Справа № 598/1441/24
провадження № 3/598/838/2024
іменем України
"10" липня 2024 р. Суддя Збаразького районного суду Тернопільської області Олещук Б.Т., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в місті Збаражі Тернопільської області, матеріали, які надійшли від відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньою освітою, непрацюючого, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.6 ст.121, ч.2 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП,
встановив:
01 червня 2024 року о 00 годині 04 хвилин в м.Збаражі по вул.Незалежності, Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_1 , керував скутером марки «Honda Dio», без номерного знака, який не зареєстрований в законному порядку в органах МВС протягом 10 діб з моменту придбання, не маючи права керування таким транспортним засобом, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння обличчя, обстановка що не відповідає дійсності, від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки із застосуванням технічного приладу газоаналізатора «Alkotest Drager 6820» та огляду в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.п.2.1 а, п.2.5, 2.9 в, 30.2 Правил дорожнього руху.
В судовому засідання ОСОБА_1 пояснив, що дійсно він 01 червня 2024 року перебував у м.Збаражі по вул.Незалежності Тернопільського району Тернопільської області, з цілю перевезти скутер, який йому залишив друг для ремонту. Проходячи неподалік костелу він помітив що працівник поліції ОСОБА_2 зупинив легковий автомобіль і проводить перевірку. Йому здалося, що це автомобіль його друга і він вирішив підійти запитати чи непотрібно допомоги. Надалі поліцейський почав пред'являти йому різні вимоги.
У судовому засіданні суддею дослідженні наступні докази: рапорт працівника поліції від 01.06.2024 (а.с1), протоколи про адміністративне правопорушення від 01.06.2024 серії ААД №453000, серії ААД №452980, серії ААД №452979 (а.с.2, 3, 4), акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с.5), направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від (а.с.6), копію довідки відділення поліції №4 (м.Зюараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області про те, що ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував (а.с.7), диск з відеозаписами поліцейських з місця події від 01.06.2024 (а.с.9).
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються склади адміністративних правопорушень, передбачених:
- ч.6 ст.121 КУпАП, як за ознаками керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим в Україні в установленому порядку;
- ч.2 ст.126 КУпАП, як за ознаками керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом;
- ч.1 ст.130 КупАП, як за ознаками відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є в тому числі всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 13 КУпАП передбачено, що до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених зокрема статтями 121-127, 130 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх визначені статтею 24-1 КУпАП. Вказаною статтею визначено, що за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Застосування наведених вище заходів є правом, а не обов'язком суду, виходячи з конкретних обставин справи.
Станом на день вчинення інкримінованих ОСОБА_1 правопорушень він був неповнолітнім.
ОСОБА_1 є дитиною із багатодітної сім'ї, що підтверджується характеристиками, довідкою про склад сім'ї виданими 25.06.2024 Збаразькою міською радою Тернопільської області.
ОСОБА_1 із першого класу навчається у Збаразькому ліцеї №1 Збаразької міської ради і позитивно характеризується, що підтверджується характеристикою виданою 20.06.2024 Збаразьким ліцеєм №1 Збаразької міської ради.
Враховуючи, що неповнолітньому ОСОБА_1 , інкримінуються адміністративні правопорушення, які не потягли за собою будь-яких негативних наслідків, з урахуванням відомостей про його особу, зокрема, що він є дитиною з багатодітної сім'ї, позитивно характеризується, щойно завершив навчання в ліцеї, немає доходу та перебуває на утриманні батьків, беручи до уваги матеріальний стан його сім'ї, щире його розкаяння, суддя вважає, що виправлення неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку, передбаченому КУпАП, а шляхом застосування до нього заходів впливу у виді передачі його під нагляд батькам, які звернулися до суду з відповідними заявами про передачу їм сина під нагляд.
При цьому суддя враховує, що суд не є каральним органом. Завданням суду є відновлення справедливості та встановлення вини особи, яка вчинила правопорушення. У разі встановлення такої вини притягнення особи до відповідальності, з метою виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Особливості вікової психології неповнолітніх дають змогу обмежитися щодо таких осіб порівняно більш м'якими заходами, достатніми для забезпечення їх виправлення і перевиховання. Суспільство не має права висувати до неповнолітніх такі самі суворі вимоги, як до своїх дорослих членів.
Враховуючи все вищенаведене, вважаю, що до неповнолітнього ОСОБА_1 слід застосувати захід впливу, передбачений статтею 24-1 КУпАП у виді передачі неповнолітнього під нагляд батькам.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.12, 9, 13, 24-1, ч.6 ст.121, ч.2 ст.126, ч.1 ст.130, 251, 280 КУпАП, суддя,-
постановив:
Застосувати до неповнолітнього ОСОБА_1 захід впливу, передбачений ст.24-1 КУпАП, та передати його під нагляд батькам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Дана постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Збаразький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови. Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Богдан Олещук