Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 липня 2024 року Справа№200/3909/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
14.06.2024 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд”, надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 057350008256 від 29.05.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345) повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 21.05.2024 громадянина України ОСОБА_1 (Податковий номер (РНОКПП) НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із зарахуванням до підземного пільгового стажу за списком №1 шахтарі “підземні”, що дає право на пенсію на пільгових умовах не врахованих періодів в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, за час проходження військової служби в період безпосередньої участі в АТО/ООС у трикратному розмірі: з 30.06.2015 по 22.09.2015, з 02.10.2015 по 23.12.2015, з 09.01.2016 по 16.03.2016, з 21.03.2016 по 31.05.2016, з 21.09.2016 по 15.03.2017, з 31.03.2017 по 01.08.2017, 16.08.2017 по 16.11.2017, з 19.04.2018 по 20.06.2018, з 06.07.2018 по 27.12.2018, з 29.05.2019 по 10.08.2019, з 26.08.2019 по 22.12.2019, з 27.07.2020 по 02.09.2020, з 22.09.2020 по 01.07.2021, а також військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час) до стажу для визначення розміру пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці періодів з 24.02.2022 р. по 31.10.2022, з 06.11.2022 по 05.05.2023, з 06.05.2023 по 16.03.2024, з 27.03.2024 по 14.05.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має необхідний пільговий стаж роботи для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, при зверненні до пенсійного органу надав усі необхідні документи, проте рішенням відповідача відмовлено у призначенні пенсії з посиланням на відсутність пільгового стажу роботи. Позивач вказав, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу в кратному обчисленні, із розрахунку один місяць служби за три місяці, періоду проходження військової служби у складі діючої армії Збройних сил України (участь у бойових діях у воєнний час) та час проходження служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, що передбачено наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 “Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей”, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. Стосовно не зарахування до пільгового стажу в кратному обчисленні періодів проходження військової служби у складі діючої армії Збройних сил України (участь у бойових діях у воєнний час) та участі в АТО пояснень не надано.
Позивач надав відповідь на відзив у якій висловив незгоду з твердженнями відповідача та наголосив, що на момент звернення із заявою на призначення пенсії досяг необхідного стажу на підземних роботах де безпосередньо був зайнятий повний робочий день відповідно до вимог ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та мав право призначення пенсії за віком незалежно від пенсійного віку.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 19.06.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача докази по справі.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіює паспорта серії НОМЕР_2 , виданим 31.01.2002 Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3 від 02.03.2016.
Згідно з довідкою № 7648/А від 02.05.2024, яка видана військовою частиною НОМЕР_4 ОСОБА_1 у період з з 30.06.2015 по 22.09.2015, з 02.10.2015 по 23.12.2015, з 09.01.2016 по 16.03.2016, з 21.03.2016 по 31.05.2016, з 21.09.2016 по 15.03.2017, з 31.03.2017 по 01.08.2017, 16.08.2017 по 16.11.2017, з 19.04.2018 по 20.06.2018, з 06.07.2018 по 27.12.2018, з 29.05.2019 по 10.08.2019, з 26.08.2019 по 22.12.2019, з 27.07.2020 по 02.09.2020, з 22.09.2020 по 01.07.2021 безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (м. Маріуполь, с. Успенівка м. Мар'їнка, смт. Велика Новосілка Донецької області, м. Часів Яр, н.п. Старобільськ, м. Щастя Луганської області).
Згідно з довідкою № 7891/А від 14.05.2024, яка видана військовою частиною НОМЕР_4 ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 по 31.10.2022, з 06.11.2022 по 05.05.2023, з 05.05.2023 по 16.03.2024, з 27.03.2024 по 14.05.2024 (по день видачі довідки) брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, перебуваючи в районах населених пунктів Кожухівка Житомирської області, Мала виска Кіровоградської області, Подоли Куп'янського району Харківської області, Миронівка Харківської області, Міньківка Донецької області, Троїцьке Харківської області, Нечволодівка Харківської області.
21.05.2024 позивач звернувся через Веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для розгляду заяви позивача.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 29.05.2024 №057350008256 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - 25 років.
Так, згідно з вказаним рішенням, страховий стаж особи становить 21 рік 7 місяців 21 день, в тому числі з урахуванням кратності - 41 рік 7 місяців 21 день. Пільговий стаж за постановою №202 - 8 років 3 місяці 28 днів, провідні професії 12 років 2 місяці 6 днів.
Також вказано, що за доданими документами до страхового та до пільгового стажу зараховано всі періоди.
При цьому, з розрахунку стажу вбачається, що час проходження ОСОБА_1 військової служби в особливий період та періоди безпосередньої участі у заходах в забезпеченні оборони України зараховано в одинарному розмірі.
Не зарахування до пільгового стажу в потрійному розмірі періодів проходження військової служби в особливий період та періодів безпосередньої участі у заходах в забезпеченні оборони України стало підставою звернення до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що в межах цієї справи не є спірним не зарахування будь-яких періодів роботи, спірним є саме не зарахування до пільгового стажу в потрійному розмірі періодів проходження військової служби в особливий період та періодів безпосередньої участі у заходах в забезпеченні оборони України.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі -Закон № 1058).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
На підставі пункту 1 частини першої статті 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у тому числі пенсія за віком.
Частиною третьою статті 114 Закону № 1058 визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до статті 2 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закону № 2232) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом № 2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII Про оборону України (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
На підставі статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі - Порядок №393).
Відповідно до абзаців 1, 2, 8 підпункту Порядку № 393 (в редакції до внесення змін постановою КМУ № 119 від 16.02.2022 ) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Водночас, за абзацами 1, 2, 8 підпункту "а" пункту 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою КМУ № 119 від 16.02.2022) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Оскільки позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії 21.05.2024, тому до спірних правовідносин підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 в редакції після 19.02.2022.
Таким чином, на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії пп. а п. 3 Порядку № 393 зазнала змін, відповідно до яких зарахування на пільгових умовах до вислуги років спірного періоду, застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для її призначення, як передбачала попередня редакція пп. а п. 3 Порядку № 393.
Ураховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування на пільгових умовах позивачу часу проходження служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції та військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час), для призначення пенсій, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в подібних правовідносинах в постановах від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22, від 07.09.2023 у справі № 560/9478/22, від 15.09.2023 у справі № 380/10714/22, від 15.01.2024 у справі № 240/22910/22.
За приписами частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а, оскільки вони формувались до внесення змін до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, а тому не стосуються спірних правовідносин.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, суд, в межах позовних вимог, дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 057350008256 від 29.05.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задоволенню не підлягають.
Стосовно розподілу судових витрат.
Згідно з квитанцією від 13.06.2024 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України при відмові у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.
Разом з тим, відповідно до Закону України «Про судовий збір» позивач, як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору.
Отже, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» позивач може звернутися до суду з клопотанням про повернення суми помилково сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (місцезнаходження: м. Чернівці, пл. Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв