Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
18 липня 2024 року № 520/9097/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду у м. Харкові в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , далі по тексту -відповідач, в/ч НОМЕР_2 ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо невключения ОСОБА_2 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць за період з грудня 2022 р. по дату його звільнення зі служби (11.01.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 включити ОСОБА_2 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць за період з грудня 2022 р. по дату його звільнення зі служби (11.01.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів та виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що безпосередня участь Позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Харківської області з грудня 2022 року по 11.01.2024 року включно є встановленою та підтверджується довідкою Відповідача від 20.03.2024 № 02.5/113444/24-Вн, листом від 22.02.2024 за вих. № 08//21113-24 -вих, наданим на адвокатський запит, в межах визначеного періоду Відповідач не здійснив нарахування та виплату Позивачеві збільшеного розміру додаткової винагороди за період з грудня 2022 р. по 11.01.2024 року включно, встановленої пунктом 1 Постанови № 168, тому має місце протиправна бездіяльність Відповідача щодо ненарахування та невиплати такої винагороди за вказані у довідці періоди участі у бойових діях з грудня 2022 року по 11.01.2024 року включно.
12.04.2024 р. ухвалою ХОАС було прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Цією ухвалою суду витребувано від Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ): інформацію - створені (сформовані) НОМЕР_4 прикордонним загоном ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», наказів Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби», та від 01.09.2023 № 726 «Деякі питання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород», передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», документи, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення таких заходів, з 01.12.2022 р. по дату звільнення - 11.01.2024 р. включно:
- бойові накази (бойове розпорядження);
- журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки), бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;
- рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь ОСОБА_1 (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовця у таких діях або заходах;
- довідки про участь у бойових діях або заходах.
12.06.2024 р. ухвалою ХОАС здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 10.07.2024р.
Копії ухвал суду про відкриття спрощеного провадження та перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження надіслані та вручені відповідачеві, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідач у встановлений судом строк надав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечував посилаючись на те, що у спірний період позивач не перебував в районі активних бойових дій. Фактично, виконував військовий обов'язок на території Золочівської територіальної громади Харківської області. При цьому місце розташування підрозділу в спірний період не зазнавало ударів (пошкоджень). Крім того, Відповідач зазначає про виплату збільшеної додаткової винагороди в розмірі 70 000 грн. за грудень 2022 року, що на думку Відповідача, підтверджується архівною відомістю за період з грудня по грудень 2022 року за підписом головного бухгалтера - начальника фінансово- економічного відділу (бухгалтерської служби).
До відзиву на позов надані архівні відомості, витяги з рапортів щодо виплати додаткової винагороди, витяги з журналу бойових дій. Бойові накази (бойове розпорядження) не надані.
Представником позивача надавалася відповідь на відзив, додаткові письмові пояснення.
У судове засідання учасники справи, повідомлені належним чином про дату і місце судового розгляду справи, до суду не з'явились, заяв про відкладення розгляду справи до суду yе надходило
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у письмому провадженні.
Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними матеріалами справи.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , рядовий запасу відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 27.11.1997 року № 222 «По стройовій частині» прийнятий на військову службу за контрактом в Прикордонні війська України строком на 3 роки з випробувальним терміном три місяці з 27 листопада 1997 року на посаду водія відділення прикордонного контролю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » кпп « ІНФОРМАЦІЯ_4 », прибувшого з ІНФОРМАЦІЯ_3 . Уважати приступившим до виконання службових обов'язків з 27 листопада 1997 року.
Підпунктом 4.1 пункту 4 наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 28 грудня 2023 року № 780-ОС «Про особовий склад» майстер-сержанта ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 2 категорії-кулеметника 2 групи інспекторів прикордонної служби 1 відділення інспекторів прикордонної служби восьмої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) третьої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) звільнено з військової служби в запас за підпунктом «г » пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба, або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісті під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану).
Згідно підпункту 5.1 пункту 5 наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 11 січня 2024 року № 24-ОС з 11 січня 2024 року припинено (розірвано) контракт, виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення майстер-сержанта ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 2 категорії-кулеметника 2 групи інспекторів прикордонної служби 1 відділення інспекторів прикордонної служби восьмої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) третьої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) звільненого з військової служби в запас за підпунктом «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба, або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісті під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану). Остаточною датою закінчення проходження військової служби вважати 11 січня 2024 року.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, починаючи з 24 лютого 2022 року по день звільнення (11.01.2024) позивач постійно проходив військову службу у восьмій прикордонній заставі (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) третьої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Згідно архівної відомості № 1 за період з січня 2022 р. по грудень 2022р., сформованою на ОСОБА_1 у період з квітня 2022 р. по грудень 2022 р. позивачу нараховувалася та виплачувалася додаткова винагорода, яка передбачена постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 р. у розмірі до 100 000 грн. щомісяця пропорційно часу його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення таких заходів з березня 2022 р. по листопад 2022 р. включно.
Згідно архівної відомості № 1 за період з січня 2023 р. по грудень 2022р., сформованою на ОСОБА_1 , позивачу виплачувалася додаткова винагорода у розмірі 30000 грн. відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168.
Вирішуючи спір, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Пунктами 2 та 4 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_5 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
В подальшому Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану з 05 годин 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
Указами Президента України строк дії воєнного часу продовжується і до теперішнього часу.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 16 Закону №389-VIII передбачено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 03.04.2003 №661-IV "Про Державну прикордонну службу України" (далі - Закон №661-IV) на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №661-IV основними функціями Державної прикордонної служби України, зокрема є:
- охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;
- охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій;
- ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України згідно із законами України "Про розвідувальні органи України" та «Про оперативно-розшукову діяльність";
- участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, що порушили порядок перетинання державного кордону України;
- координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України та в контрольних пунктах в'їзду - виїзду.
Виконання зазначених у частині першій цієї статті функцій є оперативно-службовою діяльністю Державної прикордонної служби України (частина друга статті 2 Закону №661-IV).
Частиною першою статті 6 Закону №661-IV визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно з пунктами 3, 4 статті 19 Закону №661-IV на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.
Отже, відповідач входить до структури Державної прикордонної служби України, а тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року здійснює передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII "Про оборону України" (далі Закон №1932-XII) військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Частиною першою статті 12 Закону №1932-XII визначено, що участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №168.
Відповідно до пункту 1 Постанови №168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168», на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий пункту першого).
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій пункту першого).
Також, постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168» доповнено таку постанову пунктом 2-1, яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Отже, виплата додаткової винагороди в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць, виплачується, зокрема, військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебувають під час такої участі у бойових діях чи здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
І саме до повноважень керівництва відповідних міністерств та державних органів віднесено визначення технічних питань, що необхідні для здійсненні додаткової винагороди у збільшеному розмірі, в межах, що не перевищують 100000 грн. вказаній категорії осіб (порядку обліку часу, нарахування, документального підтвердження та інших), а не зміну визначених Кабінетом Міністрів України підстав здійснення таких виплат.
На виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 09 грудня 2022 року № 628-АГ. Пункт 2 вказаного наказу визначає заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, а саме:
пункт 1 наказу 628-АГ другий абзац: «Додаткова винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів»;
пункт 2 наказу 628-АГ: «До безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:
1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);
4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;
7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.
Пунктом 3 наказу 628-АГ визначено, що документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно- вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки), бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них; рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
26.01.2023 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 р. за № 196/39252, дія якого застосовується з 01.02 2023р.
Пунктом 2 Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбачено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується:
3) у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень, військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.
Пунктом 4 Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України передбачено, що документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у воєнних (бойових) діях або заходах, є:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;
рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у бойових діях або заходах.
01.09.2023 року Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 726 «Деякі питання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2023 року за № 1543/40599 та застосовується з 01.06.2023 року.
Цим наказом затверджені Особливості виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ( в подальшому - Особливості), до якого наказами Міністерства внутрішніх справ від 08.11.2023 № 904 та від 22.12.2023 № 1062 внесено зміни.
Пунктом 2 Особливостей передбачено, шо на період воєнного стану виплачується:
додаткова винагорода:
у розмірі 100 000 гривень військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.
Пунктом 8 цих Особливостей передбачено, що документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах та здійснення бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України є:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;
рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), району участі військовослужбовця в діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних ) завдань, кількості днів участі в бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
З аналізу наведених норм вбачається, що хоч і дії, які кваліфікуються як безпосередня участь в бойових діях або заходах впродовж спірного періоду з грудня 2022 року по січень 2024 року) змінювалися, однак перелік документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у воєнних (бойових) діях залишався незмінним.
Аналогічна правова позиція, щодо обов'язковості вищезазначених документів для підтвердження безпосередньої участі особи у бойових діях, викладена у постанові Верховного Суду від 21 грудня 2023 року у справі №200/193/23 (адміністративне провадження №К/990/24077/23).
Так, Відповідачем до відзиву до позову надані витяги з журналу бойових дій НОМЕР_5 прикордонної застави НОМЕР_6 прикордонної комендатури НОМЕР_4 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_2 на майстер-сержанта ОСОБА_3 за період з 30.11.2002 року по 31.12.2022 року; з 01.01.2023 по 18.04.2023; 18.04.2023 по 21.05.2023; 22.05.2023 по 03.07.2023; 03.07.2023 по 18.08.2023; 02.09.2023 по 26.09.2023; 27.09.2023 по 13.10.2023; 14.10.2023 по 12.12.2023; 13.12.2023 по 10.01.2024 за підписом начальника восьмої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) капітана ОСОБА_4 .
Копії витягів журналів бойових дій містять інформацію про номер наказу (розпорядження АДПСУ з грифом); підрозділ який застосовується, мета застосування -ведення оборонного бою, утримання позицій відділення «…», несення бойового чергування ВГ протидії БпЛА у районі Гур'їв Козачок, інші»; ділянка застосування «та ділянку застосування «район АДРЕСА_3 »; прізвище, імя, по батькові військовослужбовців, озброєнння, техніка.
Разом з тим, копії рапортів за підписами начальника НОМЕР_5 прикордонної застави (з місцем дислокації з м.д. АДРЕСА_2 ) капітана ОСОБА_4 , в. о начальника восьмої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 , за період з січня 2023 року по лютий 2024 року містять клопотання перед Начальником НОМЕР_4 прикордонного загону, про те, що відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, наказу АДПСУ 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 року № 36 «Про затвердження Порядку та умов виплати за період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», від 01.09.2023 року № 726 «Про затвердження Осообливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» за відповідні спірні періоди проходження військової служби позивачем, нарахування та виплату додаткової винагороди відповідно до обліку в Журналі Бойових Дій та Бойових розпоряджень персоналу воської прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) третьої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_2 »).
Додатки до рапортів містять інформацію про зазначення військового звання, прізвища, власного імені та по батькові позивача, а також кількість днів участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, підставу для виплати: ЖБД, бойові розпорядження з присвоєними грифами «ДСК».
Довідкою за вих. № 02.5/11344/24-Вн від 20.03.2024 року, виданою Позивачу командиром військової частини НОМЕР_2 полковником ОСОБА_5 підтверджується безпосередня участь в спеціальних завданнях у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на майстер-сержанта ОСОБА_2 :
з 22 лютого по 30 квітня 2022 року;
з 01 травня по 02 серпня 2022 року;
з 03 серпня по 28 грудня 2022 року;
з 29 грудня по 31 грудня 2022 року;
з 01січня п 17 квітня 2023 року;
з 18 квітня по 31 травня 2023 року;
з 12 червня по 31 липня 2023 року;
з 11 серпня по 02 вересня 2023 року;
з 03 вересня по 27 вересня 2023 року;
з 28 вересня по 14 листопада 2023 року;
з 25 листопада по 31 грудня 2023 року;
з 01 січня по 10 січня 2024 року.
Підставою видачі цієї довідки є журнали бойових дій 3-ї бойової групи НОМЕР_4 прикордонного загону; журнал бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_6 », журнал ведення бойових дій НОМЕР_5 прикордонної застави НОМЕР_6 прикордонної комендатури.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем у листі від 22.02.2024 за вих. № 08//21113-24 -вих., наданим у доповнення на адвокатський запит представника позивача, проінформовано, що довіритель - ОСОБА_6 у період з 24.02.2022 по дату звільнення виконував поставлені завдання відповідно до бойових розпоряджень начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (в/ч НОМЕР_2 ) в складі свого підрозділу.
Судом встановлено, що позивачу у період з квітня 2022 р. по грудень 2022 р. включно нараховувалася та виплачувалася додаткова винагорода, яка передбачена постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 р. у розмірі до 100 000 грн. щомісяця пропорційно часу його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення таких заходів з березня 2022 р. по листопад 2022 р. включно, що підтверджується архівною відомістю № 1 за період з січня 2022 р. по грудень 2022р., сформованою на ОСОБА_1 за підписом заступника головного бухгалтера -начальника розрахункового відділення ФЕВ (бс) та штаб-сержанту 3 категорії -провідного бухгалтера розрахункового відідлення ФЕВ (бс).
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що позивач у спірний період не перебував в районі активних бойових дій, а фактично виконував військовий обов'язок на території Золочівської територіальної громади Харківської області, яка не входить до району ведення активних бойових дій, виходячи з наступного.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» передбачено:
« 1. Установити, що:
перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій;
до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси;
до територій можливих бойових дій можуть бути віднесені території, які відповідають одному з таких критеріїв:
- межують з територіями активних бойових дій або з тимчасово окупованими Російською Федерацією територіями;
- межують з державним кордоном держави-агресора;
до переліку включається тимчасово окупована Російською Федерацією територія України, визначена відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до пункту 1.8 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004, Харківська область Богодухівський район Золочівська селищна територіальна громада з 11.09.2022 віднесена до території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та з 11.09.2022 не виключалася із цього Переліку територій.
Крім того, суд зазначає, що твердження відповідача про виплату позивачу додаткової винагороди за грудень 2022 року спростовується положеннями пункту 5 наказу АДПСУ № 628-АГ від 09 грудня 2022 року «Про реалізацію вимог постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», яким передбачено, що виплата додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) та копією рапорту на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо виплати та нарахування збільшеної додаткової винагороди з резолюцією полковника ОСОБА_7 06.01.2023 р., архівною відомістю № 1 за період з січня 2022р. по грудень 2022 р. та випискою з розрахункового рахунку позивача в АТ КБ «Приватбанк» за період з 01.03.2022-25.01.2024.
Згідно виписки з розрахункового рахунку позивача в АТ КБ «Приватбанк» за період з 01.03.2022 по 25.01.2024 позивач отримав у грудні 2022 року грошові кошти у розмірі 126 229, 83 грн. такими сумами: 06.12.2022 - 29550, 00 грн., 15.12.2022 - 64161,82 грн., 30.12.2022 - 29 550.00 грн., 30.12.2022 - 2968,01 грн.
Архівною відомістю № 1 за період з січня 2022р. по грудень 2022 р. також підтверджується перерахування в банк грошових коштів у розмірі 126 229, 83 грн. у грудні 2022 року.
Тобто, грошові кошти у вигляді додаткової винагороди отримані позивачем у грудні 2022 року є додатковою винагородою за листопад 2022 року, виплаченими у грудні 2022 року.
Виходячи з викладеного, суд визнає обставини безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів у період з грудня 2022 року по дату його звільнення зі служби (11.01.2024), що підтверджується зібраними позивачем та поданими відповідачем до відзиву на позов доказами.
Отже, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано, тому такі, в силу приписів ст. 139 КАС України, розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо невключения ОСОБА_2 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць за період з грудня 2022 р. по дату його звільнення зі служби (11.01.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) включити ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць за період з грудня 2022 р. по дату його звільнення зі служби (11.01.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів та виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 18.07.2024 р.
Суддя Бадюков Ю.В.