Рішення від 19.07.2024 по справі 340/2495/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2495/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного (позовного) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області (відповідач) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач (через представника - адвоката Мозжеріна Ю.С.) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з цим позовом, у якому просить визнати протиправною відмову та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , спеціальне звання "майор поліції" відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 21.08.2003 по 30.04.2004; 30.04.2004 по 05.10.2004; 05.10.2004 по 15.12.2004; 15.12.2004 по 01.12.2007; 01.12.2007 по 21.07.2011 р.р. - час проходження служби в підрозділах в підрозділах дільничних інспекторів міліції - у загальній кількості 03 роки 11 місяців 17 днів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що норми порядку № 393 від 17.07.1992 року потрібно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби в Національній поліції, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу років. Попри те, що позивач і не звертався до відповідача стосовно оформлення та направлення документів для призначення пенсії, відповідач у листі від 08.04.2024 року констатував відсутність у позивача права на призначення такої пенсії та, як наслідок, відсутність підстав для оформлення необхідних документів та складення розрахунку вислуги років для призначення пенсії.

Представник відповідача подав відзив, у якому просив суд відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки позивач продовжує працювати в Національній поліції України, а тому обрахунок пільгового обчислення вислуги років для призначення пенсії є передчасним (а.с.32-40).

Дослідивши подані документи та матеріали, судом встановлено наступне.

Так, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ (міліції) та продовжує її в підрозділах Національної поліції України.

Згідно довідки ГУНП в Кіровоградській області від 25.03.2024 № 347/15-2024 станом на 27.02.2024 календарна вислуга років позивача, з урахуванням проходження служби у ЗСУ, становить 22 роки 01 місяць 11 днів та у пільговому обчисленні, що підлягає зарахуванню до вислуги років для призначення пенсії, становить 03 роки 11 місяців 17 днів (а.с.14-16).

Представник позивача адвокат Мозжерін Ю.С. звернувся до відповідача з адвокатським запитом від 01.04.2024 вих.№04-01/01, у якому просив зарахувати позивачу вислугу в пільговому обчисленні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, сформовану за періоди проходження служби в ОВС з 05.05.2003 по 21.07.2011 у загальній кількості 03 роки 11 місяців 17 днів в пільговому обчисленні шляхом внесення відповідних відомостей до наказу ГУНП в Кіровоградській області "по особовому складу" (а.с.17-18).

У відповідь на запит відповідач листом від 08.04.2024 повідомив, що зарахування пільгової вислуги років здійснюється при призначенні пенсії та згідно з діючим законодавством не зараховується до стажу служби в поліції (а.с.19-20).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".

Відповідно частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення (частина третя статті 78 Закону України "Про Національну поліцію").

Частиною четвертою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Відповідно до вимог статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон № 2262-ХІІ визначає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби. Умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких є наявність певної вислуги років встановлені статтею 12 Закону №2262-ХІІ.

Згідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Стаття 17 Закону № 2262-ХІІ визначає види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

Відтак, Законом № 2262-ХІІ визначені умови призначення пенсії за вислугою років (стаття 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (стаття 17).

Отже, призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону № 2262-ХІІ пов'язане з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років. Так, зокрема у разі звільнення зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше особа набуває права на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393), який проводиться з метою призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Суд зазначає, що для призначення пенсій за вислугу років згідно до Закону № 2262-ХІІ календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Отже, передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

Проте, суд зауважує, що Порядком № 393 прийнятим на виконання вимог саме Закону № 2262-ХІІ і його положеннями визначаються виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.

Положення ст.17 Закону № 2262-ХІІ застосовуються виключно тільки під час розрахунку вислуги років при призначенні пенсій за вислугу років відповідно до статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Так, нормами статті 12 Закону № 2262-ХІІ передбачено призначення пенсії за вислугу років, але після звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років.

Наведене вище свідчить про те, що Порядок № 393 встановлює обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до профільного Закону для визначення розміру пенсії, а не для визначення права на призначення пенсії, де критерієм для визначення цього права є тільки календарна вислуга років, передбачена статтею 12 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, з часу затвердження Порядку № 393 (у 1992 році) пунктом 3 було передбачено умови пільгового зарахування вислуги років в цілях обчислення вислуги років для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 до Порядку № 393 внесено зміни, якими, серед іншого, перший абзац пункту 3 Порядку № 393 викладено у наступній редакції: "До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах...".

Отже, цими змінами запроваджено пільгове зарахування вислуги років вже не під час визначення права на призначення пенсії, а в цілях визначення розміру пенсії.

Позивач на момент звернення до суду з позовом проходив службу в Національній поліції України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, а зі змісту адвокатського запиту вих.№04-01/01 від 01.04.2024 р. видно, що представник позивача просив здійснити саме перерахунок і зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу років в пільговому обчисленні (а.с.17-18).

В свою чергу, у відповідь на такий запит відповідач повідомив, що зарахування пільгової вислуги років здійснюється при призначенні пенсії та згідно з діючим законодавством не зараховується до стажу служби в поліції (а.с.19-20).

За таких обставин, враховуючи те, що позивач проходить службу в поліції, а також зважаючи на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу років в пільговому обчисленні, має передчасний характер.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 205, 242-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО