Ухвала від 17.07.2024 по справі 761/25451/24

Справа № 761/25451/24

Провадження № 2-а/761/541/2024

УХВАЛА

17 липня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Савицький О.А., вивчаючи матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до головного спеціаліста-інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Склярука Івана Сергійовича про визнання неправомірною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

12.07.2024 р. на адресу суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до головного спеціаліста-інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту територіального контролю м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Склярука І.С. про визнання неправомірною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Разом з тим, під час вивчення матеріалів позовної заяви було встановлено, що вона не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.

Згідно з ч.ч.4, 5 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). У разі необхідності до позовної заяви додається серед іншого клопотання про витребування доказів.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем до позовної заяви долучено тільки копію повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності до постанови серії 2КІ № 0000801842 від 03.07.2024 р. та фотокопію з екрану електронного пристрою, де вказано дату, серію і номер постанови та суть правопорушення.

Отже, позивачу необхідно надати належним чином завірену копію оскаржуваної постанови або клопотання про її витребування, яке має відповідати вимогам ст.ст. 80, 167 КАС України.

Разом з тим, як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідачем зазначено головного спеціаліста-інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту територіального контролю м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Склярука І.С.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб'єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст. 4 КАС України).

Суд звертає увагу позивача, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема передбачених ч.1 ст. 122 КУпАП, інспектори відповідного органу діють не як самостійні суб'єкти владних повноважень, а від імені Департаменту територіального контролю м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Отже, відповідні інспектори не можуть виступати самостійними відповідачами у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративне правопорушення (правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 17.09.2020 р. у справі № 742/2298/17 та від 26.12.2019 р. у справі № 724/716/16-а).

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад поданої позовної заяви, вказавши відповідачем орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративне правопорушення, та зазначивши про нього наявну у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацію, у відповідності до вимог п.2 ч.5 ст. 160 КАС України (повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код, відомі номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти), а також з врахуванням цього позивачу необхідно надати виправлену редакцію позовної заяви з уточненим суб'єктним складом для суду та інших учасників справи.

Крім того, відповідно до ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Закон України «Про судовий збір» визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Згідно з положеннями ст.ст. 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, що звільнялися б від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, чи виключали б таку позовну заяву з об'єктів оплати судовим збором.

Положеннями ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Водночас, згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 18.03.2020 р. в справі № 543/775/17, розмір судового збору, який підлягає застосуванню за подання позовної заяви у справах щодо оскарження постанов про адміністративні правопорушення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тобто позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання до суду зазначеної позовної заяви у сумі 605,60 грн та надати суду оригінали документів на підтвердження цього.

Реквізити для сплати судового збору за подання заяв до Шевченківського районного суду м.Києва: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/Шевченк.р-н/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA628999980313151206000026011; код класифікації доходів бюджету - 22030101.

Згідно з ч.1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання позовних вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, оскільки позовна заява подана з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України, суддя вважає за необхідне залишити її без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 243, 248, 256, 294 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до головного спеціаліста-інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Склярука Івана Сергійовича про визнання неправомірною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу цієї ухвали, попередивши, що в разі неусунення вказаних недоліків заява буде вважатися неподаною та підлягатиме поверненню позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: