Рішення від 18.07.2024 по справі 480/60/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року Справа № 480/60/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Сумиобленерго" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Чернігівській області, у якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 09.10.2023 № 9818/Ж10/25-01-04-07-12/1110.

В обґрунтування позову зазначено, що станом на 20.02.2023 у позивача у відповідності до п.п. 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не було обов'язку на подання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 рік, що розташована на території Батуринської територіальної громади. У зв'язку з викладеним податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 09.10.2023 № 9818/Ж10/25-01-04-07-12/1110 є протиправним та таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначає, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 09.10.2023 № 9818/Ж10/25-01-04-07-12/1110 є законним та таким, що винесено в межах чинного законодавства України, а тому не підлягає скасуванню.

Додатково зазначає, що листом від 09.02.2023 №11230-09-62/3885 Міністерство фінансів України зазначило, що розроблений на виконання постанови № 1364 та затверджений Мінреінтеграції перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, не може застосовуватися для цілей оподаткування, оскільки згідно з Кодексом ключовою умовою можливості застосування платниками особливостей оподаткування є перелік територій, визначений саме Кабінетом Міністрів України. Постанова №1364 визначає механізм формування переліку територій, а не затверджує конкретний перелік таких територій, як того вимагає положення пп. 69.14 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України.

01.02.2024 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 05.02.2024 відмовлено у задоволенні клопотання представника Акціонерного товариства "Сумиобленерго" про розгляд справи № 480/60/24 у судовому засіданні з повідомленням сторін

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 04.09.2023 Головним управлінням ДПС у Чернігівській області проведена камеральна перевірка АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "СУМИОБЛЕНЕРГО".

За результатами перевірки контролюючим органом 04.09.2023 складено Акт № 8471/Ж5/25-01-04-07-11 камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) подання податкової звітності з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 рік (далі - Акт перевірки).

Відповідно до висновку акта перевірки відповідачем було встановлено, що позивач несвоєчасно подав податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 рік, чим порушив п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України (далі - ПК України) щодо термінів подання податкової декларації, а саме граничний термін подання декларації - 20.02.2023, а фактично подано - 31.05.2023.

Не погоджуючись з висновками Акта перевірки, 22.09.2023 позивач звернувся до контролюючого органу з запереченнями від 21.09.2023 № 85/12264 на Акт перевірки.

У вказаному запереченні позивач зазначив, що контролюючим органом не взято до уваги те, що станом на 20.02.2023 у позивача не було обов'язку на подання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 рік, що розташована на території Батуринської територіальної громади.

Відповідач 06.10.2023 розглянув заперечення позивача на акт перевірки (лист від 06.10.2023 №13241/6/25-01- 04-07-08), зазначивши про обґрунтованість висновків акта перевірки.

В подальшому, на підставі акта перевірки та розгляду заперечень позивача на акт перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.10.2023 №9818/Ж10/25-01-04-07-12/1110 (далі - податкове повідомлення-рішення), яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 340 грн 00 коп.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням, 30.10.2023 позивач звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою на податкове-повідомлення рішення.

Державна податкова служба України 21.12.2023 розглянула скаргу позивача та відмовила в її задоволенні (рішення від 21.12.2023 № 37637/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги).

Позивач, вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 09.10.2023 № 9818/Ж10/25-01-04-07-12/1110 протиправним, звернувся до суду з даним позовом.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Орендна плата землі державної та комунальної власності - це плата за землю у складі податку на майно і зараховується до місцевого бюджету (стаття 10, 14, 269 ПК України).

Відповідно до пп.14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України - земельний податок обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі податок для цілей розділу XII цього Кодексу назва розділу XII «податок на майно» із змінами, внесеними згідно із Законом №71-VIII від 28.12.2014);

Відповідно до пп.14.1.73. п.14.1 ст.14 ПК України - землекористувачі юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до пп.269.1.1 і 269.1.2 п.269.1 ст.269 ПК України - платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Перелік платників податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, пільги із сплати податку, ставка податку, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком, порядок сплати податку, строки сплати податку регулюються статтями 269-289 ПК України.

Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції до 06.05.2023) встановлено, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 69.15 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції до 06.05.2023) тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов'язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма ПК України набрала чинності 17.03.2022 (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», 22.12.2022 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України був прийнятий наказом №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.

Відповідно до вказаного Переліку територія Батуринської міської територіальної громади (Код UA74040010000076097) віднесена до території, на якій велися бойові дії - територія активних бойових дій з 24.02.2022 по 31.03.2022 (https://minre.gov.ua/wp-content/uploads/2024/04/11_perelik_nakaz_108_vid_12_kvitnya_2024_1.pdf).

Отже, на території Батуринської міської територіальної громади Чернігівської області велися бойові дії.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, АТ «Сумиобленерго» на території Батуринської ТГ (UA74040010000076097) (Чернігівської області) має в користуванні земельну ділянку площею 0,2100 га. у зв'язку з чим і виникла спірна у даній справі ситуація.

З огляду на те, що на території Чернігівської області велися бойові дії, позивач звільнений від обов'язку по нарахуванню та сплаті до бюджету орендної плати за вищевказану земельну ділянку.

При цьому, посилання відповідача на лист Мінфіну від 09.02.2023 р. № 11230-09-62/3885 є безпідставними, з огляду на те, що такий лист не є законом чи підзаконним нормативним актом, не може їх підміняти, а тому не може визначати (встановлювати) права та обов'язки для фізичних чи юридичних осіб.

Суд звертає увагу, що підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції до 06.05.2023) визначено, що платник має право не тільки не сплачувати плату за землю (у відповідному періоді), а ще й не нараховувати відповідну плату, тобто не подавати відповідну декларацію.

Також суд зазначає, що вище вказана редакція підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України діяла до 06.05.2023, і у зв'язку зі змінами, внесеними у вказаний підпункт, позивач 31.05.2023 подав відповідну декларацію.

За таких обставин, оскаржуване у даній справі рішення винесено без врахування прийнятих законодавчих змін у Податковому кодексі України.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області 09.10.2023 № 9818/Ж10/25-01-04-07-12/1110 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 3028,00 грн, який був сплачений позивачем при подачі позову (а.с.4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 09.10.2023 № 9818/Ж10/25-01-04-07-12/1110 щодо застосування до Акціонерного товариства "Сумиобленерго" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340,00 грн.

Стягнути на користь Акціонерного товариства "Сумиобленерго" (вул. І.Сірка, 7, м. Суми, Сумська область, 40035, код ЄДРПОУ 23293513) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124) в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько