Рішення від 18.07.2024 по справі 420/7409/24

Справа № 420/7409/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування податкової вимоги,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із позовом до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ДПС в Одеській області), в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області по податковій вимозі № Ф-0830-1532 від 08.02.2024;

скасувати податкову вимогу № Ф-0830-1532 від 08.02.2024 про стягнення з ОСОБА_1 боргу зі сплати ЄСВ у сумі 38893,55 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності в квітні 2000 року у Ворошиловському районі м. Донецьк. З цього часу і до квітня 2014 року, до початку АТО, своєчасно сплачувала усі податки та збори. У січні 2017 року по її заяві позивача виключено із ЄДРПОУ. Після припинення підприємницької діяльності на тимчасово окупованій території, жодна посадова особа податкової інспекції не вказала позивачу на існування будь-якої заборгованості та не виставляла будь-якого повідомлення чи рішення про її існування чи існування штрафних санкцій. У 27.02.2024 прийшов лист від відповідача з вимогою про сплату боргу (недоїмки) у сумі 38893,55 грн. Частиною 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено звільнення від сплати ЄСВ за себе ФОП, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Позивачу з грудня 2011 року МСЕК встановила другу групу інвалідності на три роки, а 03.12.2014 друга група інвалідності встановлена довічно (довідка до акту МСЕК № 433284 серія 10 ААБ). 30.03.2021 встановлена перша група інвалідності підгрупа Б довічно (довідка до акту МСЕК № 478911 серія 12 ААВ).

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною радою України прийнято Закон № 1669-VII, яким, крім іншого, внесені зміни до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочатої відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Зі змісту вимоги про сплату боргу (недоїмки) незрозуміло за який період він був нарахований. Адже позивач здійснювала свою підприємницьку на території проведення антитерористичної операції у м. Донецьк у період з 19.04.2014 по січень 2017 року. Таким чином, відповідно до приписів зазначених законів позивач на період проведення антитерористичної операції звільняється від обов'язків платника єдиного внеску.

Вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0830-1532 від 08.02.2024 позивач вважає протиправною, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 11.03.2024 вказаний позов було залишено без руху з наданням позивачу строку на усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали.

Позивач ухвалу виконав, недоліки позову усунув.

Ухвалою від 25.03.2024 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали надати до суду засвідчені належним чином копії податкової вимоги № Ф-0830-1532 від 08.02.2024 та усіх документів на підставі яких її прийнято.

Відповідач ухвалу суду не виконав, витребовуваних доказів не надав, про причини неможливості їх подання не повідомив.

Ухвалою суду від 27.06.2024 витребувано у Головного управління ДПС в Одеській області документи, на підставі яких прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.02.2024 № Ф-0830-1532, у тому числі детальний розрахунок суми недоїмки, періоду її виникнення.

Станом на дату розгляду справи відповідач відзиву на позовну заяву та витребовуваних доказів до суду не надав.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа, яка отримувала доходи від підприємницької діяльності.

19.01.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 22660060003015973 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

З грудня 2011 року позивачу встановлено інвалідність та з 07.12.2017 призначено пенсію по інвалідності.

08.02.2024 Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0830-1532, відповідно до якої станом на 31.01.2024 заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 38893,55 грн.

Не погоджуючись із вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0830-1532 від 08.02.2024, позивач звернулася до суду.

При вирішенні цього спору суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (із змінами та доповненнями) (далі - Закон №2464-VI).

У відповідності до пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно пункту 3 частини першої статті 1 Закону №2464-VI, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Частиною першою статті 4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі які обрали спрощену систему оподаткування.

У відповідності до положень статті 5 Закону №2464-VI облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи), - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.

Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, п'ятому та сьомому пункту 1 та пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці шостому пункту 1 та пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці восьмому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - за їхньою заявою.

Згідно з п.1 ч.2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Також, у відповідності до частини дванадцятої статті 9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно частини четвертої статті 4 Закону №2464-VI особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Суд вважає, що звільнення фізичної особи - підприємця, який в тому числі обрав спрощену систему оподаткування, можливе при наявності двох умов, по-перше, така особа повинна мати статус пенсіонера за віком або інваліда, по-друге, отримувати відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю та з 07.12.2011 отримує пенсію по інвалідності, а відтак підлягає звільненню від сплати за себе єдиного внеску.

Враховуючи те, що відповідачем ухвали суду від 25.03.2024 та від 27.06.2024 не виконані, детальний розрахунок суми недоїмки та документи щодо періоду виникнення даної недоїмки не надані, суд позбавлений можливості встановити період виникнення боргу, а відтак надати оцінку.

З врахуванням вищевикладеного слідує, що оскаржувана податкова вимогу № Ф-0830-1532 від 08.02.2024 є протиправною, а тому підлягає скасування.

Суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління ДПС в Одеській області по податковій вимозі № Ф-0830-1532 від 08.02.2024, оскільки обраний спосіб захисту порушених прав не призведе до їх ефективного захисту.

Посилання позивача на пункт 9-4 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI суд не бере до уваги, з огляду на таке.

Відповідно до пункт 9-4 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

30.04.2018 о 14:00 год. в Україні закінчилася Антитерористична операція (АТО), а замість неї розпочалася операція Об'єднаних сил (ООС) - військова операція із відсічі та стримування збройної агресії рф на Донбасі.

Доказів звернення позивача із заявою до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції матеріали справи не містять.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідач відзиву на позовну заяву та витребуваних доказів до суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір».

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5 код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання дій протиправними та скасування податкової вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДПС в Одеській області № Ф-0830-1532 від 08.02.2024 про сплату боргу (недоїмки) у сумі 38893,55 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний