Справа № 159/4542/24
Провадження № 3/159/2175/24
18 липня 2024 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_1 виданий 18.05.2000 Рожищенським РВ УМВС України у Волинській області, РНОКПП НОМЕР_2 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює продавцем в магазині «Оберіг», має на утриманні неповнолітню дитину,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №971369 від 12.07.2024 ОСОБА_1 ставиться у провину те, що вона 12.07.2024 о 09 годині 50 хвилин за місцем роботи в магазині «Оберіг» за адресою: вул. Луцька, 29, смт Голоби Ковельського району здійснювала торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного збору.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною першою статті 156 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину не визнала і пояснила, що працює продавцем в магазині «Оберіг», усі тютюнові вироби придбані офіційно і мають акцизні марки державного зразка. В магазині наявний касовий апарат і продаж тютюнових виробів здійснюється виключно через нього. Того дня під час прийому товару покупець попросив продати найдешевші цигарки, тому вона запропонувала цигарки марки «Вінстон», дістала упаковку і мала намір пробивати чек через касовий апарат, однак покупець сказав, що вони без марок акцизного збору. Як з'ясувалося згодом, власниця магазину не попередила її, що окремо привезли цигарки, які дійсно не мають марок акцизного збору, але не призначені для продажу.
Допитана в судовому засіданні як свідок ФОП ОСОБА_2 суду показала, що жодного разу не порушувала закон, сплачує понад 20000 гривень податків. Дійсно мала бажання передати для військових передачу, тому придбала 19 пачок цигарок без марок акцизного збору, не попередивши продавця. В той же день цигарки були вилучені. Просила врахувати ту обставину, що вона самостійно виховує дитину, яка має тяжке захворювання.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає необхідним провадження у справі закрити враховуючи таке.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до приписів статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами ( стаття 251 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Згідно зі статтею 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Диспозиція частини першої статті 156 КУпАП встановлює відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до чинного законодавства роздрібна торгівля - це процес обміну товарами на гроші (чи інший еквівалент вираження ціни товару) з метою задоволення потреб споживача й отримання прибутку.
Обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення за даною статтею Кодексу є встановлення та доведення факту здійснення особою торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного збору, оскільки цими нормами не передбачена відповідальність за зберігання таких виробів.
З долученого до матеріалів справи відеозапису суд встановив, що реалізація тютюнових виробів без марок акцизного збору не відбулась. Підтвердження придбання та оплати покупцем вказаних тютюнових виробів в матеріалах справи відсутні.
Окрім цього, в матеріалах справи також відсутні будь-які докази законності фіксації спілкування покупця з продавцем прихованою камерою.
Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, який покладає на державні органи обов'язок діяти в межах і у відповідності із законом.
Відеоспостереження за особою може мати місце лише у випадках визначених законом на підставі рішення уповноваженого суб'єкта. Таке рішення суду не надане.
Ураховуючи наведене, провадження у справі необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
В той же час вилучені тютюнові вироби без марок акцизного податку підлягають конфіскації і знищенню як вилучена з обігу продукція з огляду на таке.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції», до неякісної та небезпечної продукції відноситься:
- продукція, яка не відповідає вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів стосовно відповідних видів продукції щодо її споживчих властивостей;
- продукція, яка не відповідає обов'язковим вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів щодо її безпеки для життя і здоров'я людини, майна і довкілля;
- продукція, якій з метою збуту споживачам виробником (продавцем) навмисне надано зовнішнього вигляду та (або) окремих властивостей певного виду продукції, але яка не може бути ідентифікована як продукція, за яку вона видається;
- продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо мови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, яка має при цьому повідомлятися;
- продукція, строк придатності якої до споживання або використання закінчився;
- продукція, на яку немає передбачених законодавством відповідних документів, що підтверджують якість та безпеку продукції.
У відповідності до вимог частини першої статті 265 КУпАП, пунктів 228.3, 228.7 статті 228 Податкового кодексу України, тютюнові вироби, які вилучені у ОСОБА_1 без марок акцизного податку, відносяться до неякісної та небезпечної продукції, яка вилучена з обігу, а тому підлягають конфіскації і знищенню, з метою недопущення в обіг такого товару.
На підставі викладеного та керуючись статтями 247, 251-252, 256, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 156 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені 19 (дев'ятнадцять) пачок цигарок (з яких, 9 пачок - «Вінстон» та 10 пачок «Прима», без марок акцизного податку), які знаходяться в Ковельському РУП ГУНП у Волинській області - конфіскувати і знищити.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяТ. В. Денисюк