19 липня 2024 р. Справа № 440/8550/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Русанової В.Б. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС України у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.01.2024 (суддя Гіглава О.В.; м. Полтава) по справі № 440/8550/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Труд.Земля.Капітал"
до Головного управління ДПС України у Полтавській області, Державної податкової служби України
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "ТРУД.ЗЕМЛЯ.КАПІТАЛ." (надалі також - позивач, ТОВ "АГРОФІРМА "ТРУД.ЗЕМЛЯ.КАПІТАЛ.") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі також - ГУ ДПС у Полтавській області, відповідач-1), Державної податкової служби України (надалі також - ДПС України, відповідач-2) в якому просив суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області від 21.03.2023 №8460861/34630924 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.12.2022 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 01.12.2022 на суму 1399999,80 грн, в тому числі ПДВ 171929,80 грн, датою її фактичного подання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області від 21.03.2023 №8460862/34630924 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 02.12.2022 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №2 від 02.12.2022 на суму 744939,90 грн, в тому числі ПДВ 91483,85 грн, датою її фактичного подання.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню, а податкові накладні № 1 від 01.12.2022 та № 2 від 02.12.2022 підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником податків надано контролюючому органу всі необхідні документи.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10 січня 2024 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.03.2023 №8460861/34630924 про відмову в реєстрації податкової накладної від 01.12.2022 №1.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 01.12.2022 №1, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." (ідентифікаційний код 34630924) датою її подання.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.03.2023 №8460862/34630924 про відмову в реєстрації податкової накладної від 02.12.2022 №2.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 02.12.2022 №2, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." (ідентифікаційний код 34630924) датою її подання.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." витрати зі сплати судового збору у розмірі 5368,00 грн (п'ять тисяч триста шістдесят вісім гривень нуль копійок).
Головне управління ДПС у Харківській області не погодилось з рішенням суду першої інстанції та подало апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його ухвалення з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.01.2024 та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач-1 зазначає, що судом першої інстанції не було досліджено в повній мірі підстави прийняття рішень Комісії ГУ ДПС у Полтавській області від 21.03.2023 № 8460861/34630924, від 21.03.2023, № 8460862/34630924, а саме платником надано видаткові накладні № 43 від 01.12.2022 та № 44 від 02.12.2022 в яких зазначений договір поставки № 3011С від 30.11.2022. Згідно п. 1.2. наданого Договору поставки № 3011С від 30.11.2022 кількість товару, що підлягає реалізації становить 100 т. із розбіжністю 10% на вибір покупця. Додаткової угоди на заміну обсягів постачання соняшника до вказаного договору не надано (щодо реалізації соняшника : податкова накладна № 1 від 01.12.2022: кількість - 100 т., обсяг постачання - 1228070, сума ПДВ - 171929,8; податкова накладна № 2 від 02.12.2022: кількість - 53.21 т.. обсяг постачання - 653456,05, сума ПДВ - 91483,85). Позивачем до Комісії також не надано документів складського зберігання, у зв'язку з чим не можливо підтвердити події, які наводить позивач у своєму позові. Вказує, що позивачем був наданий неповний пакет документів, який був підставою для прийняття рішень від 21.03.2023 № 8460861/34630924, від 21.03.2023 №8460862/34630924, про зупинення реєстрації податкових накладних та подальшої відмови у її реєстрації, не є достатнім для прийняття рішень про реєстрації податкових накладних від 01.12.2022 № 1, від 02.12.2022 № 2, оскільки платником не надано документів, які підтверджують здійснення господарської операції.
Позивач не реалізував своє процесуальне право подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.
Судом встановлено, що ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." (ідентифікаційний код 34630924) у визначеному законом порядку зареєстроване як юридична особа, як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Полтавській області, є платником податку на додану вартість, що учасниками справи не заперечується.
30.11.2022 між ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." (постачальник) та ТОВ "Торговий будинок "НОВААГРО" (покупець) укладено договір поставки №3011С, за умовами якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити товар українського походження врожаю 2022 року на умовах, зазначених у цьому догові (п. 1.1 договору). Характеристика товару - соняшник, вартість за 1 тонну без ПДВ 12280,70 грн, ПДВ 14% за 1 тонну 1719,30 грн, ціна товару за 1 тонну з ПДВ 14000,00 грн, кількість товару 100 тонн +/- 10% на вибір покупця, вартість всього товару без ПДВ 1 228 070,00 грн, сума ПДВ 14% 171 929,80 грн, загальна вартість товару з ПДВ 1 399 999,80 грн (п. 1.2 договору). Якість товару, що підлягає поставці, повинна відповідати наступним вимогам: вологість від 6% до 8%, сміттєва домішка до 3%, олійна домішка до 35%. Інші показники згідно ДСТУ 7011:2009. У випадку невідповідності фактичної якості насіння соняшника базовим вимогам покупець має право відмовитися від партії такого товару або прийняти товар зі зменшеною ціною, при цьому, постачальник компенсує покупцю вартість послуг елеватора по доведенню якості насіння соняшника до базових вимог згідно тарифів елеватора (п. 1.3 договору). Перерахунок ціни здійснюється на загальну вагу партії товару (частини партії) поставлену продавцем протягом 1 (одного) робочого дня. Сторони дійшли згоди, що ціна партії товару (частини партії), яка розрахована покупцем згідно цього пункту, буде відображена в додатковій угоді до договору (п. 1.3.3 договору) /том 2 а.с. 13-14/.
Відповідно до Додаткової угоди №1 від 01.12.2022 до договору поставки №3011С від 30.11.2022 змінено пункт 1.2 договору поставки та визначено, що характеристика товару - соняшник, вартість за 1 тонну без ПДВ 12280,70 грн, ПДВ 14% за 1 тонну 1719,30 грн, ціна товару за 1 тонну з ПДВ 14000,00 грн, кількість товару 150 тонн +/- 10% на вибір покупця, вартість всього товару без ПДВ 1 842 105,00 грн, сума ПДВ 14% 368 421,00 грн, загальна вартість товару з ПДВ 2 210 536,00 грн /том 2 а.с. 15/.
01.12.2022 сторони підписали видаткову накладну №43, якою засвідчили факт передачі товару - соняшника від ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." до ТОВ "Торговий будинок "НОВААГРО" у кількості 100 тонн на загальну суму 1 399 999,80 грн, в тому числі ПДВ - 171 929,80 грн /том 2 а.с. 18/.
02.12.2022 сторони підписали видаткову накладну №44, якою засвідчили факт передачі товару - соняшника від ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." до ТОВ "Торговий будинок "НОВААГРО" у кількості 53,21 тонн на загальну суму 744 939,90 грн, в тому числі ПДВ - 91 483,85 грн /том 2 а.с. 19/.
У подальшому, позивач склав податкові накладні від 01.12.2022 №1 та від 02.12.2022 №2 на реалізацію товару - соняшника у кількості 100 тонн на загальну суму 1 399 999,80 грн, в тому числі ПДВ - 171 929,80 грн та у кількості 53,21 тонн на загальну суму 744 939,90 грн, в тому числі ПДВ - 91 483,85 грн відповідно /том 1 а.с. 19-20, 22-23/.
30.12.2022 ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 01.12.2022 №1 (отримувач (покупець) ТОВ "Торговий будинок "НОВААГРО") соняшник, УКТЗЕД 120600, на загальну суму 1 399 999,80 грн, в тому числі ПДВ - 171 929,80 грн, та податкову накладну від 02.12.2022 №2 (отримувач (покупець) ТОВ "Торговий будинок "НОВААГРО") соняшник, УКТЗЕД 120600, на загальну суму 744 939,90 грн, в тому числі ПДВ - 91 483,85 грн.
За результатами розгляду зазначених податкових накладних контролюючий орган 30.12.2022 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.53" направив ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." квитанції, у яких зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 01.12.2022 №1 / від 02.12.2022 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" /том 1 а.с. 21, 24/.
ТОВ "АГРОФІРМА» ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 03.03.2023 №2 /том 1 а.с. 25-62/.
У відповідь на це, 10.03.2023 контролюючим органом платнику податків були направлені повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8401382/34630924 та №8401384/34630924, в яких зазначено про необхідність надання платником копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних / розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки. Додаткова інформація: надати первинні документи щодо походження насіннєвого матеріалу, складські квитанції (акт прийому-передачі) на зберігання соняшника /том 1 а.с. 63-68/.
ТОВ "АГРОФІРМА» ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." направило контролюючому органу повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.03.2023 №1 /том 1 а.с. 69-199/.
21.03.2023 комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення №8460861/34630924 та №8460862/34630924 про відмову у реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 01.12.2022 №1 та від 02.12.2022 №2 відповідно у зв'язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку /том 1 а.с. 15-18/.
Скарги платника податку на рішення Комісії регіонального рівня залишені без задоволення, про що ДПС України прийняті відповідні рішення за результатами розгляду скарги /том 2 а.с. 212 зі звороту, 215/.
Позивач не погодився із рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Полтавській області про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач надав контролюючому органу копії документів, необхідних для складення та реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 01.12.2022 №1 та від 02.12.2022 №2.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.
Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України (в редакції, чинній на момент виписки спірних ПН) датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).
Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165, якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 (в редакції до 02.06.2023) передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 (в редакції після 02.06.2023) передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Згідно з приписами пункту 6 Порядку №1165 (в редакції до 02.06.2023) у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з приписами пункту 6 Порядку №1165 (в редакції після 02.06.2023) у рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пунктом 8 яких передбачено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Матеріали справи свідчать, що за результатами розгляду спірних податкових накладних відповідач 30.12.2022 направив ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." квитанції, у яких зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних."
Як встановлено судом, відповідно до рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 18.07.2022 №146351 позивач як платник податків відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Податкова інформація: вбачаються ознаки ведення ризикової діяльності ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." зокрема, невідповідність кількості придбаних товарів реалізованим; відсутність послуг зберігання зернових культур, оренди складських приміщень, послуг оранки, культивації земельних ділянок, збирання врожаю; неможливість вирощування с/г продукції в значних обсягах, що реалізовані при задекларованій площі с/г угідь в обробітку; незначна кількість працюючих /том 2 а.с. 211/.
У подальшому, згідно з рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 14.02.2023 №7678 контролюючим органом з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 05.02.2023 №6 прийнято рішення про невідповідність платника податку ТОВ "АГРОФІРМА" ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." критеріям ризиковості платника податку /том 3 а.с. 174/.
Також судом встановлено, що позивачем після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних направлено контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 03.03.2023 №2 /том 1 а.с. 25-62/.
За наслідками розгляду поданих документів 10.03.2023 контролюючим органом платнику податків направлені повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8401382/34630924 та №8401384/34630924, в яких зазначено про необхідність надання платником копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних / розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки.
Додаткова інформація: надати первинні документи щодо походження насіннєвого матеріалу, складські квитанції (акт прийому-передачі) на зберігання соняшника /том 1 а.с. 63-68/.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ "АГРОФІРМА» ТРУД.ЗЕМЛЯ. КАПІТАЛ." направило контролюючому органу повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.03.2023 №1 /том 1 а.с. 69-199/.
За результатами розгляду вищевказаних документів, відповідач дійшов висновку про наявність підстав для відмови у реєстрації податкових накладних від 01.12.2022 №1 та від 02.12.2022 №2 через ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрації яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
Зі змісту вказаного рішення встановлено, що контролюючим органом не зазначено, які саме документи позивачем надано не було, хоча сама форма рішення передбачає необхідність здійснення таких дій, про що свідчить відповідне позначення (зазначити конкретні документи), що в свою чергу є свідченням неналежної вмотивованості оскаржуваного рішення та призводить до правової невизначеності в частині окреслення, що саме розумілося під ненаданням платником вказаних документів.
За змістом відзиву на позовну заяву у витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.03.2023 № 58 зазначено, що до повідомлення платником надано видаткові накладні №43 від 01.12.2022 та №44 від 02.12.2022, в яких зазначений договір поставки №3011С від 30.11.2022. Згідно п. 1.2. наданого договору поставки №3011С від 30.11.2022 кількість товару, що підлягає реалізації становить 100 т. із розбіжністю 10% на вибір покупця. Додаткової угоди на заміну обсягів постачання соняшника до вказаного договору не надано (щодо реалізації соняшника: податкова накладна №1 від 01.12.2022: кількість - 100 т., обсяг постачання - 1228070, сума ПДВ - 171929,8; податкова накладна №2 від 02.12.2022: кількість - 53,21 т., обсяг постачання - 653456,05, сума ПДВ - 91483,85).
З цього приводу суд першої інстанції слушно зазначив, що згідно отриманих повідомлень контролюючий орган запропонував надати позивачу первинні документи щодо походження насіннєвого матеріалу, складські квитанції (акт прийому-передачі) на зберігання соняшника.
Відтак, у цьому переліку первинних документів відсутня додаткова угода на зміну обсягу постачання соняшника.
Водночас, навіть ненадання такої угоди або її відсутність як такої, не є підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Згідно з положеннями частини 3 статті 670 Цивільного кодексу України якщо покупець прийняв більшу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, він зобов'язаний оплатити додатково прийнятий товар за ціною, встановленою для товару, прийнятого відповідно до договору, якщо інша ціна не встановлена за домовленістю сторін.
При цьому, укладення додаткової угоди на зміну обсягу товару, що продається, є правом сторін, а не обов'язком.
У спірному випадку ТОВ "Торговий будинок "НОВААГРО" прийняло товар у кількості 153,210 тон за договором №3011С від 30.11.2022, що підтверджується видатковими накладними №43 від 01.12.2022 та №44 від 02.12.2022 та було зобов'язане його оплатити.
Разом з цим судом встановлено, що до матеріалів цієї справи позивачем представлено копію Додаткової угоди №1 від 01.12.2022 до договору поставки №3011С від 30.11.2022, якою змінено пункт 1.2 договору поставки та визначено, що характеристика товару - соняшник, вартість за 1 тонну без ПДВ 12280,70 грн, ПДВ 14% за 1 тонну 1719,30 грн, ціна товару за 1 тонну з ПДВ 14000,00 грн, кількість товару 150 тонн +/- 10% на вибір покупця, вартість всього товару без ПДВ 1 842 105,00 грн, сума ПДВ 14% 368 421,00 грн, загальна вартість товару з ПДВ 2 210 536,00 грн /том 2 а.с. 15/.
Колегія суддів враховує, що відповідно до сталої практики Верховного Суду в аналогічних спорах, при розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставин, якими обумовлено обов'язок платника податків скласти податкову накладну та її зареєструвати в ЄРПН.
У постанові від 21 лютого 2023 року по справі № 2240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
Такий же підхід продемонстровано Верховним Судом і у постанові від 27 квітня 2023 року по справі №460/8040/20, у якій Суд висловився про те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
У свою чергу, з настанням першої події, із визначених пунктом 187.1 статті 187 ПК України, зокрема, здійснення передачі товару покупцем на користь продавця згідно з видатковими накладними від 01.12.2022 №43 та від 02.12.2022 №44, і було пов'язано складання позивачем податкових накладних від 01.12.2022 №1 та від 02.12.2022 №2 та подання їх на реєстрацію.
Відтак, твердження контролюючого органу про ненадання позивачем первинних документів, які стали підставою виписки податкових накладних є безпідставним та таким, що не відповідає дійсним обставинам справи.
При цьому Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Так само у пункті 82 постанови від 23.02.2023 у справі №420/9924/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що в межах спірних відносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.
Аналогічний висновок наведений Верховним Судом у постанові від 23.05.2023 у справі №500/770/21.
Таким чином, приймаючи рішення з питань реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій платника податків на предмет їх реальності та не повинен надавати оцінку реальності здійснених господарських операцій.
Тож, дослідження реальності (товарності) здійснення господарської операції, за результатами якої позивач склав податкові накладні від 01.12.2022 №1 та від 02.12.2022 №2 може бути саме предметом податкової перевірки, у ході якої контролюючий орган має право досліджувати первинні документи, встановлювати мету та зміст вчинення господарської операції та правомірність її відображення у податковому та бухгалтерському обліку платника податків.
Колегія суддів зазначає, що при вирішенні питання про реєстрацію податкової накладної адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов'язків.
Саме такий правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 01.02.2023 у справі № 2240/2900/18.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність та, як наслідок, наявність підстав для скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУДПС у Полтавській області від 21.03.2023 №8460861/34630924 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.12.2022 та рішення комісії від 21.03.2023 №8460862/34630924 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 02.12.2022.
Як встановлено пунктами 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (надалі - Порядок № 1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Колегія суддів наголошує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких обираючи спосіб захисту порушеного права слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності “небезпідставної заяви” за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менш, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути “ефективним” як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02)).
Отже, “ефективний засіб правого захисту” в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Згідно з положеннями рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Таким чином, дискреція це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта.
На законодавчому рівні поняття “дискреційні повноваження” суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
У справі, що переглядається, умови, за наявності яких контролюючий орган зобов'язаний був зареєструвати спірну податкову накладну, були виконані позивачем, а тому у першого відповідача був лише один вид правомірної поведінки зареєструвати такі накладні. За законом у контролюючого органу не було вибору між декількома можливими правомірними рішеннями.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах є зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 01.12.2022 №1 та від 02.12.2022 №2, складені позивачем у Єдиному реєстрі податкових накладних, датою їх подання.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС України у Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.01.2024 по справі № 440/8550/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя С.П. Жигилій
Судді В.Б. Русанова Т.С. Перцова