Постанова від 17.07.2024 по справі 160/29872/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року м. Дніпросправа № 160/29872/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Коршуна А.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2024 в адміністративній справі №160/29872/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в якій позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ЄДРПОУ 20453063) № 213050035181 від 25.09.2023 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код РНОКПП НОМЕР_1 ) у достроковому призначенні пенсії за віком;

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) № 213050035181 від 17.10.2023 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код РНОКПП НОМЕР_1 ) у достроковому призначенні пенсії за віком;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, як учаснику бойових дій з моменту зверненням за призначенням пенсії вперше;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) при призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року врахувати період проходження ним військової служби з 29.06.1986 по 27.12.1990 роки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні пенсії із посиланням на те, що недостатньо страхового стажу, проте у позивача наявні всі документи, що підтверджують стаж.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2024 в адміністративній справі №160/29872/23 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ЄДРПОУ 20453063) № 213050035181 від 25.09.2023 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код РНОКПП НОМЕР_1 ) у достроковому призначенні пенсії за віком. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) № 213050035181 від 17.10.2023 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код РНОКПП НОМЕР_1 ) у достроковому призначенні пенсії за віком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період проходження ним військової служби з 29.06.1986 по 27.12.1990 роки. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.09.2023 року про призначення пенсії та врахувати довідку №3370 від 03.10.2023 року.В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 18.09.2023 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до із заявою про призначення йому пенсії за віком, надавши наступні документи: військовий квиток, диплом, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, трудову книжку та посвідчення учасника бойових дій.

Вказану заяву із додатками було розглянуто Головним управлінням пенсійного фонду в Закарпатській області.

Рішенням Головного управління пенсійного фонду в Закарпатській області №213050035181 від 25.09.2023 року ОСОБА_1 у призначенні пенсії було відмовлено.

Управлінням було встановлено, що на момент звернення із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 його пенсійний вік, визначений п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 55 років. Необхідний страховий стаж визначений п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 25 років. Страховий стаж становить 36 років 2 місяці 4 дні. При цьому до страхового стажу не зараховано період військової служби з 29.06.1986 по 27.12.1990 роки, оскільки у військовому квитку наявне виправлення, а саме по батькові.

Причиною відмови у призначені пенсії згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» було - відсутність довідки про участь в бойових діях.

10.10.2023 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно звернувся до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України із заявою про призначення йому пенсії за віком, надавши наступні документи: військовий квиток, диплом, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, трудову книжку, посвідчення учасника бойових дій та довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Вказану заяву із додатками було розглянуто Головним управлінням пенсійного фонду в Дніпропетровській області.

Рішенням Головного управління пенсійного фонду в Дніпропетровській області управлінням пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг № 213050035181 від 17.10.2023 року ОСОБА_1 у призначенні пенсії було відмовлено.

Управлінням було встановлено, що на момент звернення із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 його пенсійний вік, визначений п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 55 років. Необхідний страховий стаж визначений п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 25 років. Страховий стаж становить 36 років 2 місяці 4 дні. При цьому, до страхового стажу не зараховано період військової служби з 29.06.1986 по 27.12.1990 роки, оскільки у військовому квитку наявне виправлення.

Причиною відмови у призначені пенсії було те, що відповідно підпункту 6 пункту 2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 22.11.2005 №22-1 (із змінами), для призначення пенсії відповідно до п. 4 частини першої статті 115 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надаються документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413. Заявнику при цьому відмовлено в призначенні пенсії відповідно до п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки довідка про проходження служби, передбачена пунктом 6 частини 2 постанови 637 від 12.08.1993. Також було звернено увагу, що довідка № 3370 від 03.10.2023 не відповідає Додатку 4 Постанови № 413 від 20.08.2014.

Не погоджуючись із таким рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні дострокової пенсії на умовах, визначених п. 4 ч.1 ст. 115 Закону № 1058-IV та зарахувати до страхового стажу позивача період проходження ним військової служби з 29.06.1986 по 27.12.1990 роки.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки правові підстави для відмови у призначенні пенсії за віком відсутні, оскаржуване рішення пенсійного фонду є безпідставним та підлягає скасування з призначенням та виплатою позивачу пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV.

В той же час, суд апеляційної інстанції не може погодитися з обраним судом першої інстанції способом захисту порушено права.

Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інваліднпро

Отже, як видно право на призначення дострокової пенсії мають особи, яким надано статус учасника бойових дій, особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Відповідно до Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ № 637 від 12.08.1993, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У рішенні №213050035181 від 25.09.2023 відповідач зазначив, що задля призначення пенсії на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно надати довідку про безпосередню участь у бойових діях.

Подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком №22-1, пунктом 2.1 якого визначено перелік документів, що подають разом із заявою про призначення пенсії.

Так, відповідно до підпункту 6 пункту 2.1 розділу 2 Порядку визначено документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.

Такими документами є:

документи про проходження військової служби (служби);

довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;

посвідчення учасника бойових дій;

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій є 1) посвідчення учасника бойових дій; або 2) документи про проходження військової служби (служби)/довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.

Зміст вищевказаної норми не зовоб'язує особу надати всі перераховані документи для призначення пенсії, а лише один з зазначених.

Відтак, доводи апелянта про необхідність надати довідку про безпосередню участь у бойових діях є помилковим.

Аналогічного правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09 червня 2021 року справа № 340/576/19.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 12.08.2023 року, позивач має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. Посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України.

Суд вказує, що належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій ніким не оскаржувалася, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, а відтак позивач має право користуватись пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії.

Отже, звернувшись до відповідача за призначенням дострокової пенсії позивач подав весь необхідний пакет документів.

Таким чином, відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні дострокової пенсії на умовах, визначених п. 4 ч.1 ст. 115 Закону № 1058-IV.

Відтак, судом першої інстанції правильно зазначено, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, зокрема критеріям законності, обґрунтованості, неупередженості, а тому рішення № 213050035181 від 17.10.2023 року слід визнати протиправним та скасувати.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки правові підстави для відмови у призначенні пенсії за віком відсутні, оскаржуване рішення пенсійного фонду є безпідставним та підлягає скасування з призначенням та виплатою позивачу пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV.

В той же час, суд апеляційної інстанції не може погодитися з обраним судом першої інстанції способом захисту порушено права.

Так, суд першої інстанції, визначивши право позивачки на призначення пенсії відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-IV дійшов висновку про те, що належним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії та врахувати довідку №3370 від 03.10.2023 року.

З такими висновками суду першої інстанції, враховуючи встановлені обставини відмови позивачці у призначенні пенсії, суд апеляційної інстанції не може погодитися з огляду на таке.

Так, під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.

Дискреційні повноваження це комплекс прав і зобов'язань представників влади, як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення. Також ця особа може вибирати рішення у передбачених для конкретних ситуацій нормативно-правових актах або схожих документах.

У спірному випадку, реалізуючи свої владні повноваження, пенсійний орган, обираючи одне із альтернативних рішень, прийшов до висновку про те, що правильним рішенням є рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії.

Тобто, відповідачем було реалізовано свої дискреційні повноваження шляхом прийняття оскарженого рішення.

Адміністративний суд під час розгляду справи та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, у разі скасування нормативно-правового акту або індивідуального акта, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (ч.3 ст.245 КАС України).

Оскільки позиція органу ПФУ відносно відмови у призначенні пенсії № 213050035181 від 17.10.2023 року згідно частини 4 статті 115 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , судом визнана неправомірною, а інших підстав для відмови у призначенні пенсії відповідачами висловлено не було, то суд апеляційної інстанції вважає, що належним способом захисту порушеного права є зобов'язання призначити пенсію, оскільки це буде свідчити про дотримання судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказаний спосіб захисту порушеного права не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскарженого рішення, яке були предметом судового контролю у межах цієї справи.

З цих підстав суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції, в частині визначеного способу захисту порушеного права, скасувати та в цій частині прийняти нову постанову про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року, як учаснику бойових дій з моменту зверненням за призначенням пенсії вперше.

На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2024 в адміністративній справі №160/29872/23 - в частині визначеного способу захисту права скасувати та в цій частині прийняти нову постанову:

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року, як учаснику бойових дій з моменту зверненням за призначенням пенсії вперше.

В решті рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2024 в адміністративній справі №160/29872/23 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття, та може бути оскаржена у строки та в порядку встановлені ст. ст. 329,331 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун