18 липня 2024 року справа №200/1151/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2024 року (повне судове рішення складено 06 травня 2024 року) у справі № 200/1151/24 (суддя в І інстанції Череповський Є.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому, з урахуванням уточнення, просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача з 05.07.2021 при розгляді заяви ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії щодо ненарахування пенсії відповідно до ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), а також дії по застосуванню незмінного з 05.07.2021 по 01.03.2024 показника «Середньомісячного заробітку», що застосовується при розрахунку пенсії;
зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити пенсію відповідно до ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058, починаючи з 05 липня 2021 року, здійснивши розрахунок пенсії із застосуванням показника «середньомісячний заробіток» з 05.07.2021 по 28.02.2022 у розмірі 21 313,24 грн, з 01.03.2022 по 28.02.2023 рік у розмірі 24 297,08 грн, з 01.03.2023 року по 29.02.24 у розмірі 29 083,63 грн, з 01.03.2024 у розмірі 31 398,68 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що на виконання рішення судів, додаткових ухвал та Окремої ухвали по справі 200/4444/22 відповідачем прийнято Рішення про переведення позивача на пенсію за віком з 05.07.2021. Вказане підтверджується Рішенням № 914270130592 від 29.01.2024 про перерахунок пенсії, за віком. З цього Рішення вбачається, що при розрахунку пенсії за віком відповідачем не враховано вимоги статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Ураховуючи, що на момент подання заяви від 05.07.2021, стаж позивача на підземних роботах за Списком №1 більше, ніж 15 років, відповідач мав здійснити розрахунок розміру пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з моменту звернення із заявою від 05.07.2021. Вважав, що бездіяльність відповідача при розгляді заяви від 05.07.2021 року, що полягає у незастосуванні ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», є протиправною.
Окрім того, з рішення відповідача № 914270130592 від 29.01.2024 про перерахунок пенсії вбачається, що середньомісячний заробіток складає 24499,80000. В цьому рішенні такий показник застосований за 2021- 2024 рік (з 05.07.2021 по 01.03.2024) Тобто взагалі не змінювався протягом цих років.
Згідно ч.2 ст.42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
При цьому у 2023 році середньомісячний заробіток, під час проведення масової індексації складав 37594,89000, тобто був на третину більший, ніж у рішенні за 2024 рік. Це свідчить про наявність суперечливих рішень відповідача за один і той же період часу в частині одного й того ж показника (зокрема за 2023 рік у рішенні від 05.05.2023 році цей показник дорівнює 37594,89000, а в рішенні від 21.01.2024 - за 2023 рік цей показник дорівнює 24499,80000). Вважав, що відповідачем протиправно та безпідставно застосовано у 2021 - 2024 році показник «середньомісячного заробітку» в одному й тому ж розмірі 24499,80000, що призвело до неправильного підрахунку пенсії, тому таке застосування є безпідставним.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування з 05.07.2021 при розгляді заяви ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії, пенсії відповідно до ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058, починаючи з 05 липня 2021 року.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги наголошує на правомірності своїх дій.
Апелянт зазначає, що в рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.12.2022, постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2023 та додатковій постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2023 по справі № 200/4444/22 були відсутні зобов'язання, щодо зарахування спірних періодів роботи до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому рішення суду було виконано в межах покладених судом зобов'язань.
Щодо зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058, починаючи з 05 липня 2021 року, здійснивши правильний розрахунок показника «середньомісячний заробіток» за кожен рік, починаючи з 05 липня 2021 року, з урахуванням щорічного збільшення коефіцієнту показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, апелянт зазначає, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 ОСОБА_1 враховується показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (п.4.3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058), який з урахуванням індексацій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 складав на 05.07.2021 - 5426,60 грн., з 01.03.2022 - 6186,32 грн., з 01.03.2023 - 7405,03 грн., з 01.03.2024 - 7994,47 грн.
За період з 05.07.2021 по 01.03.2024 було застосовано такі розміри показника «Середньомісяний заробіток»: з 05.07.2021 по 28.02.2022 - 21 313,24 грн., з 01.03.2022 по 28.02.2023 - 24 297,08 грн., з 01.03.2023 по 29.02.24 - 29 083,63 грн., з 01.03.2024 - 31 398,68 грн.
З огляду на вищенаведене, відповідач наголошує, що у спірних відносинах відсутня протиправна бездіяльність.
Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 .
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року по справі № 200/4444/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914270130592 від 13.09.2022 про відмову в перерахунку пенсії, яким ОСОБА_1 було відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.07.2021 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, із зарахуванням до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2 часу перебування на інвалідності з 05.09.2008 по 05.07.2021 та із зменшенням віку за Списком № 2 згідно з п. "б" ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2023 року по справі № 200/4444/22 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року у справі № 200/4444/22 було задоволено частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року у справі № 200/4444/22 - змінено.
Абзац третій резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року у справі № 200/4444/22 викладено в наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.07.2021 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 часу перебування на інвалідності з 05.09.2008 по 05.07.2021 та із зменшенням віку за Списком №1 згідно з п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020 року».
В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року у справі № 200/4444/22 - залишено без змін.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 01.05.2023 року по справі № 200/4444/22 було виправлено описку в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2023 року у справі № 200/4444/22, замінивши у п'ятому абзаці резолютивної частини постанови фразу «Зобов'язати Головне управління в Донецькій області» на фразу «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області», та фразу «із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 часу перебування на інвалідності з 05.09.2008 по 05.07.2021» на фразу «із зарахуванням до пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1 часу перебування на інвалідності з 05.09.2008 по 05.07.2021».
Окремою ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.01.2024 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області усунути порушення вимог статей 129, 129-1 Конституції України, статей 2, 14, 370 КАС України та статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» шляхом виконання у повному обсязі та у встановлений у ньому спосіб рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.12.2022 та додаткову постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2023 по справі 200/4444/22 щодо повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про перехід на пенсію за віком, врахувавши всі висновки судів.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійний фонд України розглянути питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення яких щодо виконання рішень судів у справі № 200/4444/22 визнані протиправними.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійному фонду України строк для надання суду відповіді про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, про виконання рішень судів у справі № 200/444/22 та про розгляд питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення яких щодо виконання рішень судів у справі № 200/4444/22 визнані протиправними - не пізніше тридцяти днів з дня вручення даної ухвали.
Направлено дану окрему ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та до Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо належного виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.02.2023 у справі № 200/4444/22 та з метою усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення яких щодо виконання рішень судів у справі № 200/4444/22 визнані протиправними.
Згідно розпорядження - перерахунок пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 08.05.2023 11:15 позивачу на підставі рішення 914270130592 від 08.05.2023 року про перерахунок пенсії проведено перерахунок. Умови призначення: ЗУ №1058-ІV, Прик.полож.,п.2,ч.1; ЗУ №1788,ст.14 (Роботи підземні, професії за пост.№202 (25)). Вид перерахунку: індивідуально (масований) індексація заробітку. Особливості: призначення за рішенням суду - з 05.07.2021 по довічно. Страховий стаж (повний): 46р. 1м. 16д. Страховий стаж до 01.01.2004: 5р. 7м. 11д. Страховий стаж після 01.01.2004: 17р. 6м. 5д. Додаткові роки за списком 1: 23р. В тому числі: Роботи підземні, професії за пост.№202 (25): 27р. 11м. 25д. З 01.03.2023 - довічно: розмір пенсії за віком (ст.27) (37594,89 * 0.46083) - 17324,85; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 11 років) - 118,14; загальний розмір пенсії - 17442,99; місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2023; обмеження в індексації з 01.03.2023 року - -1351,29; розмір пенсії з надбавками 16091.70.
Згідно розпорядження - перерахунок пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 29.01.2024 14:10 позивачу на підставі рішення 914270130592 про перерахунок пенсії проведено перерахунок. Умови призначення: ЗУ № 1058-ІV, Прик.полож.,п.2,ч.1; ЗУ №1788,ст.14 (Роботи підземні, професії за пост.№202 (25)). Вид перерахунку: згідно рішень суду. Підстава: згідно рішення суду справи №200/4444/22 від 05.12.2022 (ОКРЕМА УХВАЛА ДОАС від 16.01.2024 №200/4444/22). Особливості: призначення за рішенням суду - з 05.07.2021 по довічно. Страховий стаж (повний): 46р. 1м. 16д. Страховий стаж до 01.01.2004: 5р. 7м. 11д. Страховий стаж після 01.01.2004: 17р. 6м. 5д. Додаткові роки за списком 1: 23р. В тому числі: Роботи підземні, професії за пост.№202 (25): 27р. 11м. 25д. З 05.07.2021 - довічно: розмір пенсії за віком (ст.27) (24499,80 * 0.46083) - 11290.24; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 11 років) - 118.14; загальний розмір пенсії -11408.38; місяць підвищення розміру пенсії - 01.07.2021; розмір пенсії з надбавками - 11408.38.
Згідно службової записки щодо надання інформації на ОСОБА_1 вбачається, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 враховується показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (п.4.3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058), який з урахуванням індексацій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 складав на 05.07.2021 - 5426,60 грн., з 01.03.2022 - 6186,32 грн., з 01.03.2023 - 7405,03 грн., з 01.03.2024 - 7994,47 грн.
В межах компетенції надаємо інформацію щодо нарахованих ОСОБА_1 сум пенсії в розрізі складових за період з 05.07.2021 по 01.03.2024:
з 05.07.2021 - 28.02.2022 (Протокол 05 липня 2021) % для обчислення пенсії по інвалідності 90 Розмір пенсії за віком (ст.27) (21313.24 * 0.63500) 13533.91 Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 38 років) 408.12 Загальний розмір пенсії 13942.03 Розмір пенсії по інвалідності 12 547,83 Місяць підвищення розміру пенсії 01.07.2021 Розмір пенсії з надбавками 12 547,83.
з 01.03.2022 - 28.02.2023 (Протокол 01 березня 2022) % для обчислення пенсії по інвалідності 90 Розмір пенсії за віком (ст.27) (24297.08 * 0.63500) 15428.65 Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 38 років) 408.12 Загальний розмір пенсії 15836.77 Розмір пенсії по інвалідності 14253.09 Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2022 Розмір пенсії з надбавками 14253.09.
з 01.03.2023 - 29.02.2024 (Протокол 01 березня 2023) % для обчислення пенсії по інвалідності 90 Розмір пенсії за віком (ст.27) (29083.63 * 0.63500) 18468.11 Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 38 років) 408.12 Загальний розмір пенсії 18876.23 Розмір пенсії по інвалідності 16988.61 Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023 Обмеження в індексації з 01.03.2023 року -1235.52 Розмір пенсії з надбавками 15753.09.
з 01.03.2024 (Протокол 01 березня 2024) % для обчислення пенсії по інвалідності 90 Розмір пенсії за віком (ст.27) (31398.68 * 0.63500) 19938.16 Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 38 років) 408.12 Загальний розмір пенсії 20346.28 Розмір пенсії по інвалідності 18311.65 Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024 Обмеження в індексації з 01.03.2023 року - 1235.52 Розмір пенсії з надбавками 17076.13.
Додатково повідомляємо, що на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 16.01.2024 по справі № 200/4444/22 зафіксовано операцію «Згідно рішень суду» з 05.07.2021, переведено на пенсію за віком на пільгових умовах та для вірного розрахунку суми пенсії, а саме в раніше встановленому розмірі до Пенсійного фонду України направлено лист від 06.02.2024 № 0500-0304-5/11446 щодо необхідності надання дозволу на макетну обробку ЕПС.
Додатково повідомляємо, що алгоритм розрахунку пенсії не передбачає збереження певних її складових у випадку зміни виду пенсії, в тому числі при переведенні з одного виду пенсії на інший.
Операцію «коригування складових пенсії» можливо здійснити виключно в режимі «Макетної обробки», яка ініціюється лише на центральному рівні, тобто Пенсійним фондом України.
Після надання дозволу на макетну обробку, питання щодо виконання окремої ухвали по справі ОСОБА_1 буде вирішено у найкоротші строки.
Вказана інформація підтверджується розпорядженнями (протоколами) відповідно до яких, страховий стаж (повний): 63р. 6м. 17д. Страховий стаж до 01.01.2004: 5р. 7м. 11д. Страховий стаж після 01.01.2004: 17р. 1м. 28д. Додаткові роки за списком 1: 23р. Додатковий стаж: 17р. 9м. 8д. В тому числі: Роботи підземні, професії за пост.№202 (25): 23р. 01м. 14д. та розрахунками заробітку для обчислення.
Відповідно до розрахунку нарахованої та виплаченої пенсії за період з 01.07.2021 по 29.02.2024 по пенсійній справі 914270130592 Позивачу в період з 01.07.2021 - 04.07.2021 нараховано та фактично виплачено пенсію у розмірі - 1151,11 грн., з 05.07.2021 - 31.07.2021 нараховано та фактично виплачено пенсію у розмірі - 10 928,76 грн., з 08.2021 - 02.2022 нараховано та фактично виплачено пенсію у розмірі - 12 547,83 грн. (щомісячно), з 03.2022 - 02.2023 нараховано та фактично виплачено пенсію у розмірі - 14253,09 грн. (щомісячно), з 03.2023 - 02.2024 нараховано та фактично виплачено пенсію у розмірі - 15 753,09 грн. (щомісячно). Всього нараховано та фактично виплачено пенсії - 459 988,84 грн.
При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Спершу слід зазначити, що рішення місцевого суду оскаржено лише відповідачем. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Таким чином, оскільки судове рішення позивачем не оскаржене, апеляційному перегляду підлягає рішення місцевого суду лише в частині, в якій задоволені позовні вимоги. В іншій частині судове рішення апеляційному перегляду не підлягає і має бути залишено без змін.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Верховний Суд у справах № 345/4616/16 (постанова від 20.11.2018 року), № 345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019 року), № 345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019 року), № 345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019 року) та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Як вбачається з рішення відповідача 914270130592 від 08.05.2023 та 29.01.2024 про перерахунок пенсії позивачу, відповідач визнає наявність у позивача необхідного стажу за списком 1: 23 роки та роботи підземні, професії за пост.№202 (25): 23 роки 01 місяць 14 днів, тобто не менш як 15 років за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. При цьому не застосовує ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 відсотків його заробітної плати (доходу) при обчисленні пенсії, що призвело до зменшення розміру пенсійних виплат Позивачу.
Враховуючи, що позивач має стаж на підземних роботах за Списком № 1 більше ніж 15 років, суд вважає, що він набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суди також критично ставляться до висновків відповідача про те, що в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 05.12.2022, постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2023 та додатковій постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2023 по справі 200/4444/22 не встановлено жодних зобов'язань щодо зарахування періодів роботи до пільгового стажу позивача згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням положень даного закону не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.
Крім цього, відповідачем не заперечується наявність у позивача необхідного пільгового стажу для обчислення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Отже, місцевий суд дійшов правильного висновку, що, не застосовуючи ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обчисленні пенсії позивача, відповідач діяв не у спосіб передбачений нормами Закону № 1058 та Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, який дійшов висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 05.07.2021 відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.
Інших доводів апеляційна скарга не містить.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2024 року у справі № 200/1151/24 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 18 липня 2024 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
А. А. Блохін
Т. Г. Гаврищук