Справа № 166/1096/24
Провадження № 3/166/636/24
іменем України
19 липня 2024 року смт Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Фазан Ольга Зіновіївна, розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділення поліції №2(сел. Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого , за ст. 124 КУпАП,
Із протоколу про вчинення адміністративного правопорушення серії ААД №773162 від 11.07.2024 року,слідує,що ОСОБА_1 13 червня 2024 року о 13 год 45 хв у на автодорозі М-09 сполученням Київ-Чоп неподалік с.Давидів Львівської області керував автомобілем "Renault Master" р/н НОМЕР_1 , виїхав на зустрічну смугу в результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем MAN TGX 26.480,р/н НОМЕР_2 ,який рухався назустріч.Під час ДТП автомобілі зазнали механічних ушкоджень,а водій тілесні ушкодження, чим ОСОБА_1 порушив п.11.1,розмітки 1.1 Правил дорожнього руху України , тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що внаслідок ДТП він отримав тілесні ушкодження.
Суд, заслухавши особу, якак притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.
Зазначений протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, де передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №773162 від 11.07.2024 року додано: рапорт ОСОБА_2 ,рапортом ОСОБА_3 ,матеріалами за фактом ДТП ,яка відбулася 13.06.2024 року на 535 км.+300м автодороги М-09 сполученням "Київ-Чоп" Львівського району Львівської області,а саме:електронними рапортами віжд 13.06.2024 року №6286,6297,рапортом ОСОБА_4 ,протколом огляду місця дорожньо-транспортної події від 13.06.2024 року зі схемою місця ДТП та фототаблицями до нього, письмовими поясненнями ОСОБА_5 , ОСОБА_1 ,заявою ОСОБА_1 ,заявами ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про отримання на відповідальне зберігання автомобілів,DVD -диском,консультаційні висновки спеціалістів КНП «1територіальне медичне об'єднання м.Львова» від 13.06.2024 року .
Згідно вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 278 КУпАП, суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, і не може бути перекладена на суд.
Провадження в даній справі про адміністративне правопорушення порушено за ст. 124 КУпАП об'єктивна сторона якого (правопорушення) виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Однак, всупереч цьому, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено,що механічні ушкодження транспортні засоби отримали, а водій тілесні ушкоджнення .
Поряд з цим, відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило зокрема, середньої тяжкості тілесні ушкодження або тяжкі тілесні ушкодження, - передбачена відповідною частиною статті 286 Кримінального кодексу України.
Крім того, частиною 4 статті 284 КПК України передбачено, що про закриття кримінального провадження слідчий, прокурор приймає постанову.
Таким чином, для визначення виду відповідальності (адміністративної чи кримінальної) притягненню до якої підлягає учасник дорожнього руху - особа, яка керує транспортним засобом в разі порушення останнім правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, що спричинило тілесні ушкодження, - визначальним є встановлення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, спричинених потерпілому, що може бути встановлено виключно на підставі висновку експерта про судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, на підставі якого (висновку експерта) в разі встановлення спричинення потерпілому легких тілесних ушкоджень провадження у кримінальному провадженню за відповідною частиною статті 286 КК України підлягає закриттю.
Отже, сукупний аналіз наведених вище правових норм за відповідних умов дорожньо-транспортної пригоди, а саме: спричинення потерпілому тілесних ушкоджень, вказують на те, що при порушенні провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП в разі спричинення потерпілому в результаті дорожньо-транспортної пригоди легких тілесних ушкоджень до протоколу про адміністративне правопорушення в якості доказів обов'язково додаються висновок експерта про судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень та постанова про закриття кримінального провадження.
Однак, при зазначенні у протоколі про адміністративне правопорушення інформації про отримання в результаті дорожньо-транспортної пригоди громадянином ОСОБА_1 , тілесних ушкоджень, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять висновку експерта про судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, отриманих потерпілим в результаті дорожньо-транспортної пригоди.
Також, до матеріалів справи долучено електронні рапорти за №6289 від 13.06.2024 року та №6297 від 13.06.2024 року в яких зазначено,що відбулось ДТП та є травмовані.
Однак, до матеріалів справи не долучено жодних даних щодо прийнятого рішення в рамках кримінально-процесуального закону, зокрема внесення даних до ЄРДР, закриття провадження, тощо.
Крім того, до вказаного протоколу долучені матеріалами за фактом ДТП ,яка відбулася 13.06.2024 року на 535 км.+300м автодороги М-09 сполученням "Київ-Чоп" Львівського району Львівської області,до яких долучено консультаційні висновки спеціалістів КНП «1територіальне медичне об'єднання м.Львова» від 13.06.2024 року з основним діагнозом «Струс головного мозку,множинні дрібні садна лобної ділянки,навколоорбітальний крововилив зліва», "Відкрита рана стегна,забійна рана лівого стегна в н/з.Забій м'яких тканин лівого стегна та лівої гомілки.Множинні скоріозні поверхневі рани та садна обличчя зліва,лівого передпліччя,лівого стегна та лівої гомілки","Травма кон'юктиви та садно рогівки без згадки про стороннє тіло.Забій повіки та навколоочноямкової ділянки.Гематома верхньої повіки зліва.
Крім цього, згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, зокрема, прізвище, адреси потерпілих, якщо вони є, та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, у вказаному протоколі відсутні відомості про потерпілих осіб, внаслідок, вчиненої в результаті порушення ОСОБА_1 , дорожньо-транспортної пригоди.
Приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, суд враховує роз'яснення, які містяться у п. 12 Постанови Пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року, згідно якої нормиКУпАПне забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного, зокрема, без додержання вимогстатті 256 цього Кодексувмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, а також те, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , допущені порушення, які не можуть бути усунені судом при розгляді справи, відтак матеріали справи про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП необхідно повернути до відділення поліції №2 (сел.Ратне) Ковельського РУП ГУНП в Волинській області.
Керуючись ст. ст. 254,256, 278 КУпАП,
Справу №166/1096/24, провадження №3/166/636/24 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повернути начальнику відділення поліції №2 (смт.Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинськійц області для доопрацювання.
Постанова суду є остаточною і оскарженню в порядку провадження у справах про адміністративні правопорушення не підлягає.
Суддя Ратнівського
районного суду О.З.Фазан