Рішення від 18.07.2024 по справі 440/7424/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/7424/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О. розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в якому просить:

Визнати протиправним і скасувати рішення від 04.04.2024 року № 163750026132 про відмову в призначенні пенсії Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком, зарахувати період трудової діяльності вказані в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_1 з 01.01.1986 року по 31.12.1989 року, з 01.01.1992 року по 31.12.1994 року, з 01.01.1996 року по 31.12.1996 року та з 01.01.1998 року по 04.07.2000 року до загального страхового стажу 10 років 07 місяців 04 дні.

В обгрунтування позовної заяви позивач вказував на протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області від 04.04.2024 року № 163750026132, оскільки подав усі необхідні та можливі документи для призначення пенсії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи у письмовому провадженні. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

08.07.2024 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на відсутність правових підстав для призначення пенсії. Стверджував, що у позивача відсутній трудовий стаж для призначення пенсії, а подані документи на підтвердження трудового стажу не можуть бути прийняті до увагу, що своїм наслідком є відмова у призначенні пенсії (а.с. 58-60).

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00042988847 від 04.01.2024, дошлюбне прізвище позивача - ОСОБА_2 (а.с. 29-30).

Також судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 44-48), звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою від 28.03.2024 про призначення пенсії за віком.

За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та 04.04.2024 прийнято рішення № 163750026132 про відмову у призначенні пенсії за віком (а.с. 10-11).

Приймаючи вищевказане рішення відповідач виходив з того, що вік заявниці 60 років, не працює. Страховий стаж особи становить 20 років 02 місяці 11 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано: періоди роботи з 1986 по 1989, з 1992 по 1994, у 1996 та з 1998 по 2000 в колгоспі імені Дзержинського (з 16.11.1992 - селянській спілці “Тростянець”) згідно архівних довідок від 31.01.2024 про кількість відпрацьованих вихододнів та суми нарахованої заробітної плати, оскільки прізвище ім'я, по-батькові заявниці за вказані періоди роботи зазначено не повністю ( ОСОБА_3 за 1986-1987 роки; ОСОБА_4 за 1988; ОСОБА_3 за 1989; ОСОБА_3 , за 1992-1994 роки; ОСОБА_3 , за 1996; ОСОБА_3 , за 1998-2000). Відповідно до пункту 26 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у пій № 637 від 12.08.1993, якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку;

Не погодившись із відмовою у призначенні пенсії за віком, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

За правилами частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законах України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788) та від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).

Статтею 8 Закону №1058 передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

У статті 1 вказаного Закону № 1058-ІV наведено наступні визначення:

Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбачуваного цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

За приписами пункту 1 частини першої статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно частини другою статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За приписами частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

Згідно з статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, згідно із статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Згідно із пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12.08.1993 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно записів трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 02.02.1986 (а.с. 21-26), позивач працював в колгоспі "Дзержинського" з 01.01.1986 по 04.07.2000, у розділі "Відомості про роботу" трудової книжки колгоспника наявні наступні записи про фактично виконаний та встановлений мінімум трудової участі в господарстві, тобто кількість вироблених трудоднів:

- за 1986 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 122, при встановленому мінімумі 200,

- за 1987 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 267, при встановленому мінімумі 240,

- за 1988 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 281, при встановленому мінімумі 240,

- за 1989 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 280, при встановленому мінімумі 240,

- за 1990 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 305, при встановленому мінімумі 240,

- за 1991 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 248, при встановленому мінімумі 240,

- за 1992 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 270, при встановленому мінімумі 240,

- за 1993 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 324, при встановленому мінімумі 240,

- за 1994 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 295, при встановленому мінімумі 240,

- за 1995 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 275, при встановленому мінімумі 220,

- за 1996 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 273, при встановленому мінімумі 220,

- за 1997 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 278, при встановленому мінімумі 220,

- за 1998 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 215, при встановленому мінімумі 200,

- за 1999 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 210, при встановленому мінімумі 200,

- за 2000 рік вироблених мінімумів трудової участі за рік - 117, при встановленому мінімумі 110.

Відповідно до статті 56 Закону №1788 стаж роботи в колгоспі за період після 1965 року обчислюється за фактичною тривалістю роботи тільки тоді, коли член колгоспу не виконував встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві без поважних причин. Тобто, для неврахування до трудового стажу при його обчисленні часу роботи в колгоспі, або певного його періоду, необхідно встановити невиконання членом колгоспу встановленого у господарстві мінімуму трудової участі, а також те, що невиконання встановленого мінімуму трудової участі відбулось з вини члена колгоспу за відсутності поважних причин.

Однак, у трудовій книжці колгоспника відсутні відомості про невиконання позивачем під час роботи в колгоспах встановленого мінімуму трудової участі без поважних причин.

Відповідно до Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 32-41/01-11.2 направлено довідки про підтвердження: трудового стажу, де значиться ОСОБА_4 за 1986 рік; ОСОБА_3 за 1987 рік; Бровченко Вал. за 1989 рік; Бровченко Вал. Мик. за 1990 рік; ОСОБА_3 . за 1991 рік; ОСОБА_4 за 1992 рік; ОСОБА_3 . Мик. за 1993 рік; ОСОБА_5 . Мик. за 1994 рік; ОСОБА_3 за 1995 рік; ОСОБА_3 за 1996 рік; ОСОБА_3 . Микол, за 1997 рік; ОСОБА_3 , за 1998 рік; ОСОБА_4 за 1999 рік; кількості відпрацьованих людиноднів та суми нарахованої заробітної

Згідно Архівної довідки про реорганізацію колгоспу імені Дзержинського Архівного відділу Полтавської районної військової адміністрації від 23.01.2024 № 07-01 на підставі розпорядження голови Полтавської райдержадміністрації № 264 від 16.11.1992 колгосп імені Дзержинського був реорганізований в Спілку селян "Тростянець" (а.с. 32).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 32/01-11.2 у книгах обліку трудового стажу і заробітку колгоспникам колгоспу імені Дзержинського Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області, є відомості, де значиться ОСОБА_4 за 1986 рік, ОСОБА_3 за 1987 рік, ОСОБА_3 за 1989 рік (а.с. 34).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 33/01-11.2 у книгах обліку трудового стажу і заробітку колгоспникам колгоспу імені Дзержинського Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області (з 16.11.1992 - селянська спілка "Тростянець", с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області) є відомості, де значиться Бровченко Вал. Мик. за 1990 рік, ОСОБА_3 за 1991 рік, ОСОБА_4 за 1992 рік (а.с. 35).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 34/01-11.2 у книгах обліку трудового стажу і заробітку працівникам селянської спілки "Тростянець", с В.Тростянець Полтавського району Полтавської області, є відомості, де значиться ОСОБА_3 . Мик. за 1993 рік, ОСОБА_3 . Мик. за 1994 рік, ОСОБА_3 за 1995 рік (а.с. 36).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 35/01-11.2 у книгах обліку трудового стажу і заробітку працівникам селянської спілки "Тростянець", с В.Тростянець Полтавського району Полтавської області, є відомості, де значиться ОСОБА_3 за 1996 рік, ОСОБА_3 . Микол. за 1997 рік, ОСОБА_3 . за 1998 рік, ОСОБА_4 за 1999 рік (а.с. 37).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 36/01-11.2 в особових рахунках колгоспників колгоспу ім. Дзержинського Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області , с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області, є відомості про кількість відпрацьованих людиноднів, де значиться ОСОБА_3 за 1986-1987 роки, ОСОБА_4 за 1988 рік, ОСОБА_3 за 1989 рік, ОСОБА_3 за 1990 рік (а.с. 38).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 37/01-11.2 в особових рахунках колгоспників колгоспу ім. Дзержинського Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області (з 16.11.1992 - селянська спілка "Тростянець", с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області), є відомості про кількість відпрацьованих людиноднів, де значиться ОСОБА_3 за 1991 рік, ОСОБА_3 за 1992-1994 роки, ОСОБА_3 за 1995 рік (а.с. 39).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 38/01-11.2 в особових рахунках колгоспників колгоспу ім. Дзержинського Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області (з 25.02.2000 - товариство з обмеженою відповідальність "Спілка селян "Тростянець", с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області), є відомості про кількість відпрацьованих людиноднів, де значиться ОСОБА_3 . за 1996 рік, ОСОБА_3 за 1997 рік, ОСОБА_3 за 1998-2000 роки (а.с. 40).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 39/01-11.2 в особових рахунках колгоспників колгоспу ім. Дзержинського Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області є відомості про суму нарахованої заробітної плати, де значиться ОСОБА_3 за 1986-1987 роки, ОСОБА_4 за 1988 рік, ОСОБА_3 за 1989 рік, ОСОБА_3 за 1990 рік (а.с. 41).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 40/01-11.2 в особових рахунках колгоспників колгоспу ім. Дзержинського Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області, с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області (з 16.11.1992 - селянська спілка "Тростянець", с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області), є відомості про суму нарахованої заробітної плати, де значиться ОСОБА_3 за 1991 рік, ОСОБА_3 . за 1992-1994 роки, ОСОБА_3 за 1995 рік (а.с. 42).

Згідно довідки Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" від 31.01.2024 № 41/01-11.2 в особових рахунках селянської спілки "Тростянець", с. В.Тростянець Полтавського району Полтавської області є відомості про суму нарахованої заробітної плати, де значиться ОСОБА_3 . за 1996 рік, ОСОБА_3 за 1997 рік, ОСОБА_3 . за 1998-2000 роки (а.с. 43).

Вивчивши вищевказані довідки, суд приходить до висновку, що відомості в останніх щодо вироблених ОСОБА_1 мінімумів трудової участі за рік, при встановленому мінімумі та розмір заробітної плати відповідають відомостям трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 02.02.1986.

Крім того, суд окремо звертає увагу, що в ході розгляду справи відповідачем не доведено того факту, що відомості вказані в архівних довідках Комунальної організації "Спільна архівна установа Полтавського району" стосуються інших працівників ніж ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ).

Не доречними є й посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на пункт 26 Порядку № 637, оскільки при розгляді даної справи встановлено, що стаж роботи позивача підтверджується записами трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 02.02.1986.

Варто також зазначити, що позивач вчинила усі можливі дії щодо збору документів для підтвердження трудового стажу, позаяк інших документів окрім трудової книжки та відомостей наданих архівною установою остання не могла надати в принципі.

У свою чергу заповнення особистих відомостей у книгах обліку трудового стажу і заробітної плати колгоспника не покладалося на робітника, а тому останній не може нести у майбутньому такі негативні наслідки, як відмова у призначені пенсії через неповне зазначення ім'я чи по-батькові.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку, що пенсійним органом було протправно прийнято рішення від 04.04.2024 року № 163750026132 про відмову у призначенні пенсії.

З огляду на наведене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасування рішення Головного управління ПФУ в Кіровоградській області від 04.04.2024 року № 163750026132 про відмову у призначенні пенсії за віком.

Враховуючи, що в ході розгляду справи суд дійшов висновку щодо протиправності рішення Головного управління ПФУ в Кіровоградській області від 04.04.2024 року № 163750026132 про відмову у призначенні пенсії за віком, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління ПФУ в Кіровоградській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи згідно трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 02.02.1986 - з 01.01.1986 року по 31.12.1989 року, з 01.01.1992 року по 31.12.1994 року, з 01.01.1996 року по 31.12.1996 року та з 01.01.1998 року по 04.07.2000 року.

Таким чином позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст.243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області від 04.04.2024 року № 163750026132 про відмову у призначенні пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи згідно трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 02.02.1986 - з 01.01.1986 року по 31.12.1989 року, з 01.01.1992 року по 31.12.1994 року, з 01.01.1996 року по 31.12.1996 року та з 01.01.1998 року по 04.07.2000 року та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком від 28.03.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Удовіченко