Рішення від 18.07.2024 по справі 440/5777/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/5777/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

14 травня 2024 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - позивач, ГУ ДПС у Полтавській області) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), у якій позивач просить стягнути податковий борг з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у загальному розмірі 14746,43 грн: з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 13552,43 грн; штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 174,00 грн; адміністративні штрафи та інші санкції (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС-РАЙ) у розмірі 1020 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за відповідачем рахується податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб, зі сплати штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та з адміністративних штрафів та інших санкцій (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС-РАЙ) у загальному розмірі 14746,43 грн., що виник внаслідок несплати відповідачем у строк, встановлений законом, податкових зобов'язань з єдиного податку та на підставі податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 травня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/5777/24, клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження задоволено, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. Роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами.

Копія ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 20 травня 2024 року у справі №440/5777/24 вручена відповідачу 29 травня 2024 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення /а.с. 50/.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторони, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 03.12.2019 та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Полтавській області, Шишацька державна податкова інспекція, як платник податків з 03.12.2019, а як платник єдиного внеску з 03.12.2019, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 10-11/.

Відповідачем подано до Головного управління ДПС у Полтавській області заяву про застосування спрощеної системи оподаткування від 09.12.2019, відповідно до якої ОСОБА_1 обрала ставку єдиного податку при переході на спрощену систему оподаткування 13% до розміру мінімальної заробітної плати та групу 2 з 01.01.2020 /а.с. 14/.

16.09.2020 на підставі рішення від 09.07.2020, номер запису в реєстрі ФОП/Д/21911/16-31-55-72 від 19.12.2019, ОСОБА_1 застосовано спрощену систему оподаткування 10% до розміру мінімальної заробітної плати та групу 2 з 01.08.2020 по 31.12.2021, що підтверджується витягом з АІС "Податковий блок" /а.с. 12-13/.

Пунктами 291.2, 291.3 статті 291 Податкового кодексу України визначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідно до пунктів 293.1, 293.2 статті 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму; 2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено у 2020 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 4723 гривні.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено у 2021 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 6000 гривень.

Згідно з пунктом 295.1 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Пунктом 295.2 статті 295 Податкового кодексу України встановлено, що Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.

Таким чином, щомісячний платіж з єдиного податку ФОП ОСОБА_1 з лютого 2020 року по липень 2020 року - становить 613,99 грн. (4723 грн. * 13%), з серпня 2020 року по грудень 2020 року - становить 472,30 грн. (4723 грн. *10%), з січня 2021 року по грудень 2021 року - становить 600 грн. (6000 грн. * 10%).

10.03.2020 ГУ ДПС у Полтавській області на підставі акта перевірки №33108/16-31-55-33/ НОМЕР_1 винесено податкове повідомлення-рішення №0023095533, яким ФОП ОСОБА_1 зобов'язано сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 307 грн. за платежем єдиний податок з фізичних осіб /а.с. 16/.

Вказане податкове повідомлення-рішення надіслане контролюючим органом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача та повернуте до контролюючого органу з відміткою поштової організації із зазначенням причини невручення та датою "31.03.2020" /зворот а.с. 17/.

Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України встановлено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) /пункт 42.2 статті 42 ПК України/.

За приписами пункту 42.5 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

В силу наведених норм права податкове повідомлення-рішення вважається врученим відповідачу 31.03.2020.

22.06.2023 ГУ ДПС у Полтавській області на підставі акта перевірки №5797/16/31/рро/2741003527 від 05.06.2023 /а.с. 24/ винесено податкові повідомлення-рішення:

- №00055820705, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі з порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності за платежем "Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів" у розмірі 174 грн. /а.с. 23/;

- №00055810705, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1020 грн. за платежем "Адміністративні штрафи та інші санкції (надходження коштів, контроль за справляннями яких закріплено за ГУ ДПС" /а.с. 22/.

Податкові повідомлення-рішення від 22.06.2023 №00055820705 та №00055810705 надіслані контролюючим органом відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані відповідачем 07.07.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна у матеріалах справи /зворот а.с. 18/.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

Доказів оскарження та скасування вказаних вище податкових повідомлень-рішень до суду не надано.

Водночас, у встановлений Податковим кодексом України строк, відповідачем не сплачено суми грошових зобов'язань, визначених відповідачу вказаними вище податковими повідомленнями-рішеннями, що підтверджується витягами з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 /а.с. 26-36, 52-54/.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, за відповідачем рахується податковий борг: з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 13245,43 грн., зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 174 грн., з адміністративних штрафів та інших санкцій (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС-РАЙ) у розмірі 1020 грн., що підтверджується витягами з інтегрованих карток платника податків ОСОБА_1 /а.с. 26-36, 52-54/.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

14.04.2020 ГУ ДПС у Полтавській області винесено податкову вимогу форми "Ф" №11616-55 про наявність у ОСОБА_1 станом на 13 квітня 2020 року податкового боргу у сумі 1534,97 грн. /а.с. 15/, яка надіслана контролюючим органом відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримана відповідачем 17.04.2020, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 15/.

Доказів оскарження податкової вимоги форми "Ф" №11616-55 від 14.04.2020 в адміністративному або судовому порядку до суду не надано.

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з приписами пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи, що за відповідачем рахується податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 13245,43 грн, зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 174 грн, з адміністративних штрафів та інших санкцій (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС-РАЙ) у розмірі 1020 грн., що підтверджується витягами з інтегрованих карток платника податків ОСОБА_1 /а.с. 26-36, 52-54/, позовні вимоги ГУ ДПС у Полтавській області обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, у даній справі підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (село Малий Перевіз, Миргородський район, Полтавська область, 38011, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Малий Перевіз, Миргородський район, Полтавська область, 38011, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) податковий борг:

- з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 13552 грн. 43 коп. (тринадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят дві тисячі сорок три копійки) на р/р UА548999980314020699000016577, код бюджетної класифікації платежу - 18050400, одержувач ГУК у Полт.обл/тг смт Шишаки/18050400, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959255, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

- зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 174 грн (сто сімдесят чотири гривні) на р/р UА098999980313040104000016001, код бюджетної класифікації платежу - 21080900, одержувач ГУК у Полт.обл/Полтавська/21080900, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959255, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

- з адміністративних штрафів та інших санкцій (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС-РАЙ) у розмірі 1020 грн. (одна тисяча двадцять гривень) на р/р UА1398999980313080106000016577, код бюджетної класифікації платежу - 21080900, одержувач ГУК у Полт.обл/Полтавська/21080900, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959255, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич