Рішення від 18.07.2024 по справі 380/12123/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 рокусправа № 380/12123/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Волинської обласної державної адміністрації, про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження.

ВСТАНОВИВ:

Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Волинської обласної державної адміністрації, у якій просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Рекашової А.В. Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП №60736206 від 07.05.2024.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що державний виконавець прийняв постанову про закінчення виконавчого провадження лише на підставі інформації, наданої боржником, але не перевірив фактичного виконання рішення суду, без отримання пояснень інших осіб, необхідних при вчиненні виконавчих дій, не залучив експертів, спеціалістів, а також не вчинив інших дій, які б повинен був вчинити на підставі ст.18. Закону України «Про виконавче провадження».Просить позов задовольнити.

Ухвалою від 12.06.2024 задоволено заяву судді Сидор Н.Т. про самовідвід у адміністративній справі № 380/12123/24, а матеріали адміністративної справи № 380/12123/24 передано для проведення повторного автоматизованого розподілу.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.06.2024 справа № 380/12123/24 передана на розгляд судді Лунь З.І.

Ухвалою від 18.06.2024 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали. У визначений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 09.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін та запропоновано відповідачу у п'ятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.

Відповідач проти позову заперечив, з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Також подав до суду матеріали виконавчого провадження №60736206.

Відповідач заперечує позовні вимоги з тих підстав, що боржник у виконавчому провадженні, Волинська обласна державна адміністрація, виконала рішення суду у справі №813/720/18, що підтверджується листом боржника від 10.11.2022. Зазначене стало підставою для закінчення виконавчого провадження. Просить у позові відмовити.

Від третьої особи, Волинської обласної державної адміністрації, заяви по суті справи до суду не надходили.

Суд встановив таке.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 у справі №813/720/18 суд ухвалив позов задовольнити повністю; визнати протиправною бездіяльність Волинської обласної державної адміністрації щодо невиконання вимог Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» в частині п.п. 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань - у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області; зобов'язати Волинську обласну державну адміністрацію виконати вимоги Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» в частині п.п. 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань єврейського кладовища у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області.

Рішення суду від 01.06.2018 у справі №813/720/18 набрало законної сили 12.07.2018.

Виконавчий лист за означеним рішенням видано 16.07.2018.

По виконанню виконавчого листа №813/720/18 відкрито виконавче провадження №60736206, яке перебувало на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

З змістом виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 по справі № 813/720/18 зобов'язано Волинську обласну державну адміністрацію виконати вимоги Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» в частині п.п. 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань єврейського кладовища у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області.

Листом від 10.11.2022 № 6296/38/2-22 боржник, Волинська обласна державна адміністрація, повідомила відповідача про виконання рішення суду від 01.06.2018 у справі №813/720/18, а саме: виконання вимог Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» в частині п.п. 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань єврейського кладовища у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області, про що надано підтверджуючі документи.

Оскільки п. 9 ч.1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, то державний виконавець 07.05.2024 прийняв постанову про закінчення виконавчого провадження.

Позивач вважає, що постанова про закінчення виконавчого провадження від 07.05.2024 прийнята передчасно, бо державний виконавець не вчинив всіх необхідних дій, передбачених Законом, щоб переконатися про фактичне виконання рішення суду. Відтак, позивач вважає, що означена постанова є протиправною та підлягає скасуванню, що і стало підставою для звернення до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Також обов'язкове виконання рішення суду, в тому числі, суб'єктами наділеними владними повноваженнями, покладається Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7, 11 до Конвенції» від17.07.1997. Отже, її положення є обов'язковими для виконання Україною.

Стаття 6 вказаної Конвенції гарантує неухильність виконання рішення суду громадянами, юридичними особами та всіма органами влади України, до яких відноситься і боржник.

Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили, повинно бути виконане, а інші обставини щодо його невиконання суперечать основним принципам права і до уваги судом не беруться. У протилежному випадку буде мати місце порушення принципу юридичної визначеності, що є одним із базових складових принципу верховенства права, визнаного Україною як на рівні Конституції, так і шляхом ратифікації Європейської Конвенції з прав людини.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404).

Відповідно до ст.1 Закону №1404 виконавче провадження як завершальна стадія (судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових-осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п.1 ч.1 та ч.5 ст.26 Закону №1404 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст.3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до ч.1 ст.18 цього ж Закону виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з положенням п.1 ч.2 ст.18 Закону №1404 виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Пунктом 1 ч. 3 ст.18 цього ж Закону виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; п.10 ч.3 ст.18 Закону №1404 виконавець має право звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення.

Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 39 Закону №1404 встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Як встановив суд, 07.05.2024 державний виконавець прийняв постанову про закінчення виконавчого провадження з тієї підстави, що боржник, Волинська ОДА, фактично виконав рішення суду у справі №813/720/18.

Такий висновок державного виконавця ґрунтується на підставі листа Волинської ОДА від 10.11.2022 № 6296/38/2-22, за змістом якого Волинська обласна державна адміністрація повідомила відповідача про виконання рішення суду від 01.06.2018 у справі №813/720/18, а саме зазначила: виконання вимог Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» в частині п.п. 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань єврейського кладовища у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області, про що надано підтверджуючі документи.

Водночас, суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог пунктів 2,3,4 Додаткових заходів щодо збереження місць поховань у населених пунктах України, затверджених Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міські держадміністрації, Держкомрелігій із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин, доручено взяти на облік місця, де залишилися сліди давніх поховань, організувати їх обстеження та вивчення з наступним оприлюдненням результатів досліджень через засоби масової інформації, провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження, не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ.

Отже, державний виконавець, приймаючи постанову про закінчення виконавчого провадження повинен був встановити факт виконання судового рішення шляхом з'ясування того чи боржник, Волинська ОДА, залучав громадські організації, зокрема, позивача, коли доручав взяти на облік місце, де залишилися сліди давніх поховань у смт. Олика Ківерцівського району Волинської області, кому було доручено взяти таке місце на облік та коли це було зроблено, які способи організації, обстеження та вивчення місця, де залишилися сліди давніх поховань застосовано боржником, в яких засобах інформації оприлюднено результатів таких досліджень, як продовжується здійснення заходів щодо облаштування цих місць давніх поховань, їх утримання та збереження, та ін.

Саме такі дії державного виконавця вказали б ефективність вжиття державним виконавцем передбачених Законом №1404 заходів щодо примусового виконання рішень.

Матеріали ж виконавчого провадження, котрі додані відповідачем до відзиву не містять інформації про повне виконання рішення суду у справі № 813/720/18, а саме того, як, у який спосіб державний виконавець перевірив факт виконання означеного судового рішення.

Суд погоджується з аргументами позивача, що державний виконавець маючи повноваження, передбачені ч. 3 ст.18 Закону №1404, при перевірці фактичного виконання судового рішення у справі № 813/720/18, однак не скористався такими.

Покликання ж відповідача на лист Волинської ОДА від 10.11.2022 № 6296/38/2-22, не є достатнім для висновку, що рішення суду фактично виконане, а відтак, що є підстави для закінчення виконавчого провадження №60736206. Цей лист є повідомленням державного виконавця про виконання рішення суду, однак не містить доказів фактичного виконання такого рішення.

Таким чином, постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про закінчення виконавчого провадження №60736206 є такою, що прийнята з порушенням вимог п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки державний виконавець неналежно провів перевірку фактичного виконання боржником рішення суду за виконавчим листом №813/720/18.

Таким чином, оскаржувана постанова головного державного виконавця 07.05.2024 у ВП №60736206 є протиправною та підлягає скасуванню.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.

Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір стягується з відповідача, його бюджетних асигнувань повністю і становить 3028 грн. 00 коп..

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

вирішив:

адміністративний позов Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу (вул. О. Кульчицької, 1, кв. 94, м. Львів, 79054, код ЄДРПОУ 21720365) до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Волинської обласної державної адміністрації, (м-н Ктївський, 9, м. Луцьк, 43027, код ЄДРПОУ 13366926) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Рекашової А.М. Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про закінчення виконавчого провадження від 07.05.2024 у ВП №60736206.

Стягнути з Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) з його бюджетних асигнувань на користь Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу (вул. О. Кульчицької, 1, кв. 94, м. Львів, 79054, код ЄДРПОУ 21720365) 3028(три тисячі двадцять вісім)грн. 00коп судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18.07.2024.

Суддя Лунь З.І.