Постанова від 17.07.2024 по справі 160/18681/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року м. Дніпросправа № 160/18681/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Щербака А.А., Баранник Н.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 Л 1.2023 в адміністративній справі №160/18681/23 (суддя Врона О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Первинна професійна спілка "Правозахисники країни" про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У липні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Первинна професійна спілка “Правозахисники країни”, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати наказ №458 о/с від 14 липня 2023 року Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області в частині переведення ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області;

- визнати протиправним та скасувати наказ №298 о/с від 17 липня 2023 року Головного управління Національної поліції в Донецькій області в частині призначення ОСОБА_1 на посаду дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Бахмутського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області поновити ОСОБА_1 на посаді оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Відділення поліції №4 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2023 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що суд першої інстанції протиправно не застосував до спірних правовідносин вимоги статті 32 КЗпП України щодо можливості переведення в іншу місцевість тільки за згодою працівника.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини по справі, колегія суддів, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджено, ОСОБА_1 до 14.07.2023 проходив службу на посаді оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Відділення поліції №4 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

На підставі доповідної записки від 14.07.2023 №20/2821 і листа Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 12.07.2023 №1743/01/12-2023, наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 14.07.2023 №458 о/с по особовому складу старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 переведено для подальшого проходження служби до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, з 17 липня 2023 року.

Наказом Головного управління Національної поліції України в Донецькій області від 17.07.2023 №298 о/с по особовому складу відповідно до частин 1, 7, 8 ст. 65 Закону України “Про Національну поліцію” призначено до Головного управління Національної поліції в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 -дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенцїї Бахмутського районного відділу поліції з 17 липня 2023 року.

Підставою для видачі наказу слугували: накази Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 14.07.2023 №458 о/с і від 17.07.2023 №463 ос, подання Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 17.07.2023.

15.07.2023 за допомогою месенджера оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Відділення поліції №4 Кам'янського районного управління поліції старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 було направлено витяг з наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 14.07.2023 №458 о/с для ознайомлення і проінформовано про необхідність прибути 17.07.2023 за адресою: вул. Мандрика, 7, м. Покровськ Донецької області.

Надаючи оцінку правомірності оскаржуваних наказів, суд апеляційної інстанції зазначає, що правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-УІІІ “Про Національну поліцію”.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2123-ІХ внесені зміни до законів України “Про Національну поліцію” та “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України” з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану, які набрали чинності 01 травня 2022 року та діють тимчасово, на період введення в Україні воєнного стану, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України та 60 днів після цього.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону № 580-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.

Згідно зі статтею 65 Закону № 580-УІІІ переміщення поліцейських здійснюється:

1)на вищу посаду - у порядку просування по службі;

2)на рівнозначні посади: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби); за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону;

3)на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський: у зв'язку зі скороченням штатів або реорганізацією в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; через службову невідповідність - на підставі висновку атестації з урахуванням професійних і особистих якостей; за ініціативою поліцейського; як виконання накладеного дисциплінарного стягнення - звільнення з посади відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно до статті 87 цього Закону;

Посада вважається вищою, якщо за нею штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції, нижчою, якщо передбачене нижче спеціальне звання поліції, та рівнозначною, якщо передбачене таке саме спеціальне звання поліції.

Поліцейський, переміщений з вищої посади на посаду, нижчу ніж та, яку він займав, у подальшому просувається по службі з дотриманням вимог, визначених цим Законом, а звільнений з посади в дисциплінарному порядку, - після зняття дисциплінарного стягнення.

Переведення є формою переміщення поліцейських, яке здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників.

Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення.

Поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.

Переведення поліцейського здійснюється на підставі наказу про звільнення із займаної посади та направлення для подальшого проходження служби до іншого органу (закладу, установи) поліції та наказу про призначення на посаду в органі (закладі, установі) поліції, до якого переміщується поліцейський.

Згідно зі статтею 59 Закону, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Поліцейські проходять службу в поліції: на посадах у центральному органі управління поліції, територіальних органах, закладах, установах поліції; під час перебування в розпорядженні згідно з положеннями статті 67 цього Закону; під час навчання на денній формі навчання за державним замовленням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських; під час прикомандирування до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування згідно з положеннями статті 20 Закону України “Про статус народного депутата України”, статті 29 Закону України “Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим” та статті 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”; під час відрядження до державних органів, установ та організацій згідно з положеннями статті 71 цього Закону.

Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно- правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження служби поліцейськими визначено наказом МВС України від 23.11.2016 № 1235 (далі - Порядок).

Відповідно до розділу II Порядку підставою для видання наказів по особовому складу є, зокрема, призначення на посади, переміщення по службі, тимчасове виконання обов'язків за іншою посадою.

Згідно з п.п. 1, 2 розділу III Порядку видавати накази по особовому складу можуть керівники органів та підрозділів поліції, а також закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Аналіз наведених норм права та встановлених обставин справи дає можливість дійти висновку, що поліцейський може бути переведений (переміщений) на рівнозначну посаду в будь- яке управління Національної поліції України, а саме туди де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівників органу, зокрема на період введення в Україні воєнного стану та 60 днів після цього.

При цьому, за висновком суду апеляційної інстанції, регулювання порядку переміщення поліцейських спеціальним законодавством виключає можливість застосування до спірних правовідносин норм трудового законодавства, на чому наполягає апелянт.

Разом з цим, суд звертає увагу апелянта, що посада вважається вищою, якщо за нею штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції, нижчою, якщо передбачене нижче спеціальне звання поліції, та рівнозначною, якщо передбачене таке саме спеціальне звання поліції.

Граничні спеціальні звання молодшого, середнього складу поліції за штатними посадами встановлюються керівником поліції.

Наказом Національної поліції від 04.12.2015 № 142 затверджено “Перелік посад поліцейських і відповідних їм граничних спеціальних звань” (далі - Перелік № 142), відповідно до якого посадам “старший дільничний офіцер” та “старший оперуповноважений” відповідають граничні спеціальні звання “капітан поліції”.

Тобто, спеціальним законом, що регулює порядок проходження служби в поліції, чітко встановлений єдиний критерій визначення рівнозначності посади, а саме граничне спеціальне звання за посадою, що вірно було встановлено судом першої інстанції.

При цьому не є вірним посилання апелянта на положення статті 32 КЗпПУ, адже спірні правовідносини регулюються спеціальним законодавством щодо проходження служби поліцейськими, а тому загальні норми трудового законодавства не є застосовними в даній справі.

Враховуючи сукупність наведених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_2 .

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2023 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник