19 липня 2024 року м. Київ № 320/25618/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в собі відокремленого підрозділу "Південноукраїнська АЕС" до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в собі відокремленого підрозділу "Південноукраїнська АЕС" з позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати висновок від 29.05.2023 про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2023-02-16-005748-а.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що оскаржуваний висновок відповідача про результати моніторингу закупівлі, є необґрунтованим та підлягає скасуванню, позаяк, винесений відповідачем поза межами встановлених повноважень, а викладені у ньому обставини порушення законодавства про публічні закупівлі не відповідають дійсності та інформації оприлюдненій підприємством в системі закупівель по закупівлі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.08.2023 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).
До суду від Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначає про те, що за результатами проведеного моніторингу, встановлено, що в порушення вимог п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922) та абз. 1 п. 28 п. 3 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості № 1178), проект договору (додаток 3 до тендерної документації) не містить самого порядку змін його умов, зокрема, у випадках, встановлених п. п. 7 п. 19 Особливостей. Також, порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації), при цьому відсутність самого порядку змін його умов, не відповідає вимогам Закону № 922, що не спростовується позивачем у позовній заяві. Таким чином, вказане порушення, зазначене у висновку про результати моніторингу є законним та обґрунтованим. Отже, моніторинг вказаної процедури закупівлі проведено, а його результати відображені в межах повноважень, в спосіб та на підставі, норм, визначених Законом № 922 та Особливостями № 1178, що не спростовується позивачем у поданій ним позовній заяві.
На відзив на позовну заяву стороною позивача до суду подано відповідь, в якій наголошується на безпідставності та необґрунтованості покладених в основу відзиву доводів.
Крім того, позивачем подано клопотання про заміну позивача у справі на його правонаступника, яким є АТ "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" філії відокремленого підрозділу "Південноукраїнська АЕС", яке обґрунтовано тим, що 29.12.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1420 «Про утворення акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», у якій встановлено правонаступництво державного підприємства.
Розглянувши вказане клопотання, його обґрунтування, приписи постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1420 «Про утворення акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», на підставі ч. 1 ст. 52 КАС України суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення та заміни первісного позивача Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в собі відокремленого підрозділу "Південноукраїнська АЕС" на його правонаступника - Акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" філії відокремленого підрозділу "Південноукраїнська АЕС".
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу "Південноукраїнська АЕС" у електронній системі закупівель оприлюднено оголошення UА-2023-02-16-005748-а про проведення відкритих торгів із закупівлі товару - код СPV 44440000-6 по ДК 021:2015 - Вальниці (Вальниці) (РПЗ 9.76).
На офіційному сайті системи публічних закупівель опубліковано наказ Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області від 08.05.2023 № 31-3 «Про початок здійснення моніторингу закупівель».
29.05.2023 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області у електронній системі закупівель оприлюднено висновок від 29.05.2023, який складено за результатами здійснення моніторингу закупівлі UА-2023-02-16-005748-а, в якому зазначено про те, що за результатами моніторингу п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону визначено, що тендерна документація повинна містити проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов. При цьому, відповідно до розділу 10 проекту договору (додаток № 3 до тендерної документації) встановлено умову, що істотні умови цього договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, а саме: «зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед» що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни». Моніторингом встановлено, що в порушення вимог п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону та п. 28 Особливостей № 1178, проект договору (додаток № 3 до тендерної документації) не містить самого порядку змін його умов, зокрема, у випадках, встановлених п. п. 7 п. 19 Особливостей № 1178. Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом притягнення до дисциплінарної або матеріальної відповідальності осіб, якими допущено порушення вимог абз. 8 ч. 2 ст. 22 Закону та п. 28 Особливостей № 1178, а також протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Позивач не погоджується з інформацією та доводами, які викладені у висновку, оскільки вони є необґрунтованими, такими, що не узгоджуються з фактичними обставинами та положеннями чинного законодавства та вважає що висновок підлягає скасуванню, що і зумовило на звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до норм ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Положеннями Закону № 922 у редакції закону, чинного на час виникнення спірних правовідносин) установлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно змісту ч. 1 ст. 8 Закону № 922 моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 868 "Про утворення Державної аудиторської служби України", яка набрала чинності 03.11.2015, утворено Державну аудиторську службу України, як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Згідно з п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення № 43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до п. п. 3 п. 4 Положення № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Згідно змісту п. 7 Положення, Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Тож, відповідач у даній справі, є міжрегіональним територіальним органом Державної аудиторської служби України та наділений повноваженнями щодо здійснення моніторингу публічних закупівель у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі».
Згідно з приписами п. 14 ч.1 ст. 1 Закону № 922 моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до вимог ст. 8 вказаного Закону, моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам ч. 4 ст. 22 цього Закону.
Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.
Підстави, за наявності яких керівник органу державного фінансового контролю або його заступник приймає рішення про початок моніторингу закупівлі, визначені пунктами 1 - 5 частини другої статті 8 Закону № 922-VIII, а саме: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до ст. 7 цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону № 922 повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Положеннями п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа), зокрема, за наявності інформації, отриманої від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Статтею 5 Закону № 922 визначено принципи здійснення публічних закупівель та недискримінація учасників. Так, закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно з ч. 6 ст. 8 Закону № 922 за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником.
Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов'язково зазначаються, серед іншого, опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (ч. 7 ст. 8 Закону № 922).
Відповідно до п. 3 Особливостей № 1178 здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Судом досліджено, що на підставі п. 4 ч. 2 ст. 8 Закону, відповідно до наказу начальника Управління від 08.05.2023 № 31-3, з 09.05.2023 по 29.05.2023 було проведено моніторинг процедури закупівлі відкритих торгів з особливостями за предметом: «Вальниці», код згідно з ДК 021:2015: 44440000-6: Вальниці (Вальниці), за номером UA-2023-02-16- 005748-а, здійсненої позивачем.
Результати проведеного моніторингу викладені у висновку про результати моніторингу процедури закупівель від 29.05.2023, затвердженому начальником Управління 29.05.2023 та оприлюдненому в електронній системі закупівель 29.05.2023.
У свою чергу, за результатами проведеного моніторингу встановлено порушення, які зазначено у вищевказаному висновку, зокрема тендерна документація повинна містити проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов. При цьому, відповідно до розділу 10 проекту договору (додаток № 3 до тендерної документації) встановлено умову, що істотні умови цього договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, а саме: «зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед» що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни».
Моніторингом встановлено, що в порушення вимог п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону та п. 28 Особливостей № 1178, проект договору (додаток № 3 до тендерної документації) не містить самого порядку змін його умов, зокрема, у випадках, встановлених п. п. 7 п. 19 Особливостей № 1178. Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом притягнення до дисциплінарної або матеріальної відповідальності осіб, якими допущено порушення вимог абз. 8 ч. 2 ст. 22 Закону та п. 28 Особливостей № 1178, а також протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Пунктом 8 ч. 2 ст. 22 Закону № 922 визначено, що тендерна документація повинна містити проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов.
Відповідно до розділу 10 проекту договору (додаток 3 до тендерної документації) встановлено умову, що істотні умови цього договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Проте, моніторингом встановлено, що в порушення вимог п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону та абз. 1 п. 28 Особливостей проект договору (Додаток 3 до тендерної документації) не містить самого порядку змін його умов, зокрема, у випадках, встановлених п. п. 7 п. 19 Особливостей.
У той же час, п. 6 ч. 1 Закону № 922 визначено, що договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Згідно п. 17 Особливостей № 1178 договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень ст. 41 Закону, крім ч. 2 - 5, 7 - 9 ст. 41 Закону та цих особливостей.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону передбачено, що договір про закупівлю укладається згідно з нормами Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідач вважає, що порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації), при цьому відсутність самого порядку змін його умов, зокрема, у випадках, встановлених п. п. 7 п. 19 Особливостей № 1178 не відповідає вимогам п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону № 922, що не спростовується позивачем у позовній заяві. Моніторингом встановлено, що в порушення вимог п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону № 922 розділ 10 проекту договору (додаток № 3 до тендерної документації) не містить самого порядку змін його умов, зокрема, у випадках, встановлених п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону.
Водночас, вказаний висновок, на переконання суду, є помилковим, позаяк, п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону № 922 визначено, що тендерна документація повинна містити проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов, при цьому, п. 28 Особливостей № 1178 визначено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог ст. 22 Закону з урахуванням цих Особливостей. Проте, у п. 28 Особлівостей відсутні вимоги до проекту договору.
Судом враховано, що у розділі 10 проекту договору (додаток № 3 до тендерної документації) встановлено порядок змін його умов, а саме: будь-які зміни і доповнення до даного договору, крім випадків встановлених п. 3.3 договору, мають силу тільки в тому випадку, якщо вони оформлені додатковими угодами, що підписані уповноваженими особами та скріплені печаткою з боку покупця.
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків покупця; погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору або останнього внесення змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі на момент його укладення; покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; продовження строку дії договору та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат покупця, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; погодження зміни ціни в договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); зміни ціни в договорі у зв'язку із зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до змін таких ставок, та/або пільг з оподаткування а також у зв'язку з зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед» що застосовуються в Договорі про закупівлю, у разі встановлення в Договорі про закупівлю порядку зміни ціни; зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
При зміні платіжних реквізитів, статусу платника податків, місцезнаходження однієї із сторін, уточнення/розшифрування технічних характеристик матеріалів, пакувальних матеріалів, доповнення тексту договору вимогами щодо зазначення в договорі, первинних та розрахункових документах коду товару згідно з УКТ ЗЕД згідно з ДК 016:2010, дозволяється застосовувати письмове повідомлення (лист). Письмове повідомлення (лист) додається до договору та є його невід'ємною частиною.
Дострокове розірвання договору може мати місце за узгодженням сторін, або на підставах, передбачених чинним законодавством та умовами договору, з відшкодуванням понесених збитків.
Сторони зобов'язуються в семиденний термін повідомити один одному про зміну поштових, юридичних, відвантажувальних, платіжних реквізитів. Якщо одна зі сторін понесла збитки через невиконання цих умов, то винна сторона відшкодовує їх у повному обсязі.
Усі додатки, підписані обома сторонами, є невід'ємною частиною даного договору.
Згідно з п. п. 7 п. 19 Особливостей № 1178 передбачено можливість внесення змін в істотні умови договору у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Суд зазначає про те, що порядок внесення змін умов договору та окремий порядок зміни ціни не є тотожнім.
Відсутність окремого порядку зміни ціни в розумінні п. п. 7 п. 19 Особливостей № 1178 означає, що що сторони домовилися не вносити зміни в договір на підставі випадків означених в цьому підпункті, на що вказує додаткова умова: «..., у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни».
У даному випадку, вимоги п. 19 Особливостей № 1178 було перенесено в повному обсязі в проект договору (додаток № 3 до тендерної документації).
Відповідно до положень ст. 638 ЦК України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та ГК України з урахуванням положень ст. 41 Закону № 922та цих Особливостей № 1178.
При цьому, порядок зміни умов договору про закупівлю визначається замовником самостійно та з дотриманням законодавства в цілому, з огляду на що, висновки моніторингу відповідача не знайшли свого підтвердження через відсутність факту самого порушення.
Таким чином, за наслідком розгляду даного спору, суд вважає, що висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області від 29.05.2023 про результат моніторингу процедури закупівлі UA-2023-02-16-005748-a є безпідставним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Стороною відповідача не було доведено правомірність прийнятого висновку, відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу, згідно норм ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" філії відокремленого підрозділу "Південноукраїнська АЕС" до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок від 29.05.2023 про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2023-02-16-005748-а.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області на користь Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" філії відокремленого підрозділу "Південноукраїнська АЕС" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.