18 липня 2024 року справа № 340/2896/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (далі - Управління) до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Управління звернулося до суду з позовною заявою до відповідача про стягнення податкового боргу у сумі 72979,42 грн.
03 травня 2024 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.15-16).
Відповідач подав відзив на позов (а.с.21-25).
Вважає, що податкова вимога від 04 жовтня 2018 року на суму 14180,19 грн відкликана, оскільки сплатив заборгованість за нею 23 вересня 2019 року.
Зазначає, що позов подано передчасно, так як не складено нової податкової вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Так, податковим повідомленням-рішенням від 27 травня 2020 року ОСОБА_1 визначено грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік у сумі 70997,30 грн (а.с.7).
28 квітня 2023 року Кіровоградський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі №340/384/23, яким відмовлено у задоволенні позову про визнання протиправним і скасування вказаного податкового повідомлення-рішення (а.с.35-44).
14 вересня 2023 року Третій апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, котрою залишив без змін рішення суду першої інстанції (а.с.45-50).
Термін сплати податкового зобов'язання - 01 грудня 2023 року (а.с.1-5).
23 вересня 2019 року нараховано пеню з того ж податку на борг минулого періоду у сумі 1982,12 грн (а.с.8-10).
Таким чином заборгованість складає 72979,42 грн (а.с.8-10).
04 жовтня 2018 року податковий орган сформував податкову вимогу на суму 14180,19 грн, котру направлено поштовим зв'язком (а.с.11).
Податкова вимога вважається врученою 04 листопада 2018 року.
23 вересня 2019 року ОСОБА_1 сплатив податковий борг у сумі 14180,19 грн (а.с.34).
Автоматично того ж дня нараховано пеню у сумі 1982,12 грн за несвоєчасну сплату коштів.
Пеня нараховується за кожний день прострочення, але кінцева сума визначається у день сплати податкового зобов'язання.
Приписами підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже, станом на 23 вересня 2019 року податковий борг ОСОБА_1 складав 14180,19 грн (зобов'язання) і 1982,12 грн (пеня).
Відповідно до приписів пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Тому 23 вересня 2019 року в Управління не існувало обов'язку надсилати податкову вимогу на суму 1982,12 грн.
Отже, з 24 вересня 2019 року податковий борг становив 1982,12 грн.
З того часу у платника податків постійно існує податковий борг.
Приписами частини 2 статті 95 ПК України (станом на день направлення податкової вимоги) передбачено, що стягнення коштів платника податків проводиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.
З часу надіслання податкової вимоги минуло більш як 60 календарних днів.
Приписами пункту 1.4 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Водночас суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до приписів пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення - рішення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
Податковий орган звернувся до суду з позовом 02 травня 2024 року (а.с.14).
Отже, від дати нарахування пені до звернення до суду минуло більше 1095 днів.
Відповідно до приписів пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Норма права набрала чинності 29 травня 2020 року.
Карантин встановлено з 12 березня 2020 року на підставі постанови Уряду України від 11 березня 2020 року №201.
Постанова набрала чинності 12 березня 2020 року.
Дія карантину неодноразово продовжувалось і відмінена на підставі постанови Уряду України від 27 червня 2023 року №651.
Карантин почав діяти до завершення строку, який встановлено приписами статті 102 ПК України.
Отже, згаданий строк зупинено з 18 березня 2020 року до 01 липня 2023 року.
Тому податковий орган не пропустив строк звернення до суду в частині вимоги про стягнення пені.
З 24 лютого 2022 року в країні діє воєнний стан (загальновідомий факт).
Приписами пункту 69.1 пункту 69 Підрозділу 10. Інші перехідні положення ПК України, яка набрала чинності з 27 травня 2022 року, встановлено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Отже, підставою перенесення (відтермінування) строку сплати грошового зобов'язання, який настав після 24 лютого 2022 року, є відсутність у платника податків можливості своєчасно виконати податковий обов'язок щодо дотримання строку сплати податків і зборів.
Про відсутність такої можливості платник податків має завчасно повідомити податковий орган, бо його фінансовий стан відомий тільки йому.
ОСОБА_1 не повідомив ні податковий орган, ні суд про відсутність можливості своєчасно виконати податковий обов'язок у період дії воєнного стану.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про відсутність підстав відтермінування обов'язку зі сплати податку.
Отже, позов ґрунтується на вимогах закону і його належить задовільнити.
Сторони не понесли судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Кропивницької міської територіальної громади податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у сумі 72979,42 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ