Постанова від 18.07.2024 по справі 200/1713/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року справа №200/1713/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2024 року у справі № 200/1713/24 (суддя в І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У березні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо визначення в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року (за кожний рік окремо) ОСОБА_1 розміру посадового окладу та окладу за військове звання із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704);

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року (за кожний рік окремо) перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення та інших додаткових одноразових видів грошового забезпечення (матеріальна допомога для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року відповідно до п. 4 Постанови № 704, з урахуванням здійснених платежів.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в період з 24 вересня 2019 року по 19 травня 2023 року проходив військову службу в Збройних Силах України у Військовій частині НОМЕР_1 , де і перебував на грошовому забезпеченні.

Позивач доводив, що Військова частина НОМЕР_1 нараховувала і виплачувала грошове забезпечення не в повному обсязі внаслідок того, що розрахунок посадового окладу та окладу за військовим званням здійснювався з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року, в той час як належало застосовувати прожитковий мінімум, встановлений законом на 01 січня календарного року, в якому проводилось нарахування та виплата грошового забезпечення, як того вимагає п. 4 Постанови № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року.

Вважаючи протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у визначенні в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року (за кожний рік окремо) розміру посадового окладу та окладу за військове звання без застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до п. 4 Постанови № 704, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у незастосуванні п. 4 Постанови № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до Додатку 1 та п. 1 Приміток до Додатку 14 до цієї постанови при обчисленні ОСОБА_2 розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що починаючи з дня набрання чинності п.6 Постанови № 103, припинив свою дію п.4 Постанови № 704 (в редакції від 30.08.2017), який передбачав застосування під час визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання у якості розрахункової величини розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року, а також обмежувальну величину у розмірі 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Звертає увгу, що скасування у судовому порядку п.6 Постанови 103, яким були внесені зміни до п.4 Постанови № 704 не поновлює дію попередньої редакції п.4 Постанови № 704.

Постанова № 704 досі викладена в редакції, де в пункті 4 зазначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

З урахуванням викладеного, військова частина НОМЕР_1 керувалась чинною Постановою № 704 та вказаною нормою (пунктом 4), яка є обов'язковою для застосування, оскільки іншої не існує, а попередня не може бути відновлена судом.

Заначає, що позивач не надав до суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що після скасування у судовому порядку п.6 Постанови 103, яким були внесені зміни до п.4 Постанови № 704 відбулася зміна розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців, або доказів які свідчать про підвищення з 2020 року розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців.

Позивач не врахував те, що при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, які у даний час перебувають на військовій службі, застосовується в якості розрахункової величини розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який визначений у розмірі 1762 гривні.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .

З 26 березня 2021 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) зареєстрована як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

З приводу проходження позивачем військової служби суд встановив такі обставини.

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 24 вересня 2019 року № 325 молодший лейтенант медичної служби ОСОБА_1 , призначений наказом командира Військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 05 липня 2019 року № 186 на посаду командира медичної роти Військової частини НОМЕР_1 , з 24 вересня 2019 року прийняв справи та посаду і приступив до виконання службових обов'язків, шпк «майор медичної служби», посадовий оклад - 4510,00 грн.

Цим наказом позивачу встановлена щомісячна премія в розмірі 47% посадового окладу, надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років відповідно до Постанови № 704.

Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 18 травня 2023 року № 140 старший лейтенант медичної служби ОСОБА_1 , командир медичної роти Військової частини НОМЕР_1 , призначений наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 03 травня 2023 року № 921 на посаду заступника начальника 76 реабілітаційного госпіталю Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, з 19 травня 2023 року був виключений зі списків особового складу частини та знятий з усіх видів забезпечення.

Цей наказ передбачав виплату позивачу щомісячної премії в розмірі 395% посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років відповідно до Постанови № 704 за період з 01 по 19 травня 2023 року; додаткової винагороди, передбаченої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» пропорційно дням участі з 01 по 19 травня 2023 року з розрахунку 30 000 грн за місяць.

Вказані обставини також підтверджені записами в посвідченні офіцера серії НОМЕР_6 .

Отже, в період з 24 вересня 2019 року по 19 травня 2023 року ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді командира медичної роти Військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи у військовому званні «молодший лейтенант», а в подальшому - «старший лейтенант»; перебував на грошовому забезпеченні у Військовій частині НОМЕР_1 .

На підставі довідок-розрахунків грошового забезпечення, які видані Військовою частиною НОМЕР_1 20 квітня 2024 року за №№ 0989/10/1573, 0989/10/1572, 0989/10/1571, 0989/10/1570, 0989/10/1569, суди встановили такі обставини щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період проходження ним військової служби, з приводу якого виникли спірні правовідносини:

у вересні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 41 778,26 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 247,33 грн, посадовий оклад - 1052,33 грн, надбавка за вислугу років - 389,90 грн, надбавка за особливості проходження служби - 1098,22 грн, премія - 494,00 грн, ООС - 8250,00 грн, оздоровлення - 14 067,35 грн, інше, доплати, перерахування - 16 178,52 грн;

в жовтні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 15 942,32 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4706,65 грн, премія - 1271,82 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 2516,13 грн;

в листопаді 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 21 274,07 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4050,00 грн, надбавка за вислугу років - 1671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4706,65 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6500,00 грн, інше, доплати, перерахування - 500,00 грн;

в грудні 2019 року нараховано грошове забезпечення в сумі 20 562,10 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4706,65 грн, премія - 1907,73 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6500,00 грн;

в січні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 20 562,10 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4706,65 грн, премія - 1907,73 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6500,00 грн;

в лютому 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 20 562,10 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4706,65 грн, премія - 1907,73 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6500,00 грн;

в березні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 19 926,19 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4706,65 грн, премія - 1271,82 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6500,00 грн;

в квітні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 32 721,72 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4706,65 грн, індексація - 206,72 грн, ООС - 6500,00 грн, оздоровлення - 14 067,35 грн;

в травні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11 176,83 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 991,61 грн, посадовий оклад - 4219,03 грн, надбавка за вислугу років - 1563,19 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4402,99 грн;

в червні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 17 037,63 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 883,33 грн, посадовий оклад - 3758,33 грн, надбавка за вислугу років - 1392,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 3922,21 грн, премія - 1413,13 грн, індексація - 216,51 грн, ООС - 5451,61 грн;

в липні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 13 224,01 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 706,65 грн, премія - 1059,85 грн, індексація - 216,51 грн;

в серпні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 18 487,19 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 671,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4706,65 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 4193,55 грн;

у вересні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 31 083,62 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 2 119,70 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 5200,00 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 10 630,45 грн, збільшений розмір премії, премія взвод/рота - 500,00 грн;

в жовтні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 18 371,16 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 1695,76 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 2096,77 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 1945,16 грн;

в листопаді 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 28 843,17 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 6500,00 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 6030,00 грн, збільшений розмір премії, премія взвод/рота - 500,00 грн, матеріальна допомога - 1060,00 грн;

в грудні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 21 329,23 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 1695,76 грн, індексація - 226,29 грн, ООС - 2935,48 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 4064,52 грн;

в січні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 28 890,55 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 331,42 грн, ООС - 7064,51 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 6967,74 грн;

в лютому 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 28 096,32 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 1907,73 грн, індексація - 331,42 грн, ООС - 9142,85 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 4307,14 грн;

в березні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 14 646,33 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 1907,73 грн, індексація - 331,42 грн;

в квітні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 29 469,17 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 415,41 грн, оздоровлення - 14 526,88 грн;

в травні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 433,29 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 415,41 грн, 5 травня - 1491,00 грн;

в червні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 116,99 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 060,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 887,68 грн, премія - 1 271,82 грн, індексація - 415,41 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 2 022,58 грн;

в липні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 754,94 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 1907,73 грн, індексація - 540,03 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1 900,00 грн;

в серпні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16 966,91 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 540,03 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1900,00 грн;

у вересні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 19 504,98 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 540,03 грн, грошова премія з нагороди - 2538,07 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1900,00 грн;

в жовтні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 18 866,91 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1060,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1949,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4887,68 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 540,03 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 3800,00 грн;

в листопаді 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 39 604,03 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1100,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4922,78 грн, премія - 1907,73 грн, індексація - 540,03 грн, ООС - 4983,33 грн, винагорода за створення безпечних умов виконання бойових завдань - 3833,33 грн, винагорода за виконання завдань в польових умовах - 7883,33 грн, матеріальна допомога - 1060,00 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1900,00 грн, інше, доплати, перерахунки - 5000,00 грн;

в грудні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 32 556,01 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1100,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4922,78 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 540,03 грн, ООС - 6290,32 грн, винагорода за створення умов для безпечного виконання бойових завдань - 8709,68 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 500,00 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 1900,00 грн;

в січні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 25 656,01 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1100,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4922,78 грн, премія - 2119,70 грн, індексація - 540,03 грн, ООС - 4193,55 грн, нагорода за створення безпечних умов для виконання бойових завдань - 5806,45 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 500,00 грн;

в лютому 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 51 997,82 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1100,00 грн, посадовий оклад - 4 10,00 грн, надбавка за вислугу років - 1963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4922,78 грн, премія - 6719,90 грн, індексація - 672,35 грн, ООС - 5339,29 грн, нагорода за створення безпечних умов для виконання бойових завдань - 7392,86 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн, грошова компенсація за піднайом житла - 5700,00 грн;

в березні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 133 388,53 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 672,35 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 112 500,00 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн;

в квітні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 95 771,38 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1100,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4922,78 грн, премія - 6719,90 грн, індексація - 672,53 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 55 666,67 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1000,00 грн, оздоровлення - 19 216,18 грн;

в травні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 75 786,91 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1 100,00 грн, посадовий оклад - 4 510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4 922,78 грн, премія - 6 047,91 грн, індексація - 913,01 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 54 838,71 грн, 5 травня - 1 491,00 грн;

в червні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 76 954,06 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1100,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1963,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4922,78 грн, премія - 6 719,90 грн, індексація - 1071,21 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 55 666,67 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1 000,00 грн;

в липні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 89 593,00 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1090,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1960,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4914,00 грн, премія - 6719,90 грн, індексація - 1012,00 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 68 387,10 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1000,00 грн;

в серпні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 76 967,31 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1120,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1970,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4940,33 грн, премія - 6047,91 грн, індексація - 1281,80 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 57 096,77 грн;

у вересні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 107 542,53 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1120,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1970,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4940,33 грн, премія - 6719,90 грн, індексація - 1281,80 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 86 000,00 грн, збільшений розмір премії, премія рота/взвод - 1000,00 грн;

в жовтні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 84 871,51 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1120,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1970,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4940,33 грн, премія - 6047,91 грн, індексація - 1281,80 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 63 870,97 грн, матеріальна допомога - 1130,00 грн;

в листопаді 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 102 018,86 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1120,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1970,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4940,33 грн, премія - 6719,90 грн, індексація - 1424,80 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 81 333,33 грн;

в грудні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 47 387,76 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 939,35 грн, посадовий оклад - 3782,58 грн, надбавка за вислугу років - 1652,68 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4143,50 грн, премія - 5636,05 грн, індексація - 1233,60 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 30 000,00 грн;

в січні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 49 463,40 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1130,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1974,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4949,10 грн, премія - 6900,30 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 30 000,00 грн;

в лютому 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 60 377,60 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1130,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 1974,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4949,10 грн, премія - 17 814,50 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 30 000,00 грн;

в березні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 97 133,22 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1130,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 2256,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 5132,40 грн, премія - 17 814,50 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 66 290,32 грн;

в квітні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 61 004,60 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 1120,00 грн, посадовий оклад - 4510,00 грн, надбавка за вислугу років - 2284,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 5196,10 грн, премія - 17 814,50 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 30 000,00 грн;

в травні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 37 389,91 грн, в тому числі оклад за військовим званням - 735,48 грн, посадовий оклад - 2764,19 грн, надбавка за вислугу років - 1399,87 грн, надбавка за особливості проходження служби - 3184,71 грн, премія - 10 918,56 грн, додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року - 18 387,10 грн.

12 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Військової частини НОМЕР_1 з заявою, в якій просив здійснити доплату грошового забезпечення.

У відповідь на цю заяву листом від 29 грудня 2023 року № 7869 Військова частина НОМЕР_1 повідомила позивачеві про необґрунтованість його вимог, процитувала різні редакції п. 4 Постанови КМУ № 704 і роз'яснила, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, позивач може його оскаржити до суду.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Ч. 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

П. 1 Постанови № 704 затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

П. 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

П. 4 Постанови № 704 (в первинній редакції) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі - Постанова № 103), п. 6 якої внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, в Постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції:

«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Постанова № 103 набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Проте, зміст приміток до додатків 1 та 14 Постанови № 704 не був приведений у відповідність з нормою п. 4 цієї ж постанови.

Згідно з п. 4 Постанови № 704 в редакції Постанови № 103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103, яким, зокрема, були внесені зміни в п. 4 Постанови № 704.

Отже, зміни до п. 4 Постанови № 704, внесені на підставі п. 6 Постанови № 103, з 29 січня 2020 року не підлягають застосуванню.

Таким чином, відповідно до п. 4 Постанови № 704 в редакції, яка діяла до внесення змін п. 6 Постанови № 103, та правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до Постанови № 704, розміри посадового окладу та окладу за військовими званнями з 29 січня 2020 року мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Закон України від 05 жовтня 2000 року № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст. 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (ст. 6 Закону № 2017).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, згідно з ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).

Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів (окладів за військове (спеціальне) звання) із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

При цьому, п. 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закони України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон № 294), від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі - Закон № 1082), від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі - Закон № 1928), від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема, грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022, 2023 роки відповідно, не містять.

Тобто, положення п. 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання, розрахованих згідно з Постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом № 294 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.

Відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, а також враховуючи те, що з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 294, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Верховний Суд в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 навів такі висновки:

(1) з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

[…]

(3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Наведена вище правова позиці підтримана Верховним Судом і в постановах від 19 жовтня 2022 року у справі № 400/6214/21, від 28 лютого 2023 року у справі № 380/18850/21, від 28 березня 2024 року у справі № 160/8290/23, від 25 квітня 2024 року у справі № 240/16735/21 та інших.

При цьому під час розгляду справи № 380/18850/21 Верховний Суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції про необхідність застосування до спірних правовідносин з 29 січня 2020 року (дати набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18) положень п. 4 Постанови № 704 в редакції до 24 лютого 2018 року, тобто в редакції, яка була чинною до набрання чинності Постановою КМУ № 103.

12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова № 481).

Постанова № 481 набрала чинності 20 травня 2023 року.

На підставі п. 2 Постанови № 481 внесені зміни до п. 4 Постанови № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції:

«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Таким чином, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року розмір посадового окладу та окладу за військовим званням позивача мав визначатися відповідно до п. 4 Постанови № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та з урахуванням правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.

Судами встановлено, що в період 24 вересня 2019 року по 19 травня 2023 року ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира медичної роти, перебуваючи у військовому званні молодший лейтенант, а в подальшому - старший лейтенант.

Аналіз відомостей про нараховане позивачу грошове забезпечення дозволяє дійти висновку про те, що посадовий оклад ОСОБА_3 був визначений шляхом множення тарифного коефіцієнта, визначеного згідно з додатком 1 до Постанови КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 07 грудня 2017 року № 2246-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (далі - Закон № 2246) на 01 січня 2018 року, та з урахуванням правил заокруглення, наведених в п. 1 Примітки до додатку 1 Постанови КМУ № 704.

Оклад позивача за військовим званням був визначений шляхом множення тарифного коефіцієнта, визначеного згідно з додатком 14 до Постанови № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом № 2246 на 01 січня 2018 року, та з урахуванням правил заокруглення, наведених в п. 1 Примітки до додатку 14 Постанови № 704.

Згадані вище складові грошового забезпечення були визначені із застосуванням п. 4 Постанови № 704 в редакції, яка діяла з 24 лютого 2018 року по 29 січня 2020 року, тобто до набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18.

Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просив визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо визначення в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року (за кожний рік окремо) розміру посадового окладу та окладу за військове звання із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року, відповідно до п. 4 Постанови № 704.

З огляду на встановлені фактичні обставини та виходячи з правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС місцевий суд дійшов правильного висновку, що бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у незастосуванні п. 4 Постанови № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до додатку 1 та п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови при обчисленні ОСОБА_1 розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704, підлягає визнанню протиправною.

Протиправна бездіяльність відповідача мала наслідком не лише неправильне визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, а й інших щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.

За вказаних обставин відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача отримання грошового забезпечення в повному розмірі, визначеному відповідно до законодавства, є зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1

- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;

- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;

- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;

- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.

Заперечення відповідача щодо застосування норм п. 4 Постанови № 704 не спростовують висновків суду по суті позовних вимог, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні правових норм, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та не враховують висновків Верховного Суду щодо їх застосування.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку про задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2024 року у справі № 200/1713/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 18 липня 2024 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук