Рішення від 18.07.2024 по справі 560/7835/24

Справа № 560/7835/24

РІШЕННЯ

іменем України

18 липня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним, скасування протоколу та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Міністерства оборони України, в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати п. 59 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09.02.2024 №29/168.

2. Зобов'язати комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняти нове рішення, яким призначити одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, в повному розмірі (15 000 000 грн).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач є матір'ю загиблого військовослужбовця Збройних сил України у період дії воєнного стану, у зв'язку із чим остання звернулась до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, стосовно виплати одноразової суми грошової допомоги у розмірі 15 000 000,00 грн.

Однак, за результатами розгляду заяви було прийнято рішення про виплату позивачці 5000000,00 грн, що становить 1/3 частини від 15000000,00 грн, оскільки комісією було встановлено, що у загиблого військовослужбовця залишилось 2 дітей, які також можуть мати право на отримання часток одноразової грошової допомоги.

Позивачка не погоджуються із виплатою грошової допомоги у розмірі 5000000,00 грн, оскільки вважає, що згідно положень чинного законодавства тільки вона має право на отримання одноразової грошової допомоги у повному розмірі, що складає 15 000 000,00 грн, оскільки діти загиблого не звертались за одноразовою грошовою допомогою та не мають права на неї. Зазначає, що вона є єдиною спадкоємицею майна загиблого ОСОБА_2 .

Відповідно до ухвали від 27.05.2024, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

Від представника Міністерства оборони України 19.06.2024 надійшло клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою суду від 20.06.2024 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 . Запропоновано третій особі надати пояснення або відзив на підтримку або заперечення проти позову протягом 5 днів з дня вручення ухвали.

Відповідачем 20.06.2024 подано відзив на позовну заяву, у якому Міністерство оборони не визнає адміністративний позов, оскільки позовні вимоги є необґрунтованими та базуються на довільному трактуванні положень чинного законодавства, яке регулює алгоритм та послідовність дій при розгляді питань, пов'язаних із призначенням допомоги, що підтверджується наступним. Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення і виплати допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців регулюються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон). Пунктом 1 статті 16-3 Закону імперативно визначено, що лише у разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку (абзац 5 пункту 5 Порядку № 975). Водночас позивачу, як особі, яка має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, призначення Допомоги здійснено незалежно від реалізації права на Допомогу дітьми ОСОБА_2 , що відповідає змісту останнього речення пункту 1 статті 16-3 Закону. Подані на розгляд комісії Міноборони матеріали не містили документального підтвердження факту відмови від призначення та отримання одноразової грошової допомоги дітьми ОСОБА_2 , які також можуть претендувати на отримання допомоги як утриманці ОСОБА_2 . По наданим документам не представлялось можливим встановити інформацію про те, що дорослі діти загиблого не перебували на його утриманні.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 11.07.2024 надійшли письмові пояснення у яких зазначає, що при опрацюванні документів ОСОБА_2 було встановлено, що у загиблого є син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , та донька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 які можуть претендувати на ОГД як утриманці загиблого батька ОСОБА_2 . Згідно зі ст. 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Заяви нотаріально завірені про відмову від частки у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 син ОСОБА_3 та донька ОСОБА_4 до ІНФОРМАЦІЯ_5 не надходили.

Зазначає, що особи, які можуть мати право на допомогу, можуть реалізувати це право протягом трьох років з дня його виникнення (дата смерті особи, що вказана у свідоцтві про смерть). Тому для розподілу інших часток допомоги позивачу має закінчитись встановлений пунктом 8 ст. 16-3 Закону строк для реалізації права на призначення та отримання допомоги дітьми ОСОБА_2 . Він відраховується від дати смерті ОСОБА_2 (23.02.2023) та спливає 23.02.2026 року. У разі не реалізації дітьми ОСОБА_2 права на призначення та отримання допомоги до 23.02.2026 року або раніше цього строку, за умови подачі нотаріально посвідчених заяв про відмову від допомоги, не розподілені частки допомоги будуть розподілені позивачу.

Суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 є матір'ю загиблого ОСОБА_2 -військовослужбовця Збройних сил України у період дії воєнного стану, у зв'язку із чим остання звернулась до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, стосовно виплати одноразової суми грошової допомоги у розмірі 15 000 000,00 грн.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09.02.2024 №29/168, призначено одноразову грошову допомогу матері загиблого 21.02.2023 у період дії воєнного стану головного сержанта ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 06.03.2023 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 27.10.2023 № 321/КЦ/8702 - у розмірі 1/3 частини 15 000 000 грн. в сумі (п'ять мільйонів) грн 00 коп.

Вказане рішення прийнято з підстав того, що комісією було встановлено, що у загиблого військовослужбовця залишилось 2 дітей, які також можуть мати право на отримання часток одноразової грошової допомоги.

Представник позивача звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 з адвокатським запитом щодо надання інформації та документів про можливість виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям загиблого ОСОБА_2 .

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.05.2024 №10/1/5636 адвоката повідомлено, що згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 матері загиблого ОСОБА_1 зарахована сума в 1 000 000 (один мільйон) грн 00 коп. 07.03.2024. Залишок не виплаченої суми одноразової грошової допомоги буде надалі виплачуватися щомісячно відповідно до наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 №45 "Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану". Дві частини одноразової грошової допомоги були зарезервовані на сина ОСОБА_3 та доньку ОСОБА_4 .

Позивачка, не погоджуючись з виплатою одноразової грошової допомоги у розмірі лише 5 000 0000,00 грн, звернулися до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби є Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, а саме смерті ОСОБА_2 21.02.2023) (далі - Закон №2232- XII).

Згідно статті 41 Закону №2232-XIІ Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві

Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 2011-XII).

Згідно частин 1-2 статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;

3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві;

Згідно зі статтею 16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Відповідно до частини 1 статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Частиною 6 статті 16-3 Закону № 2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Згідно частин 8-9 статті 16-3 Закону № 2011-XII особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).

Згідно пункту 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Як встановлено судом та не оспорюється сторонами, ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Суд звертає увагу, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (ч. 1 статті 16-1 Закону № 2011-XII у редакції винній на момент виникнення спірних правовідносин).

Оскільки комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум було встановлено, що у загиблого військовослужбовця залишилось 2 дітей, які ймовірно також можуть мати право на отримання часток одноразової грошової допомоги, оскільки мають право реалізувати своє право протягом трьох років з дня його виникнення, тобто протягом трьох років з дати загибелі військовослужбовця, п. 59 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09.02.2024 №29/168 є правомірним.

Отже, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

З врахуванням положень ст. 139 КАС України, судові витрати, що підлягають розподілу - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Міністерство оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168 , код ЄДРПОУ - 00034022)

Третя особа:ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )

Головуючий суддя О.О. Михайлов