Постанова від 15.07.2024 по справі 646/4557/24

Справа № 646/4557/24

Провадження № 3/646/2384/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 року м. Харків

Червонозаодський районний суд м. Харкова

у складі: головуючого судді - Клімової Світлани Вікторівни

при секретарі - Машко П.М.,

за участю: прокурора - Ткаченка В.І.,

особи відносно якої складено

протокол - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань 7- е управління з обслуговування Харківській області щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Люботин Харківської області, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

права, передбачені ст.268 КУпАП - роз'яснені,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Нововодалазької селищної ради являючись відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45, п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно без поважних причин, а саме: 25.03.2024, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» (далі - декларація за 2022 рік), чим вчинив порушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради ( далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади, села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 4, п. 2 ч. 2 ст. 5 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради до складу якої його обрано. Повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку: з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.

Встановлено, що з 25.11.2020, тобто з моменту офіційного оголошення Нововодолазькою селищною територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області підсумків виборів депутатів Нововодолазької селищної ради VIII скликання на І сесії вказаного органу місцевого самоврядування, ОСОБА_1 набув депутатських повноважень.

Рішенням XIX сесії Нововодолазької селищної ради VIII скликання від 19.04.2022 № 2937-VIII достроково припинено повноваження депутата Нововодолазької селищної ради VIII скликання ОСОБА_1 у зв'язку з його особистою заявою.

Частиною 3 ст. 8 вказаного Закону передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-УІІ народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нововодолазької селищної ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у пій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-”г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноважено ' на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Так, ОСОБА_1 25.03.2024 о 13.20 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Гіперпосилання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/13918alc-7cd7-47b8-bc8b-4cfc 13957dlf.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 декларацію за 2022 рік (яку відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII повинен був подати до 01.04.2023, а з урахуванням п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII - не пізніше 31.01.2024) подав 25.03.2024, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за же законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Частиною 1 ст. 65 1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нововодолазької селищної ради, являючись згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 25.03.2024 о 13.20, без поважних причин подав декларацію за 2022 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45, п. 27 р. ХНІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172і КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що дійсно був депутатом Нововодолазької селищної ради. 22.02.2022 року написав заяву на звільнення. З 20.03.2022 року перебував у лавах ЗСУ, прослужив 18 місяців, був тяжко поранений. Демобілізувався в серпні 2023 року, за станом здоров'я знаходився в лікарні 28.08.2023, 07.10.2023, 21.11.2023, з 05.12.2023 по 14.12.2023. 29.01.2024 року потратив знову в лікарню, 30.01.2024 року був прооперований. Зазначив, що причиною неподання декларації став стан його здоров'я бо для нього воно є більш важливим ніж декларація. Додатково вказав, що йому були невідомі строк та порядок декларування.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти покарання у вигляді мінімального штрафу.

Заслухавши прокурора та особу відносно якої складено протокол, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

У відповідності до ст. 245 КУпАП, суд має повно, всебічно і об'єктивно з'ясувати обставини кожної справи, вирішуючи її в точній відповідності до вимог чинного законодавства.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників розгляду, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Частиною 3 ст. 8 вказаного Закону передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-УІІ народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нововодолазької селищної ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-”г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноважено ' на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Так, ОСОБА_1 25.03.2024 о 13.20 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами: даними протоколу про адміністративне правопорушення № 317 від 12.04.2024, з 25.11.2020, тобто з моменту офіційного оголошення Нововодолазькою селищною територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області підсумків виборів депутатів Нововодолазької селищної ради VIII скликання на І сесії вказаного органу місцевого самоврядування, ОСОБА_1 набув депутатських повноважень; рішенням XIX сесії Нововодолазької селищної ради VIII скликання від 19.04.2022 № 2937-VIII достроково припинено повноваження депутата Нововодолазької селищної ради VIII скликання ОСОБА_1 у зв'язку з його особистою заявою, копією декларації ( при звільненні) ОСОБА_1 з сайту НАЗК, де відображено дату та час подання декларації, а саме 25.03.2024 о 13-20.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Зазначені ОСОБА_1 дані про перебування у лікарні, необізнаність з приводу подання декларації не є такими, що унеможливлювали подання останнім декларації та не спростовують висновки суду про наявність у його діях складу правопорушення.

При цьому суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Разом з тим, суд приймає до уваги про особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності, в тому числі за порушення, пов'язані з корупцією, не притягався, в результаті вчинення даного правопорушення суттєвих негативних наслідків не настало, сукупність всіх цих обставин на переконання суду, свідчить про малозначність вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, а тому в даному конкретному випадку суд вважає за можливе звільнити останнього від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

Відповідно до вимог ст.284 п.3 КУпАП провадження в справі закривається в разі оголошення усного зауваження.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір стягується у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення. Враховуючи, що провадження у даній справі слід закрити у зв'язку з оголошенням усного зауваження, то, відповідно, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст. ст.22,173-2ч.1,245,251,252,280,283-285 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та обмежитися усним зауваженням.

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. ст. 172-6 ч. 1 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: С.В. Клімова