Ухвала від 18.07.2024 по справі 500/4422/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 500/4422/24

18 липня 2024 рокум.Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Осташ А.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

16 липня 2024 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування наказу.

У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161,172 цього Кодексу.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.

1. перший недолік пов'язаний з тим, що представник позивача у позовній заяві не визначилася з першим відповідачем. Так, у позовній заяві яка є формуляром в підсистемі електронний суд, представник позивача зазначає відповідачем 1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , а у позовній заяві яка є додатком до формуляру, відповідачем 1 зазначено - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Разом з тим, в обидвох випадках адресою відповідача 1 зазначено місто Бережани, що відповідає місцю знаходження перший відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Крім того, представник позивача, при визначенні з тим хто має бути відповідачем 1, не врахувала приписи Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 ( із змінами станом на 16.05.2024) в частині того, що юридичними особами є обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, міські територіальні центри комплектування та соціальної підтримки та районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Натомість відділи є тільки структурними підрозділами районних РТЦК та не можуть бути відповідачами в адміністративному процесі.

Даний недолік пов'язаний з недотриманням вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України в частині зазначення у позовній заяві сторони відповідача у справі, його адреси та назви.

2. Інший недолік позовної заяви пов'язаний з тим, що представник позивача зазначивши в позовній заяві третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Радехівський цукор" та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, не заявила відповідно до вимог ч.2 ст.49 КАС України клопотання про їх залучення, із обґрунтуванням того, яким чином рішення у справі може зачіпати їх права, свободи чи інтереси чи впливати на обов'язки.

3. Третій недолік полягає в тому, що позивачем пропущено строк звернення до суду та не заявлено клопотання про поновлення цього строку в порушення вимог ч.6 ст.161 КАС України.

Позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування наказу начальника ВЧ НОМЕР_1 від 27.05.2024 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу та похідна позовна вимога про зобов'язання начальника ВЧ НОМЕР_1 від 27.05.2024 виключити позивача зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 шляхом видання відповідно наказу, за своєю категорією відносяться до спорів з приводу проходження публічної служби, оскільки відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічною службою є, зокрема військова служба.

Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).

Згідно ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Приписами ч.5 ст.122 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Таким чином, для цієї категорії встановлено місячний строк для звернення до суду. Дана обставина не заперечується в позовній заяві і самим позивачем.

Зі змісту позовної заяви, видно, що позивачу було відомо 27.05.2024 про видання наказу про зарахування його до списків особового складу ВЧ.

Суд констатує, що сплив строку КАС України пов'язує з днем коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Підсумовуючи повідомлені позивачем в позовній заяві обставини, суд, вважає, що сплив строку звернення до суду із позовними вимогами про касування наказу начальника ВЧ НОМЕР_1 від 27.05.2024 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу та похідна позовна вимога про зобов'язання начальника ВЧ НОМЕР_1 від 27.05.2024 виключити позивача зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 почав спливати з 28 травня 2024 року і відповідно закінчився 28 червня 2024 року.

З позовом до суду позивач звернувся тільки 16.07.2024 - тобто з пропуском місячного строку звернення до суду, проте заяви про поновлення такого строку із наведенням причин поважності такого пропуску та доказів, що їх підтверджують не навів.

4. Відповідно до вимог п.5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Представник позивача, в другому абзаці передостанньої сторінки позовної заяви, зазначила: "позивач є особою, яка страждає на психічні розлади та звертається з цим позовом з метою порушення його права на психіатричну допомогу".

Проте, всупереч вимог п.5 ч.5 ст.160 КАС України, жодних доказів, що підтверджують цю обставину не надала та не зазначила, яким чином ця обставина пов'язується з позовними вимогами у справі.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом:

1. приведенням позовної заяви у відповідність вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України в частині зазначення у позовній заяві сторони відповідача 1 у справі, його адреси та назви;

2. подання клопотання про залучення третіх осіб з обґрунтуванням відповідно до вимог ч.2 ст.49 КАС України;

3. подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог до ВЧ НОМЕР_1 , вказавши підстави для поновлення строку (за наявності) та докази, що підтверджують ці обставини;

4. приведенням позовної заяви у відповідність вимог п.5 ч.5 ст.160 КАС України в частині надання доказів, що обґрунтовують вищезазначену обставину;

5. За результатами виконання вимог п.1 та п.4 оформити нову редакцію позовної заяви.

З урахуванням зазначеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 293 КАС, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування наказу, залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання необхідних документів на адресу суду:46006 м.Тернопіль, вул. Острозького, 20.

Роз'яснити позивачу, що уразі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС позовна заява буде повернута останньому.

Копію ухвали направити позивачу.

Роз'яснити учасникам справи, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Осташ А.В.