Рішення від 18.07.2024 по справі 600/512/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/512/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 100 000, 00 грн щомісячно за безпосередню участь в бойових діях за період з 02 січня по 07 липня 2023 року, встановлену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду за безпосередню участь в бойових діях за період з 02 січня по 07 липня 2023 року.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що він призваний на військову службу в рамках загальної мобілізації 01 березня 2022 року та проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Звертав увагу суду на те, що в період з 02 січня по 07 липня 2023 року ОСОБА_1 перебував у Харківській області, де приймав безпосередню участь у бойових діях та заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Зазначив, що наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 30 червня 2023 року №110-РС звільнений у запас за пп «Г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з 07 липня 2023 року.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07 липня 2023 року №193 встановлено, що позивачеві проведені виплати в сумі 30000,00 грн відповідно виконаних бойових завдань згідно вимог Постанови № 168.

Проте, на думку позивача вказані у витягу про звільнення періоди виконання останнім бойових (спеціальних) завдань не відповідають дійсності, оскільки позивач приймав участь у таких діях та заходах в період з 02 січня по 07 липня 2023 року.

Зазначив також, що з метою отримання документів, що можуть підтвердити участь його у виконанні бойових (спеціальних) завдань, було надіслано ряд адвокатських запитів до військових частин та угруповань, які видавали бойові розпорядження та накази, перелічені у витягу про звільнення. Проте, у відповідь надійшли відмови про надання таких документів, оскільки в них міститься інформація з обмеженим доступом та не може бути надана представнику позивача.

Також звертав увагу суду на те, що від військової частини НОМЕР_2 надійшов розрахунок виплат грошового забезпечення позивача, згідно якого вбачається про відсутність виплат збільшеної додаткової винагороди.

Таким чином, позивач вважає, що відповідачем вчинено протиправну бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачеві збільшеної додаткової винагороди, у відповідності до вимог Постанови №168, а відновлення порушених прав останнього можливе шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити збільшену додаткову винагороду за період безпосередньої участі у бойових (воєнних) діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 02 січня по 07 липня 2023 року.

2. Відповідач (представник військової частини НОМЕР_1 ) подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого, заперечив щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Заперечуючи проти позову зазначив, що так як позивач не брав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, а тому командир військової частини і не мав підстав, для видачі наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень.

3. Відповідач (представник військової частини НОМЕР_2 ) подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого, заперечив щодо задоволення позовних вимог з аналогічних підстав.

4. Позивачем подано до суду відповідь на відзив та додаткові письмові пояснення, в яких наведені переважно подібні аргументи, які викладені в позовній заяві.

Окремо зверталась увагу суду на те, що з аналізу наявних в матеріалах справи документів вбачається, що військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 , зокрема позивач, приймали безпосередню участь у бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення в період з 02 січня 2023 року по 04 липня 2023 року. Зокрема, виконували бойові завдання під час ведення бойових дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту); з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії, підрозділу (засобу) протиповітряної оборони.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

2. Ухвалою суду за клопотанням представника позивача витребувано від військової частини НОМЕР_1 документи, що підтверджують факт безпосередньої участі ОСОБА_1 у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

3. Ухвалою суду в задоволенні клопотання представника військової частини НОМЕР_2 , про заміну відповідача по справі - відмовлено. Залучено в якості другого відповідача (співвідповідача) до участі в адміністративній справі - військову частину НОМЕР_2 .

4. Ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання, про витребування доказів.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призваний на військову службу в рамках загальної мобілізації 01 березня 2022 року. Проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 .

2. Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 30 червня 2023 року №110-РС звільнений у запас за пп «Г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з 07 липня 2023 року.

3. Відповідно до Витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07 липня 2023 року №193 визначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та сім'ям під час дії воєнного стану» та на підставі окремого доручення Міністра оборони України від 06 березня 2023 року №5718/з, виплатити за період виконання бойових (спеціальних) завдань згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) додаткову винагороду в розмірі 30 000 гривень 00 копійок в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань за 2 липня 2023 року (підстава: бойове розпорядження угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 31.12.2022 №115БР; бойовий наказ військової частини НОМЕР_2 від 31.12.2022 №12дск; бойове розпорядження оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 30.12.2022 №361/дск; бойове розпорядження військової частини НОМЕР_3 від 02.01.2023 №10дск; бойове розпорядження військової частини НОМЕР_3 від 29.03.2023 №414дск; бойове розпорядження військової частини НОМЕР_3 від 17.04.2023 №474дск), а також в розмірі 100 000 гривень 00 копійок в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань з 03 липня 2023 року по 07 липня 2023 року (підстава: бойове розпорядження командира ТГр « ІНФОРМАЦІЯ_4 » №754 дск від 03.07.2023; бойове розпорядження командира військової частини НОМЕР_3 №1037дск від 02.07.2023; бойове розпорядження командира ТГр « ІНФОРМАЦІЯ_4 » №758 дск від 04.07.2023).

4. На виконання ухвали про витребування доказів від 05 лютого 2024 року, від Військової частини НОМЕР_1 надійшли копії витягів. Зокрема, з отриманих документів вбачається наступне:

- частина 3 витягу з бойового наказу командира військової частини НОМЕР_2 №12дск від 31.12.2022: з метою виконання бойового розпорядження угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 31.12.2022 року №115БР, наказую: до 21.00 31.12.2022 року завершити виконання заходів приведення в бойову готовність військової частини НОМЕР_1 ; до кінця 02.01.2023 року здійснити переміщення військової частини НОМЕР_1 в район АДРЕСА_1 ), де здійснити передачу в оперативне підпорядкування командувачу ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » під керівництвом командира військової частини НОМЕР_2 .

- частина 3 витягу із бойового розпорядження військової частини НОМЕР_3 №10 від 02.01.2023 року: з метою виконання бойового розпорядження оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 30.12.2022 №361/дск, наказую: військовій частини НОМЕР_1 обороняти район оборони батальйону: Бударки, Варварівка, Благодатне з переднім краєм по рубежу: Бударки, Землянки, вздовж р. Вовча, півн. окол. Миколаївка, вздовж р. Вовча, (вик.) Хрипуни, з розмежувальними лініями. Основні зусилля зосередити, зокрема, на: нанесенні противнику комплексного вогневого ураження вогнем артилерії, ударами ТА ПС та АА СВ в районах зосередження, на маршрутах висування та розгортання противника.

- пункт 3.1. витягу з бойового розпорядження військової частини НОМЕР_3 №414 від 29.03.2023 року: район оборони батальйону мати: Бударки, АДРЕСА_2 та перейти до оборони на першому рубежі оборони бригади, на лінії бойового зіткнення з противником з переднім краєм по рубежу. Відповідальний за стик праворуч - військова частина НОМЕР_1 .

- пункт 3.1. витягу з бойового розпорядження військової частини НОМЕР_3 №474 від 17.04.2023 року: перший ешелон бригади, район оборони батальйону мати, на лінії бойового зіткнення з противником з переднім краєм по рубежу. Основні зусилля зосередити на: нанесенні противнику комплексного вогневого ураження вогнем артилерії, ударами ТА ПС та АА СВ в районах зосередження, на маршрутах висування та розгортання противника. Відповідальний за стик праворуч - командир військової частини НОМЕР_1 .

- пункт 3.1. витягу з бойового розпорядження командира НОМЕР_3 №1037 від 02.07.2023 року, командиру військової частини НОМЕР_1 03.07.2023 військової частини НОМЕР_1 перейти в оперативне підпорядкування ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » і здійснити марш в район виконання завдання Дружківка, де перейти в підпорядкування командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

- пункт 3.1. витягу з бойового розпорядження командира тактичної групи «Бахмут» №754дск від 03.07.2023 року: до 24.00 04.07.2023 військовій частині НОМЕР_1 зайняти район зосередження: комп. станція, ел. підстанція, вис. ххх, півд. Околиці Майського та бути в готовності до дій в ролі ЗВРез ТГр « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

- пункт 3.1. витягу з бойового розпорядження командира тактичної групи «Бахмут» №758дск від 04.07.2023 року: до 12.00 04.07.2023 перейти в оперативне підпорядкування командиру військової частини НОМЕР_4 та виконувати бойові (спеціальні) завдання в смузі оборони військової частини НОМЕР_4 .

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Заперечуючи проти позову аргументи відповідача фактично зводились до того, що виплата додаткової винагороди військовослужбовцям на період дії воєнного стану здійснюється на підставі бойових наказів (бойових розпоряджень), виданих командирами військових частин (установ, навчальних закладів). А, оскільки за спірний період такі бойові накази (розпорядження) щодо позивача не приймались, відтак в останнього відсутнє права на виплату додаткової винагороди за спірний період збільшеної до 100000,00 грн.

Надаючи оцінку, спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

2. Відповідно до ст.17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

3.Згідно з ч.1 ст.1-1 та ст.1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-XII) законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У ч. 2 ст. 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII).

Тарифну сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та їх розміри визначені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

При цьому, як передбачено ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII, сам порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 (далі Порядок № 260).

4. Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан.

Цього ж дня (24.02.2022) Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Пунктом 4 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання цих указів Кабінет Міністрів України видав постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.

5. Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції, чинній до змін, внесених постановою від 09.08.2023 № 836) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

У цій постанові Кабінет Міністрів України визначив перелік військовослужбовців за видами військових формувань, на яких поширено дію цієї постанови, та розмір вищевказаної додаткової винагороди.

6. Наказ Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 року за № 745/32197.

Пунктом 17 цього Порядку визначено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

На виконання вказаних норм Міністр оборони України приймав відповідні рішення.

Так, пунктом 3 Рішення Міністра оборони України від 25.03.2022 року №248/1298 (що викладено в телеграмі) було визначено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

3) рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Наказано про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

В подальшому Міністром оборони України, з метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, прийнято рішення (у формі окремого доручення) від 23.06.2022 року №912/з/29 (яке згідно з п. 13 цього рішення почало діяти з 01.06.2022 року) (далі Рішення № 912/з/29).

Пунктом 1 Рішення № 912/з/29 визначено, що під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи в районах у період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:

бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;

бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частино (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань (військ) Сил оборони держави;

бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;

бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;

бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб);

виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей;

виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей;

здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою;

здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;

виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії.

Абзацами 3 та 4 п. 3 Рішення № 912/з/29 наказано документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

Пунктом 4 Рішення № 912/з/29 наказано керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних групи, командирам військових частин (установ, навчальних закладів), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, до яких відряджені військовослужбовці, щомісячно до 5 числа повідомляти органи військового управління, військові частини (установи, навчальні заклади) за місцем штатної служби цих військовослужбовців про дні безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку № 1 до цього доручення.

У разі, якщо військовослужбовці були відряджені до військових частин (установ), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави з однієї військової частини, то безпосередня участь у бойових діях цих військовослужбовців може підтверджуватися однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною в додатку № 2 до цього доручення.

У підставах про видання таких довідок (додаток № 1 або додаток № 2) обов'язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення.

Пунктами 5 та 6 Рішення № 912/з/29 визначено, що виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень здійснювати на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління командирам (начальникам) військових частин. В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень за місяць обов'язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 3 до цього доручення).

Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

25.01.2023 року Міністерством оборони України прийнято наказ №44 «Про внесення змін до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», яким Порядок, що затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260, доповнений розділом XXXIV, що визначає умови та порядок виплати додаткової грошової допомоги, згідно з п.п. 2 та 4 якого:

«2. На період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується в таких розмірах:

100 000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), та виконують бойові (спеціальні) завдання (в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах):

під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника;

із здійснення польотів у районах ведення воєнних (бойових) дій, ведення повітряного бою;

у районах ведення воєнних (бойових) дій з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії;

на території противника (в тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях);

з вогневого ураження повітряних (морських) цілей противника;

з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування);

у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів;

з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;

50 000 гривень - тим, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах).

Перелік цих органів військового управління (управлінь (штабів) угруповань військ (сил)) затверджується Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України;

30 000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань):

у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ (сил) (далі - завдання у складі угруповань військ (сил), резерву, пунктів управління);

з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури згідно з бойовими розпорядженнями;

із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій згідно з бойовими (логістичними) розпорядженнями.

Військовослужбовцям, які в установленому законодавством порядку відряджені до складу військових адміністрацій у районах ведення воєнних (бойових) дій для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, виплата додаткової винагороди здійснюється у розмірі 30 000 гривень.

3. Райони ведення воєнних (бойових) дій, склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України та склад резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями Головнокомандувача Збройних Сил України.

4. Підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи) у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.».

Розділ XXXIV Порядку, що затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260, застосовується з 01.02.2023 року.

7. З аналізу вказаних нормативно-правових актів, що підлягали застосуванню на час виникнення спірних правовідносин, слідує, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода військовослужбовцю збільшується до 100 000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, який перебуває безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Підставою для виплати такої збільшеної додаткової винагороди є відповідні накази командирів (начальників), а документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів є: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій; рапорт командира підрозділу про участь кожного військовослужбовця у бойових діях або у виконанні бойових (спеціальних завдань) завдань та довідки командира військової частини за формою, що затверджена відповідним додатком до рішення Міністра оборони України (у формі окремого доручення) від 23.06.2022 року №912/з/29.

8. Як встановлено судом, в матеріалах справи відсутні будь - які повідомлення, довідки, рапорти про безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі збройної агресії) позивача за спірний період.

З метою встановлення всіх обставин справи та надання об'єктивної оцінки спірним правовідносинам, судом ухвалою суду зобов'язано відповідача надати до суду письмову інформацію (копії підтверджуючих документів) щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях чи відповідних заходах у спірний період.

У відповідь, відповідачем надані письмові докази, зокрема: витяг з бойового наказу командира військової частини НОМЕР_2 №12дск від 31.12.2022: з метою виконання бойового розпорядження угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 31.12.2022 року №115БР, наказую: до 21.00 31.12.2022 року завершити виконання заходів приведення в бойову готовність військової частини НОМЕР_1 ; до кінця 02.01.2023 року здійснити переміщення військової частини НОМЕР_1 в район АДРЕСА_1 ), де здійснити передачу в оперативне підпорядкування командувачу ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСУВ « ОСОБА_2 » під керівництвом командира військової частини НОМЕР_2 ; витяг із бойового розпорядження військової частини НОМЕР_3 №10 від 02.01.2023 року: з метою виконання бойового розпорядження оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 30.12.2022 №361/дск, наказую: військовій частини НОМЕР_1 обороняти район оборони батальйону: Бударки, Варварівка, Благодатне з переднім краєм по рубежу: Бударки, Землянки, вздовж р. Вовча, півн. окол. Миколаївка, вздовж р. Вовча, (вик.) Хрипуни, з розмежувальними лініями. Основні зусилля зосередити, зокрема, на: нанесенні противнику комплексного вогневого ураження вогнем артилерії, ударами ТА ПС та АА СВ в районах зосередження, на маршрутах висування та розгортання противника; витяг з бойового розпорядження військової частини НОМЕР_3 №414 від 29.03.2023 року: район оборони батальйону мати: Бударки, Мала Вовча, Іванівка та перейти до оборони на першому рубежі оборони бригади, на лінії бойового зіткнення з противником з переднім краєм по рубежу. Відповідальний за стик праворуч - військова частина НОМЕР_1 ; витяг з бойового розпорядження військової частини НОМЕР_3 №474 від 17.04.2023 року: перший ешелон бригади, район оборони батальйону мати, на лінії бойового зіткнення з противником з переднім краєм по рубежу. Основні зусилля зосередити на: нанесенні противнику комплексного вогневого ураження вогнем артилерії, ударами ТА ПС та АА СВ в районах зосередження, на маршрутах висування та розгортання противника.

Відповідальний за стик праворуч - командир військової частини НОМЕР_1 ; витяг з бойового розпорядження командира НОМЕР_3 №1037 від 02.07.2023 року, командиру військової частини НОМЕР_1 03.07.2023 військової частини НОМЕР_1 перейти в оперативне підпорядкування ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » і здійснити марш в район виконання завдання Дружківка, де перейти в підпорядкування командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_6 »; витяг з бойового розпорядження командира тактичної групи « ІНФОРМАЦІЯ_4 » №754дск від 03.07.2023 року: до 24.00 04.07.2023 військовій частині НОМЕР_1 зайняти район зосередження: комп. станція, ел. підстанція, вис. ххх, півд. Околиці Майського та бути в готовності до дій в ролі ЗВРез ТГр « ІНФОРМАЦІЯ_4 »; витяг з бойового розпорядження командира тактичної групи «Бахмут» №758дск від 04.07.2023 року: до 12.00 04.07.2023 перейти в оперативне підпорядкування командиру військової частини НОМЕР_4 та виконувати бойові (спеціальні) завдання в смузі оборони військової частини НОМЕР_4 .

З аналізу отриманих документів вбачається про те, що військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 , приймали безпосередню участь у бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення. Зокрема, виконували бойові завдання під час ведення бойових дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту); з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії, підрозділу (засобу) протиповітряної оборони.

Разом з тим, участь безпосередньо позивача у бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України зазначеними доказами не підтверджується, відтак суд відхиляє доводи позивача з даного приводу.

Відтак, інформація, яка підтверджує факт безпосередньої участі позивача у бойових діях чи у відповідних заходах у спірний період - відсутня.

В спірній ситуації, слід наголосити, що саме до повноважень керівництва військової частини віднесено визначення підстав, облік часу та розрахунок додаткової винагороди у збільшеному розмірі, в межах, що не перевищують 100000 грн.

9. Суд наголошує на тому, що виплата додаткової винагороди військовослужбовцям на період дії воєнного стану здійснюється військовослужбовцям, на підставі бойових наказів (бойових розпоряджень) виданих командирами військових частин (установ, навчальних закладів), до яких для виконання завдань був відряджений військовослужбовець, однак відповідно до матеріалів справи судом встановлено, що за спірний період бойовий наказ (розпорядження) щодо позивача не приймався. Водночас, перебування позивача на військовій службі у складі військової частини НОМЕР_1 та перебування в районах проведення бойових дій не свідчить про його безпосередню участь у бойових діях. Матеріалами справи інше не підтверджується.

10. Суд повторно відзначає, що як було відзначено вище, документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях є бойовий наказ (бойове розпорядження), журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад) та рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Таким чином, враховуючи встановлені в справі обставини, зокрема, відсутність документального підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених дій або заходів встановленого Постановою №168 рішенням Міністра оборони України суд погоджується з аргументами відповідач щодо відсутності права позивача у спірний період на виплату додаткової винагороди.

11. Окрім того, суд враховує правову позицію Верховного Суду, яка висловлена в постанові від 21 березня 2024 року в подібних правовідносин, що підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах у спірному періоді є довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутня така довідка про те, що позивач дійсно в спірний період брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Отже, позивачем не надано жодних доказів своєї безпосередньої постійної участі в бойових діях в спірний період.

12. В контексті викладеного суд також враховує те, що відповідачем здійснено нарахування та виплата додаткової винагороди із розрахунку 30 000 грн на місяць пропорційно часу проходження служби та участі у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за спірний період, а також судом не встановлено будь-яких ознак протиправності в діях відповідача щодо виплати позивачу відповідно до Постанови №168 додаткової винагороди у вказаному розмірі, тому позовні вимоги щодо визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії є такими, що задоволенню не підлягають.

13. Отже, позивачем не надано до суду доказів та такі відсутні в матеріалах справи, щодо підтвердження конкретних дат (подій, тощо) в межах спірного періоду, саме безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення цих заходів, які були б для відповідача підставою для виплати останньому підвищеної додаткової винагороди та застосування пропорційний підхід до визначення її розміру, встановлений постановою КМУ № 168.

14. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ст. 90 КАС України).

15. Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається представник позивача, не дають суду підстав для висновків, які б спростовували доводи відповідача, а тому з огляду на наведені вище норми та обставини справи, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позову.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

2. Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

2. Розподіл судових витрат не здійснюється.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП: НОМЕР_5 ).

Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ).

Відповідач - Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ).

Суддя О.В. Боднарюк