19.07.2024
Справа № 642/3658/24
Провадження №3/642/1224/24
19 липня 2024 року м. Харків
Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Петрова Н.М., розглянувши матеріали,які надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП,-
21.06.2024 до Ленінського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, ч.2 ст. 126 КУпАП.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 02.07.2024 об'єднано в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 №642/3658/24 за правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП та №642/3659/24 за правопорушення передбачене ч.2 ст. 126 КУпАП, присвоївши їм загальний номер справи №642/3658/24, провадження №3/642/1224/24.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №910406 від 13.06.2024, водій ОСОБА_1 13.06.2024 о 22 год. 16 хв. за адресою: м.Харків, вул. Беркоса, буд.32, керував транспортним засобом «YAMAHA YBR 125», державний номерний знак « НОМЕР_2 » з ознаками алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 7510, тест №358 від 13.06.2024. Результат огляду становить 0,68 проміле.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №224364 від 13.06.2024 вбачається, що ОСОБА_1 13.06.2024 о 22 год. 16 хв. за адресою: м.Харків, вул. Беркоса, буд.32, керував транспортним засобом «YAMAHA YBR 125», державний номерний знак « НОМЕР_2 » не маючи права керування таким транспортним засобом.
Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1 «а», 2.9 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність відповідно до ч.1 ст. 130, ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 в судовому засіданні надав пояснення за обставинами справи, вину визнав, щиро розкаявся, надав документи, які характеризують його особу та просив застосувати захід впливу у вигляді попередження.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім визнання своєї вини ОСОБА_1 , факт вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, ч.2 ст.126 КУпАП повністю доведений та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
1)даними протоколів про адміністративне правопорушення серії ААД №910406, ААД №224364 від 13.06.2024, які складені у відповідності з вимогами ст.256КУпАП та містять необхідні відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративних правопорушень, які призвели до порушення ПДР України;
2)тестуванням на алкоголь №358 приладом №ARMF-0256 від 13.06.2024, результат тесту складає 0,68%;
3)актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, яким підтверджується, що водій ОСОБА_1 пройшов огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 7510. Результат огляду 0,68 проміле;
4) направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу на швидкість реакції, яким підтверджується, що 13.06.2024 о 22 год. 43 хв. водій ОСОБА_1 направлявся до КНП ХОР «ОНД» для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак від проходження огляду в закладі охорони здоров'я останній відмовився;
5) рапортом інспектора взводу 2 роти 3 батальйону 3 УПП в Харківській області капітана поліції Локтіонова Є., в якому зазначено, що 13.06.2024 зупинено транспортний засіб «YAMAHA YBR 125», державний номерний знак « НОМЕР_2 » на підставі п.5 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію». Під час спілкування з водієм, у останнього виявлено ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, порушення мови. Водій пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою Drager Alcotest 7510. Результат огляду склав 0,68 проміле.
6) копією пояснень ОСОБА_2 від 13.06.2024;
7)довідкою інспектора ВАП в Харківській області ДПП Кірічек О. з облікової бази Інформаційний портал Національної поліції України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не отримував посвідчення водія;
8)даними відеозаписів, які міститься в матеріалах справи.
Вищевказані докази є належними та допустимими доказами по справі про адміністративне правопорушення, на підставі яких суддя встановлює наявність події адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суддя вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та визнання її винуватості.
Пункт 1.3 ПДР України передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Згідно з пунктом 1.9 ПДР України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до вимог п. 2.1 «а» ПДР, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно з пунктом 2.9 «а» ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з вимогами ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Частиною 4 ст.266 КУпАП передбачено, що огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Частиною 2 статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Вимогами ст.68 Конституції України визначено, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Крім того, відповідно до п. 27 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 (із змінами, внесеними згідно зпостановою Пленуму Верховного Суду України № 18 від 19 грудня 2008 р.), судам слід враховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Зокрема, згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, в діях водія ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130, ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно облікових даних ІПНП не отримував посвідчення водія, що підтверджується довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП лейтенанта поліції Кірічек О.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Відповідно до ст. 13 КУпАП, у разі вчинення особою віком від 16 до 18 років адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 126 КУпАП, вона підлягає адміністративної відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника, до зазначеної особи можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП.
У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 121-127, частинами першою, другою і третьою статті 130, статтею 139, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, а саме: особу правопорушника, який є неповнолітнім, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності та щиро розкаявся у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.2 ст.126 КУпАП, має позитивні характеристики з місця навчання відповідно довідки директора ХЗОШ №69, з місця проходження практики відповідно довідки директора Туристичного агентства «Мегатур», на обліку у секторі ювенальної превенції Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області не перебуває згідно довідки інспектора СЮП Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області, тому суд приходить до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 захід впливу у вигляді попередження, який буде необхідним і достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети виховного впливу, та для попередження скоєння правопорушень у майбутньому.
Таким чином, оскільки відповідно до ст. 24-1 КУпАП попередження, яке застосовується до неповнолітнього, є заходом впливу, а не видом стягнення, тому судовий збір з ОСОБА_1 стягненню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись 7,9, 13, 24-1, ч.1 ст.130, ч.2 ст.126, 245, 252, 280 КУпАП,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, ч. 2 ст. 126 КУпАП та застосувати до нього захід впливу у вигляді попередження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Харкова протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Наталя ПЕТРОВА