про зупинення провадження у справі
18 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/4244/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглядаючи у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправну бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати ОСОБА_1 , надбавки за стаж служби в поліції у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, а саме за стаж служби від 16 до 19 років у розмірі 35 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії з моменту прийняття мене на службу в поліції, а саме з 04 січня 2022 року по 31.07.2023 включно.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , грошове забезпечення з урахуванням надбавки за стаж служби в поліції у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, а саме за стаж служби від 16 до 19 років у розмірі 35 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії з моменту прийняття мене на службу в поліції, а саме з 04.01.2022 по 31.07.2023 включно, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області, які полягають у здійсненні ОСОБА_1 , розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового за кожний повний календарний рік служби без урахування грошової винагороди, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області перерахувати ОСОБА_1 , розмір одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням суми грошової винагороди, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та здійснити виплату донарахованих сум даних додаткових видів грошового забезпечення.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
В ході розгляду справи за даними Єдиного державного реєстру судових рішень судом з'ясовано, що Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 18.09.2023 відкрито касаційне провадження у справі №140/2833/23, предметом якої є захист права особи на нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у разі звільнення зі служби в поліції в розмірі 50% місячного грошового забезпечення, з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Судами попередніх інстанцій в цій справі було відмовлено частково в позові з тих підстав, що додаткова винагорода, яка передбачена постановою КМУ від 28.02.2022 №168, не має регулярного характеру та виплачується на підставі наказів командирів (начальників) за наявності певних умов, а саме: - на період дії воєнного стану; - поліцейським; - пропорційно часу участі в інших заходах в умовах особливого періоду. Тому, суди прийшли до висновку, що додаткова винагорода не включається до розрахунку одноразової грошової допомоги у разі звільнення зі служби.
Підставою для відкриття касаційного провадження у цій справі зазначено пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, тобто відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: щодо правомірності відмови здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги згідно частиною 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 50% місячного грошового забезпечення з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 30000 грн пропорційно в розрахунку на місяць.
Крім того, за даними Єдиного державного реєстру судових рішень Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 21.12.2023 у справі №240/2921/23 відкрите касаційне провадження за скаргою Головного управління Національної поліції в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року.
Предметом оскарження в цій справі є дії відповідача, які полягають у здійсненні розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування індексації та грошової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
При цьому судами першої та апеляційної інстанції позов був задоволений та зроблений висновок, що виплата позивачеві додаткової винагороди щомісячно, з моменту її установлення до моменту звільнення зі служби, вказує, що передбачена постановою №168 додаткова винагорода відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки є щомісячною та мала постійний характер. При цьому обставина, що виплату зазначеної винагороди постановлено Кабінетом Міністрів України здійснювати на період дії воєнного стану, жодним чином не спростовує притаманних їй ознак щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, позаяк воєнний стан, як правовий режим, не є одномоментним за своєю суттю, триває певний період до його скасування у встановленому порядку, і протягом цього періоду виплата додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168 здійснюється щомісячно.
Підставою для відкриття касаційного провадження у справі №240/2921/23 також є пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
Зазначені обставини дають підстави для висновку, що судова практика з аналогічних спорів є різною, а висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах не сформований.
Слід зазначити, що підстави для зупинення провадження у справі як обов'язкові, так і факультативні визначені ст.236 КАС України.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оскільки на даний час відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме щодо наявності права у особи на здійснення перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги згідно частиною 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", та враховуючи те, що Верховним Судом касаційне провадження у справі №140/2833/23 відкрито з метою формування єдиної правозастосовчої практики, суд вважає за можливе зупинити провадження в адміністративній справі 240/4244/24 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №140/2833/23.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі № 240/4244/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №140/2833/23 .
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос