана позивачем земельна ділянка входить до вказаних земель зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова, то суд зазначає наступне.
Так, у вищевказаному рішенні суду з посиланням на встановлення обставин постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2019 року по справі № 620/1243/19 за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, які не доказуються при розгляді справи, було лише зазначено, що згідно генерального плану міста Чернігова, який розміщений на веб-сторінці Чернігівської міської ради за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельні ділянки по АДРЕСА_2 відносяться до рекреаційно - житлової забудови, в тому числі: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 , який розташований на земельних ділянках площею 0,1 га, кадастровий номер 7410100000:02:026:5294, та 0,0491 га, кадастровий номер 7410100000:02:026:6157.
Під час розгляду даної справи також встановлено те, що земельні ділянки по АДРЕСА_2 площею 0,1 га, кадастровий номер 7410100000:02:026:5294, та 0,0491 га, кадастровий номер 7410100000:02:026:6157 відносяться до рекреаційно - житлової забудови.
Разом з тим, як вже було зазначено судом, навколо земельної ділянки площею 0,0491 га, кадастровий номер 7410100000:02:026:6157 з двох сторін знаходяться вулиці 1-ша Кордівка та 2-га Кордівка, з третьої сторони - приватна забудова, а з четвертої сторони землі міської ради, які входять до зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення».
Тобто, навколо земельної ділянки кадастровий номер 7410100000:02:026:6157 відсутні вільні землі рекреаційно - житлової забудови, за рахунок яких можливе збільшення її площі до 0,10 га, як того бажає позивач.
За таких обставин, встановлення судами того факту, що згадані вище земельні ділянки відносяться до рекреаційно - житлової забудови не можна ототожнювати з фактом відсутності доказів, що бажана позивачем земельна ділянка входить до вказаних земель зони Р-2 «Ландшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення» згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова, а тому вищевказані посилання позивача є помилковими.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чернігівської міської ради (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34339125), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 АДРЕСА_4 , КНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19.07.2024.
Суддя Наталія БАРГАМІНА