18.07.2024
Справа № 744/1053/23
Провадження № 3/744/73/2024
18 липня 2024 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі Бородіній В. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області об'єднану справу про адміністративні правопорушення за протоколами про адміністративні правопорушення, які надійшли від Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 130, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
04 вересня 2023 року о 08 годині 56 хвилини в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області по вулиці С. Самойловича біля будинку № 16 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом DAEWOO LANOS, державний номерний знак НОМЕР_3 , в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги підпункту «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився зі згоди водія ОСОБА_1 у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою приладу «Drager Alcotest 6820» № 0372. Від подальшого керування відсторонений.
Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
13 липня 2024 року близько 10 години 00 хвилин військовослужбовець призваний по мобілізації військової частини НОМЕР_2 молодший сержант ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, оголошеного Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 303/214, а також в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, знаходився з ознаками алкогольного сп'яніння під час виконання особливих бойових (спеціальних) завдань за призначенням, безпосередньо в розташуванні спостережного поста зведеної стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 в місиі тимчасової дислокації підрозділу за адресою: АДРЕСА_2 . Даний військовослужбовець був виявлений солдатом ОСОБА_2 13 липня 2024 року близько 12 години 00 хвилин та доставлений на командний спостережний пункт близько 13 години 00 хвилин. У зв'язку з тим, що у зведеній стрілецькій роті військової частини НОМЕР_2 відсутній спеціальний технічний засіб, який використовується під час огляду на стан алкогольного сп'яніння та в місці розташування відсутня військова служба правопорядку, ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд у КНП «Семенівська міська лікарня», з чим він погодився. Згідно Висновку № 166 від 13 липня 2024 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, шо знижують увагу та швидкість реакції, показано позитивний результат 1,38 ‰ (проміле), та встановлено діагноз алкогольне сп'яніння в умовах особливого періоду.
Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, до суду подав письмові заяви, згідно відомостей одної з яких повідомив, що в провадженні Семенівського районного суду Чернігівської області знаходиться справа про адміністративне правопорушення відносно нього за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Повідомляє, що з 08 березня 2022 року і по теперішній час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 та на даний час виконує завдання з відсічі збройної агресії російської федерації, захисту суверенітету та територіальної цілісності України. Оскільки з поважних причин він не може приймати участь у судовому засіданні, просив відкласти розгляд справи на іншу дату до закінчення воєнного стану та воєнних дій. В іншій заяві, поданій у справі про адміністративне правопорушення, передбачене за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 просив справу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення розглянути без його участі, вину визнає, просив суворо не карати.
З матеріалів об'єднаної справи про адміністративне правопорушення встановлено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 проходить військову службу біля АДРЕСА_2 , розташованого на території Семенівської міської територіальної громади Новгород-Сіверського району Чернігівської області, що підтверджується протоколом про військове адміністративне правопорушення А1586 № 31 від 15 липня 2024 року та доданими до нього матеріалами. На даний час на території Семенівської міської територіальної громади відсутні перешкоди для пересування між населеними пунктами. Подана ОСОБА_1 заява про відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на іншу дату до закінчення воєнного стану та воєнних дій, та попередні неявки у судові засідання, є на думку суду спробою затягування розгляду справи з метою уникнення адміністративною відповідальності. ОСОБА_1 не наведено будь-яких поважних причин, крім загального посилання на проходження ним військової служби в умовах воєнного стану, які б свідчили про неможливість його прибуття в судове засідання.
Одним із принципів судочинства визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, отже суд вирішив провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 поведінка якого свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою уникнути відповідальності.
Безпідставне умисне затягування нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким згідно його ст. 1 є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Крім того, недотримання строків розгляду справи про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист і негативно впливає на ефективність та авторитет судової влади.
Також суд враховує практику Європейського суду з прав людини, яка визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, повинна добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Також Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
За сукупністю вчинених адміністративних правопорушень дії ОСОБА_1 підлягають кваліфікації за ч. 1 ст. 130, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 063024 від 04 вересня 2023 року щодо ОСОБА_1 , складеним за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення; результатом тестування ОСОБА_1 на алкоголь від 04 вересня 2023 року, згідно якого результат тесту: 1,83 ‰ (проміле); актом огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого результат огляду на стан сп'яніння: проба позитивна 1,83 ‰ (проміле), в якому ОСОБА_1 підтвердив власним підписом згоду з результатом огляду; актом огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого результат огляду на стан сп'яніння: проба позитивна 1,83 ‰ (проміле), в якому ОСОБА_1 підтвердив власним підписом згоду з результатом огляду; розпискою ОСОБА_1 від 04 вересня 2023 року щодо залишення транспортного засобу «Део Ланос», державний номерний знак НОМЕР_4 , на узбіччі дороги біля будинку № 16 по вулиці Самойловича в місті Семенівка та зобов'язання не керувати транспортним засобом протягом 24 годин; відеозаписом до протоколу серії ААД № 063024 від 04 вересня 2023 року відносно ОСОБА_1 ; направленням в КНП «Семенівська МЛ» для проведення медичного огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 від 04 вересня 2023 року;
протоколом А1586 № 31 про військове адміністративне правопорушення від 15 липня 2024 року щодо ОСОБА_1 , складеним за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення; службовою характеристикою від 15 липня 2024 року; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 08 березня 2022 року № 52 щодо ОСОБА_1 ; копією рапорту тимчасово виконуючого обов'язки командира зведеної стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 старшого лейтенанта ОСОБА_3 від 13 липня 2024 року; копією направлення ОСОБА_1 до КНП «Семенівська МЛ» для проведення медичного огляду на стан сп'яніння від 13 липня 2024 року; висновком Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» від 13 липня 2024 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого встановлено перебування ОСОБА_1 13 липня 2024 року о 15 годині 50 хвилин у стані алкогольного сп'яніння; копією акту Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» № 166 від 13 липня 2024 року медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого встановлено перебування ОСОБА_1 13 липня 2024 року о 15 годині 50 хвилин у стані алкогольного сп'яніння (1,38 ‰ (проміле)); письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 .
Аналізуючи досліджені у судовому засіданні докази, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень доведена і його діяння правильно кваліфіковані при складенні протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення як керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння та за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення як виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби у стані наркотичного сп'яніння, вчиненого в умовах особливого періоду.
Призначаючи адміністративне стягнення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує характер вчинених правопорушень, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини.
На підставі ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за сукупністю кількох адміністративних правопорушень, справи про які судом розглядаються одночасно, суд убачає за потрібне накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, що становить 1000 (одну тисячу) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
З ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 221, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та призначити йому стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, що становить 1000 (одну тисячу) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
У разі несплати штрафу добровільно у п'ятнадцятиденний строк, обчислюваний за правилами ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у порядку примусового виконання постанови на підставі ч. 2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , в дохід держави подвійний розмір штрафу в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області.
Суддя: С. В. Смага