П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 360/520/24
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Шляхтицького О.І.,
суддів - Семенюка Г.В., Домусчі С.Д.,
розглянувши матеріали апеляційної скарги Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року у справі № 360/520/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До П'ятого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року у справі № 360/520/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та вирішуючи питання про прийняття апеляційної скарги до розгляду, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Відповідно до частини 1 статті 292 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд (місцевий загальний суд як адміністративний суд чи окружний адміністративний суд), що ухвалив рішення.
Згідно з частиною 1 статті 23 КАС України, апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Як вбачається із матеріалів апеляційної скарги, Адміністрація Державної прикордонної служби України оскаржує рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року.
Разом з тим, Луганський окружний адміністративний суд не знаходиться у межах територіальної юрисдикції П'ятого апеляційного адміністративного суду, а відтак, суд позбавлений процесуальної можливості переглядати судове рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне передати матеріали апеляційної скарги Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року у справі № 360/520/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України на розгляд до Першого апеляційного адміністративного суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Луганський окружний адміністративний суд.
Відповідно до ч. 6 ст. 29 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою.
Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Керуючись ч. 1 ст. 23, п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд, -
Матеріали апеляційної скарги Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року у справі № 360/520/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії передати за територіальною підсудністю до Першого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верховного Суду.
Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький
Судді С.Д. Домусчі Г.В. Семенюк