Рішення від 08.07.2024 по справі 320/49007/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2024 року місто Київ № 320/49007/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Розуменко А.Б., розглянув за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільської міської ради, секретаря Бориспільської міської ради, виконавчого комітету Бориспільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення та розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

за участю представника Бориспільської міської ради, виконавчого комітету Бориспільської міської ради - Волошиної Ю.Г.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:

- визнати протиправним та скасувати рішення Бориспільської міської ради Київської області від 27.11.2023 №3007-47-VIII "Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради" (рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII);

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Бориспільського міського голови від 04.12.2023 №458-ос "Про звільнення ОСОБА_1 " за підписом секретаря Байчаса В.М. (розпорядження від 04.12.2023 №458-ос);

- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови Бориспільської міської ради Київської області;

- стягнути з Бориспільської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 04.12.2023;

- допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови Бориспільської міської ради Київської області та стягнення з Бориспільської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць.

Ухвалами Київського окружного адміністративного суду: від 27.02.2024 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами загального позовного провадження, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів, визначено дату підготовчого судового засідання; від 22.04.2024 - закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

Підставами позову визначено необґрунтованість висновків, зазначених в оскаржуваному рішенні Бориспільської міської ради від 27.11.2023 №3007-47-VIII, щодо незадовільної та систематично неналежної координації та контролю за діяльністю виконавчих органів та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства, неналежне використання бюджетних коштів, оскільки в рішенні відсутнє будь-яке обґрунтування та не наведено жодної обставини на підтвердження таких висновків, а також порушення міською радою процедури ухвалення оскаржуваного рішення.

Відповідачами подано спільний відзив про невизнання позову. У відзиві зазначено, що ухвалення депутатами Бориспільської міської ради оскаржуваного рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII є виключною дискрецією ради, відповідно адміністративний суд не може втручатись у такі повноваження міської ради. На підтвердження таких доводів представником наведено рішення Верховного Суду від 22.04.2020 справа №360/2169/19, від 15.06.2021 справа №140/1860/18, від 06.02.2020 справа №420/718/19.

Представником відповідачів, відповідно до частини п'ятої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), подано спільні додаткові пояснення, відповідно до яких відповідачі стверджують про дотримання процедури ухвалення оскаржуваного рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII.

Під час судового розгляду адміністративної справи представник позивача позов підтримав, представник відповідачів Бориспільської міської ради, виконавчого комітету Бориспільської міської ради позов не визнала. Секретар Бориспільської міської ради подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Дослідивши докази, суд установив.

Рішенням Бориспільської міської ради від 23.02.2021 №129-6-VIII "Про затвердження на посаду заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів" відповідно до статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", статті 42, частини 3 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада вирішила затвердити на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради ОСОБА_1 .

Розпорядженням Бориспільського міського голови від 24.02.2021 №115 "Про призначення ОСОБА_1 " відповідно до статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", на підставі рішення міської ради від 23.02.2021 №129-6-VIII "Про затвердження на посаду заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів" призначено ОСОБА_1 на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 24.02.2021, присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування відповідно до статті 15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", взято до уваги, що на день призначення ОСОБА_1 має п'ять років 3 місяці 24 дні стажу державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.

Згідно з рішенням Бориспільської міської ради від 27.11.2023 №3007-47-VIII "Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради", заслухавши інформацію про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради, відповідно до статей 1, 7, 11, 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", статті 11, пункту 3 частини першої статті 26, статті 27, статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада вирішила:

інформацію про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради взяти до відома (пункт 1);

визнати роботу начальника Головного управління житлово - комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради ОСОБА_2 незадовільною (пункт 2);

визнати виконання посадових обов'язків заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 неналежними, а саме: незадовільна та систематично неналежна координація та контроль за діяльністю виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства, та як наслідок неналежне використання бюджетних коштів у цій сфері (пункт 3);

достроково припинити повноваження та звільнити з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 (пункт 4);

секретарю міської ради видати розпорядження про звільнення заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 (пункт 5);

відділу кадрового забезпечення управління юридично-кадрового забезпечення та з питань запобігання корупції виконавчого комітету міської ради оформити звільнення заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 згідно чинного законодавства про працю (пункт 6);

відділу обліку та звітності виконавчого комітету виконавчого комітету міської ради здійснити розрахунок заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 при звільненні відповідно до чинного законодавства (пункт 7);

виконавчому комітету міської ради забезпечити проведення фінансового аудиту діяльності Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради (пункт 8);

контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку та взаємодії із засобами масової інформації (пункт 9).

Розпорядженням Бориспільського міського голови від 04.12.2023 №458-ос "Про звільнення ОСОБА_1 " відповідно до рішення Бориспільської міської ради від 27.11.2023 №3007-47-VIII "Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради", у зв'язку з неналежним виконанням посадових обов'язків, а саме: незадовільна та систематично неналежна координація та контроль за діяльністю виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства, та як наслідок неналежне використання бюджетних коштів у цій сфері, керуючись частиною третьою статті 147-1 Кодексу законів про працю України, абзацом другим частини першої статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", звільнено з займаної посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 04.12.2023.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Спір виник з приводу поновлення на публічній службі в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-III (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин):

посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (стаття 3);

правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України (частина перша статті 7);

прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду міського голови здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (абзац другий частини першої статті 10);

крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у визначених випадках (частина перша статті 20).

Зі змісту оскаржуваного розпорядження від 04.12.2023 №458-ос убачається, що позивача звільнено згідно з частиною третьою статті 147-1 КЗпП України, за якою працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені тільки за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передбачених законодавством.

Іншою підставою звільнення в оскаржуваному розпорядженні зазначено рішення Бориспільської міської ради від 27.11.2023 №3007-47-VIII "Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради".

Відповідно до частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Сільська, селищна, міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Повноваження утворювати виконавчий комітет ради, визначати його чисельності, затверджувати персональний складу на пленарних засіданнях передбачено пунктом 3 частини першої статті 26 цього Закону.

Судом зазначалось, що оскаржуваним рішенням від 27.11.2023 №3007-47-VIII визнано виконання посадових обов'язків заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 неналежними: незадовільна та систематично неналежна координація та контроль за діяльністю виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства, та як наслідок неналежне використання бюджетних коштів у цій сфері. На підставі цього висновку радою достроково припинено повноваження та звільнено з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 .

З огляду на наведене правове регулювання, суд погоджується з доводами представника відповідача про наявність повноважень у Бориспільської міської ради ухвалювати рішення про звільнення позивача з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.

З урахуванням цього висновку суд відхиляє доводи позивача про порушення Бориспільською міською радою вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 №950 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2023 №246) щодо дотримання порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У розглядуваному випадку позивач обіймав посаду, повноваження щодо призначення на яку та дострокове припинення перебування на такій посаді відноситься до виключної компетенції міської ради, тому до спірних відносин (дострокове припинення повноважень заступника голови ради) не може бути застосований "Порядок проведення службового розслідування".

Судом зазначалось, що згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-III правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування, до яких віднесено посади, на які особи обираються, призначаються відповідною радою, визначається, зокрема Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", яким призначення на посаду заступника міського голови віднесено до виключної компетенції відповідної ради. В спірному випадку мова не йде про дисциплінарну відповідальність позивача, а про реалізацію міською радою повноважень щодо дострокового припинення повноважень заступника голови ради,

Верховний Суд, переглядаючи в касаційному провадженні судові рішення попередніх інстанцій у спорі щодо дострокового припинення повноважень голови ради, на підставі аналізу норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема щодо повноважень ради достроково припиняти повноваження голови, висловив правову позицію в постанові від 22.04.2020 справа №360/2169/19, відповідно до якої спірні рішення повинні бути перевірені адміністративним судом лише на предмет законності та легітимності, а не доцільності їх прийняття.

У постановах Верховного Суду від 16.05.2023 справа №240/44129/21, від 03.10.2023 справа №280/8088/21, з посиланням на постанову від 22.04.2020 справа №360/2169/19, Верховний Суд повторив зазначений правовий висновок, що здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення, в рамках встановленої процедури дострокового припинення повноважень голови сільської ради (заступника сільського голови), має відбуватися з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України). Отже спірні рішення відповідачів повинні бути перевірені адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності їх прийняття. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 06.02.2020 справа №420/718/19.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Підставами позову визначено нерозгляд належного використання позивачем бюджетних коштів жодною постійною депутатською комісією. Відповідний висновок про незадовільну, систематичну неналежну координацію та контроль за діяльністю виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства та неналежне використання бюджетних коштів у цій сфері, за твердженням позивача, зроблено лише на підставі звинувачень секретаря Бориспільської міської ради ОСОБА_3 на сесії міської ради 27.11.2023.

Статтею 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено:

постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (частина перша);

постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями (частина четверта);

постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради (частина шоста);

за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (частина десята).

перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради (частина п'ятнадцята).

Надаючи тлумачення частинам четвертій-п'ятій наведеної норми Закону, Верховний Суд у постанові від 03.10.2023 справа №280/8088/21, посилаючись на правові висновки, викладені в постановах Верховного Суду від 15.06.2021 справа №140/1860/18 та від 06.02.2020 справа №420/718/19, зазначив про не встановлення чинним законодавством обов'язкового розгляду постійними комісіями питання про звільнення першого заступника голови обласної ради (заступника міського голови). Питання припинення повноважень першого заступника голови обласної ради (заступника міського голови) не передбачено серед вичерпного переліку питань, які за дорученням ради або за власною ініціативою розглядаються постійними комісіями.

Згідно зі статтею 22 "Регламенту Бориспільської міської ради VIІІ скликання", затвердженого рішенням міської ради 04.12.2020 №6-2-VIII (зі змінами):

постійні комісії міської ради є її органами, що утворюються для попереднього розгляду та підготовки питань, які належать до її відання, а також здійснення контрольних повноважень щодо виконання рішень міської ради, діяльності виконавчих органів міської ради у сфері компетенції комісії (пункт 1);

висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (пункт 6).

За змістом "Положення про постійні комісії Бориспільської міської ради VIІІ скликання", затвердженого Рішенням міської ради 04.12.2020 №7-2-VIII (зі змінами):

Комісія з питань планування бюджету, економічної реформи здійснює контроль за виконанням планів і програм економічного та соціального розвитку і бюджету міста, вносить пропозиції щодо поповнення бюджетних коштів, планування та ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів, здійснення інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 1.2.3);

Комісія з питань житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою, екології, транспорту, зв'язку, торгівлі та побутового обслуговування населення за дорученням міської ради, міського голови, секретаря міської ради або за власною ініціативою розглядає питання, пов'язані зі станом і розвитком: житлово-комунального господарства, приватизації, благоустрою міста та екології; транспорту та зв'язку, із станом і розвитком малого бізнесу, торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування населення міста, захисту прав споживачів та готує пропозиції, висновки та рекомендації, пов'язані із здійсненням контролю за виконанням рішень міської ради та його виконавчого комітету в частині реалізації повноважень: управління об'єктами побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності громади міста, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону; організації місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі; встановлення зручного для населення міста режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності громади міста; затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності; контролю за встановленням без дозволу мешканців засобів телезв'язку на дахах багатоквартирних будинків (підпункт 1.4.1).

Отже наведеними нормами "Регламенту Бориспільської міської ради VIІІ скликання" та "Положення про постійні комісії Бориспільської міської ради VIІІ скликання" не встановлено обов'язку відповідної постійної комісії розглядати питання та надавати висновок з питання порядку денного сесії про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, зокрема Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради.

Аналіз інших норм "Положення про постійні комісії Бориспільської міської ради VIІІ скликання" також дає підстави стверджувати про невстановлення такого обов'язку для постійних комісій.

З огляду на викладене, суд відхиляє доводи позивача про порушення Бориспільською міською радою процедури ухвалення оскаржуваного рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII через нерозгляд постійною комісією міської ради питання порядку денного пленарного засідання Бориспільської міською радою 27.11.2023 щодо результатів роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":

рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (частина перша); .

рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос (абзац перший частини другої);

рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя).

Під час судового розгляду адміністративної справи встановлено, що оскаржуване рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII ухвалено Бориспільською міською радою на сорок сьомій позачерговій сесії.

Частиною п'ятнадцятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Відповідно до "Регламенту Бориспільської міської ради VIІІ скликання":

позачергова сесія із зазначенням проєкту порядку денного скликається міським головою за необхідності. Мотивовані пропозиції щодо скликання позачергової сесії, підписані секретарем, у випадках визначених статтею 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" або за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або постійною комісією разом із проєктами рішень, що надаються для розгляду, направляються міському голові (частина перша статті 34);

розпорядження міського голови про скликання сесії міської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення питаннями, які передбачається внести на розгляд міської ради, а при проведенні позачергових сесій - не пізніше як за 1 день до проведення сесії міської ради шляхом публікації в друкованому засобі масової інформації, визначеному у встановленому законодавством порядку, та/або оприлюднення на офіційному веб-сайті виконавчого комітету міської ради (стаття 35);

до порядку денного позачергової сесії вносяться лише ті питання, розгляд яких визначено у розпорядженні про скликання позачергової сесії (частина третя статті 38);

порядок денний підлягає затвердженню на початку пленарного засідання сесії міської ради у такій послідовності: голосування порядку денного "за основу"; внесення, обговорення та включення до порядку денного додаткових питань, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього регламенту; внесення, обговорення та виключення окремих питань з розгляду; затвердження порядку денного "в цілому". Питання затвердженого порядку денного "в цілому" можуть розглядатись в іншій послідовності, доповнюватись та вилучатись. Про зміну, доповнення, вилучення питань чи відкладання їх розгляду із затвердженого порядку денного "в цілому" приймається протокольне рішення. Після розгляду порядку денного пленарного засідання міської ради відводиться не більше 30 хвилин на оголошення, заяви, пропозиції і інше (стаття 39).

Судом установлено, що розпорядженням Бориспільського міського голови від 16.11.2023 №435-ос "Про здійснення повноважень міського голови" відповідно до частини другої, пункту 7 частини четвертої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу по загальній мобілізації міського голови ОСОБА_4 та рішення міської ради від 10.11.2023 №3005-46-VIII "Про взяття до відома повідомлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки", у зв'язку з неможливістю здійснення ОСОБА_4 своїх повноважень, ОСОБА_3 приступив до виконання повноважень міського голови з 16.11.2023.

Згідно з розпорядженням Бориспільського міського голови від 24.11.2023 №188 "Про скликання сорок сьомої позачергової сесії міської ради VIII скликання", за наслідками розгляду звернення депутатів Бориспільської міської ради, відповідно до "Регламенту Бориспільської міської ради VIІІ скликання", статті 42, частини четвертої статті 46, статті 50, частини восьмої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зобов'язано:

скликати сорок сьому позачергову сесію міської ради VІІІ скликання та провести пленарне засідання міської ради 27.11.2023 о 12:00 год. в актовій залі виконавчого комітету міської ради (пункт 1);

до порядку денного внесено питання (пункт 2):

2.1. Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово - комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради.

2.2. Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради.

2.3. Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Управління соціальної політики та охорони здоров'я Бориспільської міської ради.

2.4. Про внесення змін до рішення міської ради від 16.12.2022 № 2204-33-VІІІ "Про бюджет Бориспільської міської територіальної громади на 2023 рік".

2.5. Про внесення змін до рішення міської ради від 16.12.2022 №2216-33-VIII "Про затвердження цільової програми "Сприяння та підтримка добровольчих формувань територіальної оборони Бориспільської міської територіальної громади на 2023 рік".

2.6. Про затвердження організаційної структури і штатної чисельності виконавчого комітету Бориспільської міської ради.

2.7. Про перейменування Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради в Управління житлово-комунального господарства та транспорту виконавчого комітету Бориспільської міської ради.

2.8. Про розгляд звернення депутата міської ради ОСОБА_5 про звернення до Верховної Ради України щодо невідкладного призначення позачергових виборів Бориспільського міського голови.

Оголошення про скликання сорок сьомої позачергової сесії міської ради VІІІ скликання та проведення пленарного засідання міської ради 27.11.2023 оприлюднено на вебсторінці Бориспільської міської ради 24.11.2023 (https://borispol-rada.gov.ua/item/56945-pro-sklykannia-sorok-somoi-pozacherhovoi-sesii-miskoi-rady.html). Згідно з цим оголошенням до порядку денного запропоновано внести, крім визначених розпорядженням від 24.11.2023 №188 питань, також питання "Про внесення змін до рішення міської ради від 24 березня 2023 року № 2494-36-VIII "Про перерахування субвенції військовим частинам у 2023 році".

Зазначені докази свідчать про дотримання відповідачем вимог статей 34, 35 "Регламенту Бориспільської міської ради VIІІ скликання" щодо скликання позачергової сесії з визначенням питань порядку денного та доведення до відома інформації про скликання позачергової сесії.

Зі змісту протоколу Бориспільської міської ради від 27.11.2023 №47 вбачається, що секретар ради виніс на розгляд міської ради порядок денний позачергової сесії міської ради:

1. Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово -комунального господарства Виконавчого комітету Бориспільської міської ради;

2. Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Управління капітального будівництва Бориспільської Міської ради;

3. Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Управління соціальної політики та охорони здоров'я Бориспільської міської ради;

4. Про внесення змін до рішення міської ради від 16.12.2022 № 2204-3З-VIII "Про бюджет Бориспільської міської територіальної громади на 2023 рік";

5. Про внесення змін до рішення міської ради від 16.12.2022 №2216-33-VIII "Про затвердження цільової програми "Сприяння та підтримка добровольчих формувань територіальної оборони Бориспільської міської територіальної громади на 2023 рік";

6. Про затвердження організаційної структури і штатної чисельності виконавчого комітету Бориспільської міської ради;

7. Про перейменування Головного управління житлово- комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради в Управління житлово-комунального господарства та транспорту виконавчого комітету Бориспільської міської ради;

8. Про розгляд звернення депутата міської ради ОСОБА_5 про звернення до Верховної Ради України щодо невідкладного призначення позачергових виборів Бориспільського міського голови;

9. Про внесення змін до рішення міської ради від 24.03.2023 №2494-36-VIII "Про перерахування субвенції військовим частинам у 2023 році".

Депутати ради вирішили порядок денний позачергової сесії міської ради прийняти "за основу". Секретар ради запропонував проголосувати за вказаний порядок денний позачергової сесії міської ради "в цілому". Депутати ради порядок денний позачергової сесії міської ради прийняти "в цілому".

Отже Бориспільською міською радою розглянуто питання про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 , яке не визначено в розпорядженні Бориспільського міського голови від 24.11.2023 №188 "Про скликання сорок сьомої позачергової сесії міської ради VIII скликання", в оголошенні про скликання сорок сьомої позачергової сесії міської ради VІІІ та проведення пленарного засідання міської ради 27.11.2023, а також не було прийнято "за основу" й "в цілому" під час пленарного засідання.

При цьому за приписами частини третьої статті 38 "Регламенту Бориспільської міської ради VIІІ скликання" до порядку денного позачергової сесії вносяться лише ті питання, розгляд яких визначено у розпорядженні про скликання позачергової сесії.

Враховуючи наведене правове регулювання та встановлені обставини, суд доходить висновку про ухвалення Бориспільської міською радою Київської області рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII у частині достроково припинення повноважень та звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 та зобов'язання секретаря міської ради видати відповідне розпорядження про звільнення (пункти 4, 5) без дотримання вимог "Регламенту Бориспільської міської ради VIІІ скликання", що свідчить про незаконність рішення в зазначеній частині. При цьому суд вважає, що встановлене порушення "Регламенту Бориспільської міської ради VIІІ скликання" не є формальним, позаяк на позачерговій сесії мали розглядатись питання, внесені до порядку денного, розгляд яких визначено у розпорядженні про скликання такої позачергової сесії. Відповідно повноваження ради під час позачергової сесії обмежуються питаннями, визначеними порядком денним.

З огляду на такі висновки, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про протиправність пунктів 3, 4 рішення Бориспільської міської ради від 27.11.2023 №3007-47-VIII "Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради". Відповідно в цій частині вказане рішення підлягає скасуванню.

Такий висновок відповідає наведеним правовим позиціям Верховного Суду щодо повноважень адміністративного суду перевірити спірні рішення на предмет законності та легітимності, а не доцільності їх прийняття.

Підставами позову визначено необґрунтованість висновків про визнання виконання посадових обов'язків заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 неналежними: незадовільна та систематично неналежна координація та контроль за діяльністю виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства, та як наслідок неналежне використання бюджетних коштів у цій сфері (пункт 3 рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII).

Позивачем не заперечувалось, що на нього покладались обов'язки з координації та контролю за діяльністю, в тому числі Головного управління житлово-комунального господарства до прийняття Бориспільським міським головою розпорядження від 20.11.20203 №185 "Про розподіл обов'язків та заступниками міського голови ОСОБА_1 ".

Суд констатує, що в протоколі Бориспільської міської ради від 27.11.2023 №47 та в оскаржуваному рішенні рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII відсутні мотиви, з урахуванням яких міська рада дійшла висновку про неналежне виконання позивачем своїх повноважень заступника голови ради.

За висновком суду, наведені правові висновки Верховного Суду щодо повноважень адміністративного суду під час вирішення спорів про дострокове припинення повноважень заступника міського голови дають підстави стверджувати, що відповідна рада наділена широкими повноваженнями щодо прийняття відповідного рішення. Лише в разі встановлення очевидної невідповідності висновків фактичним обставинам, суд може розглянути питання обґрунтованості таких висновків. Наприклад, у разі висновку ради щодо неналежного виконання посадовою особою місцевого самоврядування повноважень, якими така особа не наділена.

У розглядуваному випадку судом обставин очевидної невідповідності висновків міської ради фактичним обставинам не встановлено. Подання позивачем презентації щодо використання бюджетних коштів та виконання інших повноважень не є тим доказом, який би підтверджував очевидну необґрунтованість висновків міської ради. Відповідно в цьому спорі суд не оцінюватиме доцільність рішення міської ради в частині неналежного виконання позивачем свої повноважень (пункт 3 рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII).

На підставі наведеного суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог у частині визнання протиправним та скасування пункту 3 рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII, яким визнано виконання посадових обов'язків заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 неналежними: незадовільна та систематично неналежна координація та контроль за діяльністю виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств у сфері житлово-комунального господарства, та як наслідок неналежне використання бюджетних коштів у цій сфері.

Не підлягають задоволенню вимоги про визнання протиправними пунктів 1, 2, 8, 9 оскаржуваного рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII, оскільки вони не порушують прав, інтересів позивача щодо проходження публічної служби: пунктом 1 взято до уваги інформацію про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради взяти до відома; пунктом 2 визнано незадовільною роботу іншої особи; пунктом 8 доручено виконавчому комітету міської ради забезпечити проведення фінансового аудиту діяльності Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради; пункт 9 стосується контролю за виконанням цього рішення.

Щодо пунктів 5, 6 оскаржуваного рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII, відповідно жо яких відповідні підрозділи виконавчого комітету міської ради зобов'язувались оформити звільнення позивача та здійснити з ним розрахунок, то суд вважає, що правові підстави їх визнання протиправними та скасування відсутні, оскільки їх скасування не відновить порушених прав, інтересів позивача за захистом яких він звернувся до адміністративного суду. Натомість визнання протиправними та скасування судом пунктів 4, 5 оскаржуваного рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII про дострокове припинення повноважень позивача та зобов'язання секретаря міської ради видати відповідний наказ є належним та достатнім способом захисту прав, інтересів позивача в спорі про поновлення на публічній службі.

Зважаючи на те, що судом визнано протиправними пункт 4, 5 оскаржуваного рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII про дострокове припинення повноважень позивача та зобов'язання секретаря ради видати відповідний наказ, підлягає задоволенню вимога про визнання протиправним та скасувати розпорядження Бориспільського міського голови від 04.12.2023 №458-ос "Про звільнення ОСОБА_1 ", оскільки це розпорядження видано на підставі визнаних протиправними пунктів рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII.

Позивачем заявлено вимоги про поновлення на посаді заступника міського голови Бориспільської міської ради та про стягнення з Бориспільської міської ради на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу, починаючи з 04.12.2023.

Законами України "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про місцеве самоврядування в України" не врегульовано питань поновлення на посаді заступника міського голови та стягнення на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу в разі визнання судом його звільнення незаконним, тому застосуванню підлягає загальне законодавство про працю.

Відповідно до статті 235 КЗпП України:

у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір (частина друга).

при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу (частина третя).

З огляду на визнання протиправним та скасування пунктів 4, 5 оскаржуваного рішення №3007-47-VIII щодо дострокового припинення повноважень позивача на посаді заступника голови з питань діяльності виконавчих органів Бориспільської міської ради та в частині зобов'язання секретаря міської ради видати відповідне розпорядження, а також визнання протиправним та скасування судом розпорядження від 04.122023 №458-ос "Про звільнення ОСОБА_1 " з 04.12.2023, підлягають задоволенню позовні вимоги в частині поновлення позивача на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Бориспільської міської ради (посада, з якої звільнено позивача) з 05.12.2023 (наступний день, за днем звільнення). Також на користь позивача підлягає стягненню середній заробіток за час вимушеного прогулу з 05.12.2023 по 08.07.2024 (ухвалення рішення суду).

Враховуючи наведений висновок, вимога позивача про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 04.12.2023 задоволенню не підлягає.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 2 розділу ІІ "Порядку обчислення середньої заробітної плати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100, у всіх інших випадках середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.

До позову додано довідку виконавчого комітету Бориспільської міської ради від 13.12.2023 №9-12-36-6830/2023, відповідно до якої позивачу нараховано заробітну плату в жовтні 2023 року - 73090,00 грн.; у листопаді - 45367,50 грн.

Доказів перебування позивача у відпусті чи на лікарняному через тимчасову непрацездатність не надано, тому судом зроблено розрахунок середньоденного заробітку позивача з урахуванням наведених сум та кількості робочих днів у цих місяцях, відповідно його розмір становив - 2692,22 грн.

Кількість робочих дів за період з 05.12.2023 по 08.07.2024 - 155 днів. Відповідно середній заробіток за вказаний період вимушеного прогулу - 417294,10 грн., який підлягає стягненню на користь позивача з обов'язковим відрахуванням з цієї суми податків та обов'язкових платежів.

Відповідно до частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць (пункт 2); поновлення на посаді у відносинах публічної служби (пункт 3).

Відтак негайному виконанню підлягає рішення суду в частині поновлення позивача на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Бориспільської міської ради та в частині присудження виплати заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць, яка становить 59228,84 грн.

Щодо строку звернення до суд, то суд вважає, що позивачем дотримано місячного строку, встановленого частино п'ятою статті 122 КАС України, оскільки ним оскаржується рішення від 27.11.2023 №3007-47-VIII та розпорядження від 04.12.2023 №458-ос, водночас позов зареєстровано судом 26.12.2023, тобто в межах місячного строку.

Позивачем сплачено судовий збір за одну вимогу немайнового характеру в розмірі 1073,60 грн. (платіжна інструкція 0.0.3424402770.1 від 19.01.2024). Оскільки позов у частині оскарження рішення Бориспільської міської ради Київської області від 27.11.2023 №3007-47-VIII "Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради" задоволено частково, то з урахуванням пропорційності задоволених вимог, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 500,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати пункти 4, 5 рішення Бориспільської міської ради від 27 листопада 2023 року №3007-47-VIII "Про результати роботи, в тому числі про використання бюджетних коштів, за 10 місяців 2023 року Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради" щодо дострокового припинення повноважень та звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 , зобов'язання секретаря міської ради видати розпорядження про звільнення заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Бориспільського міського голови від 04 грудня 2023 року №458-ос "Про звільнення ОСОБА_1 " 04 грудня 2023 року.

Поновити ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Бориспільської міської ради, з 05 грудня 2023 року.

Стягнути з Бориспільської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 05 грудня 2023 року по 08 липня 2024 року в сумі 417294,10 грн. (чотириста сімнадцять тисяч двісті дев'яносто чотири гривні десять копійок), з якої мають бути відраховані податки та обов'язкові платежі.

У задоволені решти позову відмовити.

Виконати рішення суду негайно в частині:

поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Бориспільської міської ради, з 05 грудня 2023 року;

стягнення з Бориспільської міської ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць - 59228,84 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч двісті двадцять вісім гривень вісімдесят чотири копійки), з якої мають бути відраховані податки та обов'язкові платежі.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 500,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Бориспільської міської ради.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , Місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Бориспільська міська рада (ідентифікаційний код 04054903, місцезнаходження: 08301, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, будинок 72).

Відповідач - Виконавчий комітет Бориспільської міської ради (ідентифікаційний код 33003375, місцезнаходження: 08301, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, будинок 72).

Відповідач - секретар Бориспільської міської ради (ідентифікаційний код суб'єкта владних повноважень 04054903, місцезнаходження суб'єкта владних повноважень: 08301, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, будинок 72).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення суду складено 19 липня 2024 року.

Суддя Донець В.А.