Постанова від 17.07.2024 по справі 160/3263/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року м. Дніпросправа № 160/3263/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Щербака А.А., Баранник Н.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2024 року (суддя 1-ї інстанції Турлакова Н.В.) в адміністративній справі №160/3263/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02.02.2024 позивач звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якій просить:

- визнати нечинним (протиправним) та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.11.2023 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” (пенсії на пільгових умовах за Списком № 1);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_2 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період проходження військової служби під час мобілізації на особливий період з 11.09.2015 року по 20.06.2016 року - 00 років 9 місяців 10 днів та 25.02.2022 року по 25.08.2023 року - 01 рік 06 місяців із врахуванням кожного повного року за 1 рік 1 місяць;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 11.09.2015 року по 20.06.2016 року та 25.02.2022 року по 25.08.2023 року у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.11.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням висновків суду;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з дня звернення (22.11.2023 року) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про незгоду з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №0473500006386 від 28.11.2023р. яким відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач зазначає, що він працює з 04.08.2005 року по теперішній час на одному і тому ж підприємстві ПрАТ “ДТЕК “Павлоградвугілля” на різних посадах з повним робочим днем за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що підтверджується трудовою книжкою та відповідними довідками. Проте пенсійним органом протиправно не зараховано до спеціального та пільгового стажу роботи за його шахтними професіями, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, період проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з розрахунку один місяць служби за три з 11.09.2015 року по 20.06.2016 року, та з 25.02.2022 року по 25.08.2023 року - під час здійснення заходів для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Разом з тим, період перебування позивача на військовій службі з 11.09.2015 року по 20.06.2016 року - 00 років 9 місяців 10 днів *3 = 27 місяців 30 днів (3 роки 6 місяців), та з 25.02.2022 року по 25.08.2023 року - 01 рік 06 місяців *3 = 3 роки 18 місяців (4 роки 6 місяців), що вже дає позивачу право на пільгову пенсію відповідно до ст. 114 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Таким чином, позивач вважає, що його пільговий стаж станом на 22.11.2023 року (момент звернення із заявою до ПФУ) становить не 20 років 07 місяців 17 днів, як зазначає відповідач-2 в оскаржуваному рішенні, а більше 25 років, що дає йому право виходу на пенсію саме за ч.3 ст.114 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №0473500006386 від 28.11.2023р. про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці) період проходження військової служби за призовом під час часткової мобілізації та безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 11.09.2015 року по 20.06.2016 року та період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та 25.02.2022 року по 25.08.2023 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.11.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням висновків суду по даній справі. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Здійснено розподіл судових витрат.

Відповідачем - ГУ ПФУ у Донецькій області на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій зазначено на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, та просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки доводам відповідача про те, що згідно інформації персоніфікованого обліку, внески за період проходження позивачем військової служби з 11.09.2015 по 20.06.2016 відсутні. Крім того, відсутня інформація про те, що позивач брав участь у бойових діях у складі діючої армії.

Учасники справи не скористалися правом подання відзиву на апеляційну скаргу.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п.3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів доходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, що підтверджується посвідченнями серії НОМЕР_1 від 05.10.2016р.

Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №2299 від 22.11.2023р., ОСОБА_1 проходив: - строкову військову службу в Збройних Силах України, в період з 22 жовтня 2003р. по 12 квітня 2005 р; - військову службу в Збройних Силах України, відповідно Указу Президента України за №15 “Про часткову мобілізацію”, в період з 11 липня 2015р. по 06 жовтня 2016р.; - військову службу в Збройних Силах України, відповідно до Указу Президента України за № 69/2022 “Про загальну мобілізацію”, в період з 25 лютого 2022 р. по 25 серпня 2023 р., що підтверджується також копією військового квитка серії НОМЕР_2 .

Відповідно до довідки Військової частини п/п НОМЕР_3 №4/36/ато від 03.10.2016р., ОСОБА_1 дійсно в період з 11.09.2015 по 20.06.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Згідно записів трудової книжки позивача серія НОМЕР_4 від 03.08.2005р., він працює з 04.08.2005 року по теперішній час на одному і тому ж підприємстві ПрАТ “ДТЕК “Павлоградвугілля” на різних посадах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України з повним робочим днем, що також підтверджується довідкою ПрАТ “ДТЕК “Павлоградвугілля” ВП “Шахтоуправління Першотравенське” про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них №527 від 17.11.2023р.

22.11.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Розглянувши вказану заяву та додані до неї документи за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії №0473500006386 від 28.11.2023р. У вказаному рішенні зазначено, що згідно наданих документів та індивідуальних відомостей пільговий стаж для визначення права заявника на дату звернення становить 20 років 07 місяців 17 днів, в тому числі пільговий стаж на провідних професіях становить - 14 років 06 місяців 21 днів (обчислений в кратності відповідно до роз'яснень МСЗНУ від 20.01.1992 № 8 - 18 років 02 місяці 13 днів), пільговий стаж на професіях за постановою № 202 - 00 років 08 місяців 29 днів, навчання за фахом - 00 років 02 місяці 04 дні, військова служба в особливий період - 01 рік 06 місяців 01 день, що є недостатнім для призначення пенсії незалежно від віку. Для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах з категорією “військова служба в особливий період”, періоду мобілізації з 09.07.2015 по 10.10.2016 згідно довідки № 527 від 17.11.2023, необхідно надати довідку про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року №3-1 “Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній республіці Крим та міста Севастополя або знищено”, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за №463/36085. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року зі змінами в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Вважаючи рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії №0473500006386 від 28.11.2023р. протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Не погоджуючись з наданою відмовою, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Суд першої інстанції задовольняючи позов частково, дійшов висновку про його обґрунтованість.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду щодо задоволених позовних вимог з наступних підстав.

Так позивач не оскаржує рішення суду першої інстанції в частині відмови задоволених позовних вимог, а отже колегія суддів суду апеляційної інстанції надає оцінку доводам рішення суду першої інстанції в частині доводів апеляційної скарги, відповідно до приписів ст. 308 КАС України.

Колегія суддів переглядаючи судове рішення доходить наступних висновків.

Спірним у справі є не зарахування відповідачем час проходження військової служби під час мобілізації в особливий період призваного з посади з повним робочим днем за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за період з 11.09.2015 року по 20.06.2016 року та 25.02.2022 року по 25.08.2023 року до спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що призвело до відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), який набрав чинності 01 січня 2004 року.

Питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників регулюється статтею 114 Закону № 1058-IV.

Судом встановлено та не спростовується відповідачем обіймання позивачем на момент призову за мобілізацією посади (провідна професія згідно із ч.3 ст.114 Закону №1058-IV), що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою статті 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено види військової служби, а саме, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі Закон № 2011-ХІІ), відповідно до статті 1-2 якого військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі Закон № 3551-ХІІ) до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Положеннями абзацу 2 частини першої статті 8 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Наведені норми законодавства дають підстави для висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу та стажу роботи за спеціальністю, а час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується, зокрема, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За положеннями абзацу а) пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Як свідчать встановлені обставини справи, позивач з серпня 2005р. по теперішній час перебуває у трудових відносинах з ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” та займає посаду прохідника підземного з повним робочим днем у шахті 5 розряду.

Згідно Довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №2299 від 22.11.2023р., ОСОБА_1 проходив: - строкову військову службу в Збройних Силах України, в період з 22 жовтня 2003р. по 12 квітня 2005 р; - військову службу в Збройних Силах України, відповідно Указу Президента України за №15 “Про часткову мобілізацію”, в період з 11 липня 2015р. по 06 жовтня 2016р.; - військову службу в Збройних Силах України, відповідно до Указу Президента України за № 69/2022 “Про загальну мобілізацію”, в період з 25 лютого 2022 р. по 25 серпня 2023 р., що підтверджується також копією військового квитка серії НОМЕР_2 .

Відповідно до Довідки Військової частини п/п НОМЕР_3 №4/36/ато від 03.10.2016р., ОСОБА_1 дійсно в період з 11.09.2015 по 20.06.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Таким чином оскільки позивач був вивільнений від роботи з провідної професії на час призову в зв'язку з мобілізацією в особливий період, з посади прохідником 5 розряду з повним робочим днем у відповідних підрозділах шахт ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" то спірний період зараховується до спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1, висновок суду першої інстанції про те, що час проходження військової служби в особливий період зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, ґрунтується на нормах матеріального права.

Надаючи оцінку доводам скаржника стосовно помилковості висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову в частині вимог щодо зобов'язання управління зарахувати до страхового стажу період роботи з 11.09.2015 по 20.06.2016, оскільки відсутні докази сплати страхових внесків за вказаний період, колегія суддів зазначає наступне.

Норми чинного законодавства свідчить про те, що обов'язок сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, а вказані внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника таких внесків. Невиконання страхувальником обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позбавляє особу соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Такі висновкі грунтуються на сталій практиці та правовій позиції суду касаційної інстанції, що неодноразово було наведено у постановах Верховного Суду .

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про необхідність задовольнити позовні вимоги, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2024 року в адміністративній справі №160/3263/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник